Arnhem Scheuring dreigt in kerk van V.S. Ondergrondse aan het werk Ouwe wil ie kaas uit het vuistie Een goed uiteinde... en een goed begin TWDDJNQjEN Met de Matla-agenda van 2000 tCi w i PROF. SCHILLEBEECKX Deserteurs V.S. mogen in Zweden blijven wonen m w?v zaaoA Voortbestaan van brikettenfabriek in gevaar 30.000 daklozen in Brazilië RODDELPRAATJES ONGEWENST VAN TIJD TOT TIJD Fusie NATU en WK A LIE'-' SOL ÏM. f ■a) Jeugdbende opgerold Nijmegen benoemt burgemeester Hustinx tot ere-burger tf Liturgische week-, kalender DE TIJD ZATERDA© 30 DECEMBER 1967 3 door DR. K. J. HAHN VOEDZAAM MAKjg^ H W W tt M W lfB 3 KEES FENS JOHnSO KVP na „DE AANHOUDER WINT" zei KVF- Voorzitter mr. Aalberse aan het einde van de Arnhemse partijraad met on 'gewilde dubbelzinnigheid, maar niet zonder ironie, toen drs. P. Bogaers, dr. S. Couwenberg en prof. Van der Grinten achter elkaar verklaarden, hun ontwerp-resoluties te willen „aan houden." Wie heeft eigenlijk gewon nen, en wie verloren? Is er gewoon sprake van een compromis? En hoe zal de KVP in het komende jaar opereren, tegenover de overige chris telijke partijen en tegenover het land? Allereerst dunkt het ons onjuist te spreken van overwonnenen en over winnaars. Het was reeds aan het begin van de partijraad duidelijk dat in de kringbesturen een positieve uitspraak over de lijn van het partijbestuur was gedaan, met een meerderheid van minstens 75 procent. De stemming in het partijkader, in de kringbesturen, in de werkgroepen was duidelijk: men wilde het gesprek met de twee christe lijke partijen voortzetten om minstens tot een federatie op christen-democra tische grondslag te komen, een „con sequent progressieve" politiek voeren en een stembus-accoord met D'66 en de PvdA verwerpen. De christen-radicalen bleven - op de eerste dag van het congres - vasthou den aan het stembus-accoord en aan hun wantrouwen tegenover een sa mengaan met de christelijke partijen als de progressieve koers niet gewaar borgd was. De jongeren-organisatie van de KVP steunde deze lijn van de radicalen - zij het niet altijd op een wijze, die voor haar vrienden overtui gend was. VEILIG ACHTER de bestuurstafel en achter de onontkenbare meer derheid in de zaal deed de partij leiding wijs geen stemming te forceren om te doen blijken wat iedereen wist. Fractie-voorzitter Schmelzer gaf in een voortreffelijke rede te verstaan dat de partijleiding bereid is tot een „dialoog" binnen de partij, zonder haar positie op te geven. Hierop haakte Bogaers in. Hij verklaarde dat er nu een vertrouwensbasis was die in de laatste maanden zoek was. Is dit een compromis? Het lijkt ons een nieuw accoord, van groepen die allen, ook Bogaers, ook Van Doorn, de partij willen handhaven, met een pers pectief naar samenwerking met de christelijke partijen en een sterker pro gressieve politiek. Er is gezegd dat dit uitstel van executie is. Er wordt in de studie-commissie verder gevochten en het eind-gevecht met k.o. of splitsing, vindt najaar 1968 plaats. Ons inziens is dit een geheel onjuis te, onpolitieke benadering van hetgeen zich heef afgespeeld en van de situ atie waarin de KVP zich bevindt. Toen de radicalen zich er rekenschap van moesten geven dat de meerderheid van de partij de leiding volgde, plaats ten ze zich niet voor een onberede neerd en abstract dilemma: onder hét mes door gaan of uittreden. Het was van alle kanten bezien juist de dingen aan een afgewogen ontwik keling over te laten, de historische en maatschappelijke realiteit niet over het hoofd te zien en niet in een luchtledig te redeneren. Indien het niet haalbare niet als doel gesteld wordt dan kan men dat geen opportunisme heten. Vertrouwen in de ontwikkeling en een heel klein beetje wantrouwen tegen zichzelf zijn ook voor een „dia loog" binnen de KVP aanbevelens waardig. WE HEBBEN het gevoel dat niet een triest compromis bereikt werd, maar dat Schmelzer en Bogaers van hun posities én van de historisch- maatschappelijke realiteit uitgingen. We hebben het gevoel dat men met de besluiten van Arnhem van de sfeer van partijplanning met de rekenschijf teruggekeerd is naar de reële politieke verhoudingen. Er moet nu van alle kanten gewerkt worden om te verhin deren dat men over een jaar in een discussie verzeild raakt die men nu vermeed: het partijbestuur moet de onderhandelingen van df groep van 18 in het licht van de Arnhemse resolu ties versnellen. Als er een grote chris ten-democratische partij in Nederland bestaat, heeft zij partners in Europa, Latijns-Amerika en Azie. Vervolgens moet worden onderzocht of een stembus-accoord wenselijk is. Wij kunnen de politieke noodzaak en het voordeel ervan moeilijk inzien. Hoe zal een verkiezingscampagne er uitzien? De brave KVP-kiezer krijgt dan te horen: kies niet de liberalen, want zij zijn anders dan wij, maar kies ook niet de PvdA, want met haar zijn we nauw verbonden. Was de politiek van Romme destijds niet juis ter? Iedereen wist da de KVP de voorkeur gaf aan eer brede basis, maar dit werd nooit een onverbreekba- re band, wat ook voor de PvdA nuttig was Iedereen was vrij, moest zich echter sterker inspannen. HET PESSIMISME over de „pro gressieve" politiek van de KVP en de Nederlandfee christelijke partijen kun nen we niet inzien. We moeten meer open, meer progressief, meer actief voor de vrede, meer offervaardig voor de ontwikkelingspolitiek zijn. Kan men dan zeggen dat in Nederland zo een somber conservatief-reactionair kli maat heerst? Is ons politieke leven niet een bikkel tje saai geworden door de vergaande sociale administratie en door de wel stand? Is dit niet „het loon van het gebrek aan angst"? We geloven ook niet in het spook van de „onbestuurbaarheid" van het land. Minder pathetisch kan men zeg gen: het kan moeilijk worden, een meerderheid te vinden in de Kamer. Wie uit zuidelijke landen komt, naar de interne conflicten in ons zuidelijke buurland kijkt, zal alles wat relatiever - en daarom optimistischer zien. Was het niet dezelfde Bogaers die de ma laise in de partij en in het land zo benadrukte en toch zei, dat het met de regering goed ging? De regering is niet zo slecht, meende men algemeen in Arnhem. Dit - en de nieuwe over eenkomst van dit partijcongres vor men toch wel een uitgangsbasis. We hebben heel wat congressen meege maakt die dit niet opleverden. KANSAS CITY, 30 dec. (KNP) Het verwijt, dat de kerk van Neder land op een schisma afgaat, kan met meer recht worden gericht tegen de kerk van de Verenigde Staten. Prof. dr. Edward Schillebeeckx O.P. uit Nijmegen, die momenteel voor een uitgebreide lezingentoernée in Ame rika verblijft, verklaarde dit in een informele discussie met Amerikaanse studenten in Kansas City. Een journalist van de National Ca tholic Reporter, die de Nederlandse theoloog daarna interviewde, stelde hem een vraag in die richting. Hij verwachtte, dat hij een ontwijkend antwoord zou krijgen, maar tot zijn verbazing ging prof. Schillebeeckx se rieus op de vraag in en hij lichtte zijn bewering zelfs toe. In tegestelling tot de Nederlandse Kerk, waar een nauwe verbondenheid bestaat tussen de bisschoppen en gelo vigen, wordt volgens prof. Schille beeckx de kerk van de Verenigde STOCKHOLM, 30 dec. De vier in Japan gedeserteerde Amerikanen van het vliegdekschip Intrepid, die vrijdag uit Moskou aankwamen, hebben een voorlopige verblijfsvergunning gekre gen. De Amerikanen kunnen bij de gezin nen intrekken die hun onderdak heb ben geboden. Dagelijks moeten zij zich echter bij de politie melden. Als het verzoek om asyl van de Amerikanen wordt afgewezen, moeten ze waarschijnlijk terug naar de Sovjet- Unie. Ze zijn naar Zweden gereisd op paspoorten van het Russische Rode Kruis. Richard Bailey, één van de vier, heeft zijn ouders in de Verenigde Staten door de telefoon gezegd, dat ze zich geen zorgen hoeven te maken. „Ik ben als een vorst behandeld", zei hij. Hij vertelde dat hij de Verenigde Staten niet alleen om de Vietnamese oorlog de rug had toegekeerd. „De Amerikaanse samenleving, de rege ring en het volk staan me tegen. Ik heb geen politieke voorkeur. Ik ben neutraal." Hij zei dat hij als journalist bij een Zweedse krant of tijdschrift wil werken. ADVERTENTIE w w «5 N O W O ta- U H tr* M M SO s M SW M tr* c* tr* tri Staten bedreigd door de grote kloof, die bestaat tussen de bisschoppen en de rest van de kerk. Als deze kloof niet op een of andere manier wordt overbrugd, dreigt een scheuring. De eerste aanwijzingen daarvoor zijn reeds aanwezig. De Amerikaanse kerk is in haar geheel traditioneel, vooral op het ge bied van de liturgie, waar de bis schoppen alles voor het zeggen heb ben. Maar binnen die traditionele kerk zijn heel veel mensen, die nog veel progressiever denken dan in Neder land het geval is. Het grote probleem is nu dat deze mensen nu de kerk willen vernieuwen, maar dat moeten doen zonden dat instemming van de bisschoppen zelfs maar in zicht is. Vandaar dat in de Verenigde Staten gesproken moet worden van een ker kelijke ondergrondse, zo meent prof. Schillebeeckx. In die tweespalt binnen de kerk ziet hij een groot gevaar. Bijzonder duidelijk gaf prof. Schille beeckx zijn afkeer te kennen van de manier, waarop in Amerika de Eucha ristie wordt gevierd en gepreekt. „Als ik een leek was, zou ik na drie weken al niet meer naar de kerk gaan. Dat is geen liturgie." Over een preek, die hij in de Jezuïe tenkerk van Kansas City had gehoord, was prof. Schillebeeckx helemaal niet te spreken. Een en al oude theologie, vond hij. Hij had gekonstateerd dat de mensen niet geïnteresseerd zijn in het geen in de kerk gebeurt. (Van onze verslaggever) HEERLEN, 30 dec. De briket tenfabriek NV Carisborg in Tree beek met- bruinkoolgroeven in de Duitse grensplaats Herzogenratb gaat een moeilijk jaar tegemoet. De directie ziet de toekomst zeer duister in. Zoals de zaken er thans voor staan is deze onderneming met rond 170 personeelsleden geen lang leven meer beschoren. Al enige tijd kampt dit bedrijf met ernstige afzetmoeilijkheden welke een jaar geleden geleid hebben tot inkrim ping van het personeelsbestand met vijftig man. De exploitatie van de NV Carisborg werd nog extra bemoeilijkt door het feit dat de winter niét tijdig is ingezet, althans niet zo vroeg als de directie gehoopt had. De onverkochte voorraad briketten bedraagt thans 3000 ton hetgeen neerkomt op tien procent van de jaarproduktie. Een grote tegenvaller voor deze onderne ming is de weigering tot twee maal toe van de Nederlandse regering om ook aan het bruinkoolbedrijf net als aan de particuliere steenkolenmijnen de zogenaamde subjectieve steun te verlenen. Het principe van deze sub jectieve steun overheidsuitkering zolang er geen vervangende werkgele genheid is gaat ook voor de Caris borg op, aldus de directie, daar de personeelsleden van dit bedrijf in leef tijd variëren van veertig tot zestig jaar en derhalve moeilijk plaatsbaar zijn. Een andere moeilijkheid is dat wel de ongeveer 120 personeelsleden van de briketfabriek voor toepassing van de EGKS-afvloeiingsregeling in aan merking komen maar niet de vijftig werknemers van de bruinkoolgroeve. Ofschoon er nog geen definitief besluit over opheffing van de NV Carisborg is genomen wordt sluiting van dit bedrijf wel verwacht. MAASTRICHT, 30 dec. De ge meentepolitie heeft een jeugdbende van twaalf jongeren opgerold, die vanaf oktober iri Maastricht en omge ving tientallen bromfietsen heeft ge stolen. De bromfietsen werden gede monteerd en in onderdelen verkocht. De twee 17-jarige leiders zijn ingeslo ten en aan de officier van justitie voorgeleid. De leden van de groep waren 15 tot 21 jaar oud. Zij hebben voor circa 8000,schade aangericht. Een van de bendeleden werd gegrepen toen hij een bromfiets te koop aan bood. ADVERTENTIE NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND NIJMEGEN, 30 dec. Mr. Ch. M. J. H. Husintx, de scheidende bürge- meesteï van Nijmegen, is tijdens een bijzondere zitting van de gemeente raad gistermiddag benoemd tot ere burger van de stad, de hoogste onder scheiding die het gemeentebestuur kan verlenen. Mr. Hustinx is ruim 23 jaar burge meester van Nijmegen geweest. Hij was in 1944 de eerste nieuw-benoemde burgemeester ln bevrijd Nederland. Hij nam de wederopbouw op zich van een stad, die nauwelijks meer was dan een onafzienbare puinhoop en gaf de gemeente een geheel nieuwe, moderne structuur. In een lange reeks van afscheids bijeenkomsten. die al dagen geleden is begonnen, is zeer veel waardering uitgesproken voor de wijze waarop hij zich van deze moeilijke taak heeft gekweten. Tijdens een carnavalesk burgerijfeest werd het echtpaar Hus tinx gisteren namens de burgers van de stad een auto aangeboden. Zij waren reeds overladen met geschen ken en eerbewijzen. SALVADOR (Brazilië), 30 dec. (Reu ter) President Arthur da Costa e Silva van Brazilië heeft opdracht ge geven onmiddellijke federale hulp aan Zuid-Bahia, waar meer dan 30.000 mensen dakloos zijn geworden door overstromingen. Twee pastoors in Bergeyk (Van onze verslaggever) BERGEYK, 30 dec. Het Harmo- nieke van Bergeyk heeft gisteravond geblazen voor benoemd-pastoor L. Na buurs van de Petrus-parochie. Zulks ondanks het negatief advies van mr. W. van de Mortel, juridisch adviseur van de ontslagen pastoor G. van El- deren. De kerkelijke ontvangst kan niet als installatie gelden omdat het beroep van de ex-pastoor in Rome nog aanhangig is. De ontslagen pastoor heeft de bisschop pas op 20 december van dit beroep in kennis gesteld. De benoeming van pastoor Nabuurs was toen al twee dagen oud. De kerk, die duizend zitplaatsen telt, was bijna vol. Een groot aantal men sen kwam uit Geldrop, dp laatste kapelaansplaats van de nieuwe pas toor. Deken A. Bertens deed voor lezing van de benoemingsbrief. Daarin kreeg de gebruikelijke formulering dat de benoemd-pastoor in geval van uit stel van de installatie als vicaris oeconomus de parochie zal besturen onvermoede actualiteit. OP 20 MEI is het vijf jaar geleden dat mr. J. Luns op 84- jarige leeftijd vrijwillig ontslag nam als minister van buitenlandse zaken, welke functie hij onafgebro ken vanaf 1952, toen hij als ambte naar van de buitenlandse dienst tot deze hoge post werd geroepen, in drieëntwintig ministeries heeft ver vuld, tijdens welke periode hij vijf endertig maal de aardbol is omge vlogen, door drie generaties kamer leden „grote zelfstandige" is ge noemd vanwege de geringe infor matie door hem aan de Kamer verschaft en hij zijn grootste be kendheid kreeg op de EEG-confe- renties te Brussel over de toelating van Engeland tot deze Europese Gemeenschap, op welke conferentie hij tot het jaar van zijn aftreden altijd de schaduw van de Franse president De Gaulle tegenover zich vond, confrontatie door de presi dent zo gewaardeerd dat de 105- jarige staatsman aan Luns bij diens afscheid op de drieënvijftigste conferentie over Engelands toela ting, een hartelijk telegram stuur de, Luns evenwel ook verwijtend dat hij zich op zo jeugdige leeftijd uit de politiek terugtrok, welk tele gram Luns beantwoordde in het En gels met daarin onder meer de mededeling dat hij zijn gaven niet langer als „caviare to the gene ral" wilde geven, aan welke zegs wijze hij de Nederlandse vertaling „paarlen voor de zwijnen'" toevoeg de, wat tot gevolg had een diploma tieke breuk tussen Frankrijk en Nederland, duurt. welke nog altijd voort- OP 4 APRIL zal het tien jaar geleden zijn dat te Nijmegen pater A. Truidens OP, tot dan conserva tor van het Dominicusmuseum al daar, welk museum in 1975 mede dankzij talrijke giften van voorma lige dominicanen kon worden opge richt, het ambt verliet, met welke digde, binnen korte tijd een uit spraak te doen over de geboortere geling, over welke kwestie in 1966 door de voorganger van de paus een uitspraa" in het vooruitzicht werd gesteld, die echter, gezien het feit dat het materiaal nog niet voldoende bestudeerd was, steeds verschoven werd 'naar een latere datum,, welke verschuiving een on rust dreigde te wekken die door de De Matla-agenda is zoveel als een vademecum waarin met een pijnlijke nauwgezetheid in de meest wijdlopige volzinnen een uitgebreid overzicht wordt gege ven van soms eeuwen verjaarde feiten of jubilea, van groot tot klein, van belangrijk tot onbe nullig. Een handboek voor de journalisten, wordt wel eens ge zegd. Zij weten wel beter. stap de Nederlandse provincie van de Dominicanen, waarvan Pater Truidens sinds 1978 provinciaal, econoom, spirituaal en novicemees ter was, ophield te bestaan, waar mee een eind kwam aan een stuk Nederlandse kerkgeschiedenis, waarvan genoemd museum (dat in zijn collectie onder meer heeft het eerste nummer van „De Bazuin", een kerkelijk blad vóór het in 1977 overgenomen werd door de huma nistische stichting „Socrates") een heel goed overzicht geeft vooral Jinds het in 1982 eigendom werd van de Rogierstichting. OP 24 NOVEMBER is het tien jaar geleden dat de paus aankon-- huidige paus ongedaan werd ge maakt toen hij in zijn bul „Connubii difficultates" (de moeilijkheden van het huwelijk) van 12 december 1990 een definitieve uitspraak beloofde, welke evenwel thans nog in studie is, volgens Vaticaanse zegslieden, zodat, thans nog geldig blijft de leer van de encycliek „Casti connubii" van Paus Pius XI, die paus was van 1922 tot 1939 en de leer van de toespraak tot de vroedvrouwen in 1954 gehouden door Pius XII (1939- 1956). OP 30 JUNI zal het twintig jaar geleden zijn dat Johan Cruyff zijn laatste doelpunt zette voor de vier- de-klasse club Ajax, in de wedstrijd 'AjaxBarendrecht, met welk doel punt voor Johan Cruyff een einde kwam aan zijn carrière, die hem vooral in de tweede helft van de jaren zestig, toen Ajax in de ere divisie sp-?lde en enkele keren zelfs kampioen van Nederland werd, grote populariteit gaf, zo groot, dat velen hem slechts ken den onder de naam „Cruyffie", welke bijnaam hij in het begin van de jaren zeventig, toen Ajax eerst naar de eerste divisie en vervol gens ln 1973 naar de tweede divisie degradeerde, begon te verliezen en met het verder degraderen van de sterrenclub van eens werd ook de naam van Johan Cruyff steeds minder gehoord, zodat, toen in 1980 in de dagbladen melding werd ge maakt van zijn laatste doelpunt, hij aan de meeste lezers totaal onbe kend was, hetgeen tot gevolg had dat zijn sigarenwinkel „Piet Kei zer" in 1981 failleerde. In een aparte brief voegde mgr. Bluyssen er aan toe dat hij benoemd- pastoor Nabuurs alle pastoorsrechten heeft verleend. „Ik hoop dat u hem ook wilt erkennen als degene aan wie door mij de zielzorg in de parochie is toevertrouwd", aldus de bisschop. Deken Bertens zei vervolgens zich te distantiëren van roddelpraatjes die ex- pastoor Van Elderen van andere din gen beschuldigen dan het gebrek aan communicatie wat het motief voor het ontslag is geweest. Hij zei ook dat het ontslag geen gevolg is van de activi teiten van een comité, maar van vele klachten die in privé-brieven waren geuit en die zowel bij mgr. Bekkers als bij mgr. Bluyssen grote bezorgd heid voor de parochie hadden gewekt. Mgr. Bluyssen heeft vele gesprekken gehad met de pastoor maar het werd steeds duidelijker dat deze „enkele eigenschappen mist die voor deze grote parochie onmisbaar zijn". De deken sprak zijn bewondering uit voor het geduld, de soepelheid, de vriendschap en de bezorgdheid die mgr. Bluyssen aan de dag heeft gelegd. Hij dankte voorts de beide kapelaans voor hun uitstekend werk. „En nu het blije ge deelte", zei de deken, ter inleiding van de nieuwe pastoor. De kerk die doodstil had toegeluisterd reageerde met een opluchtend gemompel. In zijn preek zei de nieuwe paro chieherder, in nauw contact te willen staan met de parochianen en zijn werk in overleg met anderen regelmatig kritisch te willen bezien. De raadsman van ex-pastoor Van Elderen heeft intussen meegedeeld dat hij een comité in het leven wil roepen dat adhesiebetuigingen moet verza melen voor de ontslagen pastoor. Deze zullen als processtukken dienen bij de administratieve procedure in Rome. Ze zouden moeten logenstraffen dat er sprake zou zijn van „odium plebis", haat van het volk, op grond waarvan de pastoor niet meer te handhaven zou zijn. Pastoor Van Elderen heeft burge meester Schaepman gevraagd of hij eventueel politieassistentie kan krijgen als de pastorie betreden wordt door mensen aan wie hij als hoofdbewoner toegang wenst te weigeren. Hij deelde mee dat de benoemde pastoor met goedvinden van het kerkbestuur het instructielokaal heeft betrokken en dat hij over een slaapkamer kan beschik ken in de pastorie. De ontslagen pastoor wenst de pastorie niet te verlaten om zijn positie niet te ver zwakken. UTRECHT, 30 dec. Vrijdagavond is hier tussen de Nederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel een fusie tot stand gekomen. Beide raden besloten met algemene stemmen om hun orga nisatie op te heffen. Zij besloten te vens de vereniging Centrum voor het Amateurtoneel op te richten. Deze vereniging is van nu af de enige landelijke organisatie voor ama- tuertoneelverenigingen en toneelmin naars in Nederland. m Zondag 31 december: 7e dag van het oktaaf van Kerstmis; eigen mis; credo; pref. van Kerstmis - wit - Ma.: Oktaafdag van de Geboorte dea Heren; eigen mis; credo; pref. van Kerstmis - wit - Di.: Feest van de H. Naam Jesus; eigen mis; credo; pref. van Kerstmis - wit Wo.: mis zoals op 1 januari; géén credo; pref. van Kerstmis - wit - Do.: mis zoals op 1 januari; géén credo; pref. van Kerstmis - wit - Vr.: mis zoals op 1 januari; géén credo: pref. van Kerstmis - wit - óf: H. Tele- sphorus, paus en martelaar; mi» Si Dili- gis; pref. van Kerstmis - rood - Za.: Feest van de Verschijning des Heren; eigen mis; credo; pref. van de Ver schijning des Heren - wit - Zondag 7 Januari: Feest van de H. Familie; eigen mis; credo; pref. van de Ver schijning des Heren - wit -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 3