Havenplannen alle via de commissie Van Aartsen Dit jaar begin met kunstcentrum Lijnbaan? EBELl A penhuis en vogeltuin in 1968 klaar Rotterdamse politie wil doelmatiger werken weer in Europa sa K Waar zijn onze schepen Vrijdagavondconcert R. Ph. O. met Prokofief-symfonie ROTTERDAMSE BEGROTING AANVAARD RIVIERAHAL WORDT WEER WINTERTUIN Lankhorst over „socialisme zonder atoombom NIEUWE DAG Gemeentepenning voor Ir. van Tijen Humor rondom Jaap. van de Merwe Uitstekend spel van „Brederode" Bar moet vier weken dicht Afnemende wind VERZOEK BEDRIJFSWONING TE VERLATEN u u EXCLUSIEVE VERLICHTING Drs. J. v. d. Ploeg tijdelijk wethouder citroen den Ouden Afscheid van ïnr. C. Bevers Geen spreekuur Wegens aanvaring voor rechtbank g NIEUWE DAG ZATERDAG 14 JANUARI 1967 Negatief Bijdrage studiekosten HET NIEUWE DAGBLAD Neem de fiets 13 JAN,1967 13 UUF? Het weer in Europa ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 14 jan. Met ple zierig vuurwerk in de Slotfase van de discussie achter de rug, heeft de Rotterdamse raad gisteren de begro ting voor 1967 aangenomen. De in vesteringslijst is eveneens aanvaard,, een stuk dat in de laatste jaren zijn intrede heeft gedaan om in de moei lijke financiële omstandigheden al thans enig houvast te hebben, waar het gaat om de bedragen die op ieder onderdeel en voor afzonderlijke pro jecten zouden moeten worden ge ïnvesteerd. „Een werkelijk onbuigbare vaste lijn biedt ook die investeringsstaat niet zo benadrukte de wethouder van fi nanciën, mejuffrouw mr. J. Zeelen berg, nog eens. Als voorbeeld haalde zij aan, dat het cultureel-recreatief cen trum aan de verlengde Lijnbaan alleen op de lijst was gezet in samenhang met de verlangens van epenbare Wer- kert, zonder dat „Kunstzaken1" het na drukkelijke verlangen had reeds dit jaar met het centrum te beginnen; in tegendeel. Nü is echter de rijksgoedkeuring voor een deel van de verlengde Lijnbaan afgekomen en de kans is groot, dat het kunstcentrum gelijk kan worden meegenomen. Daarmee werd nog eens duidelijk geïllustreerd dat steeds wisse lende omstandigheden dwingen tot een soepel hanteren van de lijst. Ieder pro ject zal, als er voorstellen over in de raad komen, steeds op eigen merites en gelet op de omstandigheden van het ogenblik, moeten worden beoor deeld. De wethouder bestreed de opvatting van enkele raadsleden, dat „Sport en recreatie" minder aan zijn trekken komt dan andère departementen.- In 1964 is 1,2 procent van het totaal aan investeringen uitgetrokken, in 1965 0,8 proeent, in 1966 eveneens 0,8 procent en voor 1967 2,2 procent, aanzienlijk meer dus, hoewel Gedeputeerde Staten tamelijk afwijzend tegen investeringen op dit terrein staan. In het afgelopen jaar was 12 miljoen op de investe ringslijst geplaatst voor sport en re creatie. maar er kon maar 3.3 mil joen besteed worden door het uitblijven van rijksgoedkeuringen en gebrek aan mankracht. Een negatief voorbeeld toont de be trekkelijkheid van de investeringslijst aan. In de situatie van nu liggen ca lamiteiten, tot nu toe uitgebleven, als het ware voor de deur. B. en W. hopen ze te voorkomen, wat betekent dat als puntje bij paaltje komt de keus zal uitvallen in het voordeel van haven ADVERTENTIE BERGSE DORPSSTRAAT 79 T E I. E F O O N 010 - 18.70.25 energievoorziening en dergelijke ten koste van openbaar groen en andere recreatieve voorzieningen. Dat is dan onder de druk van de omstandigheden maar niet omdat sport en recreatie buiten het gezichtveld van B. en W. zouden liggen. Nu Rotterdam met het uiten van sug gesties van havenuitbreiding reacties in zuid-west Nederland heeft opgewekt in die zin dat Rotterdam ondanks be reidheid tot samenwerking toch zijn eigen zin doet, ,zal van de kant van Rotterdam geen enkel plan meer wor den geventileerd, laat staan geani meerd anders dan via de commissie- Van Aartsen. Dat geldt met name voor uitbreiding van de Maasvlakte in zui delijke richting en industrialisatie rond het Haringvliet. Deze plannen zullen in de nieuwe commissie worden getoetst en eventueel via die commissie worden gelanceerd. Als het er nu om gaat welk stand punt Rotterdam in die commissie zal innemen, dan kan op dit moment wor den gezegd, dat Rotterdam zich in eer ste instantie zal verzetten tegen uitbrei ding van de Maasvlakte en industria lisatie rond het Haringvliet. „Geluk kig", zei burgemeester Thomassen, „is deze zaak momenteel niet actueel. Het strand- en duingebied van Voorne zou door uitvoering van deze plannen aanzienlijk worden verarmd en dat acht Rotterdam op dit moment niet verant woord. Maar niemand kan voorspellen of dit stëndpunt geldt voor de eeuwig heid. Behalve consumeren moeten we ook verdienen en nergens wordt zo goed aan verdiend als aan een gelegenheid voor diep-stekende schepen en daar voor is een uitgebreide Maasvlakte, hoe ook, het meest attngewezen ter rein van heel Nederland. De vraag zou dus aan de orde kunnen komen of we ons primair ingenomen standpunt moe ten verlaten. Dat is dan geen eenvou dige keuze, maar een levensgroot con flict", aldus burgemeester Thomassen, die de heer Laan en daarmee de raad toezegde alle toekomstige ontwikkelin gen rond de haven (Geul, Maasvlak te, Haringvliet, zuid-west-Nederland, Poortershaven) in een totaalbeeld on der te brengen om programmering en inpassing van alle facetten voor de raad te vergemakkelijken. ROTTERDAM, 14 jan. Niet de onderwijsdeskundige van P.v.d.A.- fractie, mevrouw M. Blom-Maurits, maar drs. J. van der Ploeg zal als tijdelijk wethouder ter vervanging van de zieke wethouder R. Langerak in het dagelijks bestuur van de gemeente Rotterdam komen. De heer Van der Ploeg zou fractie voorzitter worden als de heer J. Ree horst mejuffrouw Zeelenberg opvolgt. Binnen korte tijd moet de raad beslis sen over deze vervanging en over de opvolging. Showroom Coolsingel bij Hofplein (Van onze correspondent) DELFT, 14 jan. Met ingang van 2 februari is mr. C. P. M. Bevers, uit Delft benoemd tot burgemeester van de nabij Almelo gelegen Over ijsselse plaats Borne. De heer Bevers is veertig jaar en heeft sinds vijf jaar zitting in de Delftse gemeenteraad voor de KVP. Vrijdag heeft hij een bezoek gebracht aan Borne (44.500 in woners) om zich te oriënteren. Mr. Bevers behandelde in de raad voor zijn fractie in hoofdzaak problemen van verkeer en planologie. In de ver gadering van 25 januari zal hij af scheid nemen van de gemeenteraad. ROTTERDAM, 14 jan. Aanvra gen voor een provinciale bijdrage in de studiekosten voor. het cursusjaar 1967/68 kunnen belanghebbenden die in Zuid-Holland thuishoren bij voor keur vóór 1 maart 1967 indienen bij gedeputeerde staten van Zuid-Hol land. Voor studiekosten aan universi teiten of daarmee gelijk te stellen in stellingen voor hoger onderwijs en scholen voor gewoon of buitengewoon lager onderwijs worden geen bijdragen verleend. Aanvraagformulieren zijn te verkrij gen bij het provinciehuis van Zuid-Hol land, Koningskade 1 te Den Haag of bij de gemeentesecretarieën (voor Rotterdam: stadhuis, kamer 225). Blijdorp wil dolfijnen (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, ,13 jan. De Dier gaarde Blijdorp bestudeert de moge lijkheid om de Rivièrahal weer zijn oude bestemming te geven en in te richten met bloemen en planten. In deze overdekte tuin, die vooral 's win ters het hart van de Diergaarde zal zijn, zou dan tevens een dolfinarium aangelegd kunnen worden. Het plan om dolfijnen in de diergaarde te to nen vloeit min of meer voort uit het feit, dat bij het niet langer beschik baar stellen van de Rivièrahal voor concerten, feestavonden en exposities er een belangrijke inkomstenderving optreedt, die gecompenseerd moet worden. Deze compensatie zou gevon den kunnen worden in de creatie van een nieuwe trekpleister, waarvan men nu reeds uit ervaringen anders weet, dat zij lucratief is. Wanneer de Dier gaarde inderdaad zou overgaan tot het opnemen van dolfijnen in de levende have dan zullen dit echter in geen geval getrainde dolfijnen zijn. De dier- (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 14 jan. Een effi- ciencybureau stelt een onderzoek in naar de mogelijkheden de executieve dienst van de Rotterdamse politie van bepaalde werkzaamheden te ontlasten en de doelmatigheid van het gehele politie-apparaat nog hoger op te voeren. Hoofdcommissaris A. Wolters, die dit op de jaarlijkse persconferentie mee deelde, voerde in dit verband onder meer aan, dat de recherche van de eerste afdeling vorig jaar 15.500 uur voor andere korpsen in actie is ge weest. Dat betekent, dat gemiddeld minstens zes rechercheurs het gehele jaar voor deze overigens spontaan ver leende vriendendiensten moesten wor den vrijgemaakt. Het tekort aan politiemensen speelt volgens de heer Wolters hoofdzakelijk in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag De totale personeelssterkte van het Rotterdamse korps bedroeg op 1 ja nuari van dit jaar 2137 mannen en vrouwèn, de mensen buiten de sterkte inbegrepen. Wanneer er 250 m^isen bij zouden komen, zit het Rotterdamse korps volgens de hoofdcommissaris nog niet ruim in zijn personeel. Vooral de behoefte aan administratief en tech nisch personeel neemt steeds meer toe. Bij het ministerie is het verzoek in gediend de ruim vijftien jaar geleden op 1954 personeelsleden (inclusief ad- DIRECTIE: Mr. W. A. M. van der Kallen HOOF, REDACTIE: J. M. Lücker en drs. A. J. Cuppen BUREAU: Schiedamsevest 111, Rot terdam. Telefoon redactie: 142011, na 17.30 uur: 1421 14; administratie: 14 2011; adver tenties: 14 2011. Postbus 723. Giro 59 09 48. BEZORGINQ: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 0 10-14 28 10. ABONNEMENTEN: ƒ1,— p. week, per maand 4,25 (exclusief in cassokosten), p. kwartaal ƒ12,50 (exclusief incassokosten). UITGAVE DAGBLAD DE TUD ministratieve en technische diensten) vastgestelde sterkte te verhogen. Hoofdcommissaris Wolters is van mening, dat op het gebied van zeden misdrijven en diefstallen veel te wei nig aangiften binnenkomen. Bij zeden misdrijven volgt in negen van de tien gevallen geen aangifte. De Rotterdam se politie arresteerde het afgelopen jaar een man, die voor vier zeden misdrijven werd gezocht. Hij bekende in totaal dertig maal ontucht te hebben gepleegd. Voorts werd een man aan gehouden, die elke week tweemaal da mesondergoed van waslijnen haalde. En dat terwijl slechts in veertien ge vallen aangifte was gedaan. De heer Wolters stelt zich op het standpunt, dat het in dergelijke gevallen ook in het belang van het slachtoffer is, dat aangifte bij de politie wordt gedaan. De kinderpolitie is tot de conclusie gekomen, dat bij de jeugd lang haar niet langer „in" is. Zij verwacht, dat de snorren nu aan bod komen. Het gebruik van pepmiddelen door de jeugd is langzamerhand aan het toenemen. De politie kan op dit gebied maar weinig controle uitoefenen. Tot nu toe heeft zij veertien jongeren kunnen aan houden. Het aantal verkeersslachtoffers het dodencijfer bedroeg vorig jaar 71 noemde hoofdcommissaris Wolters vrij hoog. Hij is van oordeel, dat men steeds meer aan zijn auto verslaafd raakt. „De mensen rijden de auto niet, maar laten zich door de auto zelf rij den". Naar zijn mening moet men meer gebruik maken van het openbaar ver voer of de fiets. Dit geldt dan vooral voor de binnenstad. Het aantal verkeersovertredingen in Rotterdam is gestegen van 96.960 tot 124.382. Ook het aantal alarmmeldingen nam sterk toe: van 57.000 tot 64.000. Hierin zijn telefoontjes over voetballen op straat, het waarschuwen van familie leden bij ernstige ziekte of overlijden etc. niet inbegrepen. Het tijdsverloop tussen melding en ter plaatse aanwezig zijn bedroeg gemiddeld 5,1 minuut te gen 4.9 minuut in 1965. Om dit zo kort mogelijk te kunnen houden, zou grotere spreiding van politiemensen de enige oplossing zijn. Hoofdcommissaris Wolters deelde ten slotte nog mee, dat de rijksgoedkeu ring voor het aan het Oostplein te stichten gebouw, waarin de gehele ver- keersafdeling, het internaat en de af deling opleiding worden ondergebracht, nog steeds niet is verleend. Dit negen verdiepingen tellende gebouw zal tus sen de Groenendaal en het Haringvliet verrijzen. Dit jaar wordt wel de tlj- delijke schietbioscoop, die te zijner tijd ook een plaatsje in het nieuwe ge bouw krijgt, in gebruik genomen. ROTTERDAM, 14 jan. Het spreekuur van de wethouder voor On derwijs en- Volksontwikkeling gaat woensdag wegens de ziekte van de heer R. Langerak, niet door. gaarde stelt zich er een eer in de die ren zelf te trainen. Trouwens de ge trainde dolfijnen zullen te duur zijn. Een exemplaar kost een ton. Een tweede plan van de Diergaarde is een vogeltuin aan te leggen op het huidige dienstterrein van de diergaar de en zo dus een belangrijke uitbrei ding tot stand te brengen. Voor deze tuin zullen nog dit jaar twee van de drie volières gebouwd worden. Daarna zullen vijvers en perken volgen. In 1968 hoopt men er mee gereed te zijn. In dat jaar verwacht men ook het apen- en nachtdierenhuis te kunnen ope nen. Men is van plan in ieder geval nog dit jaar de eerste paal te slaan voor dit huis, waarvoor de vereniging vrienden van Blijdorp een belangrijke gift heeft gedaan. Het apenhuis zal vlak bij de nieuwe vogeltuin komen te liggen. Voorts zal begonnen worden met de aanleg, van een kleutertuin, die be doeld is voor die kinderen die nog te klein zijn voor de kinderboerderij. Een vierde project, dat in 1967 wordt aangepakt is de bouw van een quaran taine, waarop de Diei^aarde zo lang gewacht heeft en die niet langer gemist kan worden. In feite kan men stellen dat wanneer de Diergaard in 1965 over een dergelijke quarantaine had be schikt de beroemde fokgroep van orang oetans niet aan een epidemie ten gron de was gegaan. Tenslotte zal in de sector dierenver blijf dit jaar een open luip.aardperk aangelegd worden. Met de aquariumactie van de Dier gaarde gaat het goed, zij het dan dat er dit jaar nog geen kans is op de werkelijke aanpak van de bouw. Voor het aquarium is een bedrag van vijftig duizend gulden al bijeen gebracht. Een nieuwe actie onder de grote bedrijven in de stad heeft reeds bemoedigende eerste resultaten te zien gegeven. Het bezoek aan de diergaarde heeft (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, 14 jan. Aan de vroegere stedebouwkundig adviseur van Vlaardingen, ir. W. van Tijen te Zandvoort, is de penning van de ge meente uitgereikt. De burgemeester, mr. J. Heusdens, speldde hém de on derscheiding op tijdens een bijeen komst in besloten kring. Vanaf 1947 bekleedde de heer Van Tijen de functie van stedebouwkun dig adviseur. In juli 1964 legde hij deze taak neer waarna hij benoemd werd tot bijzonder adviseur van het college van B. en W.' Twee jaar later werd hem van deze taak ontheffing verleend. Ir. Tijen heeft zich in deze jaren bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de gemeente Vlaardingen. dit jaar weer een stijging te zien ge geven. Een gunstige factor was natuur lijk dat 96.500 vrijkaarten aan kinde ren zijn uitgedeeld bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix. Het totaal aantal bezoekers bedraagt 775.715, hetgeen 80.500 meer is dan in 1965. DE WIJZE WAAROP Jaap van de Merwe in zijn nieuwe programma „Olifant met lange snuit of de afgang der autorariteiten' afrekent met poli tie, Oranje en KVP, lijkt manisch te worden. Zijn conférence, zoals die gis teravond in het Piccolo Theater te be luisteren viel, was weer beperkter naar de inhoud dan een vorige keer. Net iets te automatisch draait hij zijn sneers af, die super-pro-provo zijn. Zijn vakmanschap redt die conférence nog enigermate, maar de bittere ver betenheid, waarmee hij als een Don Quijote schimmen bestrijdt, mist het afstand nemen, dat de graad van gees tigheid bepaalt. Zijn groep laat hij juist de andere kant uit werken. Hier krijgt de kolder, zelfs in diverse iro nische liedjes, een ruime plaats. Daar bij gaat Frits Lambrechts als pianist, violist en vocalist voorop. Samen met de pittige, bekwame José Mencke en de nieuwe ontdekking Rob van de Mee berg, worden er een aantal nummers gebracht, die technisch uiterst be kwaam zijn, met een grenzeloze fan tasie in scène gezet en vol grillige vondsten. Het strijkduo van het manne lijke tweetal over het provo-kind met de neiging tot smartlapperij, het mo dern „komisch duet" van José en Rob, waarin het verliefdenlied en de siga- renreclame elkaar in één oplossing tenslotte vinden, waren klapstukken van hoge kwaliteit. De silhouettennummers vormden een bijzondere verrassing, die in vol gende programma's nog op velerlei wijze kunnen worden benut. Frits Lambrechts zong de Ballade van de gehangene en het „Hoog bal" precies met de gewenste ironie. Van de Mer we betrok nog even Rotterdam in zijn conférence door burgemeester Tho massen het predikaat „speciale vork heftruck met grote Rijnmond" te ge ven. Het was jammer, dat deze Rot terdamse première een finale kreeg, die door een blackout van Van der Merwe in het water viel, terwijl ook de belichting in de loop van de avond nogal wat feilen vertoonde. Dit nieuwe Van de Merwe-program- ma bevat veel meer kolder dan het vorige, zodat een goede tegenhanger wordt gevormd voor de nogal lompe manier, waarop Van de Merwe zijn stokpaardjes berijdt. H. J. W. (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 14 jan. .Socialis me zonder atoombom" of wel Pacifis tisch Socialisme vormde het onder werp van een lezing van de heer H. J. Lankhorst, fractieleider van de PSP in de Tweede Kamer, voor een gehoor van voornamelijk katholieken, gisteren bijeengekomen in het gebouw van Una Sancta. De heer Lankhorst stelde dat de ideeën van de PSP ook zijn doorge drongen tot de confessionele partijen nadat men als partij zijn intrede had gedaan. Hij dacht, dat deze invloed zijn oorzaak vond in de discussies die tussen hem en de jongerengroepen van de confessionele partijen talloze malen hebben plaatsgevonden. Het spe cialisme vond hij wel te rijmen met een christelijke levensovertuiging en als voorbeeld haalde hij de eerste christengemeente aan: iedereen bracht aan wat hij had. De PSP staat op het standpunt dat de politieke democratie wel groten deels verwezenlijkt is, maar economi sche democratie is nog ver te zoeken, vooral in de houding van de welvaarts staten tegenover onderontwikkelde ge bieden. Grondstoffen en arbeidskrach ten die nu opgeslokt worden door de bewapeningswedloop zouden ten goede moeten komen aan alle volkeren die daaraan behoefte hebben, wat een mo rele instelling zou bevorderen. Het ver trouwd zijn met de gruwelijkste wape nen verhindert deze instelling om alle volkeren te benaderen." (Van onze correspondent) SCHIEDAM, 14 jan. De Schie- damse toneelvereniging „Brederode" heeft gisteravond, in het kader van de toneelwedstrijd der Schiedamse Ge meenschap, een uitnemende opvoe ring gegeven van het blijspel „Ben ik nu getrouwd of niet?" De be jaarden van de stad hebben op de hu welijksdag van prinses Margriet al een voorproefje gehad van dit stuk, waarbij zij zich evenals het publiek gisteravond, uitstekend hebben geamu seerd met de grappige situaties in dit spel. De toneelvereniging „Geron" geeft op donderdag 26 januari het stuk „De Koppelaarster." ROTTERDAM, 14 jan. De burge meester van Rotterdam heeft een bar aan de Eendrachtsweg voor vier we ken gesloten wegens onóirbare exploi tatie. De in deze bar vertoevende vrouwen waren verplicht met bezoe kers vier dure consumpties te gebrui ken, daarna waren ze in de gelegen heid met een pendeldienst naar hotel letjes en gesloten huizen te rijden, waar gelegenheid tot rendez-vous ge geven wordt. Het sluiten van deze bar is tot dus ver het scherpste resultaat van een sinds kort intensiever toezicht op ca fe's en bars in de Maasstad. De ca féhouder zal ook na de vier weken sluiting de gevolgen van de ontoelaat bare exploitatie ondervinden: de tóe stemming tot het laten dienst doen van vrouwelijk personeel en de mu- ziekvergunning zijn eveneens inge trokken. DORDRECHT, 14 jan. De officier van justitie heeft tegen de 31-jarige ex-gezagvoerder D. R. uit Hoogeveen drie weken gevangenisstraf geëist. De officier acht het bewezen dat de man, die voor de Dordtse rechtbank moest verschijnen, op 5 oktober 1966 op de Oude Maas onder Dordrecht als gezagvoerder van het motor-tankschip Escotia door een verkeerde manoeu vre een aanvaring had veroorzaakt met het motorschip Citerna 36. Hij acht hem ook schuldig aan de dood van de Belgische matroos J. R. C. Bollaert, die tussen de schepen be kneld was geraakt. De rechtbank doet vrijdag 27 januari uitspraak. 1 OERMANSK EYKJAVIK LISSABON PAIMA ALGIERS TEMPERATURCN IN 'C l - 1AGEDRUKGEBIED H - HOGEDRUKGEBIED ONWEER BUIEN REGEN-SNEEUW-HAGEl REGEN SNEEUW MIST WEINIG W01KEN WARMTE FRONT KOUFRONT VERPIAATSINGSRICHT1NG WINDRICHTING/STERKTf ZWAK TOT ZWARE STORM looslllfHTnPIIK IN MIUIBAREM DE BILT, 14 jan. (KNMI) Voor de ingang van Het Kanaal is vrijdag middag de kern van een krachtig ho- gedrukgebied aangekomen, dat gelei delijk zijn invloed in oostelijke rich ting zal uitbreiden. Depressies afkom stig van de Atlantische Oceaan trek ken hierdoor met een wijde boog over IJsland naar het noordelijk deel van de Noordzee. De wind zal, door dat de drukverschillen kleiner wor den, in ons land afzwakken tot matig of zwak uit richtingen tussen west en noord, waarbij lucht afkomstig van Engeland en de Noordzee naar ons land zal worden gevoerd. Hierin komt een veranderlijke bewolking voor, waarbij echter vrijwel géén regen valt. Ook de temperaturen zijn vrij zacht en zullen net als vrijdag kunnen op lopen tot waarden tussen 5 en 7 gra den. (Geldig tot en met vanavond) a a> x n Den Helder geh. bew. 6 Ypenburg zw. bew. 7 Vlissingen geh. bew. 6 Eelde geh. bew. 7 De Bilt geh. bew. 7 Twente motregen 6 Eindhoven regen 6 Beek motregen 5 Stockholm licht bew. 1 Oslo onbew. —7 Kopenhagen onbew. 6 Londen - onbew. 9 Amsterdam geh. bew. 7 Brussel geh. bew. 6 Luxemburg mist 2 Parijs geh. bew. 6 Nice onbew. 13 Berlijn regen 6 Frankfort geh. bew. 5 München sneeuw 2 Zürich geh. bew. 3 Genève onbew. 5 Locarno onbew. 7 Wenen geh. bew. 4 Innsbruck zw. bew. 1 Rome onbew. 10 Madrid onbew. 8 Mallorca licht bew. 15 0 3 o% 0 0 0 0 0 0 0* 0 0 1 t 0 Abbekerk 13 v. Manilla te Singapore Angolakust p. 13 Finisterre, n. Antwerpen Arneb 11 v. Rotterdam te Lelxoes Ameland 15 te Antwerpen verwacht Amstelsluis 7 v. Inchon te Kunsan Alcetas 12 90 m. OZO v. Rhodos Aegis 12 80 m. NW v. Puerto Rico Ammon 13 v. Palua n. Mobile Anco Spray 13 te Beaumont Anne Heriurth 17 te Tripoli verw. Amstelhoek 12 250 m. NO v. Rockhampton Amstelkroon 12 720 m. NNO v. Gladstone Amstelveen 12 600 m. OZO v. Ceylon Amstelveld 12 600 m. NW v. Coeos ell. Avedrecht 12 100 m. NO v. Aden Adara 12 150 m. NNW v. Las Palmas Ablda 12 120 m. W v. Trivandrum Amyntas p. 12 Kaap Bon, n. Antwerpen Bawean 12 1500 m. W v. Los Angeles Barendrecht 12 90 m. NNO v. Oran Bengalen 12 op rede Suez Bali 12 110 m. ZO V. Socotra Brinda 12 100 m. ZW v. Ouessant, n. Raven na Berkhout 13 v. Bordeaux n. Hamburg Bornrif 13 200 m. O v. Sicilië Breeveld 13 250 m. WNW.v. Ouessant Bernina p. 13 Ouessant, n. Kenitra Bara 12 v. Llvorno n. Liverpool Banggai 10 te Hamburg (voor ca. 10 dagen) TIJDENS HET vrijdagavondcon cert in de Doelen heeft Franz-Paul Decker een briljant pleidooi gevoerd voor de Vijfde Symfonie van Serge Prokofief. Evenals bij Strawinsky ver toont het oeuvre van Prokofief een dalende graad van radicalisme, in het bijzonder na zijn definitieve terugkeer naar de Sovjet-Unie in 1934. Helle in strumentale schittering, humor en bij tende ironie gaven aan zijn vroegere werken een pregnant en prikkelend karakter, waardoor het tekort aan ly rische bewogenheid en innerlijke noodzaak niet zelden werd gecompen seerd of zo men wil gecamoufleerd. Met het verdwijnen van de soms kwajongensachtige speelsheid en het Brief van RDM-directie verontrust bejaarden ROTTERDAM, 14 jan. Een brief van de RDM-directie heeft grote be roering gewekt bij een groep gepen sioneerde werknemers, die op de Heijplaat in bedrijfswoningen wonen en bij wie wordt aangedrongen om te zien naar een andere woongele genheid. Ruim honderd mensen hebben deze' brief ontvangen. Onder hen zijn er die vanaf het ontstaan van Heijplaat, nu meer dan vijftig jaar geleden, daar wonen en er zich in verband met hun werk voor dè R.D.M. vestigden. Voor hen betekent een verhuizing naar eén volkomen onbekende gemeente een bij zonder drastische stap. Er zijn er dan ook die volkomen overstuur zijn ge raakt door deze brief, al blijkt uit dit schrijven niet dat men moet ver huizen. Aanleiding tot deze stap is voor de directie het huisvestingsprobleem voor de werknemers. „Voor de noodzakelijke, groei van ons bedrijf is dit een zaak van groot belang. Onze woningen op Heijplaat zijn, vooral door hun ligging, geschikt en ook bedoeld voor hen die bij ons werkzaam zijn. Wij willen er dan ook bij u, die niet meer in ons bedrijf werkzaam bent, op aandringen om te zien naar andere woongele genheid, zodat wij met de aldus vrij komende woningen woningzoekenden onder onze werknemers kunnen hel pen. Het doet ons genoegen dat wij voor hen die zelf geen mogelijkheid zien naar elders te verhuizen thans die gelegenheid kunnen openstellen", ^ldus de brief. Die gelegenheid bestaat uit een aan tal „nieuwe en geriefelijke en cen traal verwarmde" drie- en vierkamer- flats in Maassluis die het bedrijf te gen betaling van een deel van de bouw kosten voor zijn gepensioneerden en weduwen van oud-werknemers in hutir kan krijgen, terwijl het bedrijf een te gemoetkoming zal verlenen in de ver huiskosten en de (vrij hoge) huur van de flats. „Wij wijzen u erop", zo be sluit de door directeur ir. K. van de Pols ondertekende brief, „dat een zo aantrekkelijke mogelijkheid waarschijn lijk niet meer kan worden geboden en verzoeken u dan ook met klem aan deze zaak serieuze aandacht te beste den." Tijdens een bijeenkomst in de grote zaal va^de D. C. Endert jr-stichting op 19 januari (aanvang half acht) zul len de betrokkenen in totaal 102 nader over de zaak worden ingelicht. groteske sarcasme verliezen zijn com posities hun meest karakteristieke eigenschappen. De vormbeheersing blijft uiteraard knap, de instrumenta tie glad-gepolijst, maar het gemis aan muzikale diepgang en het onvermogen tot poëtische vervoering springen op onthullende wijze in het oog. Zonder het tweede deel, dat zo ongeveer de functie van een Scherzo vervult, zou deze uit 1944 daterende Vijfde Sym fonie in een nogal nadrukkelijke, wei nig overtuigende dramatiek verzinken. Prokofiefs ironische, briljante musi- ceerwijze openbaart zich in dit pien tere, fel-motorische deel nog eens in al zijn kracht. De geraffineerde klank en de spitse thema-transformaties vor men de grote charme van het stuk. De burleske-gchtige Finale is minder fantasierijk, terwijl men de betogende ernst van het eerste en derde deel tamelijk onbewogen voor kennisgeving aanneemt. Alleen in de episch geladen climax in de coda van deel I be- heRj11^ men een 'mPonerende geladen- Franz-Paul Decker, uit het hoofd di rigerend, beheerste de ingewikkelde partituur in alle onderdelen en inspi reerde het orkest tot een briljante ver tolking, soms overrompelend van dy namiek en hel glinsterend van klank. Solist op dit concert was de voor het eerst in ons land optredende Duit se pianist Werner Haas in het Piano concert van Schumann. Hij gaf van het werk een krachtig viriële vertol king, maar zag daarbij de poëtische kanten niet over het hoofd. Pianotech- nisch verdiende zijn spel bovendien al leen maar woorden van lof. Het concert was ingezet met Brahms' Akademische Festouvertüre, die een vlakke, rommelige indruk maakte. Men had zich kennelijk voor al op Prokofief geconcentreerd. C.v.R. ADVERTENTIE coiffur bergse dorpsstraat 34 - tel. 18.74.00 depositaire officialis Boissevain 30 v. Yokohama te Santos Caltex Eindhoven 12 40 m. NO v. Mak" Caltex Leiden 13 te Saigon Caltex Madrid 12 50 m. NO v. Brisba116 Charis 12 110 m. N v. Azoren Cinulia 13 v, Rotterdam te Teesport Dladema 12 v. Mena te Suez Dosina 13 te Kharg eil. Duurt p. 12 Startpoint, n. Civita VeccJ>>» Dorestad 12 v. Isle of Grain n. Thames"3 ven Deltadreqht 12 650 m. NW v. Fayal Eemland 12 700 m. ZZW v. Caaarische Eumaeus 12 v. Liverpool n. Amsterdaf Esso Rotterdam 12 ten anker Suez Eenhoorn 11 te Skaramanga Eemhaven 13 te Nörrköping Forest Town 13 te Trinidad Friesland (KRL) 13 te Bahrain Global Adventurer 13 200 m. WNW V. Fre town tGrootekerk 13 op rede Chlttagong Goeree 12 v. Tenerife n.- a Ganymedes 13 v. Rotterdam te Hambur- Helvetia-S 12 100 m. Z v. Marseille, n. G®" Huybergen 13 v. Santander te Leixoes Hector 12 200 m. NNO v. Finisterre Hollands Duin 12 600 m. ZO v M8uritlu» Holchart 12 950 m. O v. Aden Inca 12 1500 m. W v. Las Palmas Ilias 12 40 m. NNW v. Kaap St. VInc®Vr Jutland 11 100 m. O v. Gibraltar, n. Ag*0!* Kennemerland 12 v. Bremen te Amsterdam' Kemphaan 13 nog te Patras Katendrecht 12 v. Suez n Dubai Kara 12 75 m. Z v. Kaap Comorin Karakorum 10 te Mombasa Leuve Llo.vd 12 v. Tokio te Penang Labotas 12 v. Alicante n. Malaga Leonidas 12 100 m. O v. Kp. de Gat Ladon 12 v. Antwerpen te Amsterdam Lelderkerk 12 v. Damman n. Dubal Merwehaven 13 v, Casablanca n. Brest Moerdijk 12 te New Westminster -i, rae*. W v. Kp. Matapan II. Marva 12 40 m. N v. Oran n. Haifa Mithras 11 v. Amsterdam te Benghazi „ig Moordrecht 13 360 m. NO v. MogadlSc Maas Lloyd 12 165 m. ZW v. Mazatlan Markab 12 .35 m. O v. Sete, n. Casabl®11 Noordvaarder 12 100 m W v Lissabon Neder Waal 12 v. Hongkong n. Shanghai Nushaba 12 140 m. NO v. Tobroek „li Naess Courier 12 v. Khora Amava n. TriP?,1. Noord Holland (slbt) 10 te St. Micha®1 (Azoren) Naess Lion 13 v. Karachi n. Kharg Isla" Noordwijk 13 v. Seuz n. Karachi Ondina 14 te Khora Amaya Oranjestad 12 480 m. ZW v. Azoren Ossendrecht 12 270 m. WZW v. Kp. Cl®8 Ouwerkerk 12 te Port Sudan Purmerend 12 v. Rotterdam fa Heysb»1' Pallas 12 60 m. N v. Bougie n. CartaSe Phidias 12 v. Amsterdam n. Hamburg ,n Prins Casimir p. 12 Malta. n. Avonm®11.. Palamedes 12 v. Paramaribo n. Geo® town Pericles 12 v. Curacao n. Santander Phillppla p. 13 Perim, n. Mena -t Prins Willem II 12 v. Famagusta n Provenierssingel 13 v. Tocopilla n. P's Rondo 12 v. Suez n. Penang Regina Ida p. 12 Ouessant, n. Genua Robox 12 in Golf van Genua Rijn 12 540 m. Z v. Mauritius Roepat 13 350 m. W v. Cevlon Rotterdam 13 te Barbados Rotte 11 v. Wakamatsu n. Kure Rijndam 10 v. Hongkong n. Kobe Randfontein 12 te Lourenco Marques Sloterdijk 11 te Beira - Soestdijk 12 v. New York n. Boston Senegalkust 12 v. Luanda te Lobilo Skadi p. 12 Lissabon, n. Liverpool Steenkerk 12 400 m. OZO v. Chagos eil- „-i Sehoonebeek 12 40 m. NO v. Sandhamb1®1 Senang p. 13 Levant eil., n. Genua Sheratan 13 v. Rotterdam te 8arceIoha,im Spaarnekerk 11 v. Rotterdam te Man»' Straat Clement 11 te Adelaide Straat Colombo 11 te Colombo Stanislas 23 te Gent verwacht Schie Lloyd 13 te Tahiti Stad Delft 11 te New Orleans Stad Kampen 12 te Baltimore Stad Vlaardingen 11 te Baltimore Straat v. Diemen 12 700 m W v Tas"1 Straat Singapore 11 te Brisbane TJIbodas 11 v. Hongkong n. Kobe Tubal 12 V Dover te Las Palmas ,.5»y TJlllwong 12 200 m. NO v. Pt Mor®;i0s Themls 13 v. Amsterdam n. Pto BSrP Taras 11 v. Savona te Genua Tempo p. 12 Ouessant, n. Casablanca Ubbergen 15 te Santander verwacht Vlana 13 v Rotterdam te Rouaan Vitrea 13 125 m. W v. Freetown V ?ena 12 510 m. OZO v. Albany sYr v* Seattle te Columblarlvlèr Woltersiim 10 v. Rotterdam te Mobil* Willi Böhmer 18 te Manzanillo verw Westertoten 12 145 m. OZO v. t'.p. Wonorato 12 v. Djibouti te Mombasa Zafra 13 50 m. ZW v. Bandar Abba*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 4