Fulbright vecht tegen Johnson VAN TIJD TOT TIJD Morgen is vandaag begonnen hel bekijken vanaf plankier GEKOOIDE MENSEN EN VRIJE BEREN Fontein-spel met publiek Mao Tse Toeng in roestvrij staal DE TIJD ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 5 Liftende beren De wachtenden HENK SUÈR Levend verbrand het park niet de regelmatigste, niet de hoogste en niet de meest werkzame, maar wel de beste combinatie van al deze eigen schappen: Old Faithful, de Ouwe Trouwe. PIET VAN DER E1JK WASHINGTON, december. SENATOR FULBRIGHT, de voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, voert reeds lang zijn eigen guerillaoorlog te gen president Johnson en diens beleid in Vietnam, zonder echter veel succes te boeken. SENATOR FULBRIGHT frontale aanval Vulkanisme, de dood voor de levende natuur. DE GEISERS: de springfon tein is van alle tweehonderd in Yellowstone Park: de beren lopen los, de mensen zitten in een kooi. WYOMING (Amerika), dec. De aardkorst vertoont wakken en het resultaat is sensationeel: uit sommige gaten worden er speels heldere fonteinen heet water de lucht Ingeworpen, op andere plaatsen is er alleen maar het alblazen van stoom voor wie weet wat voor spanningen elders. Pluimen stijgen op her en der in de wouden; onwaarschijnlijk wit alstekend tegen het donkergroen van het loolhout. Ergens anders rispt de aardbol een stank op als is hij een kwalijke chemische la- briek. Zou er sprake zijn van mensenwerk, de hinderwet zou ogenblikkelijk zijn toegepast. m DE PLUSKUKELS van de tegen woordige technologie kijken zo op gewekt naar het jaar 2000 als de drie koningen naar de ster van Betlehern. Ze kunnen alles. En als trouw lezer van hun toekomstlec- tuur stomp ik dusdanig af dat ik vergeet mij te verbazen. Uit zeewa ter auto's maken. Computers fabri ceren met een IQ van 150, het volledige genie. Leven uit een che mische formule halen. Met een injectienaald iemands hersencapa- citeit verhogen. Het hart van de een in de ander zetten. Het staat allemaal in de sterren van de ïuturologie, ert wa^ vandaag nog mis zo't kunnen gaan, lukt in ieder geval morgen wel. In de jongste (en beste) afleve- ïing van de Katernen 2000 lees ik bijna over dit argeloze voetnootje heen: „De zaadcellen zijn uiterst klein. Zou men bijvoorbeeld om onbeken de planeten met mensen te gaan bevolken of staande voor de nood zaak de aarde te evacueren, van elk mannelijk individu van de we reldbevolking één zaadcel verzamel len, dan zou het gewicht van deze verzameling een ruimtevaartuig nauwelijks belasten. Het totale ge wicht van enkele miljarden van deze cellen is niet meer dan enkele tientallen milligrammen." Enzo voort. Ik hoef niet te schrikken, het is gewoon een van die onbekommerde conversatie-onderwerpen van .futu rologen onder elkaar. Het is van daag nog niet aan de orde, maar morgen. Maar natuurlijk krijgen de meeste mensen dan toch de stui pen, want morgen is vandaag be gonnen. Om je de apocalyptische visioenen van Johannes op Patmos in te denken, hoef je als gewoon mens maar even aan het jaar 2000 te denken. En het „happy end" dat Johannes heeft willen inbouwen, is mij altijd wat twijfelachtig voorge komen. Met de meeste mensen deel ik een ingeschapen vertrouwen op de' goede aflooop. Ook het jaar 2000 zal wel weer meevallen, zoals het met de meeste jaren die de mensheid achter zich heeft, ook het geval is. Maar de pluskukels koesteren toch ook wel plannetjes waar ik voorals nog weinig zin in heb. Trouwens, het onontkoombare feit dat over slechts 33 jaren dt tegenwoordige wereldbevolking bijna een verdub beling ondergaan zal, wekt bij mij niet meteen gevoelens van „gezel ligheid". Amsterdam en Rotterdam allebei 2 miljoen. Nederland twintig miljoen. Vluchten is er niet bij, want de hele aardbol moet 6 mil jard mensen torsen. Kun je vrolijk opmerken: twee keer zoveel Toor. Hermansen en Wim Sonnevelds. Maar ook twee keer zoveel (min stens) klantjes van de psychiater, met zeker twee keei zoveel neuro ses. Al is het kennelijk geen groot vervoersprobleem om de wereldbe volking in zaadcel-vorm naar een andere planeet te helpen, je neemt ook ongetwijfeld de hele sores mee naar boven. Men is de afgeloper maand onder invloed van de harttransplantatie van Washkansky ook weer geest driftig gaan praten over hersen- transplantatie. Dr. Michael de Ba- key van de Baylor-universiteit in Texas, die de eerste was die een patiënt een kunstmatig hart heeft willen inplanten deze keer nog mislukt heeft gezegd dat de hersentransplantatie in afzienbare tijd ook aan de orde zal komen. Hersentransplantatie, wat halen ze in hun hoofd. Ik zou andermans geest kunnen krijgen, zijn persoon lijkheid. En misschien is die ander iemand die ik helemaal niet mag. Een hart is, ondanks zijn dichterlijk imago, niet veel anders dan een bloedpomp. Hersens bevatten he rinneringen, intelligentie, gevoeiens, afwijkingen. Overbrengingen van de hersens van honden hebben aange toond, dat men inderdaad de over brenging van andermans persoon lijkheid kan verwachten. Ontoelaatbaar, roept iedereen. Maar er zijn vrij veei voorbeelden van ontoelaatbare dingen die toch uitgevoerd zijn. Met het optimisme dat vele mensen eigen is kan men wellicht denken dat het zover niet zal komen, maar het is zeker wel te verwachten dat men ooit kleine gedeeltes van hersenen zal (willen) transplanteren van de ene mens op de ander. Het vroeger bijna onbe kende terrein van de menselijke hersenen wordt thans met ongeloof lijke vaart ontdekt Hersenchirur- gen verrichten al verfijnde ingrepen waarmee ze aangeboren afwij kingen kunnen herstellen. Ze zijn als de ontdekkingsreizigers van de Zuidpool, hard aan het werk In het onoverzienbare land zonder gren zen. Het ontwapenende van ons, men sen, is dat wij ons er niet over opwinden. Wij zijn met onze druk bezette gedachten immers helemaal bezig met „Hoepla", de pil en Van Rappard. De meeste toekomstpro blemen kunnen wij niet meer be happen. Als troost kan men zich ook vermeien met ontwikkelingen van het jaar 2000 die wél fleurig en verlokkend zijn. Ik denk graag aan de ontwikkeling van het vervoers wezen, dat in zijn huidige vaart natuurlijk helemaal vastloopt. De stad zal op een dag helemaal vast zitten met auto's. Niet één zal zich nog kunnen bewegen, want alle straten en alle uitwijkmogelijkhe den zijn vol. Dat is een mooi moment. We stappen uit en lopen naar. huis. We zuller lang piekeren op de oplossing. Maar die kan niet anders zijn dan: alle beschikbare wa'lsen en tanks er overheen. Alles vermorzelen e-> aanpletten. Er zul len nieuwe, gladde .wegen ontstaan. En hoe zullen we die dan gaan gebruiken? Nee, niet meer op de zelfde stomme manier van vroeger. De briljante wetenschapsman en publicist Arthur C. Clarke („Profi- len van de toekomst") meent dat er een grote toekomst voor het paard is weggelegd. We zullen per paard gaan; rustig en vrij zullen we genietend uitzien over het gewoel, als van het bovendek van een Londense bus. En het zal heerlijk zijn. Ik denk dat de fiets nog meei kans maakt, maar dat doet er :n wezen niet veel toe. Wat zegt u, ziet u er tegenop vanwege het siechtr weer? Maar lieve mensen, het weer hebben we tegen die tijd toch ook in de hand. YELLOWSTONE PARK OOK DE GEYSERS en heetwater- bronnen zijn natuurelementen, die epn enkele keer hun tol eisen. In een van de ruwhouten restaurants is —als waarschuwing een krantebericht opgeplakt waarin gemeld wordt dat een jongeman levend is verbrand PEKING, 30 dec. (DPA) Een reusachtig beeld van de Chinese Par"b leider Mao Tse-toeng, uit roestvrij staal, is voor het instituut voor mijn bouw in het westen van Peking opge" steld. Het beeld is met zijn sokkel meege rekend twintig meter hoog en weegt 4,5 ton. Volgens een bericht van het centrale orgaan van de Chinese communisti sche partij is een kleurenfoto van Mao van twee bij twee en een halve meter met een weerbestendige laag plastic overtrokken in Shanghai geplaatst. Ook in kazernes, universiteiten »n andere openbare gebouwen moet een dergelijk portret worden geplaatst. Nu al negentig jaar» lang spuit hij ongeveer om het uur, vierentwintig keer per etmaal, gedurende enige min.uten lang zijn water zo'n meter of vijfenveertig de lucht in. Je kunt er op wachten. Uit het gat komt een spier witte veelbelovende stoomwolk. Ieder een zit er op zijn gemak naar te kijken, en het zijn niet alleen Ameri kanen die camera en.'of fototoestel gereed hebben om de mensen thuis straks ervan te overtuigen dat ze er echt zijn geweest. Ineens is er bewe ging in de geiser en eenieder reageert, de camera's worden in de aanslag gebracht. Het is niet meer dan een grapje van de natuur: een valse start van de fontein, die alleen maar een zielig straaltje omhoog gooit om daarna weer terug te vallen in zijn stoomwolk. Maar het is wel een sein dat het nu gauw gaat beginnen. Nadat de geiser nog een paar keer de fotografen te pakken heeft genomen is het ineens wel raak: een majestueu ze fontein spuit hoog de lucht in, de miljarden waterdruppels niet méér parelend dan die van 'n gemeen telijke fontein waar dan ter wereld ook, maar de entourage, het feit dat er sprake is van puur-natuur geeft toch wel degelijk een aparte bekoring aan het verschijnsel. Er is een licht ah- geroep als bij een vuurwerk, de foto toestellen. klikken, de camera's zoe men, het is voorbij. De ouwe trouwe, die nog nooit heeft teleurgesteld, ook niet na de aardbeving van 1959, toen geisers op slag verschenen en verdwe nen en talloze plaatsen vulkanisch gezien degradeerden en promoveerden. OLD FAITHFUL doet haar plicht voor de toeristen, uur na uur, nu al meer dan een mensenleven lang, een se conde in de' zestig miljoen jaar dat dit stuk grondgebied bezig is steeds weer andere gezichten te "trekken. Andere geisers laten zich minder kennen en zells computers zullen geen regelmaat kunnen ontdekken in hun actieve peri ode, waarin zij met hun heetwaterfon- tein pronken als een pauw met zijn. veren. Zoals de Steamboat, de grootste actieve geiser ter wereld, die tonnen water meer dan honderd meter de lucht induwt. Tussen 1912 en 1960 heeft hij alleen maar stoom afgeblazen om vanaf die tijd op onregelmatige ogen blikken in torenhoge fonteinen los te barsten. Dit jaar heeft hij al vier keer „gespeeld", zoals het in het Ameri kaans heet, en velen zitten er dagen op te wachten, veelal vergeefs. Zij zijn de geiser-watchers, die hopen van een uniek natuurschouwspel te genieten of een foto te kunnen maken die veel geld zal opbrengen. Er is nog geen beroeps fotograaf geweest die het zich heeft kunnen veroorloven er op- te wachten. (Van een correspondent) De laatste aanval van senator Ful bright is de beschuldiging dat Amerika is vast komen te zitten op het Azia tische vasteland, omdat de grondwette lijke scheiding tussen de bevoegdheden van Congres en president is verwron gen. ..De president heeft nu te veel macht." Het feit dat de president thans vrijwel onbeperkt gezag heeft over zaken van oorlog en vrede, heeft bijna een eind gemaakt aan de beperking van de uitvoerende macht op het meest belangrijke terrein van het leven van onze natie. Tenzij deze machtsbeperking wordt hersteld, wordt het volk van Amerika bedreigd met tyrar^nie of een katastrofe De oorlogsbevoegdheden van de Se naat, vooral de bevoegdheid tot liet verklaren van de oorlog, zijn inder daad uitgehold, maar dat heeft oorza ken die de stichters van de Republiek niet hadden kunnen voorzien. In een wereld van kernwapens moet de presi dent een grote vrijheid van handelen bezitten, zonder te worden belemmerd door een verwijzing naar het Congres. Een formele erkenning van deze kwa lijke werkelijkheid in het leven van heden is uitdrukkelijk vervat in het Noord-Atlantische Verdrag. HET RAPPORT van de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen wijst deze bevoegdheden als onrechtmatig van de hand. De com missie stelt zich op het standpunt dat het Opperste Gerechtshof deze be voegdheden uitdrukkelijk verwierp toen het zich uitsprak tegen de vorde ring door president Truman van de staalfabrieken tijdens de Koreaanse oorlog. Dit was evenwel niet het geval. Het Hof was niet van mening dat de vordering noodzakelijk was voor het belang van de natie. De staalfabrieken werden teruggegeven aan de wettige eigenaars, maar zeven van de negen rechters weigerden de bevoegdheden van de president in toekomstige natio nale uitzonderingstoestanden aan ban den te leggen. Het Hof liet opnieuw de inherente bevoegdheden van de president onge moeid, toen het onlangs de petitie verwierp van drie militairen tegen militaire .dienst in Vietnam. Rechter William Douglas en rechter Potter Stewart maakten zich zorgen over de stelling dat de oorlog onwettig was, omdat het Congres nooit de oorlog heeft verklaard, maar wederom wei gerden zeven leden van het Hof de bevoegdheden van de president in twij fel te trekken. Rechter Stewart had ernstige wij- fels over de wettigheid van de resolu tie van de Golf van Tonkin in 1964, welke resolutie door president Johnson beschouwd wordt als de goedkeuring door het Congres van het gebruik van de strijdkrachten in Vietnam. De Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen accepteert dat dergelijke resoluties die betekenis kunnen heb ben evenwel met zeker voorbehoud:. Het rapport stelt namelijk: ..Mits de resoluties nauwkeurig omschrijven wat er gedaan behoort te worden en voor hoe lang, en mits zij in feite bevoegd heid verlenen en niet slechts uiting geven aan instemming met niet nader omschreven daden te verrichten door de president." Dit weerspiegelt wantrouwen ten aanzien van de oorlogsbevoegdheden, die de Amerikaanse presidenten sinds Truman aan zich hebben getrokken, een wantrouwen dat niet helemaal ongerechtvaardigd is. Naar de mening van vele Amerikanen is er een verschil tussen het verlenen van bevoegdheden aan de president om handelend op te treden in het geval van een aanval met kernprojectielen op de Verenigde Staten óf een invasie in Europa en verwikkeld raken in Vietnam. Desondanks geven de aanbevelingen van de Senaatscommissie reden tot ongerustheid. Het Congres zou het laatste woord hebben in zoverre dat een resolutie, waarin toestemming wordt verleend voor oorlog, nadrukke lijk zou moeten bepalen '„voor welke soort militaire actie toestemming wordt verleend alsmede de plaats waar en het doel waarvoor de actie wordt ondernomen." Het Congres zou „een tijdslimiet moeten verbinden aan de resolutie om aldus het Congres zekerheid te geven dat het de gelegen heid heeft zijn besluit te herzien." DIT GAAT natuurlijk de constitutio nele oorlogsbevoegdheden van het Congres te boven. Geen macht op aarde, en zeker niet de president, had het Congres ervan kunnen weerhouden een volledig debat te wijden aan de resolutie van de Golf van Tonkin. Geen macht op aarde kan Senator Tulbright, die de resolutie van de Golf van Tonkin door het Congres loodste, dwingen om een tweede reso lutie door het Congres te loodsen, bijvoorbeeld om bevoegdheid te verle nen voor de verdediging van Thailand. De oorlogsbevoegdheden van het Con gres blijven nog steeds aanzienlijk. Het onmiddellijk effect van het rap port is dat senator McCarthy, en misschien Robert Kennedy, nu vaste grond onder de voet hebben. Het voeren van een campagne tegen een oorlog, waarin 500.000 Amerikanen be trokken zijn, zou beschouwd kunnen worden als niet vaderlandslievend en zou politiek rampzalig kunnen blijken, maar als -de president er van beschul digd wordt dat hij zijn constitutionele bevoegdheden heeft overschreden, zou de zaak geheel anders komen te liggen. En dit schijnt precies de me ning te zijn van senator Robert Ken nedy. EN DAN ZIJN ER DE DIEREN, de wilde dieren. Honderden beren lopen er los, de bruine beer, zowel als de legendarische grizzly. Ze staan vaak als een soort lifters langs de weg, soms hun jongen dartelend om hen heen. Yellowstone Park is meer een merisen- dan een dierentuin: de bees ten lopen vrij rond en de bezoekers zitten veilig in hun kooi: de auto. Het is volgens de regels van dit nationale park verboden om in de nabijheid van de beren eruit te komen en dat is geen smoesje. Elk seizoen worden er zo'n honderdvijftig bezoekers gewond. Ver reweg de meesten van hen dachten dat de beren even vriendelijk zijn als ze er uit zien. Kort geleden is er een Volkswagen met inhoud door een bison geramd. Duizend dollar schade. Wanneer we vanuit de air-condi tioned greyhound-autobus oog in oog staan met zo'n reus Van een beer bedenken we hoe aardig het voor onze toekomstige kleinkinderen zou zijn aan hun vriendjes te kunnen vertellen dat opa vroeger in .Amerika door een beer is opgegeten. Hoewel we het nakroost wat gunnen besluiten we toch in <je hus te blijven, geheel overeenkomstig de voorschriften. De volgende dag lezen we in de krant dat teizelfder tijd in een park op enkele hondei. den mijlen af stand twee meisjes, die in een bos kampeerden door grizzly's uit hun slaapzak zijn gehaald en dood gebeten. Dit is nog steeds het Wilde Westen, dat niet met zich laat spotten. doordat hij te dicht bij zo'n geyser is gekomen. Alleen op de plankiers ben je veilig. Yellowstone ^ark: een wonderlijk land. De eerste niet-Indiaanse reizigers die er doorheen trokken in heft begin van de vorige eeuw en in du kranten verslag uitbrachten van hun belevenis sen werden zonder omhaal uitgemaakt voor leugenaars en fantasten. Toch weken ze helemaal niet zoveel van de werkelijkheid af. Soms ging het alleen om een verkeerde uitleg. Zo schreef James Bridger over een rivier waar van het water zo snel de bergen afkwam dat de rotsige bodem er warm door werd. Het is niet rrjoeilijk in de Firehole River de plaatsen te vinden waar de bodem, zij het door vulkani sche oorzaken, onder het water heet aanvoelt. Bridger verhaalde ook over een medicijnman bij de Indianen die een hele streek met een ogenblikkelijke dood zou hebben gestraft. Nu staan bezoekers met open mond te kijken naar de versteende bomen, die Bridger vermoedelijk op deze gedachte hebben gebracht. Hij spande de kroon met het verhaal dat het mogelijk was gekookte vis, gereed voor consumptie, uit het water te halen. Dat ging dan volgens hem zo: Je kon je hengel uitgooien in een ijskoude rivier en de vangst, zonder hem van de hengel te halen, even overhevelen naar een heetwater- bron vlakbij. Na een paar minuten hoefde je de gekookte vis maar op te halen. Nu zien we de stoomwolken slaan uit een heetwaterbron vlak naast een rivier waar het stikt van de forellen. Het zou waar te maken zijn wat Bridger vertelde. De vreemde verhalen over dat won derland wex'den pas geloofd na de eerste officiële expeditie in 1870. Dat officiële bestond dan uit het meegeven van een militaire begeleiding. Tijdens deze tocht door een aantal notabe len uit de streek opgezet werd op voorstel van een rechter besloten dit stuk land veilig te stellen voor alle tijden en er nationaal bezit van te maken, wat twee jaar geleden wette lijk geregeld was. Een van de resulta ten is dat in het hele park geen 'enkel reclamebord voorkomt. Na altijd en overal in Amerika zodanig door de reclames besprongen te zijn dat we er immuun voor zijn geworden is er in Yellowstone Park na enige tijd het vage gevoel: er ontbreekt iets. Eerst na enig tasten in het bewüstzijn weten we wat het is. Er zijn ook glasheldere, lichtblauwe heetwaterbronnen en wat genoemd wordt „verfpotten" waar geheimzinni ge vloeistoffen ln honderden tinten bruin, geel en oranje spontaan uit de aarde lekken. Een enkele keer wordt een kijkje gegund ln wat een borrelen de kalkput lijkt en soms Is er een angstaanjagend gerommel, gezucht en gesteun als wil de aarde een kleine aanwijzing geven dat de hel ónder ons ie. Dit is het Yellowstone Park, Wyo ming, Verenigde Staten, de plek bijna zo groot als half Nederland, waar de natuur haar eigen public relations verzorgt. Dat gebeurt doeltreffend g%- noeg want er is niemand van de twee' miljoen bezoekers per jaar die hier voor een dollartje binnen komen of hij krijgt er een geestelijke opstopper van mee die hem gelukkig nog lang zal heugen. Dit is een stuk Amerika, waar de wonderen zó voor het oprapen liggen, dat men niet kan aannemen dat het natuur is zonder meer, dat het zomaar gevonden is en niet gemaakt, zoals Disneyland met zijn mechanische won deren gemaakt is. Alle vulkanische experimenten, die moeder aarde zich veroorlooft zijn vanaf eenvoudige hou ten plankieren gade te slaan. Het park heeft nog meer te biedenr ver pletterend natuurschoon in de vorm van woeste rotsformaties, snelvlieden- de rivieren, grote meren, van hoog uit de bergen neerkletterende watervallen, onafzienbare prairies met alle kleuren wilde bloemen. (Van onze speciale verslaggever)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 19