JONATHAN" 240 JAARFEEST, DIENSTBOBE, OEGELLES, Gebruikte 0RGELS, GODDEN en ZILVEREK VOORWERPEN. Ds CMstsliRs JoieliJiswesiiiii CHR. GER. KERK, D. MOLENBROEK, I ASTHMA I Van allerlei aard. BUI TEN L A N d7 Marktberichten. Burgerliike Stand. Kerkelijke Berichten. ADVERTENTIflN. DONDERDAG 4 FEB. e.k., HET BESTUUR. in de confessieniet in het reglement. Naarrnate meer en meer bleek, dat door de Synodale organisatie niet alleen de Her- vormde Kerk in afgescheidenen en niet- afgescheidenen verscheurd bleef, maar dat zij ook de stoutste ontkenning der Evange- liewaarheid in bescherming nam, heeft Groen op het ter zijde stellen dier organisa tie aangedrongen. Was de Martelaarskerk slecbts vrij, dan was zij nog krachtiggenoeg tegen Rome en Revolutie saam. Het is Groen's groote smart geweest, dat hij de vrieriden niet kon overtuigen van de waarheid, dat de strijd onzer dagen een religiestrijd is. In de- Revolutie openbaart zich de afval van den levenden God. De Re volutie is niet uit de Hervorming voortgeko- men. De Hervorming heeft veeleer de Re volutie gestuit, althans vertraagd. Het is niet een strijd over vooruitgang ot stilstand. Voor diep ingrijpende hervorming was Groen niet bedueht. Voor rechtmatige en histo- rische volksvrijheden was hij een der ijve- rigste kampioenen. Met leeuwenmoed heeft hij geworsteld tegen de Revolutie ook in haar streven naar staatsalvermogen. Groen was niet tegen elke revolutie. Niet tegen die van 1581. Niet tegen die van 1813. Veeleer betreurde hij dat de laatste omwen-* teling niet dieper was doorgegaan, en dat niet met de Fransche heerschappij ook de Fransche geest uitgeworpen was. Hij was niet tegen alle revolutie wel tegen de Revo lutie. Tegen die Revolutie is slechts een wapen het Evangelie. In dieper zin zijn er dan ook slechts twee partijen. De conservatief be- driegt zich als hij meerit door gematigde toe- passing tegen de uitersten- veilig te zijn, waarvoor zoo juist de weg wordt gebaand. Tegen de Revolutie het Evangelie. Daarom bleef Groen steeds de Roomschen oproepen, om hem te steunen. Overeenkomstig het woord van de Ronald »La revolution a com mence par la declaration des droits de l'hom- me elle ne finira que par la declaration des droits de Dieu." Vorst en Volk terug te roepen tot den levenden God, dit is de beteekenis geweest van dit schoone, zij het ook veelszins tra- gische, leven. Zijn arbeid bedoelde niet an- ders dan Volk en Vorst in de ooren te doen klinken wat Da Costa in deze woorden uit- sprak »'t Geheim van alien zegen, (Oranje en Neerland, hoor 't) Is in Gods vrees gelegen, Zijn dienst, Zijn gunst, Zijn Woord." De levendige belangstelling die uit de tal- rijke opkomst naar deze vergadering bleek, was, zooals men trouwens reeds uit dit beknopt verslag ziet, door den spreker niet teleurgesteld. Van haar ingenomenheid met deze schoone en boeiende rede gaf de vergadering in warme toejuiching blijk. Het samenzijn, dat met het lezen van een deel uit Gods Woord, gezang en gebed was aangevangen werd met gebed en het aan- heffen van Psalm 72 11 gesloten. Ingezouden Mededeelingen. a 15 cents per regel. Longziekte, worden genezen. Deze H methode, die snel en zeker werkt, wordt B veelvuldig als uitstekend erkend. Na I vier weken is reeds vooruitgang merk- I Voor uitvoerige inlichtingen wende 1 men zich per briet, waarin postzegels I voor antwoord, tot OFFICE SANITAS 57, Boulevard de Strasbourg PARIS. Namens den nieuw benoemden burge- meester van Roermond den heer mr. L. Ge- radts, zal door de wijkmeesters aan iederen mannelijken ingezetene der stad, boven de 12 jaren, bons wordsn uitgereikt voor acht glazen bier, welke bons even wel ook voor andere doeleinden kunnen dienen. In de N. Bred. Ct. leest men de volgende advertentie, een zeldzaam staaltje van oot- moedigheid In ondergeteekende verzoek, mij niet den titel van »mevrouw" toe te voegen, daar ik niets liever vei lang dan »juffrou w" genoemd te worden. Met achting, mejuflrouw Kwist- hout Van Goch, Ginnekenstraat Breda." Aan het station Delftschepoort te Rotter dam had men jl. Zaterdag-avond een aller- aardigst tooneeltje. Een Delftsche familie was naar Oud-Beier- land geweest, om daar een erfenis in ontvangst te nemen. De onderlinge verdeeling zou, wanneer de familie in haar woonstede was teruggekeerd, nader worden geregeld. Een uit het gezelschap belastte zich met het postje om den schat te dragen, waaronder ook was een vrij zware zak met centen. In afwachting dat de trein zou komen, stond men over de verdeeling te delibereeren. Natuurlijk wilde ieder de grootst mogelijke portie, en daardoor ontstond oneenigheid. Hoe men ook praatte, men werd het niet eens. Op den punt echter was men eenstemmig met algemeene stemmen werd uitgemaakt, dat den schatdrager niets toekwam. Deze, hierover verontwaardigd, wierp den zak met centen der overigen erfgenamen voor de voeten, zoodat de geldstukken over het perron vlogen, waarna men aan hetgrabbe- len ging, dat het een lust was. De schatbewaarder ging de stad in, maakte goede sier en verspeelde daarbij al zijn geld en zijn horlogehij moest zelfs zijn jas be- leenen, om een spoorkaartje te koopen, zon- der jas kwam hij te Delft aan. In het dorp Bovenknijpe, bekend door zij ne bruggenkwestie, die thans bij den Raad van State aanhangig is, moest gisteren een lijk begraven worden. De hooge bruggen zijn te smal om daarover een lijkkist te brengen, het ijs was te zwak om er over te gaan en te sterk om er een geul door te maken, zoodat een hulpbrug over hetkanaal geslagen moest worden, om daarover de lijkkist naar de begraafplaats te brengen. AMERIKA. In den Senaat der Ver. Staten van Noord- Amerika is een wetsontwerp ingediend, om den minister van marine te machtigen tot het bouwen met den grootst mogelijken spoed van 3 groote pantserschepen, 2 pant- servaartuigen voor de kustbescherming, 5 kanonneerbooten en 8 torpedo-booten le klasse, en claarvoor onmiddellijk een voor- loopig krediet van 4 millioen beschikbaar te stellen. Volgens draadberichten uit Washington, zijn de Amerikaansche chauvinisten nogvol- strekt niet bevvedigd met Chili's vernede- ring, omdat hetgeen het doet en voorstelt onvoldoende geacht moet worden. De in- trekking eener nota staat immers nog niet gelijk ^met eene erkentenis van schuld, ter- wijl het opdragen der Baltimore-kwestie aan de rechtspraak van het hooggerechts- hof nog niet hetzelfde is als aan Amerika's eischen recht te verschallen, zooals in het ultimatum verlangd wordt. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm voltooide gisteren zijn 33e levensjaar. De Rijks- en Landdag hiel- den daarom gisteren geen zitting, maar elk een Essen, een feestmaaltijd ter eere van Z. M. 's lveizers broeder Heinrich is Zondag te Weenen plotseling door influenza over- vallen. Als een gebeurtenis van politieke beteeke nis wordt het beschouwd, dat gisteren bij ge- legenheid van 's Keizers geboortedag, de minister van eeredienst, graaf Zedlitz, met den Rooden Adelaar eerste klasse begiltigd is geworden. Daaruit wordt afgeleid, dat de Keizer besloten heeft in de dreigende minis- terieele crisis den minister van eeredienst tegenover de meer liberale leden van het Kabinet te handhaven. De toon van de libe rale bladen is hoe langer hoe meer verbitterd wegens de bittere ontgoocheling, welke de aanvankelijk zoo vreugdevol begroete »nieu- we koers" bun berokkent. De moeder der keizerin van Oostenrijk hertogin Ludovica (weduwe van Max, her- tog in Beieren) is te Munchen overleden. Wegens ongesteldheid zal keizerin Elisabeth niet bij de begrafenis kunnen tegenwoordig zijn. Ook keizer Frans Jozef is lijdende aan rheumatische aandoeningen en kan zich dus niet naar Munchen begeven. In zijne plaats zal riu 's Keizers broeder gaan, aartshertog Lodewijk Victor. ENGELAND. In een buitengewoon nummer van de London Gazette wordt een brief openbaar gemaakt van de Koningin aan den minister van Binnenlandsche zaken. H. M. spreekt haren hartelijken dank uit aan de millioenen barer onderdanen, die haar zoo treffend hunne deelneming hebben doen' blijken bij den dood van haar beminden kleinzoon, die in den bloei van het leven weggenomen is. Bij ai den haar opgelegden arbeid en kommer bidt de Koningin, dat God haargezondheid schen- ken moge, om zoo lang haar leven verlengd wordt, hare krachten te kunnen wijden aan het geluk en het welzijn van het dierbare vaderland. De Daily News bevat berichten uit Odes sa, volgens welke de verwikkelingen in Perzie koren op den molen zouden zijn van de Russische ultra-nationalisten. Openlijk wordt verklaard, dat de oorzaak der ongere- geldheden in de kuiperijen van zekere Engel- sche kapitalisten schuilt, die steun vinden bij het ministerie van buitenlandsche zaken. De ultra-nationalistische organen beweren, dat Rusland tot elken prijs zijn invloed te Teheran moet herstellen en dat de Russen, zoo de ongeregeldheden grootere afmetingen aannemen, verplicht zijn den Schach van Perzie te hulp komen tot herstel van den vrede in zijn rijk. FRANKRIJK. Ook de Parijsche Beurs liep gisteren het gerucht, dat Stamboulod dood was. Depeches uit Weenen, door Havas ontvangen, bestem- pelen echter dit bericht als eene mystificatie. Stambouloff heeft nog altijd hevige koorts, doch zoo er geene complicaties bijkomen, is zijn leven niet in gevaar. In antwoord op eene aanvrage van het departement van kolonien, heeft de Fransche resident te Porto Novo formeel de berichten gelogenstraft, welke door passagiers van de Thibet omtrent den staat van zaken te Kotoonoe waren aangebracht. SPANJE. Blijkens berichten uit Bilbao en Madrid wordt de toestand in de mijnstreken van Somorostro, nabij Bilbao, steeds ernstiger. De geheele streek der mijnen is door mili- tairen bezet. De staat van beleg is afge- kondigd, tengevolge der houding van de werkstakers, die zich van eene bewaarplaats van dynamiet meester hadden gemaakt. Jl. Dinsdag had te Bilbao eene botsing plaats tusschen de werkstakers en de politie. Er werden schoten gewisseld en eenige personen gekwetst. De werkstaking breidt zich uitin al de mijnen staat de ar beid stil, en de hoogovens worden door de politie bewaard. Er heerscht groote onge- rustheid. Rogge23 29 Jan. zor.der handel. Gerst 2329 Jan. zonder liondel. Moutwijn: 23—29 Jan. 19. Jenever 23—29 Jan. 114.50. per hect. cont. zonder fust en zonder belasting. S. S. V.: 23 Jan. fl.60. 25. fl.50. 26 en 27. fl.40. 28. f 1.30. 29. fl.50. GEBOREN: 21 Jan. Elisabeth, dochter van C. J. Wil- lemse en M. C. van der Heiden, Raam. Jannetje, dochter van W. M. van der Most en N. Brussaard, Achtersingel. Urmpje, dochter van A. Kudders en W. Bleecke, Haga- straat. Jan, zoon van L. Berrevoets en E. van der Beek, Nieuwsticht. 22. Albert, zoon van A. Vroon en H. van Dijk, Grof- baan. Gerardus Hendrikus, zoon van B. H. Loke en M. G. Schuurmans, Lange Achter- weg. Petronella, dochter van D. Molenbroek en M. Bezemer, Lange Haven. Cord Hendrik, zoon van L, van Wagtendonk en M. H. de Bruin, Kreupelstraat. 23. Christiaan, zoon van G. Suttorp en B. van Roon, Hoofdstraat. Leendert, zoon van D. van der Vlies en H. van Wolferen, Laurenstraat. Wilhel- mus Leonardus, zoon van D. Kloos en J. Simons, Broersveld Gerardus Cornelis, zoon van J. van Wezenberg en M. C. van der Hoeven, 's Gravenland. 24. Anna, dochter van A. Scheurkogel en M. Stolk, Broersveld. 25. Arij, zoon van W. van der Plas en J. van Meurs, Lange Nieuwstraat. 26. Alida, dochter van P. Schrooten en P. Krommenhoek, Bleekerstraat. Johanna Ca- tharina, dochter van G. C. Markus en J. H. Waltman, Nieuwstraat. Antje, doch ter van IC. Schipper en (S. van Zandvliet, Nieuwe West Frankelandsche laan. OVERLEDEN: 21 Jan. Johanna Schapers, oud 83 jaar en 11 maanden, wed. van M. A. van Pinxteren, Dam. Johanna Groeneweg, oud 72 jaar en 4 maanden, wed. van J. van der Ree, Hoordslraat. 22. Catharina Albers, oud 80 jaar en 5 maanden, wed. van J. de Wolf, Singel. 23. Herman Bernard Determa, oud 67 jaar en 10 maanden, Rotterdamsche dijk. 26. Maria 't Hardt, oud 66 jaar en 11 maanden, wed. van J. G. Willebrand, Verbrande Erven. Johanna Braak, oud 74 jaar en 3 maanden, wed. van J. De ters, Nieuwe Haven. Johannes van der Hoeven, oud 56 jaar en 4 maanden, Lange Achterweg. 27. Jan van Wamele.n, oud 1 jaar en 8 maanden, Broersveld. 28. Laurens de Lange, oud 84 jaar en 4 maanden, Hoogstraat. GEHUWD: 28 Jan. C. Fitsch en H. P. Suttorp. In de Zondagvoormiddag-godsdienstoefening bij de chr. geref. Gemeente te Schiedam werd de van Bolsward beroepen herder en leeraar ds. S. T. Goslinga in zijn dienstwerk bevestigd door ds. L. van der Valk van Delft, met eene rede naar aanleiding van 1 Petrus 5 vers 2a. Ds. Goslinga hield des avonds zijn intree- rede, waarvoor hij tot tekst had gekozen 1 Cor. 2 vers 2. Eenige afgevaardigden van de Ned. Geref. Kerk werden broederlijk toegesproken en verzocht de groete over te brengen. Aan het slot der godsdienstoetening werd den nisuwen leeraar door zijn gemeente toe- gezongen psalm 122 vers 3. Bij beide plechtigheden was de kerk stampvol. BEROEPENNaar Amsterdam, J. Th. Visser, (Herv.) te Rotterdam. Naar Oud- Vossemeer, J. W. F. Roth, (Herv.) te Otto- land. Naar Middelburg, (3e maal) J. D. v. d. Velden, (Ned. Geret.) te Maasland. Naar Rozenburg, P. J. Wauters, (Herv.) te Goe- dereede. Naar Zevenhoven, C. Hengeveld, (Herv.) te Aarlanderveen. Naar Hierden (bij Harderwijk), C. Bouthoorn, (Herv.) te Dirks- land. Naar Gouda, J. W. Berkelbach van den Sprenkel, (Herv.) te Breda. AANGENOMEN Naar Noordwijk-Binnen, door S. Verhoeff, (Herv.) te Eemnes-binnen. Naar Renkum, door J. W. H. Kalkman, (Herv.) te Allen aan den Rijn. BEDANKT: Voor Benthuijzen, door J. W. H. Kalkman, (Herv.) te Allen aan den Rijn. NED. GER. KERK. OOSTERKERK. Zondag voorm. 10 uur Ds. Boonstra. Zondag avond 5£ uur Ds. Boonstra. OM COSTAST GELD, voor en in het Venduhuis aan de Hoofdstraat, G. 173, op a. s. Doiiderdag den 4 Februari 1892, des voormiddags ten 10 ure, door den Vendumeester J. SCHEURKOGEL, ten over- staan van den Deurwaarder A. BOSMAN, te Schiedam, Menbilaire en andere roe- rende Goederen, waaronder: eenige diverse Kabinetten Linnenkasten Commodes, Chiffonieres, Hangkast, Ledikanten en Springmatrassen Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilde- rijen, Wekkers, Klokken, Regula- teurs, Pendule met Coupes, Piano, Trapnaaimachine,Haarden,Kachels, Fornuizen, Waschkuipen, Emmers, Ivippenhok, Steenen- en Zandwa- gen, restant Schoenwerk, Sigaren, eenige Karpetten en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. Daags te voren van 10 tot 4 uren te zien. Goederen kunnen worden bijgebracht, mits te voren besproken. alhier, noodigt belangstellenden vriendelijk uit tot bijwoning van haar des avonds ten 7J are, PIANTAGE, ALHIER, hoopt te vieren. Als SPREKERS zullen daarbij optreden I>s. BOONSTRA Ds, GOSLINGA. TE HUTJR: Een PAKHUIS met Kantoor en twee Zolders pi. m. 50 a 60 M., hoek Schie en Ooievaarssteeg. Voorts WONINGEN in de Kortlandslraat en GRAANZ0LDERS op de Noordvest, twee elk van 50 Last en 2 te zamen 40 Last. Een 1IEERENHUIS met DISTILLEERDERIJ, PAKHUIS enz. Adres NUMAN, Markt, te bevfagen van nm, 12—1 en 's a. 5—8 uur. Er wordt gevraagd: EENE FLINKE bij Mej. C. F. COMPANUS. Lange Haven, C 45fl. beveelt zich beleeld aan tot het geven van aan eerstbeginnenden. IV. O. Aan hetzelfde adres TE KOOP voor spotprijzen. VAN ZOOALS DAT ZIJ IN BE EN

Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken | 1892 | | pagina 3