Brittannië naar Europa NIEUWE REL OYER S LUITING SEMINARIES Gun Uzelf DE Succes in strijd om schone lucht Wilson bij de Paus Neger sheriff in Alabama DRUK MET CULTURELE REVOLUTIE President vlucht uit Peking Verdachte moord op Khider schiet politieman neer Akkoord Kennedy en Manchester Ongenood bezoek voor Witte Huis door lord gladwyn MINDER DAMP UIT AUTOMOTOR Italië steunt verzoek tot toetreding E.E.G. Wordt Johnson door gestoorden belaagd? LEIDER OFFENSIEF TEGEN MAO DINSDAG 17 JANUARI 1967 Groter verband ANNO De drie topleiders van Polen, zoals zij verschenen in ee»cabare<FogramM ^Edward Van links naar rechts premier Josef Cyrankiewics, partijleider Viktdyslav Gomoelka en Edward Gierek» lid van het Politbureau van de Poolse communistische partij. KARDINAAL WYSZYNSKI niet terugdeinzen PARTIJLEIDER GOMOELKA zwaar geschut Compromis? Dood van een president Amerika sK# pi' Op avïd BRITTEN ^aa°NaDanNie3avoorï «vond van grote gebeurtenissen. DrOrrnoT» Hun van Bui- 6*»«: Beueurier tenlT'a1- T. hUn mlnist« van cui- teni jSe aken brenëen aan de hoofd- aan3^ vZak8n brensen een bezoek ®.a" de hoofdsteden van de nabuur- aebl ?e, heren van de Gemeenschap- Bchappelijke Markt zullen na die be kken bijeenkomen in Rome, om ei Europa te beraadslagen. Hoofdschotel van de Europese be prekingen zal niet zozeer de econo- ie zijn, hoe belangrijk dit onderwerp P zichzelf ook moge zijn, maar eer ,de politiek. Hoe zal de toe- omst zijn van Brittannië en die van Tin naburen, wanneer meft tot een orm van werkelijke Europese vereni- Swg kan komen en in hoeverre bete- t dit een aanvaarding, dan wel verwerping van de erfenis van Enge- lands geweldige verleden? Wanneer de Britten het Verdrag «ome ondertekenen zal er namelijk en eind gemaakt moeten worden aan e« buitenlandspolitieke beleidslijn, '«Londen bijna vijf eeuwen lang eeft aangehouden. Dit moeten de ten wel bedenken en evenzeer him Eiote buren, wanneer het hun ernst s Brittannië in hun midden op te ne- *Pen. Want of de Britten en de EEG- teden het prettig vinden of niet, een Economische Gemeenschap heeft geen" «hkele zin en kan niet doeltreffend ^e.?ken» wanneer er geen krachtige Politieke overeenstemming heerst. Wat ia dit „Europa", dat de Brit- en vijfhonderd jaar lang met goed gevolg ervan heeft kunnen weerhouden lch tot één rijk te verenigen on- leiding van één enkele Europese hiacht? We verstaan er dat deel van et oude werelddeel onder, dat ofwel öeel uitmaakte van het Romeinse Im perium, dan wel vanuit het Westen gekerstend werd. (Dit laatste geldt oiet. alleen voor West-Europa, maar evenzeer voor vele oostelijker gelegen landen). Sinds de tijden van Karei de Grote tot onze dagen heeft dit gebied een aantal tradities en denkwijzen ge meenschappelijk, the zich geleidelijk ®an hebben verbreid, en het wereld beeld van aanschijn hebben doen ver anderen. Men noemt dit verschijnsel Wel de Westerse beschaving en Ameri ka behoort hier inderdaad ook bij, boewei niet meer als integrerend deel. Europa vormt in dit opzicht een cul turele eenheid, die door vijf eeuwen broedertwisten niet verstoord kon wor den. Zou dit Europa te langen leste het 'angs vreedzame weg eens kunnen en zullen de twee super-mo- «ndheden van de wereld hierbij be- ontlL°f onbewust ajs „eenmaker" P reden? 0p dit punt wil premier eni SQn Zich naar men mag aannemen i_c^e klaarheid verschaffen. Er zijn in \nUaties, dat hij alleen maar denkt „en rmen van de volgende verkiezin- ei> doelbewust roekeloos wil han- 6n- Hij zou overdreven waarde kun- eb hechten aan de economische as ceten van de kwestie, maar ik ben rvan overtuigd, dat de andere insi- Uaties geen grond van waarheid be- atten. In ieder geval, welke de over- ®Slngen van Wilson ook mogen zijn, 2ljn ongetwijfeld de bredere poll ak® overwegingen en niet de weer- ®laS op de Britse levensstandaard (voorzover die zou kunnen beraamd), ie Engelands grote tegenstander van «et ogenblik, president de Gaulle, voor de geest staan. DE GAULLE is noodzakelijkerwijs --Ug elands tegenstander zolang hij klaarblijkelijk slechts denkt in termen van de volstrekt onafhankelijke Euro- Pese nationale staat. Want volgens i deze (historische) terminologie kan »Europa" slechts verenigd worden, jvenneer dit in zijn geheel gebeurt, betzij door toedoen van een van de Europese landen, dan wel onder fy- Eieke druk van een van de super-mo- Kendheden. Uiteraard is de Gaulle ®en verklaard tegenstander van dit matste. Derhalve is er volgens zijn Zienswijze maar één bevredigende op- lossing mogelijk voor het vraagstuk Jmn de Europese eenheid: alle betrok kenen, Engeland inbegrepen, moeten °P enigerlei wijze de leidinggevende tol van Frankrijk erkennen en er bij- Voorbeeld in toestemmen, dat de lo gische hoofdstad van de Europese unie, beter gezegd: „confederatie", niet Brussel zal zijn, of Straatsburg, Lu- z^mburg, Aken, maar Parijs, waar er geen sprake meer zou zijn van on zin, zoals „supra-nationale" bestand delen of voor een Brusselse commissie. Wanneer de Britten dit alles zou den goedvinden en voorts met de West duitsers zouden overeenkomen, dat de Amerikaanse troepen er maar het best aan zouden doen Europa binnen de kortste keren te verlaten wat zouden ze er nog moeten in een eens gezind Europa wanneer er met an- dere woorden een werkelijke „Derde klacht"' tot stand zou zijn gekomen onder Franse leiding, in dat geval is bet mogelijk, dat een de Gaulle de Britten zonder meer zou kunnen ver welkomen in de Gemeenschappelijke klarkt. Dit is nu echter juist die oplossing, Waartegen de Britten zich met succes Sedurende vijf eeuwen verzet hebben waartegen ze bijna zeker ook in de toekomst onoverkomelijke bezwa- ïen zullen moeten blijven koesteren. Copyright The Times Eindeloze conflicten tussen kerk en staat in Polen ADVERTENTIE KUYPIIJ (Van een bijzondere medewerker) RUIM EEN JAAR duurt reeds de spanning tussen kerk en staat in Polen. Zoals bekend, ontstond de crisis door de publikatie van een brief van het Poolse episco paat aan de Duitse bisschoppen. In deze brief lieten de bisschop pen zich zeer verzoenend uit over de Pools-Duitse betrekkingen. Dit gaf aanleiding tot felle kritiek van regeringswege. Beide partijen gingen elkaar met zwaar geschut te lijf en een zeer ern stig conflict dreigde. Maar dit alles ge beurde in het realistische Polen, dat zijn „revolutie" van 1956 had gekend. In het nog altijd overwegend katholie ke Polen moeten de machthebbers steeds rekening houden met een volks oproer als de rechten of de vermeen de rechten van de kerk in het ge ding komen. Alles liep dan ook met een Bisser nf. Maar de spanningen bleven. Iede re buitenstaander zou het menselijk hebben gevonden, als men de menings verschillen eens op hoog niveau zou uitpraten, temeer omdat de ene macht moeilijk zonder de andere kan bestaan. Maar hiervan is geen sprake. Mgr. Choromanski; de secretaris van het Poolse episcopaat, heeft meegedeeld dat de regering al twee jaar weigert een gesprek met het Episcopaat te beginnen. Sinds enkele weken is er een nieuwe fase ingetreden. De regering heeft de sluiting van vier seminaries gelast. Op een haastig bijeengeroepen bisschop penconferentie werd besloten aan de regering alsnog het voorstel te doen de gemengde commissie van kerkelijke en wereldlijke leiders bijeen te roepen. Kardinaal Wyszynski, die zijn gelo vigen altijd nauwkeurig op de hoogte houdt van de ontwikkeling in de ver houding 'kerkstaat, sprak in een her derlijke brief zijn verontrusting uit over de gebeurtenissen. In zijn Kerstpreek kwam hij er nog eens op terug. Hij verzekerde dat hij indien het moest, „als een hond op de drempel van het seminarie zou gaan liggen, bereid al les te verduren om onze vrijheid van geweten en de vrijheid van de jonge priesters te verdedigen". Ook mgr. Choromanski gaf van zijn kant duide lijk te verstaan, dat men voor geen enkele maatregel zou terugdeinzen en dat een en ander voor het Vaticaan wel eens aanleiding zou kunnen zijn haar houding tegenover de Poolse re gering en de communistische landen te herzien. WAARNEMERS HEBBEN zich af gevraagd waarom de kardinaal deze scherpe taal gebruikt. Hoewel een soe- pele houding niet in de lijn ligt van deze strijdbare figuur, kan men toch niet volstaan met het constateren van 'wellicht moet men de houding van de kardinaal in een groter verband zien. De laatste tijd zijn er contacten ge weest tussen het Vaticaan en War schau Mgr. Casaroli heeft als afge zant van de Paus met de Poolse machthebbers gesproken. Ook het be zoek dat mgr. Costa, assistent-generaal van de Italiaanse Katholieke Actie, aan Warschau heeft gebracht, wijst erop dat diplomatiek overleg gaande is. Het is echter een publiek geheim dat de regering er niets voor voelt met de kardinaal te onderhandelen. Het zou een succes voor de regering zijn als de onderhandelingen buiten de kardi naal om gehouden konden worden, iets waarmee het Vaticaan wel nooit zal instemmen. Daarom is de vertegen woordiger van de links-katholieke groepering PAX, Stefanowicz, niet door het Vaticaan ontvangen. Haeft de regering door deze nieuwe maatregel tegen de seminaries het Va ticaan willen waarschuwen, dat met kardinaal Wyszynski niet te onderhan delen valt? Het is slechts een veron derstelling, maar insiders zien in ieder geval enige samenhang. Wat er ook van zij, de partijpoliti cus en rechterhand van Gomoelka, Ze- non Kliszko, heeft de kardinaal inmid dels laten weten dat de regering bereid is aan de conferentietafel te gaan zit- teinmiddels is de kwestie ook publiek geworden via de dagbladen. Het par tijblad „Trybuna Ludu" van 27 decem ber doet in een hoofdartikel een felle aanval op de kerkelijke hiërarchie die, volgens het blad, de betrekkingen tussen Kerk en Staat tracht te vergiftigen. Er is, nog steeds volgens Trybuna Ludu geen sprake van dat de staat toezicht wil uitoefenen op h^ji theologisch on derwijs. Zij wil er Blechts op toezien ons reeds veel over de speciale situ atie van de kerk en de democratie in Polen, Stomma, die in nauwe rela tie staat met kardinaal Wyszynski, ge niet veel aanzien, ook bij partijmen sen, om zijn weloverwogen, voorzich tig oordeel, zodat dit zijn toespraak nog meer reliëf geeft. Toch moet men van de onderhande lingen tussen Episcopaat en regering geen al te hoge verwachtingen hebben. Een algehele verbetering van de be trekkingen vraagt nu eenmaal tijd en geduld. MADRID, 17 jan (AFP) Een man die veel gelijkenis vertoonde met een naar aanwijzingen van getuigen gete kend portret van de moordenaar van de Algerijnse leider in ballingschap Mohammed Khider, heeft een Madri- leens politieman, die hem meende te herkennen, neergeschoten. De politie man werd ernstig gewond. Lord Gladwyn (66) heeft zijn carrière gemaakt in de Britse buitenlandse dienst. Hij was achtereenvolgens: onderminis ter van Buitenlandse Zaken, 9edelegeerde bij de Verenigde Naties en ambassadeur in Frankrijk. Hij is nu voorzitter van de vereniging Engeland in Europa. In het tweede en laatste deel van dit artikel, dat morgen ver schijnt, betoogt Lord Gladwyn, dat de mythe van het Gemene best geen inhoud meer heeft. de regering kan samenwerken, gevaar lijk dicht is genaderd. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de ontwikkeling van de verhouding tussen kerk en staat sinds de Poolse „Oktoberrevolutie" van 1956. Hij hield een hartstochtelijk pleidooi voor de dialoog, voor een verdere de mocratisering van het land. De niet- communisten zijn, aldus Stomma, tot nu toe alleen maar objecten geweest voor de regering, geen personen om mee van gedachten te wisselen. Hij betreurde, dat niet iedereen gelijke burgerrechten heeft en dat in het bij zonder het aandeel van de partijlozen (lees: de niet-communisten) in de re gering veel te gering is. Als jurist meende hij, dat bij de rechtspraak nog te veel politieke over wegingen een rol spelen. Tenslotte stel de hij het parlement voor een vijfja renplan op te stellen voor de demo cratisering van het land, dit in na volging van het economisch vijfjaren plan. Het feit dat zulke woorden gezegd kunnen worden in het parlement, zegt (Van een correspondent) ROME, 17 jan. Met een audiën tie bij de Paus, gewijd aan de bemid delingspogingen van het Vaticaan in zake de oorlog in Vietnam, heeft pre mier Wilson vanmiddag zijn bezoek aan Italië besloten. Wilson heeft gisteren tijdens een lunch zijn geloof in nauwere Europese samenwerking beleden en de nadruk gelegd op de inbreng op technisch ge bied, die de Britten hiertoe kunnen le veren. President Saragat wees er gis teravond tijdens een ontvangst ter ere van het Britse bezoek op hoe verlan gend Italië steeds heeft uitgezien naar een Brits lidmaatschap van de EEG. De oppositie van president De Gaulle kwam bij deze officiële redevoeringen niet ter sprake. Tijdens de besprekingen van Wilson met de Italiaanse leiders zijn onder meer sociale kwesties ter sprake ge komen, zoals het vrije verkeer van arbeidskrachten in een na de Britse toetreding uitgebreide Gemeenschappe lijke Markt. Voorts werd gesproken over Londens bijzondere relaties met het Gemenebest en over landbouw- kwesties een en ander zonder dat er blijk gegeven werd van diepgaande meningsverschillen. dat de kerk zich niet met politieke za ken inlaat. Het blad verzacht zijn standpunt door te stellen dat er wellicht inspecteurs zijn geweest, die een misplaatste ijver aan de dag hebben gelegd en hun boek je te buiten zijn gegaan. „Er is geen sprake van dat we de seminaries wil len laten verdwijnen; wat wij willen is dat de wet wordt nageleefd". Nu beide partijen proberen door on derling overleg deze netelige kwestie op te lossen, kan men zich afvragen of dat nog wel mogelijk is. Dr. Stanislas Stomma, die aan de staatsuniversiteit van Krakau straf recht doceert, gelooft van wel. De po litieke groepering van katholieke in tellectuelen, zwak genaamd, die in het parlement is vertegenwoordigd en waar van Stomma de voornaamste woord voerder is, viert dit jaar zijn tiende verjaardag. Ter gelegenheid daarvan sprak Stomma in het parlement een zeer gedurfde réde uit, die wel eens van historische betekenis voor Polen zou kunnen zijn. Stomma verklaarde onder meer, dat zijn groep de grens, tot waar men met TUSKEGEE (Alabama), 17 jan. (Rtr) Lucius Amerson, een 33-jarige voor malige parachutist, is te Tuskegee ge ïnstalleerd als sheriff van Macon Coun ty. Amerson is hiermee de eerste ne gersheriff in Alabama sinds de staat na de Amerikaanse burgeroorlog door noordelijke troepen werd bezet. De nieuwe sheriff, die in de vorig jaar gehouden verkiezingen een blanke te genkandidaat verslagen had, verklaar de geen moeilijkheden te verwachten in Macon County, waar de negers het merendeel van de bevolking voeren. In Selma in dezelfde staat, dat in 1965 het centrum was van rassenon lusten, heeft de nieuwe blanke sheriff verklaard dat hij een neger tot plaats vervanger zal benoemen. NEW YORK, 17 jan. (Reuter) Mevrouw Jacqueline Kennedy, wedu we van de vermoorde president, is tot een akkoord gekomen met William Manchester, de schrijver van het boek „De dood. van een president", over de publikatie waarvan een geschil was ontstaan tussen haar en de auteur. Dit is meegedeeld door een woord voerder van senator Robert Kennedy. In december van het vorig jaar sprak mevr. Kennedy zowel Manchester als de uitgevers „Harper and Row" in rechten aan. „Harper and Row" wil len „De dood van een president" in april uitgeven. De uitgevers zijn met de regeling akkoord gegaan. Van de zijde van de familie Kennedy werd meegedeeld dat de bandopna men, die Manchester maakte toen hij in 1964 vraaggesprekken had met mevr. Kennedy, krachtens het nieuwe akkoord verzegeld zullen worden op geborgen in de bibliotheek, gesticht ter nagedachtenis van de vermoorde president. In de loop van deze vraag gesprekken, gevoerd toen mevr. Ken nedy nog steeds sterk onder de indruk was van de moord op haar man, zou den er vertrouwelijke zaken onthuld zijn. Mevr. Kennedy heeft later gepro beerd deze intimiteiten geschrapt te krijgen uit het manuscript van Man chester. Ook zouden er nu passages, die mevr. Kennedy persoonlijk betreffen, geschrapt worden uit het boek, dat 300.000 woorden telt. Bovendien zullen de brieven althans zo werd van de zijde van de familie Kennedy gezegd die president Johnson aan mevr. Kennedy heeft geschreven, niet in het boek worden afgedrukt zonder John sons toestemming. De familie Kenne dy zou geen bezwaar hebben tegen de inhoud van de brieven, die hartelijk zouden zijn, maar erop staan dat Johnson van te voren zijn goedkeuring hecht aan de eventuele publikatie er van. WASHINGTON, 17 jan. (Reuter) Vorig jaar zijn zes personen, zonder gezien te worden door de veiligheids dienst, tot het Witte Huis doorgedron gen door over het hek te klimmen. Zij werden in de tuinen rond het pre sidentieel paleis opgepakt, aldus de Washington Post. Het Witte Huis heeft meermalen melding gemaakt van po gingen tot misleiding van de veilig heidsdienst, maar heeft geen commen taar willen geven op het bericht van de Washington Post. Volgens het blad vreest de veilig heidsdienst dat door de grote publici teit rond William Manchesters „Dood van een president" geestelijk gestoor de personen aangemoedigd worden in het zoeken naar manieren om presi dent Johnson te belagen. Sinds de moord op president Kennedy is de pre sidentiële veiligheidsdienst versterkt. Het Witte Huis zelf, dat omgeven wordt door drie ringen gewapende politie agenten en leden van de geheime dienst, wordt als onkwetsbaar voor indringer* beschouwd. (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 17 jan. In het la boratorium van een grote Ameri kaanse benzinemaatschappij is dezer dagen een succes geboekt in de strijd tegen de luchtverontreiniging als ge volg van het gemotoriseerd verkeer. Het gaat om een betrekkelijk klein en goedkoop apparaatje, dat de ver damping van onverbrande koolwa terstoffen uit carburateur en brand stoftank tegengaat en deze gassen ten goede laat komen aan gebruik voor de motor. In verband met de strenge maat staven die in de Verenigde Staten gel den ten aanzien van luchtverontreini ging wordt daar in koortsachtig tem po gewerkt aan een verbetering van verbrandingsmotoren, die, zoals be kend, in hoge mate schuldig zijn aan het vervuilen van de atmosfeer. Dat vooral de uitlaatgassen, zoals kool- monoxyde, stikstofoxyden en onver brande koolwaterstoffen, aan dit euvel bijdragen, is een grote uitdaging voor de gehele automobielindustrie, aan gezien het bijzonder lastig blijkt te zijn een dergelijke uitstroming van dampen onschadelijk te maken of ge heel teniet te doen. Er wordt, ook in Europa, daarom nog ingespannen gewerkt om dit pro bleem do baas te worden, aangezien er vroeg of laat in Amerika vroeg, in Europa wat later algemene maatregelen van kracht zullen wor den, die aan deze vorm van luchtver ontreiniging paal en perk moeten stel len. Aan die andere manier, waarop de lucht wordt vergiftigd, namelijk door het vrijelijk uitstromen van onver brande koolwaterstoffen uit carbura teur en benzinetank, wordt in het al gemeen veel minder aandacht ge schonken, en toch zijn daarmee grote hoeveelheden gemoeid. Een gemiddel de Amerikaanse auto bijvoorbeeld die niet zou zijn uitgerust met regelende apparatuur, zou jaarlijks via carter, uitlaat en door verdampingsverliezen, ongeveer 240 kilogram onverbrande koolwaterstoffen afgeven aan de atmo sfeer. Nu zijn in de Verenigde Staten de automobielen alle uitgerust met een carter-ventilatiesysteem, waarbij deze ongebruikte gassen uit het car ter worden teruggevoerd naar de mo tor. Dat geeft, uitgaande van het ge noemde voorbeeld, een verschil van zestig kilogram, blijft over 180 kilo gram, een hoeveelheid die uit een oog punt van aanvaardbare milieuhygiëne nog altijd de grenzen overschrijdt. In Amerika zullen op alle wagens aldaar de eisen van toepassing wor den die de Raad voor de Luchtver ontreiniging in Californië heeft opge steld. Als het zover is, dient er op het uitlaatsysteem een naverbrandings- apparatuur te zijn bevestigd, die de omvang van de vrijkomende gaswolk per jaar nogmaals met honderd kilo gram reduceert. Van de tachtig nog resterende kilogrammen nu kan door inbouw van het door de Esso Research and Engineering Company nogmaals de helft teniet worden gedaan. Veer tig kilogram per jaar achten de Ame rikaanse instanties een toelaatbare hoeveelheid, waarmee zelfs in Los An geles, dat zo beducht is voor de vor ming van „smog" samentrekking van „smoke" en „fog" geen ram pen kunnen worden aangericht. De vinding van Esso bestaat voor namelijk uit een bus, gevuld met ac tieve koolstof, die de onverbrande koolwaterstoffen opvangt en op een later tijdstip naar de motor voert, waar zij onder normale omstandighe den verbranden, zonder dat de wer king van de motor wordt beïnvloed of de percentages onverbrande kool waterstoffen en koolmonoxyde in de uitlaatgassen toenemen. Het apparaat je heeft in beginsel een eindeloze le vensduur en kost slechts enkele gul dens. Esso houdt het patent, maar fa briceert het toestelletje niet zelf. Voor een groot aantal producenten in Ame rika, met zijn 92 miljoen automobie len, zit er echter een goede boterham in, aangezien een dergelijke voorzie ning binnenkort wet' wèU'Slijk zalor den voorgeschreven. Ook Euröpese automobielindustrieën zullen, toor- zover ze naar de Verenigde Staten ex porteren, met de verhoogde normen rekening moeten houden. Het is trou wens te verwachten, dat ook in Euro pa zelf de bepalingen inzake luchtver ontreiniging door het gemotoriseerde verkeer strakker worden aangetrok ken, mede onder invloed van de ont wikkeling in de Verenigde Staten. The Times, London, 1967 Wat hebben we eigenlijk uitgevoerd vóór we het zo druk kregen met de Grote Proletarische Culturele Revolutie?" (Van een correspondent) HONGKONG, 17 jan. President Lioe Tsjao-tsji, een van de mikpun ten der Rode Gardisten, zou volgens hier binnengekomen berichten uit de Chinese hoofdstad Peking hebben we ten te vluchten. Vanuit de stad Tsjek, een honderdvijftig kilometer ten zui den van Peking, zou hij een offensief willen openen op Mao en zijn Cul turele Revolutie. Daartoe zou Lioe een arbeidersbeweging gevormd heb ben, die vastberaden weerstand wil bieden aan Rode Garde-terreur. De muurkranten van de Rode Gar de in Peking richten zich thans voor namelijk tot de vijfhonderd miljoen boeren, die opgeroepen worden zich niet te laten misleiden door loze be loften over loons- en andere verhogin gen van tegenstanders van partijlei der Mao, die de boeren zouden willen opstoken tot het stellen van „onzin nige economische eisen." Deze oproep schijnt voornamelijk bestemd voor de miljoenen „burgerlijke" Chinezen, die de afgelopen jaren naar het platteland gezonden zijn om daar op collectieve boerderijen tewerkgesteld te worden. Volgens waarnemers in Peking begint de Chinese premier Tsjoe En-lai een steeds belangrijkere rol te spelen. Men gelooft dat hij een compromis tot stand wil brengen tussen de elkaar bestrij dende Mao en Lioe Tsjao-tsji. Welke rol hij nu precies speelt is niet na te gaan. Het is mogelijk dat hij alleen maar wil voorkomen dat 's lands eco nomie door het voortduren van de on lusten volkomen aan de grond komt te zitten. Maar verscheidene waarnemers sluiten ook de mogelijkheid niet uit, dat hij, na lange tijd zijn kans te heb ben afgewacht, thans een greep naar de macht probeert te doen. Het kan ook zijn dat de partij-leider Mao zelf hem tot zijn naaste medewerker heeft uitverkoren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 9