Ex-Nederlandse coach over komende schaatsstrijd 'rW - Nederlanders gaan achteruit Drempel-preekje Deze week inleveren Totoformulier 28 (bekerwedstrijden) Blokkeers trainer: „Het is geen goede ploeg" pchweppes TOTO Alle 13 Over Cruyffie, Peter en Keessie Niloc en Swift winnaars in handbaltoernooi i. m nan Als lÜli mens Verkeerd DE TIJD WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 MAARN, 27 dec. Anton Huiskes heeft een Zweedse ster in de top van de kerstboom. Op de piano staat een adventskaars uit Go thenburg. Aan de de waslijn, boven op zolder, hangt een lichtblauwe trainingsbloes, drie gele kronen op de borst, in gele letters „Sverige" op de rug. Hij loopt, draaft en klautert ermee rond in dezelfde bossen van Maarn, waar hij tot anderhalf jaar terug in fel Oranje zijn dagelijks trainingsuurtje doorbracht. Blauw-geel of oranje, het maakt geen zweetdruppel verschil. SCHENK NEC-DOS Vole wijekersHaarlem iti mÊ i ANTON HUISKES FINEST SCOTCH WHISKY" KOOS DE BOER OLYMPUS Veldhuis, Jansen en Lodder van AMVJ reiken tevergeefs. Ja.cque: de Vink (Blokkeer) weet het Amsterdamse blok met een keihardt smash te passeren. Sportief.... elegant... gedistingeerd. de sfeer waarin Schweppes ggmm- thuishoort x HUISKES: „ZE ZULLEN VRIEND VAN VAKMAN MOETEN SCHEIDEN" (Van onze speciale verslaggever) Geen zweetdruppel en toch zoveel. In blauw-geel is hij de coach van Zweden, een schaatsnatie die het laat- tte jaar geen rijder bij de eerste zestien van de internationale klasse menten had. Een natie die op de ijsbaan nog steeds steunt en hoopt op Jonny Niisson, een wereldkampioen van enige jaren her. In Oranje was hij de coach van een natie met drie rijders bij de eerste twaalf, een natie met een Europees kampioen, Ard Schenk, met een wereldkampioen, Kees Verkerk. Het waarom van zijn verdwijnen was nog niet zo heel lang 'geleden een nationale zaak, een door hem verloren zaak. Maar hij verloor niet zijn vrienden, de rijders. Er hebben fotografen als spionnen ontzijn bungalow gezworven, met een einde loos geduld wachtend op de kans dat zij die verboden liefde" op de plaat zouden kunnen vastleggenHet is niet gelukt. Toch zegt Huiskes„Wat zou het gegeven hebben. Vele vrienden praten het gemakkelijkst met elkaar, hangend aan een bar. Is het vreemd •->- i h v: v iÜ4<?> "A AMSTERDAM, 27 dec. Het elfde Internationale zaalhandbaltoernooi van Blauw Wit is maandag gewonnen door Niloc. Bij de dames legde landskam pioen Swift beslag op de eerste plaats. In de finale versloeg Niloc met 76 Zeeburg. In de strijd om de derde plaats speelde V en K met 1111 gelijk tegen TUS Lintfort. Door betere doelcijfers eindigden de Duitsers als derde. De dames van Syvift versloegen Zeeburg met 54 in de eindstrijd. Fortuna '54—ADO NAC—Go Ahead Sparta—Feijenoord Xerxes/DHC—VoIendam| PSV-DWS FC Twente—Siltardia MVV-GVAV Hol IS por t—Wl 11 em II VVV—Velox Gooiland—PEC EDO—Veendam dat wij, schaatsenrijders, beter met elkaar kunnen praten als wij een trainingsloopje maken." Ard en Kees en de anderen zijn z'n vrienden gebleven. Maar straks komt de ontmoeting op het ijs, op de pistes van Bislet, Grenoble en Ullevi. Zij in de Oranje, hij in het blauw-geel. Huiskes haalt er de schouders over op: „Ze zullen moeten leren en accep teren. Mijn vak is mijn vak. Zij zullen de vriend van de vakman moeten scheiden. Ik kan een vriend niet naar een betere plaats coachen. Wel een sterkere rijder." Hij kan niet helemaal verhullen dat hij zich de gedachten van de jongens wel kan indenken en dat hij een manier zoekt om hen op te vangen. Om hen de zaak te laten zien zoals bij die zelf ziet:„Ik ben gek met mijn vak. Ik word daarin echter niet door chauvinistische gevoelens be lemmerd. Ik trek het blauwe shirt met evenveel gemak aan als het oranje. Ik wil mij ook best voorgoed in Zweden vestigen. Niets anders houdt mij voor lopig tegen dan de onzekerheid of de mentaliteit en de aard van het land geschikt is voor mijn gezin. Want als mijn vak staat boven chauvinisme, dan stijgt mijn gezin weer duidelijk uit boven mijn vak." Terug naar de jongens: „Zij weten het, zij rijden zelf ook niet voor Oranje of het Wilhelmus. Zij rijden ook voor zichzelf." Zweden is nu zijn werkterrein. Zon der chauvinisme; helemaal je „het" voor zijn vak echter. Een kleine schets van de situatie: Medische begeleiding kende men er niet, toen hij er voor het eerst kwam. Huiskes: „Stel je voor, geen enkele king van de heren officials. En hij heeft hun fiat. E^e wedstrijd om de Zweedse kampioenschappen wordt eerst een week voor de Europese titelstrijd verreden. Huiskes: „We vangen dan alle topevenementen in zes weken en zolang moet de vorm zich kunnen handhaven. Tot dan doen we nog driemaal per week conditie training in de bossen. Tot dan hoeven de jongens om de club- of districts wedstrijden geen tijden te rijden. Ze hoeven zelfs niet mee te doen als ze er een mede-kandidaat voor de nationale ploeg zullen ontmoeten. En als Jonny Niisson en Jonny Höglin, de twee grote troeven, elkaar toch ergens treffen en dan bovendien nog eens „ongelukkig" tegen elkaar loten, dan is een van bei den „ongelukkigerwijze" ook juist een uur tevoren verkouden geworden. Heel „ongelukkig", maar wel beter voor de rijder én voor de ploeg. Al ben ik dan het lelijke dier voor de club." ADVERTENTIE 69 IMP. OUD HAARLEM rijder was medisch voor het schaatsen gekeurd. En dat in Zweden! Nu heeft iedereen een keuring gehad en het volgend jaar worden ze elke maand gecontroleerd." Artsen met een kijk op sport waren er vrijwel niet: „Iedere dokter ziet een rijder op de eerste plaats hard alleen maar naar het kwaaltje en geeft daar vaak peniciline of iets dergelijks van een zeer uitgebreid spectrum. Voor mij als trainer moet een rijders op de eerste plaats hard gaan. De trainer moet dan ook beslis sen met de keuze-mogelijkheden, die de, hem adviserende, dokter geeft. Mijn morele normen liggen toch niet lager dan de zijne." Er waren wel allerlei testem Huis kes: „Met een fietsergometer bijvoor beeld. Ik lach erom, de chronometer vertelt' mij veel meer. En dan hebben ze er op onze trainingsbaan kleine radio-zendapparaatjes voor het contact tussen trainer en rijder. Ik lach er eveneens om. Ik gebruik zelfs nooit een scheepstoeter. Dan zit er iets ussen mij en de jongens en dat kan en moet niet. Zelfs de bewegingen van je lippen kunnen voor het persoonlijk contact belangrijk zijn. Ze zitten dus in de ogen van Anton Huiskes op heel wat vlakken helemaal verkeerd in Zweden. Ze zitten zelfs met het schaatsen internationaal ge zien helemaal aan de grond. Huiskes: „Ze hebben niets meer. Ze zitten in het slop, hebben teveel gegokt op de top en de breedte vergeten. Met mij spelen ze nu ,,va banque" om er bovenop te komen. Daarom kreeg ik volkomen vrij mandaat." Daarom kreeg Huiskes wat hem in Nederland werd geweigerdeen eerlijke vrij-baan voor de uitoefening van zijn vak. En zonder enig gevaar, want hij heeft nog altijd een functie om in Nederland op terug te vallen. Zelfs de kans op een door hem zo gewenste universitaire opleiding, nu zijn vrouw vrijwel klaar is met haar studie. Als Huiskes praat over Zweden raakt hij op drift. Hij werkt niet alleen met de top: „Ik ben rijkstrainer en consulent. Er komt schaatsen op de akademie. Ik adviseer de clubtrainer op de vier kunstijsbanen. Ik heb twee instructie-weekeindes gegeven. Ik heb de jeugd van 13-16 jaar gehad." Met de top lcomt hij echter in de publici teit. Met de top moet hij zich ook zien waar te maken. Hij heeft voor zichzelf uitgemaakt: „Ik moet twee Zweden bij de eerste twaalf in de klassementen krijgen, want dan krijg ik internationa le plaatsen. Dan kan ik ook jeugd gaan opleiden. Die hebben immers internationale ervaring nodig." En voor die top eiste Huiskes alles, vooral veel geduld en veel medewer- Ze hebben dus ook al in Zweden ondervonden hoe Huiskes denkt vanuit het standpunt der jongens. De Nieuw jaarswedstrijden in Oslo worden een dure reis, want de vrouwen en ver loofden mogen van hem, Huiskes, mee: „Daarna zien zij elkaar immers voor weken niet meer. En Oslo telt nog niet mee." Grenoble wordt niet zo'n heel dure trip, want Huiskes zegt: „De selectie voor de OS is streng. Een jongen die meer dan vijftien seconden van de topman afligt heeft geen kans. Die maak je dus kapot als je hem vol illusies uitzendt, al is het dan zoge naamd het feest van de sportende jeugd. Aan de andere kant zal ik een enkele rijder, die er ervaring kan opdoen voor later, niet thuis laten. Maar dan wordt hij wel eerst goed voorgelicht. Hij zal zich niet stuk rijden." Zo beoefent Anton Huiskes zijn vak. Hij denkt zich altijd weer in die andere mens, de rijder, die hij een advies geeft en nooit beveelt. Het indi vidu staat centraal niet boven de ploeg, maar de ploeg ook niet boven het individu. Hij werkt met dit individu op internationaal terrein. Niet de landge noten zijn de tegenstanders, maar vooral de buitenlanders. Uit hun oefen tijden en schema's kan het vertrouwen in de eigen cadans worden bevestigd, kan een ruggesteun worden gegeven. Ze hoeven niet bang te zijn voor tijden. En wat zeggen nationaliteiten, in de schaatswereld? Voor Anton Tuiskes niets: „Ze missen overal een trainer met ondergrond. De Noren dobberen maar voort, de Nederlanders gaan achteruit. Men gelooft het niet, maar leg de cijfers van de laatste twee jaar maar-naast elkaar." Hij zegt het niet met sarcasme, daarvoor is hij de vakman. ADVERTENTIE T#T EVEN EEN PREEKJE op de drempel. Ik kies deze tekst van wijlen Piet Moeskops: „Wie echt goed is, heeft nooit pech". En daarin, broeders en zusters, had Piet Moes kops groot gelijk. Men ziet in een Tour de France Jacques Anquetil nooit met een lekke band langs de weg staan. Althans niet, wanneer het er op aan komt en pech dus met recht pech mag heten. Ware groot heid stuurt zorgvuldig. Ware groot heid valt nooit op haar smoel. Ware grootheid wordt ook nooit ziek, als die grootheid weer eens bewezen moet worden. En Peter Post dan, vraagt ge? Die werd toch ziek in de Amsterdamse zesdaagse? Ik wind er geen doekjes om, broeders en zus ters. Peter heeft géén constante ware grootheid. Meester in het bedrijven van propaganda voor zich zelf, is hij er in geslaagd zijn grootheid con stanter te doen schijnen dan zij is. Op de knie genomen door ene Kurt Vyth (die dit jaar een mis plaatste onderscheiding kreeg we gens zijn verdiensten niet vóór, maar aan de wielersport zoals „Sport- en Sportwereld" terecht op merkte) en vertroeteld door al wie een camera, een microfoon en een pen hanteert, heeft Peter Post dap per meegewerkt aan de instandhou ding zijner legendarische faam. Toch is die een eufemisme, de Caballero- trofee ten spijt. Wie Peter's concrete resultaten legt naast de wijze waar op over hem geroepen wordt, die kijkt tóch tegen een discrepantie aan. Peter als Tour-renner stelt helemaal niks voor. Peter als weg renner behoort tot de middelmaat. En die twee kwaliteiten m o e t ik in mijn preek je betrekken, omdat Peter zelf pretendeert zowel voor weg- als Tour-renner door te kunnen gaan. Ieder jaar stelt hij zich weer met veel fanfare candidaat. En ieder jaar weer heeft ie pech of iets dergelijks. Gij, goegemeente van broeders en zusters in de sport, trapt daar jaarlijks weer in. Gij zoudt van Peter moeten eisen, dat hij kleur bekent: winter of zomer- kleur. Men moet in de wielersport niet van twee wallen pogen te eten, zolang men geen Rik van Leenber- gen is. In het nieuwe jaar dreigt de misvatting, dat Peter Post groter wordt geacht dan Rik I, omdat Pe ter toevallig méér Zesdaagsen heeft gewonnen. Als dat wereldrecord door de Amstelvener wordt geves tigd, dient men een vergelijking met van Steenbergen te vermijden: die was toevallig óók een paar keer wereldkampioen op de weg en die nam en passant nog wat klassiekers „mee" in een oplage, waartegen gij, broeders en zusters, „U" moogt zeg gen. Dat woord van Moeskops is hard maar waar; „Wie echt goed is, heeft nooit pech". DAT GELDT OOK voor Ajax. Na tuurlijk wordt Ajax kampioen. Hoe zeer het oudemannen-elftal van Feijenoord (dat volgend seizoen voor zeker de helft in de veteranen-inter lands van Hans Tetzijner kan mee spelen) ook zijn best zal doen. Kijk Ajax is écht goed. Wat het in de Heilige Hallen van Real zelve heeft vertoond, grensde aan het ongeloof lijke. Toch was het maar gewoon Ajax, dat daar verlengingen af dwong. Dat Gento zoveel wanhoop bezorgde. Dat het Spaanse Geloof in het eigen Grandioze Voetbal aan barrels dreigde te schieten. Zo'n ploeg verliest 14 januari natuur lijk niet van Feijenoord, ook al speelt dat met de lucide daden drang, welke zovelen op de rand van de AOW kenmerkt. Cruyffie kreeg maar één stem van het jour nalisten-college, dat de Europese voetballer van het jaar heeft geko zen. De Hongaar Florian Albert was de gelukkige hij zal er zelf ver baasd over zijn geweest. Hoeveel van die journalisten hebben dit jaar hoe vaak Albert zien spelen? Die vraag laat me niet los. Er heeft natuurlijk weer pressie achter dat keuze-college gezeten. Vergis ik me niet, dan hebben de Frans-Hongaar se betrekkingen er iets mee te ma ken. In ieder geval hebben de Fran sen veel met die keuze van doen. En Fransen zijn maar rare snijbonen in het Europa van Heden. Het spreekt helemaal vanzelf, dat Cruyffie voet baller van het jaar had moeten worden. Wie is er op het continent groter dan hij? Wie heeft er minder pech? Wie heeft nooit een bles sure? Wie wroet daar als een dum- dum-kogel in de borstwering der vijandelijke defensies? Het zal Cruyff zijn, die Feijenoord definitief zal verlossen van de illusie omtrent de landstitel. Laat die brombeer van een Rinus Michels maar schuiven! Een 'week of wat geleden zat hij ergens langs de lijn de verrichtingen van een niet nader te noemen elftal tegen het zijne gade te slaan. Ge vraagd naar zijn mening over de tegenpartij, moet Rinus hebben ge antwoord: „Ze hadden wat veel be stuursleden in de voorhoede opge steld. Dat hadden ze beter niet kunnen doen". Een elftal met zon trainer kan niet verliezen. Zo'n trainer houdt het moreel hoog, ook al probeert een KNVB (zie de zaak- Keizer) het te vermorzelen. Kort en goed: broeders en zusters Ajax wordt kampioen. EN LAAT OOK KEESSIE maar schuiven! Ik heb hem uitgeleide ge daan naar Noordelijker sferen. En zijn geweldige plezier vernomen, waarmee hij terug dacht aan het nationale kampioenschap dat hij aan Schenk en een stuk of wat anderen „moest" laten. Wat heeft Verkerk ons allemaal bij de neus gehad. Hij is een even groot „practical joker" als schaatsenrijder. En hij achtte de practical joke op de Jaap Edenbaan gerechtvaardigd, omdat de Schaats bond het verdomd had hem zijn extra-trainingskosten te betalen. Keessie is een jongen, die met zoveel onwil geconfronteerd niet gaat zitten grienen. Hij zet het „ze" gewoon betaald. Hij slooft zich één keer niet uit, zodat Bond en natie zich in het gunstigste geval ongerust gaan maken, en in het ongunstigste gaan roddelen over de pleziertjes, die Verkerk in zijn druk bezette leven van wereldkampioen zorgvul dig cultiveert. Keessie is een moord- kerel. Hij gaat niet slechts het Europese en het wereldkampioen schap, maar ook nog drie Olympi sche afstanden winnen dit jaar. Hij lijkt sprekend op Jaap Eden. Dat was er ook zo eentje. Eentje die echt goed was en dus nooit pech had. Ook Jaap Eden nam het leven, zoals het zich aan hem voordeed. Als Kees Verkerk zijn orgeltje meeneemt naar Noorwegen, dan heeft ie er zin in. Het orgeltje is voor hem een wijze van relaxen. Al fiedelend, bouwt hij door aan de conditie, die hem dit jaar tot de grootste hardrij der aller tijden gaat maken. Broe ders en zusters ge moogt me houden aan deze voorzeggingen. Een Zalig Sportjaar. Amen. MISLUKTE AANVAL VAN AMVJ Eerste prijs: 142.846 gld. (6 met 13) Tweede prijs: 77.916 gld. (17 met 12) E>erde prijs: 38.958 gulden. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. „Het is alsof al je werk van de afgelopen maanden in een klap teniet gedaan wordt." Hidde van der Ploeg, de jeugdige coach van de Amsterdamse volleybalvereniging AMVJ verhult zijn teleurstelling niet. Met de tien spelers van zijn kerngroep had hij toegeleefd naar de wedstrijd van zaterdag j.l., die zijn pupillen oog in oog bracht met hun gerenommeerde aartsrivaal, de landskampioen Blokkeer uit Den Haag. AMVJ zou in dit toptreffen een eerste aanval lanceren op de machtspositie, die Blokkeer al enkele seizoenen in neemt. Het zou de eerste grote krachtproe] worden van het „nieuwe" AMVJ, aan het begin van het nieuwe komst van de internationals Trompet- terfvan het Hoogeveense Olhaco) en Bram Vermeulen (van het Haagse HML/CLV) en, evenals Blokkeer, nog zonder puntenverlies. Wat naar men verwachtte een enerverend duel van de waarheid zou worden, ontaardde echter speltechnisch in een anti-cli max. De liefhebbers van goed volley bal kwamen amper aan hun trekken en AMVJ kreeg die teleurstelling van een nederlaag van 32 te slikken. „Het was voor mij een verrassing, dat de spelers zo emotioneel op dit treffen hebben gereageerd," zegt Hid de van der Ploeg over zijn pupillen, die meer door hun zenuwen dan door hun tegenstanders werden overbluft. De vervelende konsekwentie van dit verlies is dat onze kampioenskansen tot een minimum zijn gereduceerd." Hidde van der Ploeg, pas aan zijn eerste seizoen als trainer van AMVJ bezig, denkt echter verder dan deze competitie lang is. „We zullen een goede ploeg creëeren," zegt hij. „Ken team opbouwen, dat zich op Europees niveau beweegt. Dan is het logisch, dat we op een gegeven moment Blok keer voorbij komen. We beschikken over een modern denkend bestuur, dat speurt naar mogelijkheden om de trainingsfaciliteiten uit te breiden. Mo menteel hebben we twee trainings avonden per week. Een avond (dins dags) leid ik de training zelf in de grote zaal van het AMVJ-gebouw. Een maal in de veertien dagen wordt er dan nog om en om met de damesploeg getraind in een schoolgebouw. Dins dags krijgen de spelers van mij op drachten mee, die zij zelf moeten uitvoeren." Om aan meer financiële middelen te komen voor de verruiming van de trainingsmogelijkheid en om het spe- len van oefenwedstrijden, ook in het buitenland mogelijk te maken, hééft het bestuur een contract aangegaan met een sponsor, de Technische Unie. Als je volleybal echt goed wilt gaan spelen en niet zuiver op gezelligheids basis, heb je zo'n sponsor dringend nodig. Van de contributies alleen kun ie geen kromme sprongen maken en het moet niet zó zijn, dat de spelers zelf moeten bijdragen in reis- en verblijfkosten van buitenlandse trips." Met veel geluk is de opbouw van het team van Van der Ploeg niet gezegend geweest. Hans Lodder liep drie weken geleden een elleboogblessure op. Har- ne Veldhuis kraakte veertien dagen geleden bij een oefenwedstrijd zijn pmk en Hans Jansen kwam van de trip naar het Turkse Izmir, waar het nationale volleybalteam met weinig succes aan het toernooi om het Euro pese kampioenschap deelnam, met ge blesseerde vingers terug. „Het zijn juist deze drie spelers geweest, die tegen Blokkeer nogal labiel gespeeld hebben," zegt Van der Ploeg. Zal AMVJ spoedig succes boeken met zijn aanval op Blokkeers machts positie? Van der Ploeg somt de sterke punten van de landskampioenen op. „Het team heeft sinds lange tijd in dezelfde samenstelling gespeeld. De successen in het Europese bekertoer nooi hebben de Hagenaars geladen met zelfvertrouwen en hët team heeft zoals ook zaterdag weer bleek het vermogen om uit een haast kanslo ze positie terug te slaan. Het geeft een eenmaal verworven voorsprong moei lijk uit handen. Maar Blokkeer heeft ook zijn zwakke zijde. „Het beschikt slechts over een kern van zeven spelers en heeft daar een redelijk reserveteam achter staan. AMVJ be schikt over een groep van tien voor het eerste team vrijgemaakte spelers. Voor Blokkeer zou het fataal zijn als Frank Constandse en nog twee andere krachten zouden worden uitgescha keld. AMVJ kan zo'n leemte beter opvullen," zegt Van der Ploeg. Van der Ploegs grote tegenspeler Hank Hoogerwaard, trainer van Blok keer, maakt zich niet zo druk over het opkomende AMVJ. Waardering voor de Amsterdamse tegenstander blijkt niet zijn sterkste troef. De ex-bokser, en ex-politieman, thans sportinstruc- teur aan de politie-opleidingsschool in Voorburg, zegt onomwonden dat AMVJ beslist geen goede ploeg heeft. „Tinga, Vermeulen en Veldhuis zijn goede spelers," vindt hij, „maar de rest kan geen bal spelen. Dat zullen ze nooit leren ook, want daar zijn ze te oud voor." Van der Ploeg: „Wat een boute conclusie naar aanleiding van zo'n wedstrijd. Het niveau van het duel van zaterdag is toch geen maatstaf. Ver der ziet hij AMVJ nooit spelen. Af gaande op het spel, dat Blokkeer zaterdag heeft laten zien kan ik ook wel stellen dat de Hagenaars in de komende ontmoeting tegen Brabo om de. Europese volleybalbeker kansloos zijn." Dat laatste ziet Hoogerwaard niet zo somber in. „Blokkeer is sterker dan Brabo," zegt hij. „In vijf games wor den we ze zeker de baas. In beslissen de games zijn we altijd op zijn best. Toen het tegen AMVJ 22 werd, was ik zeker van mijn zaak." „Blokkeer minder goed dan vorige jaren?" Misschien is dat wel zo. De oorzaak van die lichte terugval schuilt in menselijke factoren. Consiandse is de laatste weken slecht in vorm. De oorzaak ligt in het persoonlijke vlak. Die kent alleen de trainer. Alleen de trainer kan hem er ook overheen helpen. Het gaat al weer iets beter en in het internationale toernooi in Genk, dat morgen begint en waarin we sterke Oosteuropese ploegen ontmoe ten, haal ik ze er wel weer over heen. Voor de landstitel hoeft Blokkeer echt niet beter te worden dan het nu is. Een van onze spelers zegt altijd: Al hadden we een slof en een houten been, dan nog werden we kampioen. Zo laag ligt het peil hier in Neder land." „De eredivisie is ook volkomën kapot gemaakt," vervolgt hij. „Enkele prominente spelers uit andere delen van Nederland hebben zich met weet ik wat voor een concessies door AMVJ laten aantrekken. Met een beetje goe de wil hadden ze de competitie aan trekkelijker kunnen houden." Van der Ploeg: „Vorig jaar was de competitie helemaal niet interessant, omdat Blokkeer dé grote ploeg was. Ik ben overigens een voorstander van een eredivisie van hooguit zes ploegen, verspreid over het hele land. Desnoods kunstmatig. Dan zou er een dubbele competitie gespeeld kunnen worden. Nu maken we vaak lange reizen naar het noorden en zuiden om een wed strijd te spelen, die door de zwakheid van de tegenstander nauwelijks een uur duurt. Ik zie liever minder ploe gen, die grotere tegenstand kunnen bieden. Dan wordt het voor het publiek ook aantrekkelijker." Hoogerwaard. fel en spraakzaam, spuit nog meer kritiek. Op de NeVoBo, de volleybalbond bijvoorbeeld. De bond benoemde hem in 1963 tot bondstrai- ner. Hoogerwaard: „Ik heb toen Van Zweeden afgelost. Maar ik ben maar een half jaartje bondscoach geweest. Ik moest via de radio vernemen, dat ik vervangen was door de huidige trainer Blok. Ze hebben niet de moeite genomen om me van tevoren behoor lijk op de hoogte te stellen." Over de gang van zaken nu is hij allerminst te spreken. „De werkwijze van die lui is helemaal verkeerd. Voor 25.000 gulden en voorwaarden van mijn kant neem ik het zaakje over. Dan bezweer ik je dat de Nederlandse volleybalploeg aan die top komt. Dat is beslist haalbaar met het hier beschik bare materiaal. Ik heb allerlei nationa le ploegen aan het werk gezien en kan er dus over oordelen. Het is haalbaar, geloof me." Hoogerwaard wijst met trots op het spelpeil dat zijn Blokkeer in het recen te toernooi om de Europese beker tegen de veelvoudige bekerhouder Ra pid Boekarest heeft bereikt. „Dat was het beste volleybal dat ooit door een Nederlands team gespeeld is. Beter dan de nationale ploeg ooit heeft gepresteerd." Dan weer beschuldigend de vinger naar de bond uitstekend. „Maar zolang iemand van het hoofd bestuur weigert me te feliciteren, zegt dat toch wel iets over de houding van de bond. Men had ons liever zien verliezen." Hoogerwaard laakt ook het amateu risme in onze volleybalwereld. „Het is toch idioot, dat hier nog zo'n amateu ristische geest heerst," zegt hij. „Stu denten, die maar over een kleine beurs beschikken, krijgen geen cent voor al die trainingsinspanning (Blok keer traint achttien uur per week, zegt Hoogerwaard) Hidde van der Ploeg is het wat dat amateurisme aangaat met hem eens. Ook hij meent dat er in ons land teveel op amateurbasis gewerkt wordt. „Willen ze aan dat amateurisme vast houden, akkoord," zegt hij. „Maar dan moeten ze ook niet boos worden als er slechte resultaten uit de bus komen, zoals in Izmir recentelijk het geval was. Men vindt het prachtig als een ploeg als Blokkeer goede resultaten boekt, maar komt het op het verlenen van faciliteiten (zoals loonderving) aan, dan wordt dit in de bondsverga dering niet eens discutabel gesteld." Een klacht, die voorwaar niet alleen in de volleybalwereld wordt gehoord. VICTOR HAFKAMP ADVERTENTIE PSgiiiB INDIAN TONIC SODA GINGER ALE (Sweet end Diy) Schweppes (Genval) Ud. Nederland Riouwstreet 131 Den Haag Tel. 070-180556

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 11