SNEL- DIENST Des wegstri|ken en zorgen wegpraten NIEUW KOOKBOEKJE VOOR KINDEREN 1 vrouw in Boekjes voor knutselaars Gehaakte bruid i Vis in folie DE TIJD WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 Haarversteviger Miniverwarmer Harde nagels Versierd bed Boterspaanfjes Minipakjes boter Onder koud water Voor autorijders Cake en thee De ketting van hoekige gouden schaaltjes heeft één soort edelsteen ter versiering. De driehoekige hanger heeft er verscheidene. Jan Noyons, dio de sieraden maakte (hier op ware grootte afgebeeld), heeft tot 1 februari zijn collectie uitgestald in zijn huis aan de Bilt- straat 15& in Utrecht. Wie wil mag kettingen en armbanden uit de vitrines laten nemen en ze passen. „.Een expositie zoals Sandberg van het Stedélijk Museum het droomde. Niet alleen kijken, maar ook in je handen nemen, voelen, wegen en zoals hier passen. Ik kan me heel goed voorstellen dat vrouwen dat graag willen", zegt hij. „Mijn man praat op zo'n tedere manier over zijn secretaresse. ik doe of ik het niet merk, maar ik ben doodsbang. Hij is 53 en je hoort zo vaak.Ik probeer heel begrijpend en aandachtig te zijn en natuurlijk zorg ik er voor er steeds goed uit te zien. Maar soms denk ik wel eens dat mis schien juist mijn angst me zon der dat ik het weet oud en lelijk maakt. Ik weet niet wat ik moet doen. Ronduit erover praten, of maar afwachten?" Ontspannen onder het schoonheidsmasker. ADVERTENTIE W echt yru Delfts uit Gouda is echt meer R? ZENITH Aï 1749 Illustratie uit: Vandaag kook ik". DE BRUID in een gebreide of gfjj haakte bruidsjapon zou in 19® wel eens furore kunnen make^ De afgelopen maanden sloeg '1' eens het breien aan: grof gebr®1' de jurken op dikke pennen m® drie draden tegelijk, als het in één avond klaar. Niet alleen breien en haken een lekker om spannend karweitje, maar h® geeft ook plezierige resultat®'1' Ze hebben een behaaglijke lu*e' die weer heel anders is dan geweven stof. .Vooral gebreid gehaakt wit. Voor een bruidsjV kiest men natuurlijk een moojf' zachtglanzende wol, die steken het effect geeft van paret rijst. De Franse japon van h® plaatje is gehaakt in een fl siersteek, die de lange ^0e' vigheid geeft, voor zover de ring dat niet doet. De drie rijen rozetten aan de zoom e rozetten op de mouwen zijh dezelfde wol. WIE PLOTSELING het haar moet wassen en geen settinglotión in huis heeft, kan het onderstaan de, zelf geïmproviseerde huis middeltje proberen. Men klopt een ei los, neemt het eiwit ervan en roert dit goed door tweemaal zoveel water. Deze versteviger kamt men na het wassen door het natte haar. Afdoende, reukloos en niet plakkerig. Kosten: één ei. INVENTUM, heeft in de handel gebracht een bijzonder handig electrisch miniverwarmertje, dat, waar men maar wil, opgehangen kan worden. Het is bedoeld' om er vochtige kasten mee te drogen en kleding te verwarmen. Men kan er bevriezing van w.c., gootsteen of de hoofdkraan van de waterlei ding mee voorkomen en het kan ook dienen voor het vorstvrijhou- den van aquaria,, terraria en vo lières. Het is uiterst zuinig in het gebruik en kost 19,50. Verkrijg baar bij de electriciteitshandel. SCHRAAL WEER geeft veel vrouwen inscheurende nagels. Een kunstnagel kan uitkomst brengen voor een avondje uit, maar laat bij het werken in huis makkelijk los. Een nagelverhar- der, vooral bedoeld om de spits te versterken is het Zwitserse pre paraat Malava. De groene olie achtige inhoud van het kleine flesje is berekend voor honderd behandelingen van tien vingers. Men kan er dus de winter wel mee door! Prijs 9,75. FLANELLEN LAKENS zijn er behalve in naturel of effen pastel tinten nu ook met bloemetjesdruk. Nieuw zijn ook de flanellen lateens met een borduur-rand, die er zo stevig aan is gehecht, dat alle wasbeurten goed doorstaan wor den. Van Rheumanella, prijs ruim 11. DE RUSTIEKE EETTAFEL komt er meer en meer in. Wie da.arvoor maar moeilijk boter mesjes kan vinden omdat men iets anders wil dan de conventio nele, kan er kleine houten spaan tjes voor gebruiken. Ze zijn ge prepareerd voor gebruik in boter en andere vette zaken als bijvoor beeld leverpastei. Men kan ze, met een beetje geluk, vinden in kunstnijverheidswinkeltjes. Ze ko- VOOR HET HOTEL-ONTBIJT zijn ze allang bekend, de 20-grams pakjes roomboter. Makkelijk voor de meeneem-lunch en ook handig voor de gastvrouw die geen tijd heeft om boterballetjes te maken maar iets aangenamers voor het oog wil dan de gewone kluit in de boterpot. Verkrijgbaar in deiica- tessenwinkels of bij progressieve melkhandelaren. Er is uitgerekend dat de door snee huisvrouw elk jaar twee pakjes boter of margarine weg gooit. Waarom? Omdat er bij het losmaken van de inhoud uit het pakje altijd iets aan de wikkel blijft zitten. Dat is te voorkomen door het pakje een paar tellen onder de koudwaterstraal te hou den vror men het papier er af neemt. De wikkel is dan aan de binnenkant „schoon". Een outlejaarsdrank die minder gevaarlijk is dan alles wat de inhoud vormt van „glaasje op", wordt ons gesuggereerd door het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. In a; 'sap of druivensap wordt een citroenschilletje, kruid nagel en een stukje pijpk iel getrokken in een beetje water aangevuld met het vruchtensap. Goed warm is 'ut drankje geen al te gekko variatie op de „bis schopswijn". IETS NIEUWS OP cake-bak-ge- bied: een cake met thee erts verwp-kt. Men heeft ervoor nodig 350 gram zelfrijzend bakmeel, 3 eieren, 250 gram suiker, 250 gram boter, 12 gram instant-thee, de geraspte schil van een citroen en het sap van een halve citroen, een snufje zout. De boter in een kleine pan langzaam laten smelten, de drie eieren in een kom breken. Hierbij de suiker, het citroensap, de geraspte schil, de instant-thee en het snufje zout. Alles goed door elkaar klutsen, dan het meel toe voegen en opnieuw goed mengen. De gesmolten boter met flinke scheuten erdoorheen roeren, de oven voorverwarmen en op half zetten. Het deeg in de cakevorm doen en in vijf kwartier in de oven lichtbruin laten worden. DE SIERADEN VAN JAN NOYONS W. JAN NOYONS, die tot 1 februari samen met de beeldhouwer Paul Gregoire een tentoonstelling heeft in zijn huis aan de Biltstraat in Utrecht, maakt sieraden die een vrouw graag wil dragen. Waarom wil een vrouw de sieraden van Jan Noyons graag dragen? Omdat ze gemaakt zijn door een man die de vrouw wil tooien, mooi maken, zijn liefde voor haar wil tonen. Jan Noyons is geen nieuwkomer, hij rryiakt al heel lang mooie dingen van goud, zilver en edelstenen. Voornamelijk kerkbenodigdhe- den, zoals altaartafels, doopvonten, kaarsenstandaards en kelken, maar sinds nog niet zo lang ook sieraden. „Het idee blijft hetzelfde", zegt Jan Noyons, „gestalte geven aan mooie gedachten. Ik maak graag in opdracht. De een wil iets hebben omdat hij vijfentwintig jaar getrouwd is, de ander omdat hem een zoon of een dochter geboren is. De mensen willen het goede ogenblik vasthou den, ik geef er vorm aan en zij bewaren de vorm als een- monumentje". De sieraden van Jan Noyons hebben iets vertrouwds. Ze doen denken aan de met edelstenen bezette buitenbanden van heel vroege bijbels, aan de kroon van Keizer Karei en aan de deur van de Nepomuk-kapel in Praag: metaal versierd met edelstenen, eerder nog dan edelstenen versierd, of omlijst, met goud. Het goud is even belangrijk als de edelsteen. Jan Noyons is tenslotte edelsmit en geen stenenzetter. „De ene steen is daar meer geschikt voor dan de andere. Ik werk liefst piet toermalijn, turkoois, onyx, amethist, labradoriet, stenen die niet gemakkelijk zijn na te maken en die een mooie, vaak kleurige tekening hebben. Maar als er iemand komt die een briljant heeft en die vraagt: maak hier eens iets van, dan doe ik dat ook. Dan zoek ik naar de manier waarop de briljant het best dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan het sieraad. Briljanten, en parels ook bijvoorbeeld, hebben iets protse rigs dat door het metaal van de ring of ketting wat getemperd moet worden. Ik zou de briljant nooit, wat je zo vaak ziet, alleen maar in open klauwtjes zetten. Overdre ven nadruk op de briljant. Bij oude sieraden zul je zoiets nooit zien. Men is in vroeger eeuwen altijd uitgegaan van een mooi ding, een sieraad of een boekomslag of vaatwerk, dat met behulp van stenen nog mooier gemaakt werd." Jan Noyons sieraden zijn stevig, slank en soepel. Zijn kettingen bestaan uit regelmatige ovale of ronde schaaltjes van goud met daarin een edelsteen opgediend. Soms alle dezelfde stenen, soms verschillende stenen in één ketting, natuurlijk op verschillende manieren geslepen. Zijn arm banden zijn staafjes goud en zilver in groepjes aan elkaar gesmeed. Goud en zilver is een zelden voorkomende combinatie, maar „zilver brengt het opvallende goud wat tot bedaren". De grote hangers voor kettingen zijn weer holle schaaltjes met een steen of „bolle" medaillons met een ovale edelsteen (bijvoorbeeld een donkergroene mala chiet met lichtere golvende schakeringen) in een brede gouden rand; „een steen met een rand goud als medaillon is niet zo moeilijk te bedenken, juist de verhouding tussen steen en rand maakt het sieraad tot iets uit mijn atelier". Het valt op dat de sieraden niet stoer en „metalig" zijn als zoveel moderne sieraden. „Metaal als goud en zilver is op zich al zo hard, je moet daar niet de nadruk op leggen door er flinke repen en banden uit te maken, die eigenlijk nog ruw materiaal zijn en nauwelijks versierd. Tenminste niet als je daarmee sieraden voor een vrouw bedoelt. Dat ruwe materiaal kan wel eens een grappig contrast vormen met de huid of passen bij een opzettelijk eenvoudige jurk, maar toch zullen het sieraden zijn die alleen toen, in dat jaar misschien zelfs in dat seizoen gedragen konden worden. Ik wil zo graag opsmuk maken waarmee ook nog de dochter en de kleindochter mooi zullen zijn. Erfstukken dus. Soms denk ik wel eens dat sommige edelsmeden van deze tijd de vrouwen letterlijk en figuurlijk aan banden willen leggen door ze metalen, sex-loze ketenen om te hangen". Jan Noyons houdt zijn jaarlijkse huis-tentoonstelling nooit anders dan met een collega-kunstenaar. Dat is dan iemand met wie hij zijn artistieke instelling gemeen heeft. Dit keer is het de beeldhouwer Paul Gregoire, professor aan de Rijksacademie in Amsterdam. Paul Gregoire maakt zogenaamde massale", maar toch vederlichte beeldjes (meestal klein van stuk, er is zelfs een vitrine met beeldjes die niet meer dan enkele centimeters lang zijn). De verwantschap met Jan Noyons is, naast een vakmanschap dat de bezoeker van de expositie op zijn gemak stelt, misschien het aandachtige en liefdevolle, dat de mooie gedachten zowaar onwillekeurig weer bóven brengt. MIEKE DE HAAS Rim Deze vraag is niet gericht aan een arts, een adviseur in huwelijksmoei lijkheden, een oude vriendin of een priester, maar aan een schoon heidsspecialiste. De vrouw die haar angst uitspreekt, ligt uitgestrekt op een gemakkelijke bank, er ligt een deken over haar benen en achter haar zit een jonge vrouw in een dokters- achtige jasschort, die zorgvuldig bezig is met het epileren van wenkbrauwen. Deze oudere vrouw is niet de enige die tijdens de schoonheidsbehandeling haar zorgen uitpraat. De duizenden schoonheidsspecialistes in Nederland jong of oud, dat doet kennelijk niet ter zake kunnen er allemaal van meepraten: een vrouw die haar ge zicht laat „doen", lucht :n acht van de tien gevallen in één moeite door haar hart. „Toen ik pas in het vak zat", zei een schoonheidsspecialiste die nu midden dertig is, „wist ik me vaak geen raad. De verhalen ik kon ze niet verwer ken. Huwelijksontrouw, seksuele moei lijkheden, minderwaardigheidscom plexen aan de lopende band. Ik vroeg me af of het soms aan mij lag, of ik ongewild vertrouwelijkheden uitlokte. Toen ben ik er met collega's over gaan praten maar ze vertelden me allemaal dat het bij het beroep hoort. Waarom, begrijp ik niet goed. Maar het is hier dikwijls gewoon een biecht stoel." Hartsaangelegenheden al of niet on schuldig, levensangsten en angsten voor de dood, problemen met de kinderen, bij de schoonheidsspecialis te komt alles open en bloot op tafel. Ligt het aan de intieme ongestoorde sfeer van vrouwen-onder-mekaar? Nee, want ook kappers zijn specialis ten in het aanhoren van confidenties (denk aan de sigarettenadvertentie die in Amerikaanse bladen verschijnt en waarin een jonge vrouw vertelt dat ze bijna kaal werd geknipt zonder er erg in te hebben want ze praatte en praatte maar, Henri is so understanding"). Het kan ook zijn dat het praten over het eigen ik voortkomt uit- de hele. situatie: warm en ontspannen liggen, gedrenkt in vage geuren, zachte handen die masserend bezig zijn, behorend aan iemand die je niet kunt zien. De hele sfeer benadert die welke door Freud voor psychiaters werd aanbevo len, de patiënt in een makkelijke positie op een sofa, terwijl de arts buiten zijn gezichtsveld op een stoel achter hem zit. Mooi-zijn en mooi-laten-maken is bo vendien voor de meeste vrouwen on verbrekelijk verbonden met de ge dachte aan een man (of mannen in het algemeen) en degeen die over haar schoonheid waakt, wordt wellicht daarom min of meer logischerwijze in vertrouwen genomen. In „Le deuxième sexe" zegt Simone de Beauvoir dat kleding en make-up voor een vrouw zo belangrijk zijn omdat ze haar de illusie geven tegelij kertijd uiterlijk én innerlijk te hervor men. Zij noemt een goed uiterlijk voor een vrouw „een wapen, een vlag, een verdediging, een aanbevelingsbrief" en dat zijn allemaal dingen die veel dieper gaan dan een laagje schmink. Zij zelf kant zich hevig tegen deze benadering waarin de vrouw een „ob- jekt" is waarvan de intrinsieke waar de mede wordt bepaald door kleding, kapsel, make-up en sieraden, maar het is niettemin een feit dat een vrouw grotendeels op haar uiterlijke verschij ningsvorm beoordeeld wordt. Voor veel vrouwen is de hele zorg voor de buitenkant daarom een taak die diep gaat. Zij zoekt haar zelfvertrouwen en de mate waarin ze in de maatschappij meetelt en succes heeft, in een gave huid, een goed kapsel, een duur man telpak. En als ze haar huid laat behandelen, wordt in haar eigen ogen ook haar minder bevredigend daagse leven onder handen genomen. Na de behandeling gaat ze fris en zelfbewust de deur uit, met meer moed en een lichter hart, want haar problemen zijn uitgepraat. Schoonheidsspecialistes zijn het er algemeen over eens, dat tachtig per cent van de klanten zich tijdens de behandeling aan een zelf-analyse on derwerpt. Typerend is daarbij dat het vooral de echte „huisvrouwen" zijn die graag hun hart uitstorten. De loslippi ge, extraverte typen komen het\ eerst met hun moeilijkheden over de brug, maar gesloten vrouwen blijven niet achter, „als ze je wat beter kennen." Jongeren zijn zwijgzamer dan oude re vrouwen, en vooral de moeders met grote kinderen praten graag. Ze heb ben het niet zozeer over hun zorgen óm die kinderen, alswel over het ge brek aan begrip dat zijzelf van hun kroost ondervinden. Het beroep van schoonheidsspecialis te is in ons land niet beschermd, laat staan dat er sprake zou zijn van een beroepsgeheim. De kletstante en de domme gans onder de schoonheidsspe- cialistes, die niet altijd even slim met de hun toevertrouwde hartsgeheimen omspringen, hebben hier en daar wel brokken gemaakt. Over het algemeen neemt de schoonheidsspecialiste deze kant van haar vak echter nogal nuch ter en verstandig op. „Het gaat mijn ene oor in en het andere uit. Ik hoor zoveel dat ik de moed niet eens kan opbrengen langer dan een uurtje geïn teresseerd te zijn." Maar deze houding moet de schoon heidsspecialiste zichzelf aanleren, in de opleiding komt dit aspect niet aan de orde. Het is trouwens ook niet bekend of de pratende vrouwen werkelijk advies zoeken of alleen hun hart maar eens willen luchten. Het lijkt er veel op, dat het alleen om het laatste te doen is. BENITA ISFHORDING. WAT DOEN KINDEREN in de vakantie als het regent? Duizend en één dingen, of zich vervelen. Thuis helpen vinden de meesten vervelend. Maar misschien is het iets anders als ze helemaal zelfstandig eens de pot mogen koken. De huisgenoten moeten de eerste keer misschien wat door de vingers zien. Maar de capaciteiten van tienjarigen en een beetje ouder hoeven we helemaal niet te onderschatten tegenwoordig. Voor kinderen, jongens en meisjes, die van moeder mógen, is er een inviterend kookboekje verschenen bij Ploegsma dat heet .Vandaag kook ik'.'. Op de kaft staan een meisje in een blautu jurkje en een jongen in een rode trui in volle aandacht bezig met pan en pollepel boven een gasfornuis. Er staat boven L het is de ondertitel van het boekje „Warme maaltijden en lekkere hapjes, die meisjes (en ook jongens) op hun eigen houtje kunnen klaarmaken. Dat „ook jongens" is helemaal zo gek niet. In Noorwegen en Zweden hebben jongens op de lagere school al sinds jaar en dag kookles. Dat vinden ze heel gewoon. Ze moeten hun eigen potje kunnen koken, ook later als ze er in de bergen op uittrekken, 's zomers of 's winters op de ski's. Alle sportieve, Noorse mannen kunnen koken. Het kamperen heeft onze mannen wat dat betreft ook een heel eind op weg geholpen en ze afgeleerd om er op neer te kijken. Een kookboekje dus voor pre-tieners en natuurlijk ook voor tieners. En het blijkt al, dat ook twens er naar grijpen als ze op kamers gaan wonen. Het is overzichtelijk van indeling en geeft telkens op één of twee tegenover elkaar liggende bladzijden een hele maaltijd. Met duidelijk in het oog springend aangegeven voor welke tijd van het jaar de jachtschotel of het slaatje of de pannekoeken, wat je ervoor nodig hebt, hoeveel tijd het klaarmaken kost, wat je ervoor moet klaarleggen. Er hoeft dus niet in het wilde weg gewerkt te worden. Het kind dat er aan begint weet van te voren precies wat er komt kijken. Elk recept is door de jeugdigen voor wie ze bedoeld zijn terdege getest. En wel in de keuken in Den Haag van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Iedere week is het daar een heel parmantige bedrijvigheid van roerende, klutsende en proevende kinderen die gewoon hun gang gaan nadat ze de beschrijving van de maaltijd die ze gaan klaar maken goed hebben gelezen. Niemand van de volwassenen zit er met zijn neus bovenop. Als later blijkt dat het recept niet helemaal duidelijk was of te moeilijk dan wordt er wat aan bijgeschaafd tot het wel helemaal goed is. Het uitstekende maandblad „Ons Gezin", orgaan van de Huishoudelijke Voorlichting, geeft regelmatig die jeugdre- cepten in de rubriek „Heleentje in de keuken". Uit een groot aantal „Heleentjes in de keuken" is „Ik kook vandaag' ontstaan. Met leuke pentekeningen (van Jaap Vegter) op elke pagina, die de tekst verlevendigen. Jammer dat de tekst hier en daar schools is voor de aardige opzet van het boekje. De recepten zijn alleen voor koken op gas. Voor de feestdagen zijn er recepten van makkelijke koekjes, taartjes en van versierde broodjes. „Vandaag kook ik" is niet het eerste kookboekje voor kinderen dat verschijnt. Van Martine Wittop Koning, de welbekende diëtiste die tot op hoge leeftijd enthousiast haar vegetarische eetwijze propageerde verscheen jaren geleden „Met moeder in de keuken". En Eva Huysman liet in 1960 bij uitgeverij De Driehoek verschijnen „Zelf aan het fornuis", rijkelijk versierd met uitgeknipte zwart-wit silhouetten, een feestelijk boekje om te zien, maar niet al te makkelijk in de uitgewerkte tekst. Voor Franse koks en kokinnen in spe is er het alleraardigste boekje niet lang geleden in Frankrijk verschenen „La cuiller en bois" van Denise Perret, met kleuren geïllustreerd en de benodigde ingrediënten voor elk recept telkens genoteerd op blauw ruitjespapier, zoals de Franse schoolschriften nog altijd zijn. Een boekje, de Franse culinaire renommee, die al in de jeugdkeuken dient te beginnen, waardig. A. Bgl. STEEDS MEER BOEKJES m aanwijzingen en voorbeelden voor 1 knutselaar en de handwerkster kom® op de markt. Meestal kleine dunh boekjes met geplastificeerde omslag' voorzien van kleurenfoto'®' Verscheidene uitgeverijen hebben e® serie van deze boekjes. s Cantecleer, De Bilt. In „Kralen" men het stadium van de ge\VO°e d» snoeren rijgen alweer te boven. Pe schrijfster maakt ornamente"' hangers, kraagjes, oorbelleI!' bekerhouders. Een grappige techni® is het borduren met kralen. Rondje®' vierkantjes en sterren, bij wijze v* motieven of versiering op dekselt]®^ van viltdoosjes. Liefst op vilt. benodigde materiaal loopt uiteen v® verscheidene soorten kralen K verschillende kleuren tot één so°' kraal in dezelfde kleur. Prijs: 5,90. „Naald, draad en lapjes" is eefl id boekje over borduren met kinder®0. Het bevat tientallen foto's v® borduursels die kinderen zelf beda® en gemaakt hebben. De me® fantastische figuren in nj® conventionele steken. Het boek) beveelt aan pop-art-voorwerpen in borduursels te gebruiken, zo® paperclips, radertjes, haakjes, zei wekkers en gedeelten van uurwerke Prijs 6,90. ld TEGEN HET THUIS vis bakken de vislucht. Kant en klaar gebakt® vis die men uit de winkel meeneem moet ook opgewarmd en verspr®1 •zijn geur.- Dat -kan -reukloos gebeur® als m'en.de gebakken vis in aluminWj folie Wikkelt erizó in de oven warmt. .«If®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 4