Nog Engels in India Vatican n onder zeer zware druk Paus wil onderhandelingen VIERDE DEEL VAN BRONNENPUBLICATIE F. van Lanschot Vermeer Co TOESPRAAK OVER OORLOG IN VIETNAM champagne champagne champagne Vechtend met woord blindheid FLEUR FORSYTE, GLANSROL VAN HIP MEISJE Vreselijke middag Ommekeer Noodkreet Belgische film-industrie WAAR U OOK WOONT DE TIJD ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 door H. BRONKHORST i DRussel, 23 dec. In België zijn Sc "e afgelopen 15 maanden 147 bio- s;"b?n gesloten, hetgeen het aantal ?2n l'ngen in de afgelopen tien iaar op n iCn9'' ROME, 23 dcc. Het vierde riool van dc officiële documenta tie over de activiteiten van het Vaticaan en van paus Pius-XII tijdens de Tweede Wereldoorlog geeft een dikwijJs aangrijpen^ beeld van de talloze chicanes van Hitier en de zijnen, wie het na drukkelijk neutrale Vaticaan een doorn in het oog was. Uit dit thans uitgekomen deel van de Vaticaanse bronnenpublicatie blijkt onmiskenbaar, dat Pius XII zich op een bewonderenswaardige manier verzette tegen dc zeer zware druk, die voortdurend en op velerlei wijze op hem werd uitgeoefend maar ook. dat hij achteraf bezien te veel rea geerde als de diplomaat, waarbij uiteraard de erkenning past, dat achteraf redeneren uitermate ge makkelijk is. Profetisch Twee vuren Van uw geld maakt u bij Van Lanschot en bij Vermeer 614% op een beleggingsboekje, 5%% op een termijnboekje, 4%% op een bankboekje en 4JA% op een spaarboekje. Met de spaar-girorekening 3%% kunt u sparen en gireren: deze rekening is zeer geschikt voor uw salaris en andere inkomsten. Cliënt zijn bij Van Lanschot of.Vermeer is heel eenvoudig en prettig. U kunt storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Met een spaar-girorekening kunt u ook contanten opnemen en betalen met betaalcheques. Vraag onze folder: „Méér rente van uw geld". Een van dc laatste opnamen van paus Pius XII, die 9 oktober 1939 overleed. Naast hem staat de toenmalige kardinaal Roncalli, die als paus Joannes XXIII^onvergetelijk zou worden. 'IV diplomatiek EEN TAALSTRIJD bedreigt de een- e'd van India. Het parlement in New elhi heeft goedgekeurd, dat het "gels voorlopig als tweede officiële aal gehandhaafd blijft. Die beslissing fteeft de instemming van de zuidelijke staten, maar in de noordelijke staten is heftig verzet. Het noorden wil slechts het Hindi als enige officiële taal voor de hele natie erkend zien zoals achttien jaar geleden toegezegd was. Maar onder druk van het zui den heeft de rege ring die oorspron kelijke toezegging moeten herzien. Indira Gandhi In november 1949, ruim twee jaar "adat India onafhankelijk was gewor- ^en, kwam een grondwet gereed. In ®en van de artikelen van deze consti tutie werd bepaald dat Hindi de offi ciële taal van India is. Slechts gedu rende vijftien jaar zou het Engels als tweede taal gehandhaafd blijven. Aan gezien de grondwet van kracht werd °P tic dag dat India een republiek tfera, 26 januari 1950, had het Engels afgeschaft moeten zijn op 26 januari 1965. Maar in de vier zuidelijke staten Madras, Kerala, Mysore en Andhra, ^aar zowat de helft van de hele mdische bevolking woont, heeft men steeds geweigerd het Hindi te aan aarden. De eigen talen van deze lebieden hebben met het Hindi geen enkele stamverwantschap en ook het Schrift verschilt volkomen. Het is voor 'ieze mensen die zogenaamde Dravidi- s%he talen spreken, als Tamil, Mala- ^am, Kannada of Telegu, uiterst moei- 'Ük Hindi te leren. Zij vrezen ook dat *en algemene invoering van het Hindi jj>t een overheersing van de noordelij ke staten in de Unie zou leiden. Een HALF MILJARD mensen wo- "en jn India. Hindi wordt gesproken door ruim veertig procent van de bevolking. Naast Hindi zijn er nog dertien regionale talen die als zodanig door de grondwet erkend zijn. Maar Ilindi werd als nationale taal gekozen, 0rndat geen andere taal door zoveel 'hensen wordt gebruikt. Nog geen één Procent van de bevolking spreekt En- Seis. Maar Engels is de enige taal "Waarin alle intellectuelen en leidende Üguren op politiek, commercieel en cultureel gebied elkaar kurtnen ver staan. De Engelstalige kranten in India hadden, volgens de jongste statistiek, 'n 1966 nog een gezamelijke oplage ^an vijftig miljoen, tegen pertig mil-; loen voor Hindi-kranten. Van de stu dieboeken in de Indische universiteits bibliotheken is vijfenzeventig procent het Engels, en er zijn vrijwel geen b°eken in Indische talen over natuur wetenschappelijke en medische onder- Werpen. Toch heeft de regering on langs besloten bij het hoger onderwijs "et Engels geleidelijk door regionale J-aien te vervangen. De vertaling en "et uitgeven van zoveel boeken wordt "en zeer inspannende efl kostbare "Ifaire. In september heeft de voormalige "minister van onderwijs, die toen mi- dister van buitenlandse zaken was, "I°hamedali Chagla, uit protest tegen d't kabinetsbesluit, zijn ontslag geno den. Hij vond het regeringsbeleid in deze zaak nie't realistisch. De binding ^an de universiteiten met een wereld en!, die toegang gaf tot de weten schappelijke wereldliteratuur, achtte "ij van het grootste belang. Drie PREMIERS hebben achter eenvolgens met het taalprobleem ge worsteld. Ja .aharlal Nehroe, Lal Ba- "adoer Sjastri en Indira Gandhi kre gen kritiek van vóór- en tegenstanders dé algemene invoering van het ^'hdi. In 1965 moest mevrouw G.andhi Plotseling naar Madras vliegen, om demonstraties te sussen van Tamil- fPrekende zuiderlingen die niets met "et Hindi te maken wilden hebben. Nu, Wee jaar later, is er vooral ontevre denheid onder Hindi-sprekende Indiërs de noordelijke staten: Uttar Pra- esh, Mahhya Pradesh, Bihar, Raja- sthan en Haryana. Ih de staat Uttar Pradesh (vroeger. erenigde Provincies) met grote ste den als Lucknow, Agra, Benares en jN'ahabad zijn de laatste weken relie ves uitgebroken.- Twee ministers van 6 regering van deze deelstaat werden ""langs in New Delhi gearresteerd, ""idat zij deelgenomen hadden aan 6®n verboden demonstratie buiten het ""Nementsgebouw tegen de handha- j "g van het Engels als tweede officië- taal. De regering van Uttar Pra- esh liet toen weten, dat de premier b"" de centrale regering in India, ""ovrouw Gandhi, voorlopig maar niet "?ar Lucknow moest komen, als ze b'ct het gevaar wilde lopen ook aange- "uden te worden. De zuidelijke staten kunnen zich nu ""roepen op de wettelijke toezegging "at Slechts hun eigen wetgevende ver anderingen het Engels als toegevoegde rficiële taal kunnen afschaffen. Het is ]"t aan te nemen dat zij dat spoedig *ullen doen. Zo blijft het Engels voor "bepaalde tijd behouden, terwijl me- r°uw Gandhi de belofte heeft moeten v"en dat het Hindi aan geet. enkel deel rta" de bevolking zou worden opge- "ngen. aafT is rond 45 procent van het tgij a' bioscopen dat België in 1958 k.ae- te weten 1.585. Aldus een publi- èeile. v"n het coördinatiecomité van de hep?.lsche filmindustrie. Het comité l>Bp.een dringend beroep gedaan op sc~®ringshulp voor de Belgische bio- fil-r.6" en eveneens voor de Belgische *0n "ustrie, die wegens geldgebrek "ver-wegen alle activiteit te staken. Pius XII tijdens oorlog te veel de diplomaat VL\ ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Uit de archieven van het Vaticaanse staatssecretariaat worden voor het eerst tot nu toe onbekende ol onvol doende bekende feiten gepubliceerd. Zo blijkt uit een nota van de toenmali ge staatssecretaris, kardinaal Maglio- ne, uit het voorjaar van 1941 dat dc paus alarmerende berichten hadden bereikt over plannen van Hitier om de, paus uit Rome en zelfs uit Europa te verwijderen of hem in het Vaticaan geheel te isoleren. Pius XII verklaarde toen onmiddel lijk in geen geval het Vaticaan verlaten en hij bracht de Italiaanse I regering op de hoogte van de Duitse plannen. Mussolini zelf heeft de ..ge ruchten" daarna laten ontkennen zonder dat men in Vaticaanse kringen hierdoor gerust gesteld kon worden, want het was lang nriet zeker meer, dat Mussolini het nog alleen voor hoi zeggen had. Een ander merkwaardig incident vormt het voorstel van de Britse regering aan het Vaticaan om de Heilige Stad 's nachts te doc:i verlich ten om haar tegen bombardementen te beschermen. Mgr. Tardini. tezamen met mgr. Montini. de latere paus Joannes, destijds plaatsvervangend staatssecretaris, liet onmiddellijk me dedelen dat het Vaticaan in geen geval kon ingaan omdat het militaire voor deel voor de Engelse vliegers, die zich in de buurt van Rome wilden oriënte ren, voor iedereen duidelijk wasy Mep - SUiRfHm déze .-dpcun^iEsitie ook de beroemde 'brief van de Poolse staatspresident in ballingschap, Raczkiewicz, uit het voorjaar van 194I waarin deze een hartverscheurend ap pèl tot. de Paus richt naar aanleiding van de gruweldaden die de Duitsers in westelijk Polen en de Russen in het oostelijke deel van zijn land begingen. Als een voorspelling leest men heden- de zin uit de paasboodschap van 1941 waarin een oproep tot de bezettende mogendheden gericht wordt: ,,De ze gen of de vloek van God over uw eigen vaderland kunnen afhangen van de wijze waarop u de landen behandelt die het lot van de oorlog in uw handen heeft gegeven". Sommige Duitse oor logsmisdadigers zullen deze woorden tot nadenken moeten stemmen. Het zijn documenten van deze aard, die in dit deel van de verzameling zijn bijeengebracht. Zoals bekend draagt de collectie de titel: „Actes et docu ments du Saint Siège rélatives a la seconde guerre mondiale". Sinds 1965 werken hieraan P. Biet, R. A. Graham. A. Martini en B. Schneider, die ook dit vierde deel hebben uitgege ven, dat gewijd is aan ,,La guerre en Europe (Juillet 1940-Juillet 1941)". Het bevat 433 documenten, namelijk rede voeringen van de Paus met aanteke ningen over het ontstaan, de verschil lende redacties (bijvoorbeeld een fac similé van een door de paus op de machine geschreven en met de hand gecorrigeerde brief), brieven van de paus aan staatshoofden, instructies van de staatssecretaris aan de nuntia turen en rapporten van deze aan het staatssecretariaat, alsmede nota's die tussen het Vaticaan en de afzonderlij ke staten werden uitgewisseld. Het is geen verheugende lectuur. Het zijn de moeilijkste, dat wil zeggen de droevigste jaren van de oorlog ronder perspectief waarin de zegetocht van Hitler en Mussolini over geheel Europa en Noord-Afrika gaat, van de ineenstorting in het Westen tot de aanval op Rusland. In deze tijd ziet zich het Vaticaan steeds meer geïso leerd. De nuntiaturen in de bezette gebieden - zoals Oostenrijk, dè Bene- luxlanden, de Baltische landen, Tsje- choslovakije, etc. moeten worden gesloten, de verbindingen met de bui tenwereld worden schaarser, de druk van het fascistische Italië en het nazistische Duitsland neemt steeds meer toe de paus vreest het ergste: in zijn vrijheid aangetast te worden. Terwijl hel tweede en het derde deel van de ve£zame|ing Vaticaanse docu menten zich met) de kerkelijke vraag stukken in Duitsland, resp. Polen en de Baltische landen bezighouden, wordt ons in het onderhavige vierde deel de diplomatieke strijd en gedach- tenwisseling met afzonderlijke rege ringen in documenten zichtbaar. Zo lezen wij hoe zich het Vaticaan tegen inmengin" van Duitse of ook Engelse zijde bij de benoeming van bisschop pen moést verzetten, kleinigheden die alleen aangeven hoe sterk de pressie van de oorlogvoerende mogendheden soms was. Natuurlijk '-''zonder sterk van de zijde van de Duitsers en de Italianen, die iedere uiting, iedere publikatie en iedere radio-uitzending van het Vati caan controleerden en onophoudelijk protester, indienden. Desondanks wist Radio-Vaticaan in de Spaanse taal voor Spanje en Latijns Amerika de kerkvervolging in Duitsland en Oost- Europa nauwkeurig weer te geven en daardoor een roekeloze nazi-propagan- dajuist in deze landen tegen te gaan, waar Hitier als de grote humanist gepresenteerd werd. Wij lezen over het Engelse dreige ment Rome te bombarderen indien Italië Athene zou aanvallen, waartegen zich mgr. Tardini met kracht en succes verzette, over de audiëntie van de Kroatische dictator Pavelic bij de paus, die na lang aarzelen van alle F. VAN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenboseh - Hoge Steenweg 27-31 - Telefoon 04100-22321 - Giro 1117370 Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20A - Telefoon 040-27442 - Giro 1130370 Tilburg - Stationsstraat 17 Telefoon 04230-30300 - Giro 1140570 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Telefoon 04100-34773 - Giro 1104500. VERMEER CO.- BANKIERS - Amsterdam - Herengracht 199-201 -Tel. 020-248486 - Postgiro 3656 - Gemeentegiro A136J6. uiterlijke vertoon ontdaan werd en waarover alle diplomatieke vertegen woordigingen bij het Vaticaan ingelicht werden cm. onjuiste interpretaties te voorkom.' 'l-Iet beeld dut zich ons in deze documentatie toont laat de duistere stemming van deze jaren opnieuw opduiken, de pijn van de paus, die een wereld ineen ziet storten en de volke ren en de Kerk in toenemende mate ziet tijden. In het licht van de latere gebeurtenissen en de latere ontwikke ling van de Kerk, van het pausdom, van de internationale verhoudingen moet men wel geneigd zijn aan te nemen dat de actie vmi het Vaticaan en van de paus soms te sterk tot het diplomatieke vlak beperkt bleef. Het was een keuze die vandaag vermoede lijk anders uit zou-vallen. De vrees de apocalyptische mon sters van toen niet tot nog groter wandaden te prikkelen door openba re protesten was zeker gewettigd. De solidariteitstelegrammen die Pius XII in 1940 tot de regerende vorsten van de Lage Landen stuurde, tot grote woede van Mussolini, zijn een bewijs van de geest die de paus werkelijk vervulde en ook van de grenzen die hij aan zijn actie gesteld had. (Van onze correspondent) ROME, 23 dcc. De stad Rome staal aan deze vooravond van Kerst mis meer dan ooit in het teken van de vrede, hoewel de Paus zichzelf weinig vrede gunt. Precies een week na zijn vredesboodschap tot de wereld sprak Paulus VI in de Consistoriezaal dc. kardinalen en de hoge geestelijkheid van Rome toe. Ook van deze rede vormde het vredesvraagstuk de kern. Ditmaal sprak de paus echter recht streeks over die gebieden waar oorlog woedt of de vrede in gevaar is, allereerst over Vietnam. ..Het geweld in welke vorm ook moet een einde nemen", zei de paiis en hij nodigde ook' floord-Vietnant 'hm ,,'een gebaar van ernstige vredeswil te maken". De paus vervolgde,,De open en eerlijke onderhandeling is de enige construc tieve weg naar de vrede. Vervolgens riep hij ook de partijen in Nigeria op de strijd te staken en vroeg hij de communistische landen, die nog steeds niet voldoende vrijheid aan de kerk geven, bereidheid tot nieuwe oprechte onderhandelingen. Inleidend had dc paus dc belangrijk ste geburtenissen in 1967 opgesomd en ging hij in hel bijzonder in op de hervorming van de curie. De curie zal meer internationaal worden, zei. de paus, en in de komende maanden zullen nieuwe maatregelen worden ge nomen. Ten aanzien van de encycliek over het celibaat verklaarde de paus, dat, ondanks de discussies die het celibaat in twijfel trekken, de meerderheid van „het goede christelijke volk" de groje waarde van deze instelling begrijpt en verdedigt. Opmerkelijk was dat de paus, spre kend over de Heilige Plaatsen niet uitdrukkelijk om internationalisering vroeg zoals het Vaticaan dit sinds 1948 doet. De paus onderstreepte slechts de rechten van de joden en de christelijke en mohammedaanse gemeenschappen op vrije toegang en de rechten van allen die in deze gebieden wonen. In ieder geval zal de paus ook op kerstavond in zijn boodschap, die om 20.00 uur 's avonds ov^r de gehele wereld zal worden uitgezonden, weer die onderwerpen centraal stellen die hem in het algelopen jaar het meest hebben bewogen: namelijk de vrede en het geloof. Zoals gewoonlijk zal de paus de eerste van de drie nachtmissen opdra gen, in aanwezigheid van het corps diplomatique in de Sixtijnse kapel. Maandag zal de paus de Eucharistie viering in de St. Pieter leiden. Daarna zal hij van de loggia van de Vaticaan se basiliek de zege „urbi et orbi", aan de gehele wereld, geven. Rome bereidt zich voor op de huise lijke kerstviering. De winkels van de binnenstad zijn bestormd. Soms moes ten pohtie-agenten de files voor de modezaken regelfin. Rond de traditi onele schilderachtige en luidruchtige kerstmarkt op de Piazza Navona be reikt de drukte een hoogtepunt. Juist in de kerstdagen dreigt Rome zonder water en licht te komen zitten, omdat het personeel van die bedrijven wil gaan staken. Indien de regering er niet in slaagt een oplossing, dat wil zeggen geld voor loonsverhoging te vinden, zullen alleen de kaarsen van de kerstbomen licht geven. ADVERTENTIE moetetchandon IMPORT OUD WIJNKOPERS HAARLEM Susan Hampshire wil ongrijpbaar blijven (Van onze correspondent) LONDEN, 23 dec. Fleur uit de Forsyte Sage (opnieuw een deel op Tweede Kerstdag) is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Zij is een meisje, dat weet wat zij wil. Zij is hebberig"is haar in deze suc cesvolle familieschets op de televisie verweten. Een ejnstig praten buiten de toneel- of filmdécors met Fleur is wer kelijk geen kleinigheid. Het ene mo ment meen je oprecht: ,,Ze is een schatje". Vervolgens denk je meer in termen als loederof .kreng" om tenslotte in het stadium te komen dat je het echt niet meer weet. En dat beantwoordt dan volkomen aan de opvattingen van de agenten en public- relations-officers, die onderhand buiten adem zijn in een razende en grillige wedloop met de 28-jarige Britse actrice Susan Hampshire. Maar ze blijven rennen, want de ster van mooie, asblonde Susan stijgt nog steeds. En daarom zijn zij voortdurend om haar heen vechtend tegen het ijzeren willetje, dat maar heel weinig mensen kunnen volgen, maar dat Su san Hampshire toch gemaakt heeft tot wat zij nu is: een gevierde actrice met een geheel eigen „image". Toneel, film, theater. Susan Hamp shire heeft dit van jongs af in het hoofd gehad. Niemand heeft ooit haar plannen serieu" genomen. Want Susan Hampshire zou zo zij er inderdaad de aanleg voor had nooit actrice kunnen worden omdat haar „dys'ex'a" een onoverkomelijk struikelblok scheen; ze leed aan woordblindheid, kon absoluut niet lezen en heeft er tot op de dag van vandaag grote moeite mee. Woordblindheid was in haar jeugdjaren een grote handicap. Maar Susan Hampshire had geluk. Zij komt uit een milieu waar geld geen rol speelde. Haar vader hac een topfunctie in het grote ICI-concern en haar moeder, een voormalige balletdanse res, had, voor haar persoonlijk genoe gen, met twee oudere zusters een privé-schooltje in het Londense Ken sington. Daar is Susan opgevangen. En daar bleek ogk dat het meisjes over een opvallend grote intelligentie be schikte. En ook over dat onderhand vermaarde willetje dat haar reeds op jeugdige leeftijd naar het toneel dreef. Naar een afschuwelijk moeilijk begin, waarin de ene regisseur na de andere haar van het toneel joeg met de wanhoopskreet: „Ze verpest ons spel. Ze kan haar rol niet lezen." „Hoe vaker me dat overkwam, hoe feller ik werd. Ik moest dan altijd denken aan die vreselijke middag in de klas, toen ik moest voordragen uit Shakespeare. Ik kon het niet. En wat ik ervan terecht bracht klonk zo raar dat de kinderen zaten te giechelen. Het bloed steegs naar m'n hoofd en toen wist ik het heel zeker: Ik zou een bekend actrice worden. Kost wat kost. Negen jaar was ik toen en ofschoon ik I vind dat ik er nog lang niet ben, heb ik toch al bereikt dat ik bekend ben geworden", zegt Susan Hampshire. Het grote avontuur van Susan Hampshire begon met kleine rolletjes waarvoor ze niet hoefde te lezen. Ze ging uit van uitbundige vrolijkheid die aanstekelijk werkte. Ze werd, zoals dat dan nu heet, een hip meisje, voor wie in feite niets te gek was. Zij rookte sigaren, maakte grammofoonplaatjes, kreeg een grote rol in de film van Cliff Richard: „Wonderfull Life". Zij vond de weg naar Hollywood en veroorzaak te een ware sensatie door eerst de Amerikaanse topregisseur J. Lee Thompson het hoofd op hol te brengen en vervolgens twee uiterst lucratieve Amerikaanse filmcontracten hooghar tig van de hand te wijzen. „Ik was altijd van plar om alleen datgene te doen waar ik zin in had. Dan wist ik ook meteen dat ik er wat van maken kon. De mensen zeiden wel eens: Die meid is gek! Maar dat kon me niets schelen. Toen ik vond dat mijn neus te lang was en mijn gezicht bedierf, ging ie er af. Daarvoor in de plaats kwam een neus zoals ik die wilde: korter en een beetjo wippend. Dat vind ik leuk." Lange tijd heeft zij d' reputatie van het grillige, swingende Londense meis je met zich meegedragen, met een geheel eigen methodt om voortdu- r"id in het nieuws te komen. Zo reisde zij onverwachts naar het Lambarene van Alfred Schweitzer in de Afrikaanse Susan Hampshire als Fleur (rechts) in een scène met Karin ernald als Anne en Suzanne Neve als Holly. jungle, showde zij in de nieuwste modeontwerpen en kondigde zij tot ieders verbazing een stop in haar contractuele verplichtingen aan, ten einde per trein de grote Trans-Siberi sche route af te leggen. Voortdurend was zij omringd door het rumoer van alle mogelijke idylles en toen zij op een middag door fotografen betrapt werd in het zwembad van Charles Aznavours miljoenenvilla meende men dat Susan Hampshire haar romance had gevonden. Doch niet Charles Az- navour, maar de 38-jarige F ranse filmdirecteur Pierre Granier-Deferre werd haar grote liefde en in mei j.l. zijn zij getrouwd. Van Pierre Granier-Deferre zegt zij dat hij haar reputatie van het eeuwig lachende pop-meisje heeft gebroken. Zijn film „Paris in August" waarin zij met Charles Aznavour de hoofdrollen speelt, werd een ommekeer in haar carrière. Het begin van een meer serieuze richting, die door haar gevoe lige rol van Fleur in de Forsyte Sage is bevestigd. ,,Ik ben daar blij om. Voor die tijd heb ik altijd een meer decoratieve functie gehad. Nu kan Ik werkelijk spelen. En ik ben ook dolge lukkig met mijn tweede grote romanti sche televisierol, die van Becky Sharp in de klassieke novel van Thackeray: „Vanity Fair". Via BBC II wordt deze nieuwe serie in Engeland in kleur uitgebracht. Opnieuw een verhaal vol beklemmende drama's met lange rit selende gewaden en opeenvolgende conflicten, geconcentreerd op de aan heroïne verslaagde Becky Sharp. Praten met Susan Hampshire In haar kleine, geheel Victoriaans inge richte villaatje in het Londense Ful- ham komt in feite slechts neer op luisteren. Susan Hampshire praat. El ke opmerking die je p'-atst wordt als volstrekt onjuist omgebogen, zelfs als je later een .van haar uitspraken herhaalt- Zij wil de ongrijpbare blijven, een fijn, beweeglijk raadseltje waar van men nooit precies hoogte kan krijgen. HAYE THOMAS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 11