I* 967 IN DE FILM Vermeer Co F .van Lanschot BOND WAARSCHUWT ARTIESTEN Beatle-flop geen Kruiswegstaties van De Haas terug naar W alilwilier Nederlandse hulp voor Ghana ramp, zegt McCartney Hitweek in beslas: in Antwerpen O m G IJl/) Paul Whiteman overleden Van der Leeuw-prijs Voor Ton de Leeuw WAAR U OOK WOONT O O 11 L r VOLKEN EN ZEDEN KENMERKEN VROUWEN BEKENDE MANNEN LOT-BESTEMMING HEILIG GETAL UREN, MAANDEN.... VORSTENHUIS ETEN-DRINKEN KUNST RELIGIE JEUGD DIEREN DOKTERSFILM RUIMTEVAART SPORT SATAN TOERISME DE TIJD ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 5 Play back Van uw geld maakt u bij Van Lanschot cn bij Vermeer 6^4% op een beleggingsboekje, M/4% op een termijnboekje, 4%% op een bankboekje cn 4V4% op een spaarboekje. Met de spaar-girorekening 3%% kunt u sparen cn gireren: deze rekening is zeer geschikt voor uw salaris en andere inkomsten. Cliënt zijn bij Van Lanschot of'Vermeer is heel eenvoudig en prettig. U kunt storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Met een spaar-girorekening kunt u ook contanten opnemen en betalen met betaalcheques. Vraag onze folder: „Méér rente van uw geld". O.H Uit het Italiaans vertaald door drs. Jan Schiphorst. KORTE SAMENVATTING Wordt vervolgil Film is sociologie, zo luidt een bekende theorie. Film is een weerslag van het leven. Een typisch Engelse film laat iets zien van wat typisch En gels is. Een Engelse film „ademt" Engels. Amerika, land zonder God. CLAUDIA CARöfNALE ...droomvrouwen... Je leeft maar twee maal. CANDICE BERGEN in „De dag dat de vis boven dreef". Minder werk bij radio, televisie en horeca UTRECHT, 30 dec. De werkge- genheid vóór musici, vocalisten en artiesten bij radio, televisie en in de amusementssector loopt gevaar. Dat meent de bij het NVV aangesloten Algemene Bond van Kunstenaars, die vandaag in zijn bondsblad een over zicht geeft van de situatie in deze verschillende sectoren. Volgens de ABK hebben de musici en vocalisten die voor de radio werken, weinig of niet geprofiteerd van de uitbreiding van de zendtijd via Hilver sum 3. Als er lichte muziek wordt uitgezonden, gebruikt men platen of geluidsbanden. De situatie van de musici is bovendien verslechterd door het inkrimpen van het optreden van ensembles voor de zenders Hilversum 1 en 2. De Bond heeft zich over de situatie beraden en voorstellen inge diend bij de NRU en de omroepvereni gingen de werkgelegenheid van de musici en vocalisten te verzekeren. (Van onze verslaggever) WAHLWILLER, 30 dec. De kans is groot, dat de Kruiswegstaties van Aad de Haas binnenkort terugkeren in het kerkje van het Zuidlimburgse dorp Wahlwiller. waaruit zij bijna twintig jaar geleden werden verwijderd. Op last van de toenmalige bisschop van Roermond ontdeed Aad de Haas op Goede Vrijdag van het jaar 1949 de wanden van de kerk van zijn zestien op doek geschilderde passietafrelen. Zij verhuisden naar het Bonnefanten- museum te Maastricht, nadat de kun stenaar ze voor een uiterst laag be drag van duizend gulden aan de* Maas trichtse stichting Kunstbezit had over gedaan. Met deze stichting voert hét kerkbestuur besprekingen over de te rugkeer van de kruiswegstaties naar de kerk. Hoewel er nog enkele moei lijkheden te overwinnen zijn is pastoor J. Mullenders van Wahlwiller ervan overtuigd, dat de nare Kruiswegaffaire vrij spoedig haar beslag zal krijgen en dat de staties van Aad de Haas de overige niet verwijderde schilderingen weldra zullen completeren. De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, is van oordeel, dat over terug plaatsing van De Haas' Kruisweg in de kerk van Wahlwiller nog overleg met hem dient plaats te vinden. Onlangs heeft hij een advies van de bisschoppe lijke bouwcommissie over deze zaak gevraagd. Zolang deze instantie nog niet gerapporteerd heeft, wenst de bisschop geen beslissing te nernen. Kunstenaar Aad de Haas staat op het standpunt dat de stichting Kunst bezit eigenaresse van de Kruisweg is, hetgeen het kerkbestuur van Wahlwil ler aanvecht. Alleen onder de voor waarde dat genoemde stichting eige naresse van de Passietafrelen blijft en deze in bruikleen afstaat aan de kerk van Wahlwiller kan de kunstenaar akkoord gaan met de voorgenomen herplaatsing. De roep om de terugkeer van De Haas' Kruisweg in het kerkje van Wahlwiller is de laatste tijd steeds luider geworden. NEW YORK, 30 dec De Ameri kaanse bandleider Paul Whiteman is vrijdagochtend in een ziekenhuis te Dovlestown in de staat Pennsylvania overleden. Hij was 76 jaar. Kort tevoren was hij naar het ziekenhuis overgebracht, nadat hij in zijn woning een hartaanval had gehad. Whiteman was bekend als dirigent van kleine en grote jazz-orkesten waarmee hij o.a. in Europa is opgetre den. DEN HAAG. 30 dec. De minister van C.R-M- heeft de Professor van der Leeuw-prijs toegekend aan Ton de Leeuw voor diens Symphonies of winds." De uitreiking van de prijs zal geschieden op een nader te bepalen datum. I Grote bezwaren heeft de ABK ook tegen de zogenaamde „play back" bij televisieuitzendingen. Door het gebruik van geluidsbanden wordt werkgelegen heid weggenomen voor de musici, aldus de bond. De ABK heeft er daarom samen met de christelijke en katholieke zusterorganisaties bij de N TS en de omroepverenigingen op aangedrongen, de play-back en het gebruik van door derden meegebrach te begeleidingsbanden af te schaffen. De bond hoopt, dat Nederland het voorbeeld van Engeland zal volgen. Ten aanzien van de grammofoonpla tenmaatschappijen merkt de ABK op, dat het voor musici onaanvaardbaar is, dat zij alleen maar worden betaald voor de opname en geen cent krijgen als bijvoorbeeld eeri band van een gramniofoonplatenmaatschappij voor de televisie wordt gebruikt. Over de amusementssector zegt de bond, dat nu na het succes van ,,Anatevka" en ,.De stunt" wel is gebleken dat er in .ons land naast de Sleeswijkrêvue plaats is voor een of meer musicals. Minder optimistisch is de bond over de Horeca-sector. Het afgelopen jaar zijn verschillende eta blissementen die gebruik maakten van orkesten, gesloten. Bij andere bedrij ven is men van ^reer traditioneel ingestelde orkesten overgeschakeld op beatgroepen. Verder is er sprake van een steeds toenemend gebruik van de jukebox. Een heel belangrijke factor noemt de bond in dit verband ook de aanwezig heid van vele buitenlandse musici, die in Nederland vooral in de nachtclubs werken. Voor de EEG-landen geldt een vrij verkeer van musici en artiesten. De ABK wil daar iiiet aan tornen, al is het volges hem wel duidelijk gewor den. dat met name de toevloed van Italiaanse musici hun Nederlandse col lega's wat werkgelegenheid betreft schade heeft berokkend, zonder dat er in Italië emplooi is voor Nederlandse orkesten. Veel grotere bezwaren heeft de bond echter tegen het feit, dat de sociale verzekeringswetten nog steeds niet van toepassing zijn op de buiten landse musici en artiesten. Dat bete kent dat een iverkgcver vijftien pro cent aan verzekeringen bespaart, als hü ren buitenlands inplaats van een Nederlands orkest engageert. DEN HAAG, 30 dec. In Ghana is een overeenkomst ondertekend waar bij Nederland 1.300.000 zal bijdragen voor de oprichting van een leergang sociale wetenschappen aan de univer siteit van Cape Coast. Dit project van technische hulp be antwoordt aan de door Ghana geuite wens om de lerarenopleiding, die thans aan de universiteit van Cape Coast gegeven wordt, aan te vullen met een meer uitgebreide onlciding on sociologisch en economisch gebied. Het is bovendien de bedoeling, dat in het kader van de hiervoor op te zetten leergang onderzoekingen verricht zul len worden ten behoeve van de socio logische, economische en pedagogische ontwikkeling van het land. (Van een correspondent) LONDEN, 30 dec. De Beatles zijn niet. ondersteboven van de scherpe kritieken in nagenoeg alle Engelse kranten op hun Televisiefilm Magical Mysterie Tour". Paul McCartney, die de film regis seerde. zei kalm: „Goed, we zijn gekraakt, maar mogen wij ook niet eens een flop maken? Het is een goede les en we zijn echt niet zo teleurge steld. Het was trouwens lang niet het slechtste kerstprogramma voor de te levisie. De toespraak van de koningin was ook niet bepaald een „topper". De kritiek zal ons goed doen. Alles wat we tot nog toe gemaakt hebben was een succes en we hadden het gevoel, dat er geen uitdaging meer bestond. Die is er nu." De film heeft het viertal inmiddels geen windeieren gelegd. Volgende week vriidag zendt de BBC „Magical Mysterie Tour" opnieuw uit. ditmaal in kleuren op het tweede net. Televi siestations over de gehele wereld vechten om de rechten van uitzending. De film heeft 300.000 gekost en op het ogenblik zijn de biedingen al zo hoog gestegen, dat de drie grote Amerikaanse stations zich er op voor bereiden zeker een miijoen dollar te moeten betalen. Andere onderhande lingen zijn gaande met Zuid-Amerika, Zweden. Duitsland, Nederland (de NCRV), Frankrijk en Finland. Don derdag is de film vertoond op de Deense televisie. Hongkong en de Phi- lippijnen volgen deze week. (Van een correspondent) ANTWERPEN, 30 dec. De Neder landse bladen Hitweek. Knijp, Het Nieuwe Denken, de Witte Krant en God, Nederland en Oranje zijn door de gerechtelijke politie in verschillende boekwinkels in beslag genomen. De rechter van onderzoek weigert commentaar op deze maatregel „om dat de stand van het onderzoek dit niet toelaat." ADVERTENTIE F. V AN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 - Telefoon 04100-22321 - Giro 1117370 Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20A - Telefoon 040-27442 - Giro 1130370 Tilburg - Stationsstraat 17 J elefoon 04230-30300 - Giro 1140370 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Telefoon 04100-34775 - Giro 1104300. VERMEER CO.- BANKIERS - Amsterdam -Herengracht 199-201 -Tel. 020-248486 - Postg ito 3636 - Gemeen tcgi to A13656. Ik heb nooit in mijn leven een echte katholiek gekend en ik ben bijna tweeënnegentig. Het zijn lui die in hun leven wel eon zak bloem aan hosties hebben opgegeten en toch altijd klaar staan de hand in andermans zak te steken, een stervende een trap in zijn gezicht te geven en iemand van goede gezondheid een geweerschot in zijn nieren. Kent u mijn schoondochter, hd^r verwanten?" „Niet van dichtbij. „Ik in het geheel niet. Ik heb mijn schoondochter maar enkele keren ont moet en slechts eenmaal die oom van haar, een kannunik of een aartspries ter." „Een aartspriester." „Een hele zachte man. Hij wilde mij bekeren. Gelukkig was hij op doorreis, anders had hij me bij verrassing het Allerheiligste gebracht. Hij had hele maal niet door, dat ik een religieus mens ben. Maar ik praat teveel, het is beter dat ik een ogenblik uitrust. Laurana verklaarde dit als een te ken van afscheid, hij stond direct op. „Blijft u," zei de oude man, bang dat hem zo spoedig de zeldzame gelegenheid zou ontgaan zich met iemand te onderhouden. Opnieuw scheen hij in te dommelen, af te glijden in de slaap met zijn mooi profiel als van een penning, zoals generaties van studenten het inder daad gezien hebben op een laag relief In de hal van de universiteit (en onder het laag relief een van die opschriften waarom ze, als r.e er ooit op zouden letten moesten lachen. Zo zal hij ook de dood inglijden, dacht Laurana en IEDER HET ZIJNE De apotheker Manno is nadat hij in een anonieme brief met de dood werd bedreigd sajnen met zijn jachtvriend, dokter Roscio, vermooid in het veld gevonden. Een motief voor de dubbele moord lijkt moeilijk te vinden. Een kennis van de twee slachtoffers, professor Laurana, stelt op eigen houtje een onderzoek in. Het blijkt dat dokter Roscio een actie wilde ondernemen tegen een nog onbekende no tabele, die heel de provincie in zijn macht heeft, steelt, en iedereen om koopt. hij bleef met een zekere beklemdheid naar hem kijken. Tot de oude profes sor nog steeds zonder zich te bewegen en alsof hij doorging met het ontwik kelen van gedachten waarin hij opge sloten was, zei „Bepaalde dingen, bepaalde feiten kan men beter in het duist laten waarin ze zich bevinden. Het spreekwoord, de regel is: „de dode is dood, laten wij de levende helpen." Als u dat spreekwoord tegen iemand uit het noorden zegt, denkt hij daardoor aan een ongeluk, waarbij een dode is en een gewonde. En het is redelijk de dode te laten liggen en zich met de gewonde te bemoeien om hem te redden. Een Siciliaan daarentegen ziet bij dat spreekwoord een vermoor de en de moordenaar. De levende die men moet helpen is juist de moorde naar. Wat een dode voor een Siciliaan is, heeft misschien die Lawrence be grepen, de man die er er dapper aan heeft meegewerkt om de eros in het slop te drijven: een dode is een belachelijke ziel in het vagevuur, een kleine worm met menselijke trekken die heen en weer springt op gloeiende stenen. Maar, begrijp me wel, wan neer de dode iemand van ons bloed is, moeten we alles doen om de levende, de moordenaar, zo snel mogelijk in de vlammen van het vagevuur te helpen. Op dit stuk ben ik geen Siciliaan. Ik heb nooit de neiging gehad om de levenden, de moordenaars te helpen en ik heb altijd gedacht dat de gevan genis een concreet vagevuur betekent. Maar iets is er aan de dood van zoon, dat mijn aandacht trekt aan de teven den, dat mij met zorgen vervult voor de levenden." „De levenden, die de moordenaars zijn?" „Nee, nee, niet de leven den die hem materieel en rechtstreeks gedood hebben. Ik denk aan de leven den die hem liefdeloos gemaakt heb ben, die hem ertoe brachten bepaalde dingen van het leven te zien en bepaalde andere te doen. Iemand die mijn leeftijd toevallig bereikt, neigt ei toe om te menen dat de dood een wilsdaad is, in mijn geval een beschei den wilsdaad. Op een goed moment zal ik er genoeg van krijgen om de stem van die man te horen hij wees op de platenspeler het ru moer van de stad, de dienstbode die nu zes maanden zingt over een „een traan op de wang" en van mijn schoondochter die al tien jaar elke morgen informeert naar mijn gezond heid met een nauwelijks verholen hoop te vernemen dat ik eindelijk aan mijn „amen" toe ben. Ik zal besluiten om dood te gaan zoals men de telefoon op de haak legt wanneer er aan de andere kant van de lijn een vervelende vent staat te praten of een idioot. Ik bedoel dit: in een mens kan. een ervaring bestaan, een leed, een ge dachte, een zielstoestand, waardoor de dood voor hem tenslotte een formali teit wordt. En als er verantwoordelij ken zijn voor de dood van mijn zoon, moeten we die zoeken in zijn naaste omgeving te beginnen bij mij, want een vader is altijd schuldig, altijd." De uitgedoofde ogen schenen zich te ver liezen in de verten van het verleden, van da herinneringen. „Zoals u ziet, ook ik ben een van de levenden, die hulp behoeft." Laurana had het ver moeden dat et bétoog van de profes sor een soort dubbele bodem had of tenminste een duistere en verdrietige intuïtie. Hij vroeg „Denkt u hierbij aan iets concreets?" O nee, aan niets concreets. Ik denk aan de levenden, heb ik gezegd. En u?" „Ik weet het niet," zei Laurana. Toen viel er- een stilte tussen hen. Laurana stond op om afscheid te nemen. De oude heer reikte hem de hand en zei „Het is een probleem" en misschien sloeg dit op het leven, misschien op de misdaad. PARTERRE Om dit eens na te gaan (en zo mogelijk ten bewijze) hebben we in ons archief nageslagen wat er het afgelopen jaar te beleven viel in de bioscoop. Er waren bijna 300 film premières, de korte films buiten beschouwing gelaten. Afgaande op de titels kunnen we enige duidelijke categorieën onderscheiden en daar uit onze conclusies trekken op de drempel van Oud en Nieuw. Wat was in? In de krantenkoppen van 1967 keren steeds de volgende onderwerpen terug: Persoonlijkhe den, de Jeugd, Geld, Sport, Vrou wen, Toerisme, Ruimtevaart en het Vorstenhuis. Samen met enkele an dere onderwerpen blijkt de film INDERDAAD een goede weerspiege ling te zijn van het Leven „en wat ons bezig hield." De vrouw die drie mannen be minde. Vrouw voor vriend en vijand. Vrouwen in het donker. Zeven maal vrouw. Zeven vrouwen. Zes vrouwen voor de moorde naar. Droomvrouwen Een vrouw onder de wolven. Johnny Reno, de scherpschutter. A man cMed Adam. Sartana, de schrik van Texas. Superargo, de onkwetsbare. Ringo, de gevreesde. Chuka, de revolverhuurling Ralph Tracy, onze man in Thai land. Mijn naam is Pecos (denk ook aan de kwis „Wie van de drie?"). Django, .de man zonder genade. Coplan schiet met scherp. De man die een ander was. Wereld zonder moraal. Zo gaat dat in Texas. Venetian affair. Slaven. Amerika land van God. Versieren op zijn Italiaans. Echtscheiding op zijn Ameri kaans. Fotomodellen voor Marokko. Hij kwam om te doden. Doelwit 80.000 ton. Blonde lading voor Mozambique. Sabotage complot Gouden Zeven. Jongens wat een nummer. De zeven Macgfegors. Zeven tegen allen. Zeven vrouwen. Het liefje van zeven mannen. Een miljoen voor zeven moorden. Alleen op woensdag Boy, oh boy wat een nacht. A man for all seasons. Wachten tot het donker is. Liefdeszondag in september. Het 52ste uur. Rauwe nacht in Jericho. Zomernachten in Zweden. De nacht van de generaals. Een liefde voor twee weken. Half elf op een'zomernacht. Nacht over Praag. Dagvlinder. k Moed voor elke dag. Een gravin yan Hongkong. Casino Royale. Mijn prinses. De Viking koningin. De schone slaapster. Mahlzeiten. Een harde noot voo O'Brien. Er ligt een lijk in de soep. Champagne moordenaars. Eollipop. Slachting in Chicago. Dan Penelope. Naakt in de schijnwerpers. Een muordsucces. M oig ret en het Van Goghrau- seum. La Collcctionneuse. De man met de vier vingers. Lange benen, lange vingers. Gevaar heeft twee gezichten. Het geheime merkteken. Twee of drie dingen die ik haar weet. Happening. It happened here. Stimulantia. You're a big boy now. Luv. Jonge oorlogshelden. Meisje, minderjarig meisje. Mini mini hip hip. Het gevolg van een jeugdliefde. Witte buffel valt aan. De tijger in Barcelona. He who rides the tiger. De wraak van El Tigro. In het teken van de tijger. Het liefdesleven der dieren. De tortelduif van de geheime dienst. De cobra. De dag dat de vis bouen dreef. Lokvogels van Istanboel. De haan van mijn schoonmoeder. Dagvlinder. Een hoogst merkwaardige tekkel. Dr. Dolittle. Operatie Lady Chaplin. Agent 007 operatie Marokko. Hete zon. Een hoekje van de hemel. Verboden Venus. Rit door de hel. Walkover. Grand Prix. Mister Solo schaakmat. Karate küleps. De judoka en het mysterie der verdachte vrouwen. Gambit. Het spel Is uit. .Finale in Berlijn. De duivel met de rapier. Satan op hoge hakken. De zonen van satan,. Vuurdoop op de Yangste Kyang. Ongewijd» aarde. Je leeft maar twee maal. Naakt en verdoema. Het commando der wrake. Topgeheim. Hotel. Around the world under the eea. De spoken van St. Triana. De onvoorstelbare tocht. Goudfort op Caribo. Cairo, broeinest van spionnen. Eiland der verschikking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1967 | | pagina 5