Gun U Vandaag Pax Christi strijdt met Den T oom Risico's Zoeken Slechte zaak Geen attractie 123e JAARCANC No. 39817 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, woensdag HET CATSHUIS in de winterzon, een rococo-idylle, luchtig in het zachte hlauw van de hemel en het dunne groen van het bos. In deze sfeer lijken de statige meubels van het oud-Nederlandse interieur iets minder somber. Vanuit het kleine vertrek van minister-president De Jong lopen vele draden naar de buitenwereld, zoals een rechtstreekse telefoon naar Soestdijk, een telefoonverbinding met de Staten-Gene- raal, zodat de premier zoals alle overige ministers de ver gaderingen van de kamers via een luidspreker kan volgen. Hier zetelt, zo blijkt spoedig, een geduldig luisterend en een even opgewekt als serieus peinzend staatsman, die openhartig antwoordt op de vragen die hem gesteld worden. ZATERDAG 23 DECEMBER 1967 ja, dat is inderdaad lastig. mm MINISTER-PRESIDENT P. DE JONG EEN GOEDE VRAAG met Kerstmis: hoeveel soorten vrede zijn er op aarde? Of toegespitst op een levens groot conflict tussen de Neder landse minister van defensie W. den Toom .en de Nederlandse afdeling van de katholieke vre desbeweging Pax Christi: Is de vrede die de NAVO dient dezelf de vrede als die de Verenigde Na ties nastreven? Den Toom vindt van wel. Pax Christi vindt van niet. Dr. W. J. SCHUYT HERINNERINGEN OOSTERSE KUNST DENKEN IN FILM 11 GROSSOUW SCHAAK GEDICHTEN 14 FILMER - SCHRIJVER TONEEL MOORD OP ZEEHONDEN BALTHASAR w t... JAN HEEMSKERK PREMIER P. J. S. DE JONG DE TIJD De politiek kent geen rechte weg 5Men WIL NOG WEL EENS graag Minneren aan uw verleden als zee- rnan' U doet daar zelf ook wel aan q ee- Ik heb u wel eens horen zeggen, J, 1 u eigenlijk op geen enkel terrein halve dat van defensie een deskun- bent, maar dat u als minister- eiident daardoor niet gehinderd °rdt beslissingen te nemen en ver- j tbJoordelijkheid te dragen. Zoiets eer je op een schip, zei u. "Ja, je leert het wel op een schip, j/aar natuurlijk niet alleen daar. Kijk r*aar naar'moeilijke chirurgische in- j ePen, naar een brand of naar aJere andere gelegenheid waarbij het ankomt op snel teamwerk. In al die *®Vallen is de hiërarchie zeer duidelijk gegeven waar niet meer aan te die verantwoordelijkheid wel. Dan wordt het anders." Er wordt van de politici duidelijk heid geëist. Wat denkt u over die duidelijkheid? „Iedereen heeft natuurlijk behoefte aan duidelijkheid, maar op het ogen blik is het een begrip dat overal met de haren wordt bijgesleept." scherp uit te spelen. Kijk naar de wo- ningbouwkwesties, daar wordt lang, niet zo hard over gevochten als over de werkgelegenheid. ^°Fnen valt. Eén moet er dan beslissen van inspraak is dan geen sprake Zo doen zich in een kabinet hurlijk soms gevallen voor waar- A' eenvoudig van je verwacht wordt, -at je knopen doorhakt en verant- °rdelijkheid neemt." Ervaart u het nu als iets lastigs, dat juist op een punt waar werkelijk hU - «wiot Kjp teil puilfl- ICUUil >*"-•1 - ^"°aar aanwezig kan zijn, namelijk bij defensie-inspanning, de jeugd zoveel ,(s"raa?c vraagt en zulke zware eisen (jIk denk aan Nieuw Links en aan christen-radicalen, die op het gebied bewapening, NAVO, Vietnam en fheel andere punten precies de ande- *ant uit willen als de regering? vind, dat er over deze punten veel ^'6er voorlichting moet komen dan nu geven wordt. Neem nu Griekenland. f,.r is in Nederland toch vrijwel nie- and, die niet zou willen, dat daar g,otere vrijheid heerste. Maar het v0at om de manier waarop je daar jp01" moet werken. Sommigen zeggen:- ^Oet uit de NAVO gaan om landen ahd, Griekenland en Portugal tot een ot)Qere politiek te dwingen. Ik vind dat st Juist. Als wij op een zijspoor gaan feaah heeft dat een degenererend ef- cjj^' Je sluit alle kansen op een V„ lo°g met die landen af; je wijst v ^«woordelijkheid af. De Grieken dat zelf ook zo aan, want het juist de Griekse krachten, die o?ar grotere democratie sturen, die s verzocht hebben niet in te grij- i?t ntussen heeft zich in Griekenland kx. voorgedaan waarvan men zou ^h-hen vermoeden, dat het deze dichten sterk verzwakt heeft. Kan op )j0 foment nog gezegd worden, dat de kl'flny tegenover Griekenland als UinXP-partner niet gewijzigd moet '«en? is inderdaad sprake van een tit e situatie, maar hoe het precies b,n weten we niet. Ingrijpen in de h^nlandse situatie van een ander door zo'n land uit de NAVO te StW1 is een zeer zware beslissing. N ts doe je niet schielijk." V)C[ dacht, dat dit nu juist de dingen kljen> die er voor zorgen, dat er een 9e tussen de jongere en oudere er«tte blijft bestaan. Eerst wordt niet ingegrepen omdat Grieken Zeif vragen. Later delven Grieken °nderspit en dan wordt er iets ge- J} omdat de regering niet precies be hoe het zit. Op die manier ge- I' er no°it iets. IK GELOOF NIET zo sterk „kloof" tussen de generaties. tw?ise mensen zijn oud op hun lev "8ste, andere zijn nog jong als ze %,nti8 zijn. Maar het is natuurlijk fint hrio miH r>f hno ïi<,rg dan ook zijn snelle beslissin- W Vragen. Ze willen een rechte weg Woeien. Maar helaas bestaat die We§ in de politiek niet altijd, moet je een keuze maken tus- eroenrt en heel dat de jongeren hoe oud of hoe ie niet populair van, maar als tui Verantwoordelijkheid bewust bent Al» l6 keuze toch moeten maken. -roerd beroerd. Daar le geen verantwoordelijkheid te "Qo veraiitwuuiuciijiviiv-iu hebt weet je meestal heel goed moet, maar een kabinet heeft Weet u hoe dat komt? „Als je duidelijkheid wilt bedoel je natuurlijk niet alleen, dat je duidelijk wilt zien hoe iets in zijn werk gaat, maar je wilt er dan meestal ook persoonlijk bij betrokken zijn. Er zijn een paar oorzaken van frustratie van deze verlangens. Zo zijn de meeste politieke partijen aan het bereiken van hun na-oorlogse doelstellingen toe; het stadium van het oorlogsherstel is voorbij. Er wordt nog wel geklaagd over sociale misstanden, maar als je even je neus over de grens steekt merk je al gauw dat het in Nederland daarbij vergeleken wel meevalt. De partijen zoeken daarom nu naar vernieuwing en aanpassing. Zij hebben hun doelstellingen overleefd. Dat is één factor. Er is ook de invloed van de betere scholing. De mensen weten meer en dan willen ze vanzelfsprekend ook als meer wetende mensen behan deld worden. En de televisie heeft tot gevolg dat er in belangstelling voor politieke zaken geen blinde plekken meer op de kaart zijn. Iedereen wordt bij het gebeuren betrokken, zit er zelf bij. Dat alles speelt zich dan af in een democratie, die werkelijk perfect ge regeld is, maar die et vanuit gaat, dat de beslissingen uitsluitend door de nationale overheden genomen worden. Van één kant hebben de burgers misschien te weinig te vertellen, maar van de andere kant moeten ook de overheden zich in hun beslissingen weer schikken naar grotere eenheden. De moeilijkheid ligt in het feit dat we het internationaal met een ongelukkige synchronisering te maken hebben: ter wijl wij voor onze eigen Nederlandse sfeer van democratische beslissingen het systeem moeten bijwerken, worden belangrijke beslissingen aan onze uit sluitend nationale competentie ont trokken. Er Zijn heel wat vraagstuk ken, belangrijke vraagstukken nog wel, •'waar wij in sterke mate van anderen afhangen: defensie, landbouw, ver keer, etc. Hier hebben we te maken met Atlantische of Europese beslissin gen, dus met een bredere regionale structuur. We dreigen daardoor met onze democratische aanpassing te laat te komen. Eigenlijk zijn we nog niet aan die verschijnselen gewend. We zien nog niet zo duidelijk in, dat de oude naties van structuur veranderen omdat ze het alleen niet meer kunnen bolwer ken. Dat brengt aanpassingsmoeilijk heden met zich mee en ik veronder stel, dat we daar nog tientallen jaren mee zullen zitten." Bij alle oorzaken van onduidelijk heid, die u noemde komt waarschijn lijk 'ook nog de moeilijkheid, dat het regeren gecompliceerder wordt naar mate de 'techniek en de economische wetenschappen e.d. zich ontwikke len. Het treft mij bij economische en financiële debatten steeds meer, dat het kabinet daar altijd de sterkste troeven in handen heeft omdat het nu eenmaal beschikt over de laatste ge gevens van het Centraal Planbureau en het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het parlement is eigenlijk slecht toegerust en is daardoor altijd de zwakste partij. „Dat is inderdaad een slechte zaak; het parlement moest over meer gege vens beschikken. Maar ik geloof toch niet, dat in dat opzicht de. situatie verslechtert. In de vroege na-oorlogse jaren was het eigenlijk net zo, maar omdat er toen nog echte aanwijsbare nood was werd er in het parlement veel harder over sociale kwesties en economische problemen gevochten. Naarmate de eerste behoeften op dat punt minder nijpend worden heeft een parlement natuurlijk ook minder zin om da zaken erg hard te stellen en se Er is misschien geen crisis in de NAVO. Als we echter lezen wat de Franse generaal Ailleret over de Franse defensie-politiek vertelde en kijken naar de procedure omtrent het plan-Harmei, dan zijn we toch op zijn minst, zo lijkt het, in een malaise terecht gekomen. Ook hebben we soms de indruk dat ook de publieke opinie daardoor onzeker wordt ten aanzien van de Atlantische samenwerking. „WE MOETEN ER VAN UITGAAN, dat we de NAVO nodig hebben om twee fundamentele redenen die beide niet van onze persoonlijke wil of gevoelens afhangen: De Sovjet-Unie heeft de laatste tien jaar haar Oosteu ropees verdedigingssysteem op een ^wijze vervolmaakt waarvan men zich in het westen in het algemeen niet voldoende bewust is terwijl het Atlantische systeem nu niet bepaald efficiënter is geworden. Ten tweede, een werkelijke ontspannings- en vre despolitiek kan daarom alleen op de basis van een verdedigingsevenwicht gevoerd worden. Rusland is nu een maal op het gebied van de wapens drie keer sterker dan West-Europa. Eenzij dige inkrimping van de conventionele wapenen heeft dan twee grote, hoogst gevaarlijke risico's: h'et evenwicht wordt verstoord of beter nog méér verstoord, zodat we veel sterker van de kernwapèns afhangen. Wie wil dat eigenlijk? En wie kan dit verantwoor den? En verder: iedere verzwakking van onze kant sommigen spreken zelfs van een offer voor de vrede over tuigt helaas de andere niet om hetzelf de te doen. We moeten er mee rekenen dat hij -dit tot aanleiding neemt zijn druk te verhogen. Is dit onze bedoe ling? Is dit een bijdrage tot de vrede? Ik geloof van niet. Het doet ons denken aan de tragische situatie van India: in een enkele generatie werd de politiek van geweldloosheid van Gan dhi omgebogen door zijn eerste volge lingen tot een defensiepolitiek, eventu eel zelfs mét nucleaire wapens. JUIST OM DITTE VERMIJDEN lijkt ons de enige politiek het handha ven van onze veiligheidspolitiek binnen de NAVO om van deze basis uit een reële ontspanningspolitiek te voeren. We willen zeker nieuwe contacten met het Oosten, we zoeken ontmoetingen en samenwerking, om de psychologische condities voor latere algemene en gecontroleerde ontwapening te schep pen. Dit alles moet echter aan onze kant gemeenschappelijk, gecoördineerd en niet geïsoleerd gebeuren. Alleen dan kunnen we ook de evolutie bevor deren die in de Oosteuropese volkeren gaande is, waar men ook naar meer vrede, meer contact en meer vrijheid hunkert." I Wmmm Er zijn recentelijk pogingen gedaan de defensie-uitgaven ten gunste van de ontwikkelingspolitiek te verminderen. „ER IS AL IN DE KAMER GE ZEGD, dat het onjuist is deze dingen zo naast elkaar te plaatsen: ontwikke lingspolitiek is nodig en we hopen in 1971 van het nationale inkomen één percent af te staan voor dit doel. Hiermee zijn we het eerste Westelijke land dat dit ook door de Paus aanbevo len offer brengt. De verantwoordelijk heid voor de veiligheid van ons land en voor een reële vredespolitiek is een tweede, een aspect van onze buiten landse politiek dat evenmin verwaar loosd mag worden. Er is natuurlijk een oude slogan: bouw ziekenhuizen, in plaats van kazernes. In onze samenle ving moet men nu eenmaal beide bouwen. De verhouding hangt van de omstandigheden af en ook van de vredeskansen. Ik ben er diep van overtuigd dat tegenover een hoog op gevoerd defensie-apparaat in de Sovjet- Unie een gelijkwaardig apparaat aan onze kant onmisbaar is en dat alleen van deze evenwichtspositie uit naar gesprek, contact, ontspanning, meer begrip en meer vertrouwen gezocht kan worden. Dit is de enige praktische en begaanbare weg naar de vrede, die niet eensklaps tot stand komt, maar zorgvuldig moet worden opgebouwd. Dit lijkt ons de enige weg naar de vrede." V verschijnt niet erg veel op televi sie. Heeft dat een reden? „IK HEB ONLANÖS GEHOORD, dat ik als minister van defensie een record aantal weigeringen op mijn naam heb staan. Ook als minister-president kom ik niet vaak op het scherm. Ik vind dat je het alleen moet doen als je werke lijk iets te vertellen hebt en niet als een soort van attractie Dat zou trou wens toch tegenvallen, want gelegenhe den om met „iets leuks" te komen zijn er nauwelijks. Ik zei al, dat je keuze mogelijkheden meestal liggen tussen iets beroerds en iets' heel beroerds. Dat stelt de mensen maar teleur. Niet dat ik daar tegen opzie, want gebeuren moet het toch. En als u zou willen vragen of ik op populariteit gesteld ben zeg ik daar geen nee op, maar ik ben van mening dat de mensen zich toch pas op de lange termijn een ge gronde mening over je vormen en dat ligt dan meer aan je daden dan aan je optreden voor de televisie." Het optreden van politici voor de televisie heeft tot gevolg dat de men sen niet alleen oordelen over wat iemand zegt, maar ook over de manier waarop hij het zegt. Het uiterlijk gaat meespelen. Dat kan ertoe leiden dat politici, die het voor de televisie goed doen voortaan een grotere kans ma ken. Vindt u dat een voordeel of een nadeel? „Ik vind het geen voordeel en ook geen nadeel. Het is vanouds zo, dat je nooit maar alléén politicus bent en niets meer dan dat. Er wordt altijd iets bijgevraagd. Als je politiek inzicht hebt en je kunt niet praten kun je geen politicus worden. Als je in de raad van ministers van de EEG marathon-verga deringen bij moet wonen en je gezond- hei 1 is daar niet tegen opgewassen, dan ben je er niet geschikt voor. Er zijn altijd spelregels geweest en de televisie brengt nu weer nieuwe eisen met zich mee. Daar moet je dan de mensen voor hebben. Wie dat zijn is niet belangrijk als het land maar goed bestuurd wordt." Kan televisie tot gevolg hebben, dat meningen en discussies te simpel of verwrongen naar de mensen overko men? Is dat bij de versnellènde wer king, die het medium op de menings vorming heeft niet gevaarlijk? „In de beginperiode van de televisie is dat wel zo geweest, dacht ik. Maar we bereiken nu een stadium, dat de kijkers door de veelheid van uitzendin gen langzamerhand wat critischer ge worden zijn". Hoeveel vredes kent de aarde? In juni schreef Pax Christi de minis ter een brief waarin zij vroeg enkele militaire eenheden uitsluitend voor VN- taken te trainen. Zij stelde'voor de VN- dienst als tweede mogelijkheid open te laten voor de principiële dienstweige raars. In' september schreef de minis ter terug, dat „de volstrekte overeen stemming in doeleinden tussen de NAVO-taak en de VN-taak een onaan tastbaar fundamenteel beginsel" voor hem was. Dat betekende afwijzing van de verzoeken. PAX CHRISTI bereidt nu met zorg een tweede brief voor, een antwoord van het hele landelijke bestuur, inclu sief de president, kardinaal Alfrink. Dr. Schuijt' geeft in zijn Schevening- se woning met de portretten van Kennedy en paus Joannes XXIII vlak bij elkaar enige hoofdlijnen van de brief die minister Den Toom om streeks januari zal krijgen. „Bij die briefwisseling gaat het om de visie op het vredesvraagstuk. Als Den Toom-zegt dat de Navo de vrede dient en dat de VN de vrede dienen, dan gaat het niet om dezelfde vrede." „Vrede zoals wij het zien is een dynamisch stelsel binnen de staten, waarin d^ betrekkingen onderling wor den geregeld zonder geweld. Die vrede is pas mogelijk als er een veiligheids structuur bestaat die berust op het beginsel van de collectieve veiligheid, geldend voor en namens de hele wereld." Machtsevenwicht heeft hier en daar een geruststellende uitwerking. Niet bij Pax Christi. DR. SCHUIJT: „Zo'n situatie moet wel leiden tot een permanente bewa peningsuitbreiding, zoals altijd. En het is nog nooit gebeurd dat bewape ningswedloop plaatsvond zonder dat er een oorlog uit kwam." Weer een verschil van mening. In de ogen van de minister is veiligheid indentiek aan wapenbezit. Pax Christi ziet het precies andersom: wapenbezit Herinneringen van Leo Hanekroot aan het muziekfeestend Amsterdam: „Men gelberg was er altijd en zou er altijd blijven. Zo gedroegen zich althans de scharen van zijn vereerders". Voorbije Oostersekunst, verzameld in een indrukwekkend kijk- en leesboek, voor de moderne westerse mens. Een af stand van meer dan alleen eeuwen wordt overbrugd. Anton Koolhaas, directeur van de Ne derlandse Filmacademie: „Wij geven ge woon jonge mensen opleiding in het denken in film." Het werk van W. Grossouw „een overledende uit de voortijd" heeft niets van dat mismoedig modellen van het oude in hedendaagse vormen, hetgeen de schrift tot een nieuwsblad voor slechte predikanten maakt. De Amsterdamse schaakclub Parckwijk heeft een oud schaakspel voor vier spe lers van stal gehaald. In Gun u De Tijd vinden de schakende lezers het bord. Er zijn vier spelers en twee spelen nodig. De regels zijn eenvoudig, de variaties onein dig. Honderden verzen uit Nederland en Vlaanderen kwamen binnen, als ant woord op de suggestie in de kerstkrant gedichten van jongeren te publiceren. Het is een pagina geworden met veel liefde en gebrek eraan, veel eenzaamheid en Vietnam. Hugo Claus is met „De Vijanden" fil mer geworden: „Ik wilde de snelste en goedkoopste filmer van Europa wor den." Paul Steenbergen, directeur van de Haagsche Comedie: „Je zou me geblind doekt naar welke schouwburg kunnen brengen. Binnen de vijf minuten weet ik waar ik ben." Moord op zeehonden in Schotland, keu rig netjes in bepalingen vastgelegd om geen heibel met de dierenbescherming te krijgen. Balthasar, de Moor van Venetie werd ongetwijfeld snel en moeiteloos geschil derd door Giovanni Tiepolo. Want zo ging alles bij hem, snel, virtuoos, goed geluimd en rijk gehonoreerd. bedreigt de veiligheid. Voor Pax Chris ti ligt" het heil bij het VN-systeem. Tegen degenen („zogenaamde realis ten", zegt Schuijt) die als gevolg van VN-teleurstellingen zeggen: „zie je wel, dat is ook niks", stelt de Pax Christi vice-prësident: „Wat in 1945 begonnen is, is het begin van een nieuwe structuur. Wie deze wereld leefbaar wil maken moet daarheen. De VN-opzet is wel mislukt bij Korea, maar we moeten proberen die situatie van vóór Korea weer terug te krijgen. Dan zijn de VN de hoeksteen van de veiligheid en niet, zoals de Nederland se regering bij monde van Luns en de militairen, sinds jaar en dag zegt: „De NAVO is de hoeksteen van een oorlogsloze situatie." Terug tiaar de briefwisseling tussen minister en vredesbeweging. Den Toom ziet geen verschil in functie tussen VN-soldaat en NAVO-soldaat. Dat verschil is er natuurlijk wel. SCHUIJT: „De NAVO-functie is de potentiële vijand te elimineren. De NAVO is partij, eigen rechter op een bepaald gebied van de wereld. De VN handelt namens de hele wereld, kent geen vijand, is geen partij maar stelt zich tussen de partijen in om te proberen gebruik van geweld te voor komen. De methode is zuiver politio neel: scheiden van de vechtenden en wachten op een politieke beslissing van hogerhand. De minister haalt de VN-operaties in Kongo aan. Dat is niet eerlijk, die zaak is daar uit de hand gelopen." De minister ziet militaire hoedanig heden als vereisten voor de VN-solda- ten. Hij ziet dan ook geen aanleiding om de opleidingen voor beide taken te splitsen. SCHUIJT: „Als Den Toom vindt, dat de opleidingen niet te scheiden zijn, waarom komt de opleiding van de politiemannen dan niet bij de militaire macht. De politie krijgt ook training in wapengebruik, voor tijden van nood." Een andere militaire commentator, majoor A. W. T. Gijsbers, in het kath. officierenblad ,,Centurio", zag niet hoe een principiële dienstweigeraar leger- geweld zou kunnen afwijzen en toch VN-dienst zou willen doen, waarbij ge weld ook nodig kan zijn. SCHUIJT: „De ouderwetse dienst weigeraar is tegen elke vorm van geweld, dat is de groep van de eenzijdige ontwapenaars. In dit atoom tijdperk is er een ander soort veront rusten, die wel bereid zijn geweld te gebruiken als onderdeel van een poli tioneel ingrijpen tegen rebellie tegen de vrede." Als een keuzemogelijkheid voor dienstplichtigen zou bestaan, en niet alleen een tweede keus voor weige raars van de eerste, zou het voor de NAVO bestemde leger wellicht weinig mensen over houden. SCHUIJT: „Dan moet bezien wor den op welke wijze men een beroeps leger en met technische aanpassing toch aan de verplichtingen voldaan kan worden. Dan komt meteen het probleem van de algemene dienst plicht in een ander daglicht." Is er kans dat een wetswijziging, zoals Pax Christi voorstelt, binnenkort gerealiseerd wordt? SCHUIJT: „Gezien het feit dat Van Hengel (een dienstplichtige) bij de commissie voor dienstweigeraars ge hoor vond voor zijn opvattingen hij wees geweld af, tenzij in VN-verband bestaat er een zekere bereidheid om deze nieuwe benaderingswijze te accep teren. Het is in de Kamer gebracht, onze brief aan de minister heeft veel reacties teweeggebracht. Het gaat langzamerhand leven. De minister heeft hierover een nota toegezegd aan de Kamer." Er is een diepgaand meningsverschil tussen degenen met de gepatenteerde NAVO-mentalitait en degenen die de weg op willen van een constructieve concrete, op kleine daden gerichte politiek, die uiteindelijk tot ontwape ning leidt. Dit conflict is overal, ook bij defensie. Er zijn ongetwijfeld een aantal leidende officieren die dezelfde gedachte hebben als Pax Christi. Ik heb reden om aan te nemen dat ze nog in de minderheid zijn." „Ik verwacht, dat er binnen vijf jaar een wetswijziging is. Het zou me ver bazen als dat niet zo was."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 17