i etitie aan Kamer, brief voor Johnson Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Aan alle verkoopsters, garagehouders, boekhandelarenj pompbedienden, obers, kassières iMJLfz Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Roolvink wacht pracht van een nacht bpwjs; Kritiek verwacht op gezagsrapport GELD UITGESPAARD ETEN NAAR GAMBIA Kersttoespraak van koningin Klokgelui van Beurs te vroeg 4000 trekkers in voettocht Conciliebroeders Velen verlangen duidelijke uitspraken m VOLGENDE WEEK CONCILIEZITTING DE TIJD WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 AMSTERDAM, 27 dec. Niet ~e tegenstelling oorlog-vrede is jlet voornaamste thema van de Herstdemonstranten geweest, tTlaar het contrast tussen het in helvaart zwelgende westen en de Pfidervoede rest van de wereld. Hongerstakingen op verschillende Wantsen in het land bleke» hier daar zoveel effect te hebben ®at het aantal stakers spontaan ^erd uitgebreid. Slechts in Den Haag werden de hongerende j on tren aangevallen door leeftijd genoten die teveel op hadden. gebrek aan begrip E* V' m&Msmï* Studenten in Heerlen in hongerstaking. B rief NAAM VAN DE BANK 0000 - No. A 000000 Thema kerstbetogingen welvaart - honger (Van onze verslaggevers) Dat gebeurde in de kerstnacht voor Grote Kerk, waar enkele demon- kranten voor de ingang van de kerk ??et sterk aansprekende slagzinnen - ^erstvrede of -vreten? - sandwichten. Zonder enige aanleiding werden ze ^sprongen door een viertal achttien- 3arigen. In het tumult liep een kerk ganger (een woninginrichter en tevens reserve-politieagent) een verwonding De enigszins beschonken aanvallers regen een procesverbaal, de aange- VaUenen demonstreerden met hoog mo- ¥eel verder. Na tachtig uur „mensen aan het denken zetten," na tachtig uur *°ffie, thee en citroensap, gospels, &Pirituals en discussies, werden de longeren in hun tent aan de Lange 'iverberg met droge kaken en warme 'Pelk op verhaal gebracht. „Als ik loop ik me wel duizelen," zei staker hris van der Born. In Amsterdam hebben ter herden- *'hg van de doden in Vietnam duizend hengen op Tweede Kerstdag een beto og gehouden met het karakter van (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. „De gene raties en de leeftijdsgroepen drijven keeds verder uiteen. Daardoor was er ,°k nooit zoveel onderling gebrek aan ?e9rip. Wij zijn in een proces verwik- e'd, dat hevige groeipijnen geeft en kij weten niet wat het eindresultaat zijn." Dat zei koningin Juliana in kaar kerstrede, die maandag over de ke Hilversumse zenders werd uitge vonden. Zolang we in onze vaak zo verwar- 'ende en teleurstellende samenleving e moed niet verliezen en blijven ■strijden, zijn we zelf, is de maat- 1chuppij nog niet verloren", aldus de °ningin. ..Want in wezen is de men- fetmaatschappij er een van de meest Ptense en intieme verbondenheid.' De koningin deed in haar toespraak beroep op iedereen om te streven ,aar eenheid. ,,De toekomst hangt af A't wat u denkt en vooral van wat u °et, en u, en u, en jij, en jij." :'S. 'Wft&A een rouwstoet. De demonstratie was georganiseerd door de Actiegroep Vietnam en het Kunstenaarscomité Vietnam. Vier in het zwart geklede mannen openden met zwarte vlaggen de stoet, Achter een groot wit kruis met het opschrift Vietnam tweehonderdvijftig duizend doden liepen enkele jongeren met omfloerste trommels. Aan het einde van de betoging voerde schaakmeester Jan Hein Don- ner het woord in1 het Sigma-centrum. Hij sprak over „de volkerenmoord in Vietnam, die voltrokken wordt door onze bondgenoot Amerika". In Utrecht hadden de protesterenden tegen het consumptievredesfeest op een strategische plaats postgevat, op het St. Janskerkhof, tegenover het duurste hotel van de stad. In de collectebussen voor een goed doel haalden ze vierduizend gulden op. Zij zonden een petitie aan de Tweede Kamer, waarin onder meer op verho ging van de ontwikkelingssamenwer- kings-bijdrage wordt gevraagd. Zeven vastende theologiestudenten voor de Pancratiuskerk in Heerlen wezen daarentegen aj het aangeboden geld af. Motief: de mensen zijn te gauw geneigd alles met geld af te kopen. De studenten waren na afloop erg tevreden, al hadden zij graag wat meer enthousiasme bij de jonge men sen gezien. Bij de kerkgangers was er veel belangstelling voor het gebaar, zeker dank zij de preek van deken Jophems, die de actie toelichtte. Ook in Venray aten enige mensen uit protest niet: de kunstenaars Sorgy, diens vrouw en een paar kennissen. Er waren ook andere demonstraties gedurende het Kerstweekeinde. Een grote in Rotterdam, op initiatief van PvdA-jongerengroepen, studentenver enigingen, socialistische jeugd en een comité van aanbeveling met mevrouw Thomassen - de echt enote van de burgemeester - en Rob de Vries. Er waren zeer veel mensen, vooral oude ren die wel mee wilden protesteren tegen de tegenstelling Vredesbood- schap-Vietnam-oorlog. Jongeren zorg den ervoor, dat de mars wilder werd dan de bedoeling was door borden als Viva Vietcong en Johnson Moordenaar mee te dragen. Heel wat minder belangstelling trok de voettocht die zaterdag vanaf Rot terdam naar Den Haag leidde. Het was de bekroning van een non-stop actie van dertig dagen en nachten voor het Amerikaanse consulaat in Rotterdam! Gedurende die maand verzamelden posters ruim zesduizend handtekeningen. Met honderd man werden die handtekeningen naar Den Haag gebracht, op een vijftien meter lange rol papier. De leiders van de demonstratiegroepen, een Rotterdam mer, een Hagenaar en een Amster dammer, boden de lijst aan een verte dammer, boden de lijst aan een ver tegenwoordiger van de Ambassa deur aan. De in ruime mate verte genwoordigde politie hield zich onder tussen bezig met het in bedwang houden van een groepje raddraaiers. De brief aan de Amerikaanse presi dent spreekt onder meer over afschuw in Nederland van bombardementen, ongeloof in de zuiverheid van de VS- politiek en vrees voor een wereldwijd conflict. De brief biedt een plan aan, dat de weg naar onderhandelingen tussen de strijdende partijen in Viet nam wijst. ADVERTENTIE K=NAAM VAN DE BANF B.M. de Vries 912545675 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. Van kwart voor vier tot half vijf hebben vrijdag nacht de klokken van de Koopmans beurs geluid. Van een vervroegde kerstviering was geen sprake, want door kortsluiting waren de klokken in actie gekomen. De concierge van het gebouw sliep door het klokgelui heen en de politie had de grootste moeite om hem wakker te krijgen. Toen dat was gelukt konden de omwonenden eindelijk weer de slaap vatten. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 27 'dec. Zo'n vier duizend, merendeels jongere mensen zijn langs een omweg naar Kerst mis" gegaan, als deelnemers aan de radio-voettocht, georganiseerd door Pax Christi en de KRO. Waren vroe gere tochten van de Pax-Christi-bewe- ging voornamelijk een aangelegenheid van studenten en middelbare scholie ren, deze keer namen werkers van hoofd en hand aan de bezinningstocht deel. Vooral de werkende jeugd was goed vertegenwoordigd. Tien procent van deze trekkers was niet katholiek. Het hoofdthema luidde „hoe kunnen we het best meewerken aan de verlos sing van de wereld?" Medebepalend voor de gedachtengang waren vier persoonlijke getuigenissen, uitgespro ken vanuit de studio, en het etherge- sprek tussen trekkers en luisteraars zelf, via radioposten en telefonische contacten tot stand gebracht. De duizenden zongen „we shall overcome" toen zij de kerken in Laren, Baarn en Soestdijk verlieten. In stromende regen liepen ze naar de acht kilometer verder gelegen Expohal in Hilversum. Onderweg dook men al discussiërend in het hoofdthema. Vrij wel algemeen kwam men in de hon derden kapittels (hier discussiegroe pen) tot de conclusie, dat de wereld eerst dan van honger, ellende en oorlog verlost zal kunnen worden als er andere maatschappelijke verhou dingen komen. Enige trekkers lanceerden de idee in Nederland een schoolreferendum te houden over de ontwikkelingshulp. Ve le jongeren predikten hier een sociale revolutie in belastingverhogingen, ter wijl ouderen daarentegen 'meenden, dat deze hulp aan de arme landen niet zo maar massaal mag worden afge dwongen. Luisteraars kwamen met ideeën als: „op tweede kerstdag gaan werken vtfor ontwikkelingshulp"; professioneel iets doen aan de vrede door het bedrijen van vredeswetenschap aan de unwersiteiten. ADVERTENTIE BETAAL TEGEN DEZE CHEQUE AAN (ELHK kffiJ» S*rAALrAS) PLAAT^. |i I MAXIMUM G4WIANT1E 59,- NIÏT OVERDRAAGBAAR B.M. de Vries 912545675 Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt. HET RODE CONGRES VOOR VREDE EN VOORUITGANG (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. ZATER DAG, KORT NA de middagpauze, zitten 434 afgevaardigden naar het 22ste congres van de CPN in Marcanti roerloos te luisteren naar de 26ste spreker, Waarheid-redacteur Van Turnhout. Hij houdt een vertoog over de persconcentratie. „De concentratie is een onderdeel van de algemene aanval van de monopolies op de de mocratie. De persvrijheid is voor 'de monopolies in toenemende mate een hindernis." Aan de geboeidheid door dit oor spronkelijk geluid komt een einde als uit de coulissen de man tevoorschijn komt naar wie we al een paar uur hebben uitgekeken: Paul de Groot, de scheidende grote stuurman en groot inquisiteur van het autonome Neder landse communisme. Aarzelend schui feit de uitvinder van „de politiek van Leninistische autonomie" langs het decor, gesierd met „Nationale Onaf hankelijkheid" en „Volledige Werkge legenheid". Achter de met het rood-wit- blauw getooide bestuurstafel is nog een rode stoel vrij. De rest van het weekeinde is hij nadrukkelijk aanwezig. Hij rookt siga ren, die verdacht veel op Bolknaks lijken. Soms schrijft hij wat op, vouwt het papier, werkt zich uit zijn stoel en brengt het tersluiks naar een. van de kameraden achter de tafel. Dan gaan de blikken van de presidium-leden onrustig en nieuwsgierig naar de ont vanger. Bij het luisteren naar de afgevaardigden haalt De Groot vaak heftig de wenkbrauwen op, maar dat is niet van verbazing. Daar geeft geen van de 41 sprekers, die discussianten heten, al is er geen spoor van debat, aanleiding toe. Allen „onderschrijven volledig de stellingen van het congres". De Gro ningse vertegenwoordiger Henk Nie- meyer verklaart zelfs dat hij „ze met hand en tand tot uitvoering zal trach ten te brengen". VOOR PARTIJVIJANDIG GE WROET is geen ruimte. Dat merkt Friedel Baruch, die om revisie van zijn royement heeft gevraagd Zijn openlijke fractionistische activiteiten, opportunistische en door persoonlijke ambities ingegeven opvattingen en zaaien van wantrouwen tegen partij bestuur en het hanteren van persoon lijke verdachtmakingen sluiten eerher stel uit, concludeert een onderzoek commissie. Zaterdagochtend had een van de afgevaardigden het al gezegd: „de partijgenoten in het land hebben wel andere zorgen dan het gezeur van Baruch. Baruch, je moet geopereerd worden aan een politieke zeurzak". „De verarmingspolitiek van de rege ring-De Jong-Roolvink, Philips, Shell en Hoogovens (ze kunnen tot 1971 één miljard investeren. Kameraden, dat is een bedrag dat we in geen jaren in een enveloppencampagne hebben ge had".) moeten het ook op dit congres ontgelden. Nieuwe objecten van het communistische venijn zijn D'66 en professor Tinbergen. D'66 wordt „principiële naaktcultuur, een strip tease van de beginselen" verweten. Helmonds CPN-aanvoerder Van de Meulenhoff, sprekend vanuit recente ervaringen rond de stembus vindt „de actie die tegen D'66 moet worden gevoerd van zo onuitsprekelijk belang dat kan ik niet zeggen". Prof. Tinbergen is een van de „hofi- deologen van de monopolies, die de imperialistische uitplundering wegpra ten". Nadat hij de Erasmusprijs had gekregen voor zijn bemoeienis met de ontwikkelingshulp heeft hij in een vraaggesprek het optreden van het nieuwe Indonesische bewind tegen de communisten wat hardhandig ge noemd. „Een uitspraak waar hij wat mij betreft de Van Heutz-prijs voor kan krijgen", meent Jaap Wolff. Zijn broer Joop Wolff, hoofdredac teur van De Waarheid laat zich vrien delijker uit. Hij heeft het over de katholieken die van dit congres een benijdenswaardig hartelijke aandacht krijgen. „Onze partij heeft afstand genomen van socialistische landen' waar de benadering van het geloof een primitief antwoord op een primitieve kerk was. Waarom zouden wij een primitief antwoord geven op een ge loof en een kerk, die zich in een proces van verandering en vernieu wing bevinden? Tussen het Mande ment en de Nieuwe Katechismus ligt een zeer diepe ontwikkelingsgang. Ka meraden, dat is niet niks". Er zijn ontroerende contacten met seminaries: „Als er kameraden van ons naar de seminaries gaan, dan ontmoeten ze daar zoons van winke liers, die opboksen tegen de grote concerns". NA TWINTIG MAGERE JAREN g4at het de CPN iets voor de wind. De toon is zelfbewuster, het ledenbestand ondergaat een verjonging. Van de 436 congresgangers zijn er 55 vijfentwintig jaar of jonger, 193 nog geen veertig en maar tien boven de 65 jaar. Tachtig zijn nog geen vijf jaar lid van de partij. Een is er pas in november toegetreden. Waarschijnlijk is het een van de decoratieve meisjes die deze samenkomst opluisteren. Ze zouden ook bij de Reaktie de harten sneller doen kloppen. Er zijn nog wel kame raden die zuchten onder „de verwoes tende vangarmen van het kapitaal" en vinden „we zijn samen toch die ene citroen, waar alles uitgedraaid wordt". Maar de optimisten zijn in de meer derheid, zoals de Rotterdammer Lou Bos, die aankondigt „er ligt een pracht van een nacht te wachten voor Roolvink en misschien ook anderen". Het applaus voor de discussianten is volumineus en gaat meermalen over in ritmisch handgeklap. Het toppunt van eensgezindheid wordt zondagmid dag bereikt, als de vier resoluties in stemming komen. Het Vietnamese Be vrijdingsfront, „het dappere volk van Noord-Vietnam", de Partai Kommunis Indonesia en de Griekse democraten wordt solidariteit betuigd. Van de regering De Jong eist de CPN „een forse loonsverhoging en arbeidstijd verkorting". Alle voorstemmers moe ten een gele (is dit symboliek, denken we na de woorden van Joop Wolff) kaart omhoog steken. Als dit gebeurd is klinkt van achter de bestuurstafel: „Niemand tegen natuurlijk". De nieuwe leider, Henk Hoekstra, concludeert aan het slot van het congres dat „allen met grote deskun digheid hebben gesproken". „De voor uitgang van onze partij is door dit congres nog beter aangetoond dan door de verkiezingen", vindt hij. Een Twentse representant heeft het voor hem kernachtiger en zelfverzekerder gezegd: „Dit congres heeft een bijdra ge aan de vrede en vooruitgang gele verd, waarvan de reactie nog lang pijn in de buik zal hebben". BERNARD VAN BOSSUM ADVERTENTIE Gecontroleerd, gegarandeerd door het Wereld-Wolmerk (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. Het gezag" zal het voornaamste thema zijn van de algemene vergaderina van het Pasto raal Concilie welke 3, 4 en 5 januari in Noordwijkerhout wordt gehouden. Het rapport ,,Gezagsopvatting en Gezags- beleving" dat door een speciale com missie van deskundigen is opgesteld, zal pittige kritiek ontmoeten. Dit blijkt uit de binnengekomen stukken zoals ze onder meer van enkele diocesane pas torale raden en priesterraden zijn ontvangen. Een commissie van 6 theo logen heeft hel rapport van enkele bijbels-theologische overwegingen voor zien, waarom van Conciliezijde was gevraagd. Daar men van kerkelijke ambtsdra gers moet verwachten dat zij zich ook door het gelovig inzicht van het kerk volk moeten laten leiden, wordt met aandrang de oprichting bepleit van overleg-organen op allerlei niveaus. De adviezen, die daaruit voortkomen, mo gen niet zonder motivering of weder woord opzij worden gelegd. Inzoverre is men het van allerlei kanten met elkaar eens. Maar sommigen menen dat de samenstellers van het rapport over het gezag geen oog hebben gehad voor de huidige geloofscrisis. Deze zou mede veroorzaakt worden door de zwijgende bisschoppen, door tegen strijdige uitspraken van ambtsdragers en onzakelijke predikaties. In dit va cuüm zouden pers, radio en televisie een te dwingende invloed uitoefenen, die niet zelden tot verwarring leidt. Kritiek ook van de kant van degenen die menen dat de kerk louter als „persoonsgemeenschap" gezien, zoals het rapport doet, te eenzijdig is. Gelo vigen zouden anders ervaren an ver wachten. Voor haar opdracht heeft de kerk organisatie en structuren nodie, die echter in deze tijd meer democra tisch moeten Jjn dan vroeger. Het is niet voldoende alle gezag profetisch- charismatisch te willen laten zijn. Het rapport zou ook teveel het oog houden op een (vermeende?) wereld van mondige, volwassen, helemaal zelf verantwoordelijke intellectuelen en dit is te utopistisch. Vele mensen ver wachten van het gezag duidelijke uit spraken. Ook wordt opgemerkt dat het gezag van de kerk zou stijgen als de kerk ook eens toegaf fouten te hebben gemaakt. Staatkundige democratie zou niet onveranderd toepasbaar zijn op kerkelijke gezagsuitoefening, wordt wel gezegd. En ook meent men dat het rapport te weinig onderscheid maakt tussen gezag en macht. Een sloptop- merking over de gezagsverhoudingen geldt het particularisme waarmee van alles per bisdom, orde of congregatie wordt opgezet en geleid zonder vol doende samenwerking. In een klein land is het dringend gewenst dat zeer vee] zaken vanuit één punt grondig worden doorgelicht. De samenvatting van de verslagen van de 15.000 deelnemende gespreks groepen geeft voornamelijk enkele krachtige tendenzen weer zoals die met betrekking tot het gezag in de kerk leven. Ze lopen hoewel ze vrij negatief zijn gekleurd parallel met een aantal opvattingen uit het gezags rapport. In allerlei bewoordingen wordt gesteld: Het kerkelijk gezag kan niet gelijkgesteld worden met het ge zag van God; een minimum aan gezag is noodzakelijk in de kerk; dit gezag mag niet autoritair zijn; een groot deel van het kerkvolk vraagt aan hot gezag om duidelijkheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3