WORDT BEVRIJDINGSFEEST EEN FLOP? Na twee jaar praten nog geen concreet plan Ene plan na het andere te licht bevonden IKVO en Europoort reven samen cursussen ARCHr en zóóó voordelig Luchthaven Rotterdam behoeft verbeteringen Openbare oefen week metro gaat woensdagmiddag Opbrengst voor liefdadige doeleinden in Kortweg HOEDEN Weer stap verder met Delfshaven Garantie voor verzorgingshuis NIEUWJAARSPET ALL-NYL0N TAPIJT DEKLERK&ZN Van invloed op groei van vervoer BOOGERS Zn. G.G. en G.D.-tarieven worden verhoogd Bejaarde man na ongeluk overleden „Karei Doorman" naar Den Helder ACCOMMODATIE STEEDS ONGUNSTIGER o NA DRIE WEKEN PROEFRIJDEN MET LEGE WAGENS Met RET-biljetten reizen per RTM DE TIJD - DE MAASBODE VRIJDAG 2? DECEMBER 1967 5b ROTTERDAM29 dec. In Rotterdam groeit ernstige ont stemming over het uitblijven van concrete plannen voor liet zilve ren bevrijdingsfeest van de stad, dat in 1970 onder het motto „Feest R 70" gevierd moet worden. Na twee jaar praten in het comité „Rotterdam 70", dat het gemeen tebestuur adviseert voor de orga nisatie van het feest, is men niet verder gekomen dan het beden ken van een motto, de aanstelling van een vaste secretaris-organi sator en de instelling van zes commissies, die voor bepaalde sectoren ideeën verzamelen voor Wat een feest voor de bevolking en een manifestatie voor de we reld zou moeten worden. Niet al leen het tempo, waarin gewerkt wordt, maar ook de amateuristi sche opzet tot nu toe heeft er al toe geleid, dat er stemmen in het comité Rotterdam 70" opgaan er maar mee te stoppen, wat beter zou zijn dan een enorme flop te halen. De mislukking van „100 jaar Waterweg" ligt velen nog te vers in het geheugen. Geen geld nu... beduidend goedkoper De heer De Waal Malefijt moet het Feest R 70" organiseren. Hij heeft het niet gemakkelijk. Er is nog geen plan en nog helemaal geen geld. Pleinen-plan Kredieten voor brandweer Met ingang van het nieuwe jaar zullen andere emblemen de petten van de mensen van de Havendienst sieren. Op alle em blemen komt het wapen van Rot terdam. De brugwachters en ha venbedienden krijgen de aandui ding Havenpolitieop de pet- Achter het wapen twee ankers. De havenbediende-schippers krij gen hetzelfde embleem. Bij hen op de pet geen ankers maar eike- takken. De machinist en de ma troos krijgen dezelfde aanduiding als de brugwachter, maar dan met het woord „Havendienst". Evenzo bij de havenloods. Hier echter eiketakken en geen ver dere aanduiding. Op de foto: em bleem havenbediende-schipper. De Klerk heeft weer een tapijtvoordeel voor U: all nylon BERGOSS TAPIJT, onverslijtbaar door verankering van de nylon pool in de rubber wafelrug. In prachtig kleur-op-kleur dessin, op king-'size kamerbreedte van 400 cm, compleet gelegd per strekkende meter slechts 69.- Grote bussen Ontstemming in comité R 70 (Van onze verslaggever) Werden binnen het comité „Rotter dam 70" in december 1965 de eerste stappen genomen om te komen tot een groot feest in 1970, in maart 1966 werd al aangedrongen haast te maken met het aanstellen van een organisator of organisatiebureau. Met veel visie werd toen gesteld, dat zo'n man de vier jaar, die op dat moment nog scheidden van opbouwdag 1970. waarop de mani festatie van start moet gaan. hard en hard nodie zou hebben. Anderhalf jaar later is er die organisator eindelijk gekomen, maar zonder concrete op dracht. Er werd hem min of meer te verstaan gegeven, dat hij eerst maar eens moest onderzoeken wat nu pre cies de wensen van verschillende groe pen waren en hoe hij een conceptie zou kunnen maken waarmee iedereen het in grote lijnen eens zou kunnen zijn. Dit. op zich was al geen gemakkelijk karwei, want naast de vele suggesties, d'e er binnen het comité „Rotterdam 70" in de loop van de afgelopen twee laar gedaan zijn, kan men twee grote stromingen aanwijzep: een groep wil weer met de haven naar voren komen, eventueel haven en stad samen als een manifestatie op zich, de andere groep heeft een beetje genoeg van het „grote demonstratieve" en ziet veel liever een volksfeest, waar de Rotterdammers plezier aan beleven en verder basta. Ook zit het velen binnen het comité „Rotterdam 70" niet lekker, dat het college van burgemeester en wethou ders dat uiteindelijk verantwoordelijk is voor het feest, geen enkele toezeg ging heeft willen doen op het punt van de financiering. Het college wil een concreet voorstel om dan na te gaan wat er van te betalen is en wat niet. Het is echter een hachelijke zaak een plan in elkaar te zetten zonder dat men ook maar een idee heeft van wat ADVERTENTIE Deze aanbieding van opvouw-- bare dames parapluies, die uiterst handige en solide para- pluies, mag U nu beslist niet missen. De befaamde "kleine para- pluie" ...al lang een hartewens van iedere vrouw en die harte wens kan nu in vervulling gaan. Opvouwbare parapluies, die opengeklapt een normale maat hebben, feilloos werkend blank stalen binnenwerk, nu voor een spotprijs, voor nog géén veer tien gulden. Product van de KNIRPS fabriek Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze opvouwbare dames-parapluies in diverse modekleuren, voor j :e opvouwbare m C^in ttl. cf schrift, btit. er uitgegeven mag worden. Het optre den van de organisator, de heer B. W. de Waal Malefijt die voorts nog als directeur van Joop Geesinks „Holland Promenade" werkt aan een miniatuur Nederlandje in Muiderberg, dat ook in 1970 op poten moet staan is tot nu toe dan ook weinig indrukwekkend geweest. In de verschillende kringen, waarin hij zijn visie heeft kunnen ontvouwen is hij niet verder gekomen dan vage aanduidingen en mogelijke suggesties. In de gemeenteraad heeft wethouder Langerak, die voorzitter is van de werkgroep „Rotterdam 70" zich wel laten ontvallen, dat het aan beveling verdient de heer Dé Waal Malefijt een dagtaak te geven met het organiseren van het feest, wil men inderdaad in de zomer van 1970 feest kunnen vieren. Een vraag is nog hoe de heer De Waal Malefijt een dagtaak in Rotterdam zal kunnen rijmen met zijn werk in Muiderberg.u Interessant is het intussen om te zien waf er is, overgebleven nan.r. dei ideeën, die er in 1966 over de viering van 25 jaar bevrijding en de voltooiing van de opbouw van de stad waren. Een van de eerste uitgangspunten was de stad, die eindelijk eens uit de rommel zou zijnbij de bevolking feestelijk te presenteren. Men wilde 'dan ook geen tentoonstellingen zoals Ahoy, E 5.5 of zelfs een Floriade. De stad zelf zou meer dan genoeg te zien geven en niet in de laatste plaats voor niet-Rotter- dammers. Ook is er over gedacht Rotterdam een plaats te geven in het nationale feest, dat in 1970 te verwach ten is. Ironisch doet nu een opmerking uit die dagen aan: „We moeten na tuurlijk wel het initiatief in Rotterdam houden, want als we op Den Haag moeten wachten hebber we het tempo niet meer in de hand". Begin 1966 kwam min of meer aansluitend op de eerste gedachten ir. Van Ettinger van het Bouwcentrum met zijn tienpleinen-plan. Hij wilde het Stationsplein, Kruisplein, Schouwburg plein, Hofplein. Stadhuisplein, Beurs plein, Laurensplein, Lijnbaanplein, Binnenwegplein en Churchillplein, die dan allemaal klaar zouden moeten zijn nog eens extra aankleden om de stad meer leefbaar te maken: een geschenk aan de bevo'king dus. Het plan werd enthousiast ontvangen, maar het en thousiasme bekoelde al snel, In de eerste plaats maakte gemeentewerken al snel duidelijk, dat alle pleinen al lang voor 1970 klaar zouden zijn, behalve dan het Binnenwegplein en het Churchillplein, die geen schijn van kans maakten om in 1970 klaar te komen. Min of meer tegelijkertijd kwamen ideeën omtrent de haven en Delfsha- ven om de hoek kijken. Een heel bijzondere attractie, die men in die dagen op het oog had, was een goedkoop taxitarief. Terzelfdertijd was men het er over eens, dat er snel een organisator aangetrokken moest wor den. De naam van Jac. Kleiboer viel; de man, die E 55 en de Floriade gestalte had gegeven. Dat Kleiboer tenslotte de opdracht niet heeft gekre- ?-en,^?nrd" Seweten aan zijn ouderdorn (in 1970 zou hij 72 jaar worden) en de betrekkelijk hoge prijs, die hij vroeg vooi net opstellen van een plan de campagne. 1 Begin '967 in een heel jaar was er geen enkele positieve beslissing geno men dook opnieuw het tienpleinen- plan op, nu met dien verstande dat er dan met de nadruk gelegd zou'moeten worden op het gereed komen van de pleinen, maar op de verfraaiing ervan Tegenstand was er direct. Er waren iri Rotterdam wel pleinen in 'Crooswijk en op Rotterdam Zuid bijvoorbeeld die meer voor verfraaiing zeg verbete ring van leefklimaat in aanmerking zouden komen. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, 29 dec. Een bedrag van 11.500. is nodig voor de aanschaf van een aanhangmotorspuit met een vermogen van ongeveer tweeduizend liter water per minuut. Aan de gemeenteraad is voorgesteld een krediett hiervoor beschikbaar te stellen. De aanschaffing van deze spuit houdt verband met de grenswijziging, die vorig jaar met de gemeente Maas land tot stand is gekomen en waardoor het verzorgingsgebied van de brand weer is vergroot. Een aantal deuren in de voorgevel van de brandweerkazerne aan de Hof- laan worden, als de raad ermee ak koord gaat, vervangen door kanteldeu- ren, die een bedrag van 39.000. vergen. In ieder geval werd aangedrongen op het nemen van een snelle beslissing De wensen werden ditmaal wat beter geformuleerd dan tot dan toe het geval was geweest. Rotterdam zou een inter nationale trekpleister moeten worden, 1970 zou een startpunt moeten zijn voor het meer leefbaar maken van de stad, er zou eventueel een miniatuur haven moeten komen maar bovenal zou de rommel in de stad eindelijk en voorgoed opgeruimd moeten zijn. La ter werd er nog aan toegevoegd, dat Rotterdam er ook iets aan over zou moeten houden: een expositiehal op het Xerxes-terrein bijvoorbeeld. Dit idee is inmiddels door de feiten ach terhaald. Halverwege 1967 juist voor (je be noeming van de heer De Waal Malefijt werd de suggestie gedaan aan ple- zierpark, een Kopenhaags Tivoli, voor Delta te creëren. De idee werd ver werkt in het Zuidpleinplan, waar ook van Xerxes-terrein verdreven expositie hal en sportpaleis in opgenomen waren. Dat Rotterdam-Zuid niet gediend is van een dergelijk pretpark is inmid dels wel duidelijk en het plan is weer van de baan. Weliswaar wordt er hard gewerkt aan een nieuw plan voor een amusementscentrum met een andere opzet en met een definitief karakter, maar ook voor deze opzet geldt het oude lied: geen knopen doorhakken voordat we weten wat het precies wordt en men kan de plannen niet uitwerken voordat men de financiële mogelijkheden kent. Het enig goede aan het plan is trouwens, dat het niet direct onder verantwoordelijkheid van het comité „Rotterdam 70" hoeft te vallen, maar het comité èr hooguit gebruik van zal kunnen maken. De stichting Bevordering Volksgezondheid zou het commercieel willen exploite ren. Nu zijn er zes secties aan het werk, voor bottu; en technische voorberei ding, kunst, cultureel jongerenwerk, detailhandel, haven, sport en publici teit. Eigenlijk hadden al deze commis sies voor het eind van dit jaar een kant en klaar rapport moeten indienen over de mogelijkheden, die zij 2ien. Maar ook dit heeft men niet kunnen verwezenlijken. Het is niet denkbeeldig dat een basisprogramma eerst in d% lente van 1968 een definitieve goedkeu ring is gegeven. De situatie is weinig rooskleurig. Geen pleinenplan. geen Delfshaven- restauratie voor 1970, geen expositie gebouw in het kader van Feest R 70" op het Zuidplein, een luchtbrug van het Centraal Station naar de Lijnbaan (een van de plannen voor een blijvend aandenken) lijkt al niet haalbaar meer, geen miniatuur-haven en- geen Tivoli- pretpark voor Delta. Kortom voor spectaculaire zaken, waarvan de Rot terdammers lange tijd plezier zullen beleven zoals zij dat nog altijd beleven van de Euromast en heel lang hebben beleefd van de Ahoyhal en Energiehal zal nu al geen tijd meer zijn. Bij de huidige stand van zaken moet het wel uitdraaien op wat wijkfeesten (maar ook dat is niet eenvoudig omdat echte feesten veel geld kosten en de meer zakelijk ingestelden in het comité „Rotter dam 70" het liefst zouden zien, dat er ook nog wat terug verdiend wordt), sportmanifestaties en een en kel congres als men de kans krijgt tenminste. Als klap op de vuurpijl is er dan altijd nog een Bouwcentrum complex, dat ir. Van Ettinger in 1970 opgeleverd wil zien om Rotterdams opbouwdag 18 mei 1970 nog iets van de sfeer,van „bouwen en werken" te geven. F. J. VAN DER HEYDEN ADVERTENTIE Mathenesserdijk 245b Telefoon 23 27 76 Bij de Hoedenmaker Zijden-livrei, Rij-Cap's, Amazone en grijze Ascot-hoeden. Zeer mooie collectie Engelse hoeden. Ook voor H.H. begrafenisondernemers. Grote sortering petten. HERENMODES VERKOOP. PEPPELWEG 25 TELEFOON 18 63 25 ROTTERDAM (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 30 dec. Twee Rot terdamse instellingen op het gebied van avondcursuswerk hebben besloten gezamenlijk een aantal cursussen te organiseren. De samenwerking komt tot stand tussen een Rooms-katholiek en een protestants instituut, namelijk het IKVO (instituut voor kulturele vorming en ontwikkeling) en de stich ting Europoort, voor sociaal-cultureel vormingswerk. De partijvernieuwing in Nederland is als eerste op het programma gezet. Voor deze avonden, die op 11 en 25 januari in Atrium, Karei Doormanstraat 143, worden ge houden, hebben de Rotterdamse wet houders G. Z. de Vos en J. Worst hun medewerking toegezegd, evenals de gemeenteraadsleden mr. dr. S. W. Couwenberg en drs. H. J. J. Viersen. Gespreksleider is de heer B. Borhe. Over Israël wil men vier avonden spreken. Deze cursus begint 'l februari met een bezoek aan de Rotterdamse synagoge. Op de volgende avonden spreken drs. Hausdorff. de heer L. van Dijk (voorzitter van de Zionistenbond te Rotterdam). Op de laatste avond in deze serie komt de bijbelse visie op de eenwording van kérk en Israël aan de orde. Daarover spreekt ds. R. Bakker; voorzitter van het internationale „Committee for church and Israël" van de Wereldraad van Kerken. Voor katholieke en protestantse theologen is er een cursus van ds. F. H. Breukelman, hervormd predikant. Het ligt voorts in de bedoeling in de maand maart, op de donderdagavon den, een cursus creativiteit te geven in het buurthuis De Vink, Vinkenstraat 70. De cursus biedt mogelijkheden tot: tekenen, kleibewerking, boetseren, schilderen, verven en vrije expressie. Vrijdag 12 januari begint een avond bijbelcursus in gebouw Atrium, Karei Doormanstraat 143. Drie docenten verzorgen beurtelings een avond, te weten ds. F. J. Jonkhof, gereformeerd predikant, Th. J. M. Naastepad, katho liek priester, schrijver en dichter en ds. R. Zuurmond, hervoAnd predikant. De cursus duurt ongeveer tot Pinkste ren. De organisatoren zien de samenwer king als een begin. Er zijn nog vele plannen om gezamenlijk de persoon lijkheidsvorming en de geestelijke ont wikkeling uit te bouwen. Voor nadere inlichtingen over de cursussen kan men terecht bij Atrium, telefoon 120806. Het cursusprogramma kan men aanvragen bij het welkombureau, eveneens telefoon 120806. ADVERTENTIE (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 dec. Het tarief voor werkzaamheden verricht dooi- de G.G. en G.D. ten gerieve van anderen dan instellingen van de gemeente dient te worden gewijzigd. Die tarieven betreffen onder meer het vervoer met ambulance- of personenwagen, die ook bij het klinische ziekenvervoer zijn ingeschakeld. Met dit gewone zieken vervoer neemt de gemeente min of meer een concurrerende positie in ten opzichte van particuliere vervoerders. De tarieven moeten dan ook aan die van de laatste aangepast worden. Andere tarieven zijn, nadat zij in 1965 zijn vastgesteld, aan "verhoging toe in verband met het gestegen loon- en prijspeil. B. en w. doen de raad een aantal voorstellen op dit punt. Om een voorbeeld te geven: voor een rit met een ambulance-auto binnen de ge meente Rotterdam wordt per patiënt f 32,50 berekend in plaats van zoals tot nu toe 30. (van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 dec. De 80- jarige A. van der Burg uit de Wapen- straat, die een maand geleden in de Nooi d polderstraat werd aangereden door een fietser, is in het Dijkzigtzie- kenhuis aan zijn verwondingen overle den. GOUDSESINGEL221-ROTTERDAM-TEL.116673-123082 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM. 30 dec. Zoals al is aangekondigd, willen de betrokken mi nistersvan een gedeelte van Delfshaven ..beschermd stadsgezicht" maken. Daarover moet de gemeenteraad wor den gehoord. Dit ..stempel" betekent dat de onroerende goederen in het aangewezen deel voor aantasting en ontsiering worden behoed. De gemeen teraad moet binnen een bepaalde ter mijn een bestemmingsplan vaststellen, waarin de beoogde bescherming in beeld wordt gebracht en door nadere voorschriften wordt verstevigd. Met het ontwerpen van dit bestem mingsplan is een aanvang gemaakt. B. en W. zouden de begrenzing van het beschermd stadsgezicht op twee pun ten inmiddels wat ruimer willen zien en wel bij de Wijde Steeg en bij het westelijk gedeelte van de Voorhaven. Daarmee wordt de gehele Wijde Steeg in het gebied betrokken evenals pan den als het voormalige Hervormd Burgerweeshuis aan de Voorhaven. De raad wordt gevraagd er mee in te stemmen. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 30 dec. De stich ting voor huisvesting en verzorging van bejaarden Meeuwenplaat wil in de gelijknamige wijk een verzorgingscen trum voor bejaarden bouwen met 171 éënpersoonskamers en. 18 tweeper soonskamers. in totaal dus met 207 plaatsen. Voorts zijn er drie zieken kamers met in totaal elf bedden, twee isoleerkamers met elk twee bedden, drie logeerkamers, huisvestingsgele genheid voor veertien man intern per soneel en een kamer voor de staf. Stichtings- en inrichtihgskosten belo pen naar raming 6.815.434 en de gemeente is verzocht om garantie wegens een aan te gane geldlening tot hoogstens 6.740.000. Het verzorgings tarief wordt begroot op 505 per persoon. De. raad wordt voorgesteld de gafantie te verlenen (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 28 dec. De minis ter van defensie heeft bepaald dat het vliegkampschip „Karei Doorman" niet meer Rotterdam maar Den Helder als thuishaven zal hebben. Een gevolg daarvan is dat 716 militairen van de zeemacht van het bevolkingsregister van de gemeente Rotterdam zullen worden afgevoerd naar dat van Den Helder. Het enige marineschip dat Rotterdam nu als thuishaven houdt is het logementschip „Cornelis Drebbel". ADVERTENTIE zóóó'n tapijt I COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG, BEIJEhLANOSELAAN ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VLISS1NGEN/HO0RN/DE LIER (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 dcc. De steeds ongunstiger wordende accomodatie voor de afhandeling van passagiers alsmede de realisering van een betere huisvesting van de operationele dien sten der luchtverkeersbeveiliging en de meteorologie vormen problemen, die de aandacht blijven vragen. In verge lijking met de overige Europese lucht havens valt Rotterdam in dit opzicht in ernstige mate uit de toon. Wanneer binnen afzienbare tijd geen ver beterin gen worden aangebracht, zal het ont breken van deze accommodatie zonder enige twijfel invloed uitoefenen op de groei van het vervoer. Deze waarschu wende geluiden laat de heer A. van der Hoeden, directeur van de Luchthaven Rotterdam, horen in het zojuist ver schenen jaarverslag van de luchtha ven. Niettemin bewees de ontwikkeling van het luchtverkeer in 1966, evenals in voorgaande jaren, dat de Luchtha ven Rotterdam nog steeds voldoende groeikracht bezit. Het aantal passa giers nam in niet onbelangrijke mate toe van 279.951 tot 340.689 bewegingen, een stijging van 21,7 procent. Het aantal passagiers in het geregelde verkeer steeg met ,13,7 procent en hield daarmede ongeveer gelijke tred met de stijging van het geregelde Europese verkeer op ander Europese luchthavens. Het ongeregelde verkeer leverde met een stijging van 33,2 procent opnieuw de gróótste bijdrage in de toename van het passagiersvervoer en wel in hoofd zaak gedurende de maanden april en mei. Van het totaal aantal passagiers bewegingen werd 76 procent (258.779) vervoerd in de periode april tot en met september. Dit komt neer op een gemiddelde van 1414 per dag. Hieruit valt volgens de hger Van der Hoeden af te leiden, dat met de huidige accommodatie 't op correcte en vlotte wijze afhandelen van de passagiers :n deze maanden steeds meer problemen met zich meebrengt. Al met al geeft het passagiersver voer een bevredigende toename te zien, hoewel in de regelmatige sector het vervoersaanbod nog in hoge mate eenzijdig op Londen-Rotterdam gericht is. Een andere eveneens nog niet geheel bevredigende situatie is de ontwikkeling van het cyiregelmatige vervoer, die buiten de maanden april en mei nog niet die resultaten heeft opgeleverd, welke er van verwacht mochten worden. De vestiging van een maatschappij, die zich op dit vervoer toelegt, zal hierin een belangrijke bij drage tot verbetering kunnen leveren. De ontwikkeling van het vrachtver keer geeft weinig reden tot optimisme. Zonder het voor de luchthaven gunsti ge effect van de Britse zeeiiedensta- king in de maanden mei en juni zou de vermindering van de hoeveelheid ver voerde vracht naar schatting ongeveer 11 procent hebben bedragen. Het aan tal door de lucht aan- en afgevoerde auto's verminderde met 15,1 procent. Deze daling is geheel toe te schijven aan een verminderde invoer, vooral van nieuwe auto's. Of een toetreden van Groot-Brittannië tot de EEG hierin verbetering zal brengen, is volgens directeur Van der Hoeden wel moge lijk, maar beslist niet zeker. ADVERTENTIE KLEIWEG780 DAM Oversch (Van onze verslaggever) ROTTERDAM29 dec. De Rotter damse Elektrische Tram en de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij (streekvervoer) hebben overeenstem ming bereikt, waardoor dit streekver- voersbedriji kan deelnemen aan het lokale reizigersvervoer. Ook met an dere maatschappijen is samenwerking mogelijk en daarbij kan de nu met de R.T.M. getroffen regeling model staan. Een en ander past in het beleid van de Commissie Vervoersvergunningen die vergunningen verleent voor het uit oefenen van interlokale aut obusdien sten. Met R.E.T. enkele reisbiljetten kan op regionale R.T.M.-bussen gereisd worden voor zover zij het R.E.T.- grondgebied berijden. Voor een- traject waarmee de rivier niet wordt gekruist geldt een tarief van 0,50: voor ri- vierkruisend vervoer 0,75. Voor inter- locaal/niet rivierkruisend vervoer 0,75 en voor interlokaal rivierkrui send vervoer één gulden. B. en w. stellen de raad Voor met deze regeling akkoord te gaan. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 29 dec. Zonder dat de Rotterdammers er veel van hebben gemerkt, speelde zich drie weken ach tereen op de metrolijn Centraal Sta tion-Zuidplein een bijna volledig proef bedrijf af. Bijna volledig, want waar 150 mensen een gloednieuw bedrijf van de grond moesten brengen waren sto ringen onvermijdelijk: Al het verkeer op de lijn stond meermalen stil. Ern stige problemen hebben zich niet voor gedaan. Het automatisch treinbeïn vloedingssysteem waarborgde bij dit ernstige spel gespeeld door aanvanke lijk slechts theoretisch geschoolde RET-ers een grote mate van veilig heid. Het proefrijden met lege rijtuigen eindigt zondagavond om zes uur. Tot woensdag staan de metrotreinen stil. Technici van RET, gemeentewerken en GEB gebruiken deze korte rustpe riode voor het uitvoeren van allerlei karweitjes in de tunnel en op het viadukt. Woensdagmorgen om half twaalf keert de spanning op de derde rail terug. Een half uur later wordt het proefbedrijf hervat, maar vanaf dat moment is het openbaar. Dat wil zeggen dat het publiek een kijkje kan nemen en desgewenst een reisje kan mee maken. Vanzelfsprekend heeft de bedrijvigheid op de lijn ook dan nog een experimenteel karakter, reden waarom de kijkers (nog) geen garan ties van de RET mogen verlangen voor wat betreft de reistijd. Er kunnen zich alsnog storingen voordoen. De RET verzoekt de passagiers met nadruk in zulke gevallen de verzoeken van treinbestuurders en perronopzich ters loyaal op te volgen. Dringend wordt ook verzocht de aanwijzing: „niet meer instappen" op te volgen. Omdat het voor de RET ook belang- riik is te weten hoe de financiële organisatie (met de kaartverkoopauto maten en de ontwaardingsapparaten) zich houdt onder een waarschijnlijk massaal passagiersaanbod, wordt de proefpassagiers verzocht eenkaartje te nemen precies zoals ze het ook later zullen doen, als de metro een maal officieel is geopend. Ze vinden kaartjesautomaten in de hallen van alle metrostations. De RET-agent- schappen voor het verkopen van me trokaartjes worden pas in februari ingeschakeld: woensdag kan men daar dus nog niet terecht. u In de hallen van alle metrostations zullen grote bussen aanwezig zijn, waarin de proefpassagiers worden ge acht een bijdrage te storten voor liefdadige doeleinden, van tenminste 25 cent. Een deel van de opbrengst gaat naar de stichting bevordering volksgezondheid, die een aantal grote gezondheidsorganisaties overkoepelt als Koningin Wilhelminafonds, Neder landse hartstichting, Prinses Beatrix- fonds, vereniging asthmabestrijding en stichting Emmabloem tuberculose- fonds. De rest gaat naar een pot voor algemeen liefdadige doeleinden die wordt beheerd op het stadhuis. Het is technisch nog niet mogelijk woensdag alle stationstoegangen te openen: één entree per station kan worden gebruikt. Voor het metrosta tion Centraal is de toegang onder de luifel van de centrale post van de RET, voor het station Stadhuis de toegang Coolsingel zuid) de voetgan gerstunnel tussen Beursplein en Bijen korf, voor het station Leuvehaven (Schiedamsedijk, zuidelijk eind) de toegang aan de zijde van het Vaste land. In het bovengrondse station Rijnha ven (Hillelaan) zullen de deuren aan beide kanten van de centrale hal geopend zijn, in het station Maashaven (op de kruising van Brielselaan, Putse- laan en Mijnsherenlaan) de toegang aan de zijde van de graansilo en in het station Zuidplein tenslotte een aantal toegangen tot de grote, centrale hal. De openbare oefenweek duurt van 3 tot en met 9 januari. In de periode van 3 tot en met 7 januari rijden de voor het publiek toegankelijke metro- treinen van 12.00 tot 19.00 uur, op 8 en 9 januari van 15.00 tot 22.00 uur. In beginsel wordt een vijfminutendienst gereden. ROTTERDAM, 29 dec. De ha venvereniging Rotterdam houdt 6 fe bruari een forum over stadsverkeer. De Rotterdamse wethouders voor openbare nutsbedrijven Jettinghoff en voor stadsontwikkeling, verkeer en eco nomische aangelegenheden mr. Polak hebben in het forum zitting. Voorts nemen aan de gesprekken deel prof. Dr. C. Oort van het economisch insti tuut in Utrecht en vertegenwoordigers van de politie, de ANWB, de EVO, NOB, de KNVTO en de Nederlandse Spoorwegen. In maart wil de haven vereniging zich laten voorlichten over Rijnmond-IJmond. Als spreker is ge vraagd mr. FJ. Kranenburg, com missaris van de koningin in Noord- Holland. Voorts is op 20 april «en havenconcert in De Doelen geprojec teerd. ROTTERDAM In verband met pensionering heeft de heer J. Westen dorp, chef van de afdeling comptabili- f ,v®n het gemeente energiebedrijf, atscheid genomen na 45 jaar in dienst geweest te zijn. Zijn verdiensten wer den bij die gelegenheid gehonoreerd met de eremedaille in goud van de orde van Oranje-Nassau. ROTTERDAM Drs. Ch. Glasz, gewoon hoogleraar in de staatshuis houdkunde geeft donderdag 18 januari om half vier 's middags zijn afscheids college in de aula van de Nederlandse Economische Hogeschool voor Maat schappij-wetenschappen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 7