DE MAASBODE MINISTER VERHOOGT SUBSIDIES Vier procent meer huur per jaar DE TIJD Schiphol wil vrouw uit hal sturen SEINE BEDREIGT SNELWEG Vrijmoedig commentaar PRESTATIE Feesten heiligen raken uit de tijd I I Vandaag Wijziging eucharistieviering Fraudefonds voor beurs Twintigduizend mini-auto's gestolen Trein overvallen in Frankrijk en verder YVONNE PAUL: OVER MIJN LIJK Griekse koningin had een miskraam ROTTERDAM, VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 BEWOLKING 123e JAARGANG No. 39820 DEN HAAG, 29 dec. Minis ter Schut van volkshuisvesting heeft de subsidieregeling voor Woningbouw per 1 januari ge wijzigd. Er wordt geen verschil meer gemaakt tussen woningwet- Woningen, particuliere huurwo ningen en eigen woningen. 14 pagina's Zie voor stadsnieuws pagina 5a en 5b DE MAASBODE DIRECTIE: Mr, W. A. M. van der Kallen HOOFDREDACTIE: J. M. Lücker drs. A. J. Cuppen kersen bonbons 150 gram 1<43 Vervolg op pagina 3 SPEELGOED VERDWEEN Deskundigen houden nauwkeurig de waterstand in de Seine in het oog. De rivier dreigt namelijk, door de zware regenval van de laatste dagen, buiten haar oevers te treden juist op het punt waar de nieuwe super-snelweg zich bevindt. Deze weg, die pas voor het verkeer is geopend, stelt automobilisten in staat in een kwartier Parijs van oost naar west te doorkruisen. Vergeet de kou en grauwheid even. Vanavond begint Uw vakantie. Spanje, Italië, Joe goslavië? Wat wordt het? Kijk vanavond om 20.15 uur naar Nederland I. Kijk naar de KLM. Vlieg met ons de zon tegemoet. Kijk en werp al vast een blik in Uw vakantie. Financiën en economie De commissie komt met enkele sterke argumenten. Wat ons zeer aanspreekt is de stelling, dat bet verschijnsel van de „b alorigheids- stemmen" snel zal verdwijnen: stem men van kiezers, die toch maar alles „één pot nat" vinden of die rancu nes koesteren tegen de maatschappij, waarin zij leven. Zie bet succes van de beer Koekoek. Zulke mensen kun nen inderdaad veel beter niet stem men. DE TIJD In de nacht en ochtend weinig: be wolking en lichte vorst. Overdag toenemende bewolking met tegen de avond mogelijk regen. Zwakke wind dezelfde middagtemperaturen. ZON MAAN: op: 08.48 op: 08.4S onder: 16.35 onder15.17 Gelijke bijdrage voor alle soorten woningen (Van onze correspondent) De rijksbijdragen zijn aanmerkelijk Verhoogd en aangepast aan de behoef ten. De bewindsman meent dat het eigen woningbezit zo een nieuwe sti- inulans krijgt doordat de subsidies op eigen woningen met een-derde stijgen. Wonijipp® met gelijke stichtingskosten ontvangen gelijke overheidssteun en Oaan dezelfde huren doen. De huren fan dez^-woningen gaan elk jaar met vier procent omhoog. i De bouwer heeft door de nieuwe regeling meer keuze in soort en prijs klasse van de woning die hij bouwt. Dat is van belang nu de particuliere touw in 1968 niet meer aan een maximum is gebonden. Veel hangt af Van de vraae of de gemeenten bereid rijn voor goedkope woningen goedkope grond ter beschikking te stellen, onge acht of het woningwetwoningen dan Wel particuliere bouw betreft. De categorieën A en B in de woning- Wetsector worden opgeheven en aan goedkope leningen (vier procent) komt een einde. Er wordt gewerkt met een glijdende schaal naar grootte van de woninp' en in drie gemeenteklassen. Televisie geeft aan de kijkers een gevoel van veiligheid. De socioloog van de NTS vindt, dat de overheid niet zo beducht hoeft te zijn voor controversiële pro gramma's. Zie pagina 3. Pater dr. H. Hoefnagels S.J. ver volgt op pagina 5 zijn beschouwin gen over het rapport: ,,Gezag$op- vattingen en gezagsbeleving." Niet het Rode Boekje van Mao maar Godfried Bomans is de meest gelezen en geliefde auteur van onze middelbare schooljeugd, zo is uit een onderzoek van het Hoogveld- Instituut gebleken. En dat zal ve len, die zich zorg maken over waar het met de nieuwe generatie heen moet, een rustige jaarwisseling be zorgen. Zie pag. 5 en KANTOREN: Rotterdam, Westblaak 131 en 147. Tel. redactie en ad ministratie: 14 2011, redactie na 17.30 uur: 14 21 14. Poetbus 723. Postgiro voor abonnementsbeta lingen 69 53 00, voor andere be talingen 22884, tn.v. N.V. De T(jd. Amsterdam. BEZORGING: afdeling lezersservice tot 19.30 uur, tel. 0 10-14 2810. ABONNEMENT: per week f 1,10, per maand f 4,85, per kwartaal f 14,30, exclusief eventuele in cassokosten. ADVERTENTIES: DE TIJD/DE MAASBODE 35 cent per milllmeterhoogte; DE TIJD gehele oplage 95 cent per millimeterhoogte: 75 cent voor familieberichten. Contracttarieven op aanvraag. Hoe goedkoper de woning hoe hoger de rijksbijdrage. Alle subsidies zijn aflopende jaarlijkse bijdragen. De ren tesubsidies vervallen. De huren van nieuwe woningen moeten aansluiten óp de bestaande huren. De subsidie loopt af in „trapjes" van 1000 stichtingskosten. De rijksbijdra ge geldt ook voor de aanleg van centrale verwarming. In gemeente klasse 1 wordt subsidie betaald tot woningen die 65.000 gulden kosten, in ADVERTENTIE j: a niet duur we!' heerlijk gemeenteklassen 2 tot 60.000 en in 3 tot 55.000 gulden. De aflopende schaal garandeert een soepel aansluiten op de woningbouw in de vrije sector. De inkomensgrenzen die tot nu toe golden om voor subsidie in aanmerking te komen vervallen. Zowel bij woningwetbuuw als bij particuliere huurwoningen mag de huur niet meer bedragen dan jaarlijks 8?s procent van de stichtingskosten. De woningcorporaties houden enige vrijheid om de hoogte van de huren zelf vast te stellen. De hoogste jaar lijkse bijdrage voor een huurwoning in de tweede gemeenteklasse bedraagt 1384. Voor een even dure eigen woning ls dit bedrag 2076. Door het vervallen van de rentebij- drage wordt de jaarlijkse subsidie voor woningwetwoningen verdrievou digd. Voor rijksleningen wordt per 1 januari ,een rente berekend van 6% procent die tien jaar geldt. Elk kwar taal kan het percentage voor nieuwe leningen worden gewijzigd. De extra subsidie voor keuzewoningen is ver hoogd van gemiddeld f 185 tot f 250. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 dec. De direc tie van de luchthaven Schiphol be gint genoeg te krijgen van Yvonne Paul, de Amerikaanse vrouw van Nederlandse nationaliteit die sinds 10 oktober in de vertrekhal van de luchthaven op een visum voor Ame rika wacht. Enkele dagen geleden heeft de di rectie de vrouw een brief gestuurd waarin haar wordt aangeraden de hal te verlaten zodra ze van de Ameri kaanse autoriteiten definitief bericht (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 29 dec. Zes ver dachten zijn betrokken bij diefstal van 20.000 speelgoedauto's ter waarde van ongeveer 65.000. De wagentjes waren opgeslagen op een haventerrein aan de Merwehavên. De politie kwam op het spoor van de dieven toen een Amsterdamse winke lier, die het speelgoed kreeg aangebo den voor een prijs ver beneden de inkoopwaarde, inlichtingen vroeg bij de importeur. Deze mengde de hoofd stedelijke politie in de zaak, die tot de conclusie kwam dat de autootjes uit Rotterdam afkomstig waren. De ri vierpolitie nam het onderzoek over en hield de 32-jarige koopman J. A. G. uit Rotterdam aan. Deze verklaarde ruim zesduizend autootjes aan marktkoop lieden op de weekmarkt te hebben verkocht. Hij zou dit hebben gedaan °P ve"oek v'an de caféhouder W. H. (38) uit de maasstad, die eveneens werd aangehouden. Via P. stuitte de politie op de chauffeur A. Z. (31) en zijn collega J. F. B. (27). Een ander deel van de partij blijken pompstationhouders in Rotterdam en Derï ®.a" ^un klanten te hebben verkocht. Zij hadden ze betrokken van de koopman F. L. H. (47) jn wiens opslagplaats in het noorden van Rot terdam driehonderd dozen werden ee vonden. Ook deze partij bleek gestolen te zijn door Z., die ze met behulp van de buitenbaas W. J. van de G r4fii had verkocht. Het zestal is wegens diefstal of heling voor de officier van justitie geleid. heeft ontvangen dat ze Amerika niet in mag. Yvonne Paul is niet van plan dit advies op te volgen. ,,Ik blijf hier tot ik in het vliegtuig naar Amerika mag" zegt ze fel. Dat Schiphol de zaak ernstig neemt, bleek gistermiddag in Haarlem. Daar zei de juridische advi seur van Schiphol, mr. C. H. G. Goekoop voor de rechtbank dat Schip hol er binnenkort toe zal overgaan Yvonne Paul uit de hal te verwijderen. De heer Goekoop stond voor de Haarlemse rechtbank omdat hij met een auto zonder kentekens op het luchtvaartterrein had rondgereden teneinde een proefproces uit te lokken. Op de vraag van de officier van justitie waarom Schiphol niet eerder maatregelen heeft genomen tegen Yvonne Paul antwoordde hij dat dit uit menselijke overwegingen is gebeurd. Om Yvonne Paul die een vliegticket voor New York heeft, van Schiphol te kunnen verwijderen, is de hulp van enkele instanties, waaronder de rijkspo litie nodig. De commandant van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol deelde mee dat hij zijdelings ervan op de hoogte was gebracht dat Schiphol de vrouw wil verwijderen. Schiphol had bij de politie nog geen aangifte gedaan dat zij de vrouw van het luchtvaartterrein zal verwijderen.- Yvonne Paul zelf maakt duidelijk dat het niet mee zal vallen haar weg te krijgen. Alleen over mijn lijk" zegt ze. Dat het zo ver komt verwacht ze niet. ,.Ik reken er op dat ik nog voor het volgend jaar naar Amerika mag". MARSEILLE, 29 dec. (AFP) Zes gemaskerde mannen met mitrailleurs hebben vanmorgen de trein van Aix naar Marseille overvallen en drie le den van het treinpersoneel gewond. Zij slaagden erin een bedrag van 185.000 frank buit te maken en ermee te verdwijnen. ADVERTENTIE In een van de talloze biografieën, die zijn geschreven over president Kennedy, staat dat bij eens werd getroffen door een Lort bericht over Nederland in een Amerikaanse krant. De president las dat bij ver kiezingen voor de .Lower Chamber (Tweede Kamer) meer dan 95 pro cent van de kiesgerechtigden naar de stembus was gekomen. Hij vond dat zeer indrukwekkend. In de Ver enigde Staten is het percentage zel den hoger dan zestig. Kennedy wilde weten wat er de oorzaak van was, dat de Nederlan ders zo n hoge opvatting hebben van hun rechten en plichten als burger. Hij gaf een van zijn medewerkers opdracht de zaak uit te zoeken. Twee dagen later kwam de man bij hem terug met de mededeling: „In Nederland bestaat een opkomst plicht. De mensen móeten daar naar de stembus, op straffe van een boete.' Waarop de president bin nensmonds een minder parlemen- ROME. 29 dec. (Reuter) Koningin Anne-Marie van Griekenland heeft een miskraam gehad, zo heeft een arts van de Griekse ambassade in Rome meegedeeD. De Griekse koningin was ongeveer drie maanden in verwachting van haar derde kind. ADVERTENTIE Vanavond begint Uw vakantie ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie DE TIJD van 29 December 1867 was niet te spreken over het optre den van Hendrik Conscience, die in Zaandam uit eigen werk voorlas: „Op den toon toch en ongeveer met eene .zoodanige wel sprekendheid als waarop veilconditiën worden gemeld, heeft de heer Conscience „Blinde Rosa" voorgelezen. De enkele, zoo men wil schoone gedeelten van dit stuk, waarbij vooral de plasticiteit op den voorgrond treedt, gingen verloren door de hortende en stootende voorlezingswijze des heeren Con science". Grote namen imponeren DE TIJD niet. Bij ons is en blijft het de prestatie die telt! Kent u nog artiesten die de waarheid kunnen verdragen? Vul dan namens hen onderstaande bon in en verdien zo een PLAKBOEK DE TIJD. tk geef als nieuwe abonnee DE TIJD op: Het abonnementsgeld 14.30 per kwartaal) wordt betaald door bo- Het plakboek gelieve u te zenden aan: Handtekening: wuj.ui oeiaaia aoor vengenoemde/ondergetekende. •Als brief verzenden aan: DE TIJD - POSTBUS 348 - AMSTERDAM-C. UTRECHT, 29 dec. (KNP) Hon derden heiligen die eeuwen lang hun eigen plaats in het missaal hebben zullen hun functie in de katholieke eredienst spoedig moeten neerleg gen. Zij zullen met de miljoenen zalig afgestorvenen in de vergetelheid van de hemelse koren verdwijnen. Ook de indrukwekkende maar niet meer tot de verbeelding sprekende zondagen, zoals Septuagesima, Sexa gesima hebben hun tijd gehad. Ook zij gaan in 1968 en 1969 naar de musea voor kerkelijke kunst. De verwachting is, dat de raad voor de liturgie in Rome in zijn najaarsver gadering van 1968 zijn goedkeuring zal geven aan de wijzigingen in het kerke lijk jaar. Deze zijn in ons land nog niet ingegaan. Het Nederlands episcopaat heeft al wel de nieuwe lezingencyclus goedgekeurd. Dit heeft hier en daar het misverstand in het leven geroepen als zou ook het nieuwe kerkelijke jaar al zijn ingevoerd. Belangrijke wijzigingen in het kerke lijk jaar zullen betrekking hebben op de voorbereidingstijd op Pasen. De vasten zal zoals wij gisteren al berichtten in 1969 niet meer begin nen op Aswoensdag, maar op de daarop volgende zondag. De zondagen als Septuagesima, Sexagesima en Quinquagesima vervallen, evenals het octaaf van Pinksteren. Waarschijnlijk zullen de quatertemperdagen dit lot delen. Veel heiligenfeesten vervallen even eens, waaronder vooral „particuliere" heiligen van orden, congregaties en bisdommen. Daardoor kan een groter accent gelegd worden op het tijdeigen, dat wil zeggen, op de grote lijn. die door de zondagen loopt. Èen nieuw feest wordt ingevoerd op de zondag na Driekoningen, waarop tot dusver het feest van de Heilige Familie werd gevierd. Op die zondag komt het nieuwe feest van de Doop van Chris tus. Het feest van de Heilige Familie wordt verplaatst naar 31 december. Een belangrijke wijziging in de eucharistieviering zal naar ver wacht wordt volgend jaar worden ingevoerd. De Nederlandse vertaling van de vier nieuwe canonteksten is practisch gereed. Het gebruik hiervan zal dan ook de verwarring opheffen, welke nu dikwijls voorkomt doordat de celebrerende priester een andere ca nontekst gebruikt dan in de zondags misboekjes voor kerkgangers afge drukt staat. Andere veranderingen hebben be trekking op de wijze, waarop de sa cramenten worden toegediend. Bin nenkort wordt de invoering bij wijze van experiment verwacht van de nieu we wijze van dooptoediening aan kin deren en volwassenen. Klaar zijn ook de richtlijnen voor de toediening van de wijdingen en van het sacrament der zieken. Ook is een nieuwe begrafe nisritus gereed. Bijna klaar is een niéuwe ritus voor de huwelijkssluiting. Voor het vormsel daarentegen is men pas gevorderd tot een werkproject. Een belangrijke wijziging wordt in gevoerd, bij de overgang van een protestant naar de "katholieke kerk. Behalve dat er reeds een wederzijdse dooperkenning bestaat tussen de roomskatholieke kerk en de Neder lands Hervormde kerk en besprekin gen met andere kerken daarover gaande zijn, zal in de plechtigheid, waarin de protestant katholiek wordt, niet meer van hem gevraagd worden, dat hij zijn ketterij afzweert. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 29 dec. De Ver- eeniging voorden Effectenhandel heeft besloten een fonds te stichten om gedupeerden van eventuele nieuwe beursfraudes schadeloos tc kunnen stellen. Het fonds zal een beginkapi taal krijgen dat nog niet precies is aan te geven, maar dat kan variëren van enkele tonnen tot een miljoen gulden. De effectenhandelaren, aan wie de uitgewerkte plannen zijn voorgelegd, zullen hierover in januari beslissen. Het plan voor een dergelijk fraude fonds werd enige tijd geleden genomen, na het bericht van het jarenlange bedrog, dat een van de beursleden gepleegd had. Wanneer het plan wordt goedgekeurd zullen de beursleden met terugwerkende kracht over het gehele jaar 1967 1.8 procent van hun provisie in het fonds storten en de hoeklieden 2 van hun courtage. Dezelfde per centages worden voorts geheven over het eerste halfjaar 1968. Daarna wordt onderzocht of ze misschien verlaagd kunnen worden. De leden mogen hun bijdrage niet doorberekenen aan hun klanten. J De kwestie van een controle op de boeken is eveneens bestudeerd. Geble ken is dat een groot gedeelte van de effectenhuizen al regelmatig door een accountant wordt gecontroleerd. Van de anderen was de meerderheid bereid de controle van een accountant te aanvaarden. Sommige effectenhande laren proberen gezamenlijk een ac countant in te schakelen om de kosten te drukken. Daarom wil het bestuur van de vereniging nog even wachten. Zou men niet tot een akkoord kunnen komen dan zal men dwingend voor schrijven dat een accountant wordt ingeschakeld. taire uitdrukking moet hebben ge mompeld. Wij moesten aan dit verbaal denken toen bekend werd, dat de commissie-Berger tot de conclusie is gekomen, dat de opkomstplicht moet worden afgeschaft. Wij zijn bet daarmee volledig eens, en dat niet alleen om misverstanden bij Amerikaanse presidenten te voorko men. Het verdwijnen van de op- komstplicht is zoiets als bet zetten van de kroon op de democratie. De mensen worden voor vol aangezien: zij moeten zelf maar weten of zij komen. En er is niets tegen, dat de Kamer, de Staten en de gemeente raden worden samengesteld door uitsluitend die mensen, die bet de moeite waard vinden naar de stem bus te gaan. Het zal interessant zijn te zien wat er gebeurt bij verkiezingen zon der opkomstplicht. Men mag aan nemen dat de mensen, die uit traditie, zonder eigen politieke overtuiging, bun stem uitbrengen op een bepaal de partij, de eersten zullen zijn om thuis te blijven. De partijen die bet meest kunnen rekenen op een vol wassen politieke aanhang zullen profiteren van bet verdwijnen van de opkomstplicht. Een oud politiek gezegde in Enge land luidt: „Als bet regent bij de verkiezingen wint Labour, als de zon schijnt winnen de Conservatieven". Met andere woorden: „links" stemt bewuster dan „rechts". In Italië hopen de communisten altijd op slecht weer als er gestemd moet wor den; de zon is de bondgenoot van de christen-democraten. Politieke legen devorming? Misschien. Maar dan toch een legende, die wij in Neder land wel eens aan de praktijk zouden willen toetsen, al was het alleen maar om ons vermoeden bevestigd te zien dat het met de „sleurstem- merij in confessionele kring nogal meevalt. De Griekse regering beeft vlak voor Kerstmis aan een zeer beperkt aantal politieke gevangenen amnes tie verleend. Hoevelen is bet opge vallen, dat bier op een verfoeilijke wijze wordt gesold met een eerbied waardig begrip? Amnestie betekent dat een staat aan een burger, die op rechtmatige en wettige wijze is veroordeeld, een deel van zijn schuld kwijtscheldt. De staat doet dan vrij willig afstand van een recht, name lijk bet recht op straffen, en de ver oordeelde krijgt een gunst, waarop bij volgens de wet geen recht beeft. Wat in Griekenland is gebeurd, is natuurlijk iets heel anders: de re gering Iaat gevangenen vrij, die niet veroordeeld zijn en niet veroordeeld mochten worden. Toen zij op vrije voeten kwamen kregen zij alleen bun reóbt terug. Als er al iemand is die afstand doet van een recht, dan zijn bet de vrijgelatenen die geen schade vergoeding aan de staat vragen. In feite zijn zij bet die amnestie ver lenen aan de staat alleen doen zij het niet vrijwillig. Het blijkt weer eens dat een dicta toriaal bewind altijd een verwarring van de geesten weet te bereiken door de taal aan te tasten. Wat Hitier een „verkiezing" noemde bood geen werkelijke keuze, wat de communis ten een „volksdemocratie" noemen is geen democratie. En de zogenaamde Griekse „amnestie" heeft met amnes tie hélemaal niets te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 1