DE MAASBODE Kerstfeest in de koninklijke stallen Johnson naar de Paus? Vandaag DE TIJD VREEMDE STILTE BIJ HEILIGE PLAATS Verslagen Arabieren zeer gelaten Vooral vuurpijlen en rotjes Voor 2l/i miljoen aan vuurwerk Vrijmoedig commentaar BijEEN VREDEFEEST Operazanger vermoord Helikopter maakt noodlanding en Verder J tl DESIRED MOERKERKEN KS' N.V. „Noord-Braband" 1843 Otterdam, zaterdag 23 december 1967 ZACHT WEER Wu; ,!'i it il' i 123e JAARGANG No. 39817 Kerstmis in de Haagse koninklijke stallen. Een tot traditie geworden feest van het koninklijk gezin, samen met het hofpersoneel. Konivain Juliana las voor uit het Lucas-evangelie, prins Bernhard sprak over nederigheid, verdraagzaamheid en bescheidenheid en allen zonaen kerstliederen. Dit gebeurde in afwisseling met het ko or „Paleis Soestdijk", dat werd begeleid door de koninklijke mili taire kavel Kinderen voerden een kerstspel op. Aan het slot van het feest schonk de koningin, samen met de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina, chocolademelk in voor het personeel. Allen kregen een kerstbrood en een kalender mee. Bezoek aan Zuicl-Vietnam 32 pagina's Zie voor stadsnieuws pagina 7 en 9 advertentie kerst tulband per stuk 9 DE MAASBODE DIRECTIE: Mr. W. A M. van der Kallen HOOFDREDACTIE; J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen (Van onze speciale verslaggever) BETHLEHEM, 23 dec. Een supergroot televisiescherm van acht enveertig meter is 'opgesteld op het dak van het politiebureau tegen over de kerk van Christus' geboorte. Een nieuw gezicht op deze gewijde plaats in het Heilige land. Het is er geplaatst door de Israëlische auto riteiten in de verwachting dat het bezoek aan de heilige plaatsen op en rond Kerstmis alle records zal slaan. Een service aan de vele duizen den die geen plaats-voor de nachtmis in de kerk kunnen bemachtigen. Via dit scherm zal de nachtmis vanuit de kerk via een gesloten televi sienet worden uitgezonden. Maar zullen het er inderdaad duizenden zijn die buiten op het plein voor de kerk getuige zijn van de plechtig heden Rijke feesttooi SYSTEEM Waalwijk Levensverzekering - Pensioenverzekering Kerstkaarsen het nieuwe missiemagazine JUIST HET BLAD yOOR U Postbus 33, Deurne PP*»* DE TIJD Zacht weer met veel bewolking met af en toe wat regen of motregen en plaatselijk ook mist. Matige tot krachtige in de kuststreken later harde zuid-westelijke wind. onder: 16.32 Zon op: 8.47 Maan op: 1.22 onder: 12.58 ROME. 23 dec. (UPI) President Lyndon B. Johnson van de Verenigde Staten zal mogelijk zondag een kort bezoek brengen aan Paus Paulus VI en aan de Italiaanse president, piu- seppe Sara gat. Op zijn terugreis van Australië naar Washington zou hij misschien Rome aandoen. Een officiële bevestiging was vrijdagavond bij de Vaticaanse autori teiten niet te krijgen, noch bij de Amerikaanse ambassade in Rome. Johnson heeft in Vietnam een bliksem-j bezoek gebracht aan de grote Ameri kaanse basis aan de baai van Cam Ranh. die hij vorig jaar oktober ook bezocht. De basis ligt ongeveer 300 km. ten noordoosten van Saigon. Hij had eerder een bezoek gebracht aan de Amerikaanse luchtmachtbasis Korat in Thailand. Zijn verblijf in Vietnam werd om veiligheidsredenen pas na zijn vertrek bekend gemaakt. MADRID, 23 dec. (DPA) De 58- jarige Westduitse bariton Ernst Alex ander Lorenz is dood op straat geyon- den aan de rand van Barcelona. Het stoffelijk overschot vertoonde wonden en de kleren van het slachtoffer waren gescheurd. Lorenz was verbonden aan het operagezelschap van Mainz, dat in Barcelona voorstellingen geeft. ADVERTENTIE Is er hoop op herstel van Mia Versluis, die al twintig maanden "uiten bewustzijn verkeert? In een ziekenhuis in Bennekom is geconstateerd dat zij langzaam Vooruit gaat. Zie pagina 3. Het gaat al vele maanden niet 8oed met het kostbare „miljoenen- "®zit" van PSV. Het ziet er naar dat er nu, met een vredig ^erstweekeinde in het vooruitzicht, koppen gaan vallen. Genoemd is: trainer Nikolic. Zie pagina 4. In het Rijksmuseum is in het prentenkabinet tot 11 februari de be- roemde collectie Wicar te zien pen Kroon, vertelt er van op pag. 5. en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147, Tel. radactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Postbus 723. Postgiro voor abonnementsbeta- Kngen 69 53 00. voor andere be talingen 22884. t.n.v. N.V. De T(jd, Amsterdam. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 010-14 2810. ABONNEMENT: per week 1,10, Per maand f 4,85, per kwartaal f 14,30, exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: °E TIJD/DE MAASBODE 35 cent per millimeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 35 cent per millimeterhoogte; cent voor familieberichten. Dontracttarieven op aanvraag. Bethlehem hult zich weer in feesttooi Bij onze rondgang langs de heilige plaatsen in en buiten Jeruzalem bespeu ren ive een wonderlijke sfeer. Een sfeer volkopien anders aan die van deze dagen in de afgelopen jaren. In wat tot vóór de oorlog het Israëlische aeel van Jeruzalem heette te zijnzijn alle hotels tot de laatste plaats door pelgrims bezet. In het voormalige Jordaanse deel van dé stad zijn alle hotels vrijwel leeg. Het is er stil, bijna opvallend rustig op een aantal opgewonden Israëlische tieners na die opgewonden langs de koffiebars trekken. De organisatoren van speciale Kerst-trips naar Bethlehem en Nazareth klagen over de late en trage belangstelling. Wat zij in geen jaren gekend hebben, overkomt hun nu: zij zitten nog met lege plaatsen in de vele bussen die gereed staan om de stroom van pelgrims te verwerken. Wel in grote getale aanwezig is de internationale pers, tot nu toe met weinig bruikbare termiek omdat ook zij is afgekomen op iets wat er vandaag nog niet is. De Arabieren in het voormalige Jordaanse gederfte van de stad blijven in nuis.^ Het gebruikelijke bezoek destijds via de .specia 1 e passen van familie en beken den uit het Joodse gedeelte vindt tot nu toe niet plaats. Een demonstratie tegen de gespannen economische si tuatie in het door de Israeli veroverde Jordaanse gebied? Het kan zijn, maar men krijgt geen bevestiging van de indruk. Er hangt een merkwaardige rust in Bethlehem. Ondanks het feit dat de Joodse autoriteiten alles in het werk stellen om dit jaar zeer nadruk kelijk het verdeelde Bethlehem op te heffen. Uit luidsprekers klinken broe derlijke westelijke carols, Arabische en Joodse liederen. Vanaf vanavond tot morgenochtend is het verkeer van particuliere auto's in de geboorte plaats niet toegestaan. Militair vertoon is tot een minimum beperkt. In feite is alles klaar voor een uniek Kerstfeest in de stad van Christus' geboorte, alleen de mensen om dit feest te maken ontbreken nog. Komen zij toch? In het Joodse deel var. Jeruza lem zijn er genoeg. In het voormalige Jordaanse gedeelte zijn er opvallend weinig. Dat geeft een er totaal ander (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 23 dec. Een Alout- u^uirrtntpr vart Schreiner Airway: noodlanding moeten heeft gistermiddag een maken op een dijk in IJssel- monde, nabij de gemeentegrens met Ridderkerk. De bemanning van de helikopter bestond uit twee Fransen Zij waren op weg naar het vliegveld zéstienhoven, maar konden door de mist niet landen. In IJsselmonde von den ze een stukje grond waar ze de helikopter zonder ongelukken aan oe grond zetten. beeld dan dat van de voorgaande jaren. Een totaal ander beeld ook dan dat van het Kerstfeest 1967, zoals dat juist door de Israeli zo zorgvuldig, zo soepel mogelijk ook is gepland. Toch heeft de aanwezigheid van nieuwe meesters de bewoners van Bethlehem niet kunnen weerhouden van hun oude gebruik om de stad in feesttooi te steken. In de straten hangen slingers, dennetakken en lam pions. Schijnwerpers verlichten kerken en openbare gebouwen. Het zou toch nog kunnen zijn dat de nachtmis dit jaar twee keer zo druk zal zijn als in voorgaande jaren, en dat zou beteke nen dat men minstens 20.000 mensen kan verwachten. De kerk biedt niet veel meer dan honderd zitplaatsen en duizend staanplaatsen. Vandaar dat de televisiecamera's voor de andere pel grims inderdaad nuttig werk kunnen doen. Voor het eerst sinds twintig jaar zal men in de kerstnacht weer in proces sie kunnen gaan door de oude Bethle- hemstraat. Omdat het begin van de straat door Israëlisch gebied loopt, is na '47 een wat andere route gevolgd over een nieuw aangelegde straat. Arabische christenen die aan de patri arch Alberto Gori het verzoek hebben gericht om de traditionele processie te verbieden, hebben een afwijzend ant woord te horen gekregen. Deze Arabische christenen vrezen dat men de processie zal uitleggen als een soort erkenning van de annexatie van het gebied door Israël. De nieuwe Israëlische burgemeester Elias Vandak van Bethlehem toont zich we] bereid om met ons de eigen aardige situatie te bespreken, waarin zijn stad tijdens deze kerstdagen is komen te verkeren. Hij verzucht filo sofisch dat de stad van Christus' geboorte in de afgelopen tweeduizend jaar vaak meer oorlog dan vrede heefl gekend. „Bethlehem, waarvan onge veer dertig procent van de bevolking christen is, heeft vaak met verlangen het oude lied der engelen gezongen," verzucht hij: „het lied van „Vrede op aarde". „De geboorteplaats van Christus is evenzeer als die plaats van zijn graf vaak het toneel geweest van krijgsru moer en onenigheid. In Bethlehem ervaart men deze ironie van de ge schiedenis als een diepe kwelling. Jo den, Christenen en Moslims hebben onderling de bdodschap van Christus' geboorte te vaak miskend. De bezet ting der Israëliërs ervaren de bewo ners van de geboortestad van Christus met de gelatenheid van verslagenen. Men is als Jordaniër niet gelukftig met de afloop van de oorlog. „Maar," zo zegl burgemeester Vandak ons heel positief, ,,de victorie belast ons als overwinnaars met een grote verantwoordelijkheid. Daarvan maken de profetieën uit het Bijbelse verleden misschien niet zo duidelijk gewag, maar het behoort tot de hoogste menselijke opgaven om dit emotionele dilemma te doorbreken." DORDTSELAAN 158 - TEL. 010-276603 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W Telef (010)256565* Showroom geopend manndag t/m vrijdag, ruime parkeergelegenheid. Een brochure ligt voor u klaar. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 23 dec. De grootste twee vuurwerkfabrieken in Neder land werken op volle toeren om aan de grote vraag naar vuurwerk te voldoen. Op de laatste dag van dit jaar zal naar schatting 25 procent meer vuurwerk de lucht in gaan dan het vorig jaar het geval was. Dit betekent dat Nederland voor 2.5 miljoen gulden aan dit jaarlijkse vermaak besteedt. Topartikelen zijn de vuurpijlen en de rotjes. Bij de vuurwerkfabriek Kat in Loi- den zijn, aldus een woordvoerder, de laatste maanden ruim 55 arbeids krachten in ijltempo bezig geweest de vele honderden bestellingen op tijd voor verzending klaar te maken.' „Het Nederlandse publiek heeft ook nu vele honderden miljoenen stuks vuurwerk aangeschaft," aldus een fir mant. „In 1966 nieuw gelanceerde artikelen zoals „de draaiende zon" en de „Vesuvius" blijken een succes te zijn. Maar ook het „aanstrijkrotje" (dat thans met kruitvulling wettelijk is goedgekeurd) staat hoog genoteerd. De Nederlander blijkt bijzonder veel belangstelling te hebben voor het knalwerk (de rotjes, donderbussen en vuurpijlen) De import van Chinees vuurwerk maakt een belangrijk deel uit van het totale Nederlandse aanbod. Aanvanke lijk was er in de verzending van dit buitenlandse vuurwerk een ernstige vertraging opgetreden, om,dat deze waren wegens de in Hongkong heer sende politiek niet konden worden ver scheept. In Leiden heeft men echter niets van deze moeilijkheden gemerkt, omdat de bestellingen al zeer vroeg waren gedaan. De Leidse vuurwerkfabriek heeft dit jaar zo'n vijf miljoen stukken vuur werk uit China ontvangen. Zelf produ ceert men jaarlijks ongeveer zeven miljoen rotjes, twee miljoen vuurpijlen en even zoveel kanonslagen. Een veel gevraagd stuk vuurwerk uit China is het zogenaamde mitrailleurbandje (kleine rotjes aan een keten, die 40 tot 70 ratelende knallen veroorzaken). UTRECHT, 23 dec. De Neder landers besteden dit jaar 26 miljoen gulden aan kaarsen, dat is twee gulden of vier kaarsen per hoofd van de bevolking. Tijdens de kerst dagen branden er naar schatting 50 miljoen kaarsen. ADVERTENTIE V- Uitzicht op vrede in Vietnam is er ook met Kerstmis 1967 nog niet. Het is al weer twee jaar geleden, dat de lange pauze in de bombarde menten en bet diplomatieke vredes- -offensief de wereld hoop gaven op een regeling. Maar nu zijn we niet verder dan in 1963. President John son van Amerika en president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam wor den verantwoordelijk gesteld voor deze impasse, maar men is geneigd de verantwoordelijkheid over het hoofd te zien van president Tbieu van Zuid-Vietnam. De houding van deze staatsman zou nu juist wel eens een groot struikelblok kunnen zijn op de weg naar de conferentie- tafel. De Vietnamese oorlog is een bur geroorlog in Zuid-Vietnam, al lijkt het steeds meer op een Amerikaans- Noordvietnamese internationale oqr- log. Maar die verschijningsvorm van het conflict heeft nu juist Amerika nen als Robert Kennedy verontrust. De senator heeft onlangs gezegd, dat Saigon de oorlog door de strijd krachten van Washington laat uit vechten. Het Zuidvietnamese rege ringsleger zou zich wel wat meer kunnen inspannen voor zijn eigen belangen. van Formosa heeft alle presidenten sinds Truman wel eens in moeilijk heden gebracht met zijn pretenties. Syngman Rhee doorkruiste Eisen howers streven naar een wapenstil stand in Korea. Ngo Dinh Diem, de Zuidvietnamese dictator, gaf Ken nedy veel zorgen. Thieu wordt nu met reden door Johnson onder druk gezet. Washington kan uiteraard niet buiten Saigon om onderhandelingen openen. Johnson heeft gezegd, dat hij „niet door een zijdeur naar de con ferentietafel wil gaan. Maar dan moet Thieu niet de weg naar de hoofdingang blokkeren. Terecht heeft president Johnson in zijn televisie-interview van deze week, herhaaldelijk en met de groot ste nadruk, verklaard, dat de regering van Zuid-Vietnam informele bespre kingen zou moeten beginnen met „leden van het Nationale Bevrij dingsfront de politieke organisatie achter de Vietcong. Daarmee brengt hij het Vietnamese vraagstuk terug tot de juiste oorspronkelijke propor ties: het Zuidvietnamese volk moet zijn eigen politieke toekomst bepalen en vooral zeil een oplossing zoeken voor de tegenstellingen. Maar J hieu maakt zich meer druk over zijn soeve reine rechten en politieke onafhanke lijkheid van Washington dan over zijn zware plicht, tegenover zijn eigen volk en tegenover de Amerikanen, alles te doen om zo snel mogelijk tot onderhandelingen te komen. Hij is voor Johnson een lastige bondgenoot Hij maakt geen aanstalten in te gaan op de dringende aanbeveling van de Amerikaanse president met de Vietcong te gaan praten. De Amerikanen hebben niet zulke beste historische ervaringen met Aziatische staatshoofden -die zij te hulp zijn gesneld. Rsjang Kai-sjek Minister Luns zal de morele steun, die hij van de Tweede Kamer heelt gekregen voor zijn Europese politiek, in de komende maandpn hard nodig hebben. Nederland, gesteund door België, is reeds begonnen met een soort boycot van de verdere ontwik keling van de Euromarkt. Op voor stel van Nederland werd dinsdag de vergadering van landbouwministers afgebroken; donderdag bleef minister Roolvink demonstratief weg bij de conferentie van 'ministers van sociale zaken. Dit begint al een beetje te lijken op de „politiek van de lege stoel". In Parijs heeft men de Neder landse actie, die door België wordt gesteund, snel afgedaan als onbe langrijk. De Franse regering is er rotsvast van overtuigd dat het „een heidsfront" van de Vijf, dat tijdens de beslissende conlerentie van maan dag en dinsdag zo prachtig stand hield, zal instorten. Tot nu toe is West-Duitsland. de zwakste schakel, niet uit de boot gevallen. Nóg niet. Maar in Bonn wordt al herhaaldelijk met nadruk gesteld dat de Euro- markt gewoon moet doorgaan. De kracht van het „eenheidsfront" zal spoedig blijken. Onze hoop dat het front niet zal bezwijken wordt niet ingegeven door het verlangen de Europese Gemeen schap uit elkaar te zien spatten. In tegendeel. Maar wél is het nood zakelijk Frankrijk, dat zulke enorme belangen "heeft bij het voortbestaan van de economische integratie, dui delijk te maken dat andere landen ook nog meetellen. De Gauile maakt gebruik van zijn vetorecht om zijn eigen nationalisme door dik en dun te dienen: een harde koers om hem tot andere gedachten te brengen mag daar best tegenoveT staan. Maar wij zien dat West-Duitsland nog niet doen Het is het oude probleem van onze buitenlandse politiek: het gelijk hebben we al, nu moeten we het ook nog zien te krijgen. DE TIJD van 24 December 1867, schreef dit commentaar bij de dood van de uitvinder Dreyse: „De bejaarde Dreyse, de schepper van het naaldgeweer, is gestorven. Rijk aan wereldsche eer en waardigheid scheidde hij van deze aarde en het kwade zaad door den bejaarden man uitgestrooid, staat overal in weligen bloei. In hellen glans bliksemt in Europa het nieuw-uitgevonden wapen dat hij schiep op het duistere pad van zijne kunst". Bij elk Kerstfeest bliksemen in ons aardse tranendal wel eigens de wapenen. Maar in het nu bijna afgelopen jaar mocht DE TIJD méér dan ooit rapporteren over de groeiende vredeswil in de beschaafde wereld. Moge de vreugde hierover het Kerstfeest van 1967 tot een waar vredefeest maken Kent u nog weldenkende lezers die het kwade zaad in de kiem willen smoren? Vul dan namens hen onderstaande bon in en verdien zo een PLAKBOEK DE TIJD. Lk geef al- nieuwe abonnee DE TIJD op: Het abonnementsgeld 14,30 pe kwartaal) wordt betaald door bo vengenoemde/ondergetekende. Ais brief verzenden aan: DE TIJD Het plakboek gelieve u te zenden aan: Handtekening: POSTBUS 848 AMSTERDAM-C.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1