Italiaanse zomermode Tk&beAttohamy moJm tk&bmt AMoka! GESCHAAKT NIEUWS VAN HOOGOVENTOERNOOI ■Twaalf schaakmeesteressen ah eerst£ plo£§ in datn£SatwaaIfkatnp Examens SPEELSE STRANDKLEDING Congres over anarchisme Personalia Eenzame vertoning op toneel van verlaten Kennemer-theater Vrouw overleden na sprong uit raam Financiële steun voor Antillen Aardgas-explosie nog een raadsel Liefhebbers van een echte Amerikaanse sigaret zijn nu CAMEL rokers. CAMEL dankt zijn beroemdheid en succes aan zijn geheel eigen smaak. Geniet ook van CAMEL w CHU wenst vrije meningsuiting Onderscheiding Benoeming NIEUWE DAG DINSDAG 17 JANUARI 1967 fO strandshift èn nachthemd De Joegoslavische Kat ja, Jovanovic is al vele jaren de schaak ster van de damesgroep van het Hoogoventoernooi. gevestigd te 's-Gravenhage UITGIFTE VAN f 100.000,000.— 63/4 pet. 25-jarige Obligaties 1967 Grootte der stukken: nominaal 1000.— en f 500.—. Na de toewijzing kunnen desgewenst, in de plaats.van obligaties, schuldregisterinschrijvingen, groot tenminste nominaal f100,000.worden verkregen. Ondergetekende bericht, dat de inschrijving op bovengenoemde uitgifte zal zijn opengesteld op WOENSDAG 18 JANUARI 1967 van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur TOT DE KOERS VAN 98V2 pCt. bij de kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, voorzover in genoemde plaatsen gevestigd, van: Amsterdam-Rotterdam Bank N.Y. Algemene Bank Nederland N.V. Lippmann, Rosenthal Co. N.V. Mees Hope H. Oyens Zonen N.Y. Pierson, Heldring Pierson Theodoor Gilissen N.V. Hollandsche Bank-Unie N.Y. Nederlandsche Credietbank N.V. Nederlandsche Middenstandsbank N.V. alsmede ten kantore der Vennootschap op de voorwaarden van het prospectus d.d. 10 januari 1967. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten, alsmede, in beperkte mate, de statuten en het laatste jaarverslag, zijn bij bovenstaande inschrijvingskantoren verkrijgbaar. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. t v°°r DEZE WEEK TOONT ITALIë zijn tomermode. De couturiers in Rome houden hun shows vooral voor de pers en de inkopers van Europese en Ameri kaanse modezaken. Die hebben zich de vorige week kunnen vergapen aan de altijd zeer spectaculaire boutique-shows van vrijetijds en strandkleding, die in het Pitti-paleis in Florence werden ge houden. Het paleis ligt hoog en heeft geen waterschade opgelopen bij de re cente catastrofe. Maar de couturiers hebben soms wel grote moeite gehad hun collecties klaar te krijgen want veel ,,afmaak"werk aan de modellen, zoals zomen, knopen aanzetten, bordu ren met glitter, is thuiswerk en bij de thuiswerksters was óf veel schoons weg gevaagd door de vloed, óf ze waren tijdelijk afgesneden van hun opdracht gevers. De rokken blijven, zover het zich laat aanzien, kort. Maar de minirok laten de Italianen geheel over aan de tie ners. De kleuren zijn altijd fel bij de Italiaanse zomermode, ook nu veel oranje. Het wemelt van de streep-des- gins, ook op jersey, soms in regen boogkleuren op een ondergrond van zwart. Eindeloos is de fantasie bij de speel se strandkleren. De bikini's zijn mini- maler dan ooit. Soms dragen de man nequins er grote geluifelde strandhoe- den bij, die badhanddoeken blijken te zijn. Tuniekjes voor aan zee zijn kor te en luchte niemendalletjes. Er wordt NIJMEGEN, 17 jan. Gisternacht is in de Nieuwe Marktstraat een 26- jarige vrouw uit angst voor de man van wie ze gescheiden leefde, uit het raam van haar huis gesprongen. Ze was op slag dood. De man, de eveneens 26-jarige Van H., is voor onderzoek door de politie ingesloten. De gescheiden echtgenoot had van de rechter toestemming gekregen op za terdagmiddagen de twee kinderen, res pectievelijk twee en vier jaar oud, te bezoeken in het huis van zijn vroegere vrouw. Om bezoeken op andere uren van hem te ontgaan en uit angst, dat hij haar zou mishandelen, had de vrouw de voordeur van extra grendels voorzien en de ramen dichtgespijkerd. Bovendien zorgde ze er voor, dat er, zo dikwijls als maar mogelijk was, familieleden bij haar thuis waren. Zon dagmiddag omstreeks half vijf slaagde de man er in de woning binnen te dringen. Via afbraakpanden in de om geving bereikte hij ongezien het dak van het huis en klom door het dak raam naar binnen. Omdat hij op de eerste verdieping stemmen van fami lieleden hoorde, bleef hij tot in de nacht in zijn schuilplaats op zolder zit ten. Pas nadat de familie afscheid had genomen, kwam hij naar beneden. Volgens de verklaring van H. schrok de vrouw hevig toen ze hem plotse ling de kamer zag binnenkomen. Ze zou in een reflex het raam hebben stuk geslagen en even later, toen er ruzie ontstond over de kinderen, naar buiten zijn gesprongen, waar ze met het hoofd op het trottoir terecht zou zijn geko men. DEN HAAG, 17 jan. Op het An- tillenhuis alhier hebben minister-presi dent Jonckheer van de Nederlandse Antillen en vice-minister-president mr. B.W. Biesheuvel het protocol getekend, waarbij de Nederlandse hulpverlening voor de jaren 1967 tot 1972 aan de Ne derlandse Antillen wordt geregeld. veel gebruik gemaakt van bedrukte ka- toep, dessins eventueel uit Azië en Afri ka ook voor de bikini's. Het meest aan geklede van een van de bikini-man nequins was haar hoofd, dat werd ge kroond door een pruik van goudstro met een vlecht tot aan haar knieën. Gastvrouwgewaden toont Italië altijd in grootse stijl. Harembroeken en huis pyjama's, glinsterend geborduurd. Als afwisseling ditmaal ook zomerse knie broeken waarbij kniehoge laarsjes van kant. De Italiaanse fantasie voor kle ren is onuitputtelijk. De omzet gaat in stijgende lijn. De eerste acht maan den van 1966 bedroeg de handelswaar de ruim 643 miljoen lire. (Van onze verslaggever) MAASTRICHT. 17 jan. De breuk in een aardgasleiding, die gistermorgen een enorme explosie heeft veroorzaakt waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen, is voor de deskundigen een groot raadsel- De breuk is namelijk opgetreden m een hogedrukleiding, die twee aardgas stations verbindt. De leiding bestond uit nauwelijks tien jaar oude buizen. Misschien vertoonden zij een fabrieks- fout of is er bij het leggen een barst je ontstaan. De scheur in de hoofd leiding was dertig centimeter groot. Onder een druk van drie atmosfeer werd het aardgas' naar buiten geperst. Het is ook een raadsel, hoe het gas tot de woning van de familie Van Til aan de Statensingel, is kunnen door dringen. Dit huis was niet op de hoge drukleiding aangesloten. Bij buren van de familie Van Til drong het aardgas door een keldermuur, welke ook vlam had gevat. Dit vuur kon snel worden geblust, hetgeen ook het geval was met het huis van de familie Van Til. De omwonenden zijn bevreesd voor nieuwe aardgasexplosies, omdat het niet de eerste keer is dat zich in de omgeving van de Statensingel een gas ontploffing heeft voorgedaan. Van de zijde van de gemeente wijst men erop. dat er geen grond voor paniekstemming is. Er besta name lijk geen verband tussen de explosie van gisteren en enige tijd geleden na bij een drankenhandel. In het laatste geval was namelijk onder de druk van voorbijrijdende vrachtauto's een scheur ontstaan in een naar de drankenhandel voerende gasleiding. Thans is een breuk opgetreden in een hogedrukleiding, die nog kortgeleden, op 14 november, werd gecontroleerd en toen in orde werd bevonden. De Gasunie en het Gerech telijk Laboratorium stellen een nader onderzoek naar de raadselachtige oor zaak van het dramatische gebeuren in. Have a real cigarette - CAM E L AMSTERDAM, 17 jan. De Orga nisatie vav Studenten in de Geschie denis in Nederland (OSGN) organi seert op 20. 21 en 22 maart in Gronin gen een congres met als thema: Anar chisme. een miskende stroming? Er zai een poging worden gedaan om na te gaan in hoeverre het anarchisme als stroming in de geschiedschrijving is ondergewaardeerd, wat de werke lijke plaats van het anarchisme is (geweest) en welke reële invloed het heeft gehad op het politieke en cultu rele gebeuren vroeger en nu HILVERSUM, 17 1an. De verdiensten van de inmiddels gepensioneerde NRU-man, de heer Nico Koster uit Hilversum, voor de religieuze uitzendingen van de KRO, zijn gistermiddag gehonoreerd met de pau selijke onderscheiding ..Pro Ecclesia et Pon- tifice". De oud-NRU-man is veertig jaar in dienst geweest van de KRO. Als tech nicus in de buitendienst verzorgde hij steeds de Eucharistie-vieringen. Benoemd tot kantonrechter te Amsterdam mr. W. F. J. LAM, rechter in de recht bank te Amsterdam. (Van onze correspondent) BEVERWIJK, 17 jan. De krioe lende mierenhoop van vierkampers is van het slagveld van het Hoog ovenschaaktoernooi verdwenen. Er heerst weer rust en orde in het Kennemer Theater; de aandacht is weer uitsluitend gericht op de gro ten der schaakwereld. Werd er zon dag nog in alle mogelijke en onmo gelijke hoekjes gevluggerd", nu staan alle borden weer netjes in het gelid, de stukken in de beginopstel ling; alles in afwachting van de tienkampers, die donderdag zullen arriveren. In de bioscoopzaal, waar onder helle verlichting de meesters en grootmeesters de zweetdruppeltjes plengen, werd maandagmiddag weer driftig ge-ijsbeerd, gepiekerd en af en toe een stuk verzet. De heren hadden een rustdag gehad, maar de meeste deelnemers der in vitatie-groepen waren niet uit het Kennemer Theater weg te slaan en natuurlijk werd er dan ge schaakt. Ciric en Donner moesten wel, want voor hen was een uitge stelde partij vastgesteld. In een stil hoekje, tussen een selecte kring van belangstellenden werd dit ge vecht voltrokken. De Tsjech Ka- valek vormde de uitzondering op de regel en ontvluchtte Beverwijk om op de tribune van het Ajax- stadion te constateren, dat zijn land genoten van Dukla Praag nog maar eens grondig de borst moesten nat maken alvorens in maart het tegen Ajax op te nemen. Wie zich heeft geërgerd aan het feit, dat het Hoogoventoernooi tot nu toe een eenzijdig mannelijke aangelegenheid was. kan sinds maandagmiddag ook tevreden zijn: de eerste damesgroep is aan haar twaalfkamp begonnen. Voorlopig is dat nog geen bijster harverwarmen- de aangelegenheid. De twaalf da mes zitten wat zielig eenzaam op het toneel van de zaal, die voor het overige nog wacht op de dingen die komen gaan. Bij de opening van deze dames-twaalfkamp ook weinig ceremonie. Toernooidirekteur De Graaf voerde de dames met een simpel ..Meine Damen, darf lch Sie einladen" naar de eenzame hoge post op het toneel. Daar be reidde de toernooi-voorz. ir. Rueb- een talenhutspotje, waarin het in grediënt ..welkom" de boventoon voerde. De dames mochten vervol gens om beurten een boekje „Loo king at Holland" uitkiezen om op de achterste pagina hun wedstrijd nummer aan te treffen. Na wat me dedelingen van huishoudelijke aard, een internationaal mengelmoesje waarvoor volgend jaar Jan Theys maar eens moest komen opdraven, kregen de dames een kwartiertje vrij-af, alvorens aan de eerste ron de te beginnen. De concentratie voor de wedstrijd wordt hier op typisch vrouwelijke wijze op peil gebracht. De meest geëigende mid delen hierbij schijnen poederdoos en lippenstift te zijn. Er worden niet eventjes op de valreep wat vlug- gertjes gespeeld, zoals dat bij de he ren der schepping gebruikelijk schijnt te zijn. De voorbereidingen adamen hier veel meer de sfeer: laat komen wat er komen gaat. Toch wordt er bij de dames niet om de keizer z'n baard gespeeld Ook hier zijn geldbedragen beschik baar gesteld als prijs. Het arse naal van schakende dames is ech ter betrekkelijk klein. In deze groep van twaalf zitten vele dames, die reeds verscheidene malen op het Beverwijkse toernooi uitkwamen. De dames kennen elkaar (tan ook over het algemeen zeer goed. Al leen vanuit Oost-Europa willen nog wel eens verrassende debutanten naar voren treden. Een bekend ge zicht zullen we dit jaar moeten mis sen: de Franse speelster Chaudé de Silans. Zij heeft in haar vader land een ongeluk gehad, waardoor ze niet naar Nederland kon komen. Haar plaats wordt ingenomen door de Spaanse mevrouw Gloria Velap Colombinas. Vanaf gisteren wordt er dus, zo als een der toeschouwers het uit drukte, in Beverwijk „gemengd ge schaakt". Niet alleen de fysieke scheiding, maar ook de hele sfeer rond de wedstrijden maakt, dat dit ..gemengde" karakter maar zeer betrekkelijk is. 's-Gravenhage, 10 januari 1967. I I I I I I I I AMSTERDAM, 17 jan. Universiteit: kand wis- en liatuurwetensch. R Dekker, R. Sijmons, J. Derksen, R. Jansen F. 't Sas (Amsterdam) en G. Maas Loosdrecht) doet. natuurk. F. van den Bogaard en G. Delvigne (Amsterdam) doet. biologie G. Gerritsen (Amsterdam) doet. farmacie J. van Gelder (Amsterdam) Kand. Spaans mej. M. Dinggr (Amsterdam) sand theol. mej. M. van Gunsteren en de heren D. van der Sluis en G. Hoekema (Amsterdam) kand. rechten H. Every (Utrecht) doet. Nederl. A. Vervoom (Eindhoven) doet. rechten E. Mohamed (Driebergen) kand. klass. lett. J. Raadschelders (Amstelveen) doet. soc. geograf. (cum laude): A Udo (Hintham-Rosmalen) kand. niet-west. soc. F. Kloek (Almelo). DEN HAAG, 17 jan. - Bij K.B. is be noemd tot kantonrechter te Zevenbergen mr. J. H. B. M. SAELMAN. griffier van de kantongerechten te Eindhoven er, te Hel mond, tevens kantonrechter-plaatsvervanger te Eindhoven. DEN HAAG, 17 jan. In het ver kiezingsprogramma van de CHU wordt een lans gebroken voor de vrije meningsuiting. Deze is alleen gewaar borgd in een rechtsstaat. Derhalve dient de overheid op doelgerichte en voortvarende wijze de rechtsorde te beschermen, zowel centraal als lo kaal." Voor een bevredigend functioneren van de democratie zal volgens dit programma onder meer nodig zijn: het aankweken van burgerzin bij het Nederlandse volk en het verbeteren van het samenspel tussen kiezer en gekozene. De ontwikkelingshulp moet worden uitgebreid en de gelden dienen doel matig te worden besteed en verdeeld óver de verschillende vormen van in ternationale bijstand. De CHU bepleit het aanleggen van wereldvoedselvoor raden voor noodsituaties en zij acht vrijstelling van militaire dienst ger jongeren, die vrijwillig voor gw6', dan twee jaar voor ontwikkelin^^te0' worden uitgezonden naar het land, noodzakelijk. ,.fc e»". Er zal een zo groot mogeW* jjteL. tal woningen van verhoogde kw b® moeten worden gebouwd, alid" te verkiezingsprogramma. De CHV ets®® gen woningbouw in de woning^te®' tor voor hen, die geen overhel® bij hun huisvesting nodig hebb® eJcer Tm U c4 U a! (.mm -_1 L - in 9 ïl'' Q £1 In het belang van de besta»0 pa3., neid dient gestreefd te wordefU pet een zo hoog en stabiel rnoëfEgch p- van werkgelegenheid en een ter.G bestrijding van de inflatie mede1 „eli)" vordering van het zo noodz3 eCo° sparen en verbetering van je mische structuur zowei van ,scb t drijfstakken als van de on® e„ r> den gebieden zoals het noorden zuiden van ons land. re drii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 10