EPILEPSIA D4MES-C0NFECTIE. EEN MEISJE, gevraagdT DIENSTMEI3JE, ziadelijke Waschsler. WERKVROUW. B ER ICH T. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Kerkelijke Berichten. I>ep6t Mej. i-BK JONS-VAN DEH AKKES, BUITENLAIMP. A.DVERTENTIEN. MAATKNIPPEN. WERKVROUW. Ingezonden Mededeeiingen. OFFICE S ANITAS den lieer BURKI, Broersveld 482; ter overname aangeboden. Tusschen Woensdag avond 8 en Donder- dagnacht 3 uur is van het dek der pak- schuit van schipper F. v. d. Velden, liggende in de Schie nabij de spoorbrug alhier, een fustje met 100 liter jenever gestolen. Dader onbekend. De politie doet onderzoek. Door den heer A. van Noortwijk Sr. is tegen 1 October a. s. eervol ontslag aange- vraagd als hoofd der school te Ammerstol, welke betrekking door hem gedurende na- genoeg 52 jaar vervuld werd. Afloop der aanbesteding, gehouden op 3 Maart 1892, door het bestuur der vereeni- ging tot Christelijke verzoiging van krank- zinnigen en zenuwlijders in Nederland, voor het bouwen van 4 paviljoens en een keuken- gebouw op het landgoed Bloemendaal onder Loosduinen. Ingeschreven door M. Houtman, den Haag, voor f 138.663; J. Pinster, Schiedam, voor f 121.170Jac. Hoek Jbz., Schiedam, voor f 117.840 J. Timmer, Meppel, voor f 105.888. Gegund aan den heer Timmer. Mr. Van der Kaay. De benoeming van het Kamerlid Mr. Van del Kaay tot Raadsheer van het Hot te 's-Gravenhage, heeft hier en daar de uit- spraak uitgelokt van partijbenoeming een vergelding van diensten, der liberate partij bewezen. Bij de installatie van den Raadsheer, die gisteren plaats had, kon de voorzitter zijn spijt over deze benoeming, die buiten de voordracht om was geschied, niet verbergen. Na de gebruikelijke formulieren richtte de voorzitter Mr. Spoor, het woord tot den nieuwbenoemde. Hij herinnerde er aan, dat de aanbevelingslijst van het Hof had bestaan uit de heeren Mrs. van Oosterzee, Scholten en Sleeswijk en hoewel het Hof weet, dat van die aanbevelingslijst kan wordenafgewe- ken, heeft het toch tot zijn verbazing ge- zien dat de Minister van Justitie gemeend heeft van die aanbeveling te moeten afwij- ken. De voorzitter, de kundigheden van de drie hiervoren genoemde rechters in het licht stellende, achtte zich daartoe verplicht om het denkbeeld geen ingang te doen vin- den, dat het Hot een zijner onwaardige aan beveling had gedaan. Hopende dat het lid- maatschap van de Tweede Kanper der Sta- ten-Generaal de richtige vervulling van zijn plichten als raadsheer niet in den weg zou staan en dat de verhouding tusschen den nieuwbenoemden raadsheer, aanvankelijk een welwillende, weldra in een vriendschappelijke zou overgaan, verklaarde hij Mr. W. v. d. Kaay plechtig gei'nstalleerd, deelde mede dat hij deel zou uitmaken van de 2e Kamer voor de behandeling van stratzaken en ver- zocht hem zitting te nemen. Uit Suriname. Door den Gouverneur zijn ter goedkeuring aan de Koloniale Staten ingediend twee orit- werp-verordeningen, de eene houdende ver- deeling der kolonie Suriname in districten, en de andere betrekkelijk het districtsbestuur. Doordat bij eerst vermelde verordening wordt voorgesteld het gedeelte grondgebied van Suriname langs de Marowijne aan te wijzen als het district Marowijne, wordt het aantal commissarissen met een vermeerderd. Verder wordt voorgesteld aan iederen dis- tricts-commissaris een secretaris toe te voegen. Door den Gouverneur is aan de Koloniale Staten ter goedkeuring toegezonden eene verordening houdende bepalingen omtrent het uitgeven van concessies tot exploitatie der balata in Suriname. Wie nog niet overtuigd is, dat de roomsch- katholieken onderling verdeelt zijn en twee stroomingen onder hen duidelijk en klaar worden waargenomen, die leze de Tijd met zijn fraai gestyleerde zinnetjes en o zoo voorzichtig gestelde artikelen en de beschou- wingen, waarmede dr. Schaepman te- genwoordig het Centrum zoo lezenswaardig maakt. De Tijd conservatiefdr. Schaep man democratisch gezind. Hoewel prys stellend op een Regeering voor het volk, verlangt de Tijd dd&rom nog geen Regeering door het volk wel eenpo- pulaire, maar geen democratischewel een, waarbij het heil-der volksklasse op den voor- grond kan staan, maar niet een waarbij die volksklasse aan de stembus haar invloed kan doen gelden. Het blad spreekt, met volko- men eerbiediging van andermans gevoelen, als zijne meening uit, dat het nog niet overtuigd is van het nut en van den plicht tot ontwik- keling onzer instellingen in de democratische richting, zoodat men in de uitbreiding van het kiesrecht opeens zou moeten gaan tot de uiterste grenzen der grondwet. Vervolgens verklaart de Tijd, dat »de kracht van het Pauselijk bestuur is gelegen in de gemoedelijke volgzaamheid der geloo- vigen, die op haar beurt voortvloeit uit de innige overtuiging bij alle ware Katholieken, dat de Paus hen bestuurt tot hun waar wel- zijn, en dat wat hij verordent alleszins ge- schikt is om dat welzijn te bevorderen." En wat antwoordt Dr. Schaepman daarop Hoe nu, roept hij uit: »Hoe nu, wij zouden hier te doen hebben met sgemoede- lijke volgzaamheid", met een >innige over tuiging" over 'sPausen welgezindheid Hoe nu, een wereld-feit als de eenheid in geloof en zeden, in gehoorzaamheid en eerbied ver- klaard door deze alledaagsche woordekens? »De katholieke wereld, die in de Veree- nigde Staten de voile democratie aandurft, die elders hare monarchale gezindheid hoog houdt, die in Duitschland het algemeen stemrecht weet te waardeeren, die in Ierland om Home Rule vraagt en in geheel Enge- land de vrije instellingen liefheeft, de katho lieke wereld, waarin vastberaden, voorzich- tige behoudszucht even goed aan het woord is en aan het woord rnoet kunnen komen als kloeke, rechtmatige vrijheidszin, die katho lieke wereld zou de kracht van haar bestuur vinden in igemoedelijke volgzaamheid" en in »een innige overtuiging" op de brave be- doelingen des Pausen »Laat ons onze eigen grootheid niet ver- kleinen. De kracht van het pauselijk bestuur ligt in het geloof aan het sGij zijt Petrus", in het geloof, dat door de genade wordt ge- geven en behouden en zeker, ook door de historic bevestigd en versterkt. Gehoorzaam heid des geloofs is hier het woord en mij dunkt, wij zijn nu ver genoeg van de over- eenkomst tusschen Staatsinrichting en Kerk- bestier." En aan het slot van zijn artikel »Een woord over volksregeering", klinkt het vMen behoort toch ook een weinig acht te geven op de geschiedenis. Het toenemen van den volksinvloed op de regeering en dat wel in den vorm van kiesbevoegdheid is een onloochenbaar feit. Herinnert gij het U Voor vijftig jaren waren zij, die evenals ik nu, door woord en pen aan dien invloed kracht en beteekenis trachten te verschaffen, nog eenvoudig een deel van »het volk." Wij werden eenvoudig als onmondig beschouwd. Niet omdat wij Papisten waren, maar omdat wij niet behoorden tot de regeerende klasse. Het zal toch wel geen schandezijn te erken- nen, dat de meesten onder ons hun geslachts- boom nu juist niet in de dagen der kruis- tochten zien opschieten, het zal wel geen schande zijn te erkennen, dat de meesten onder ons, waar het staatkundige rechten en bevoegdheden betrett, homines novi zyn. Hoe zijn wij dit geworden Mede door den historischen gang, dien de uitbreiding van de zelfregeering bij de ontwikkeling onzer toestanden vordert. »Het is goed dit alles eens te overwegen. Wat mij ten minste betreft, ik acht mij niet gerechtigd, om den gang der historie voor afgesloten te houden, nu ik het recht tot medespreken verkreeg." a 15 cent per regel. 0 Kramp- en Zenuwlijdenden; z kere genezing naar de eenige, duizendmaal beproefde methode. Behandeling per brief na inzending van een uitvoerig bericht, dat met postzegel voor antwoord te adresseeren 67, Boulevard de Strasbourg PARIS. AMERIKA. Blijkens eene depeche aan de New-York Herald uit Valparaiso, hebben Pereira, mi nister van buitenlandsche zaken, en Blanco, minister van oorlog en marine, hun ontslag genomen. Waarschijnlijk zouden de andere ministers hetzelfde doen. De reden daarvan zouden zijn de voorstellen van den minister van financien, tot verbetering van den linan- cieelen toestand van Chili. DUITSCHLAND. De Reiclis-Anzeiger meldt, dat naar aan- leiding van de jongste ongeregeldheden in de straten der hoofistad, uit arbeiderskrin- ger. den Keizer verscheidene verklaringen en geschriften gezonden zijn, waarin leedwezen over de gebeurtenissen, trouwe verknochtheid en onverstoorbaar vertrouwen uitgesproken wordt. Vooral schijnt het de' rit des Kei- zers op 26 Februari, te midden van wild be- wogen menscherimassa's, geweest te zijn, welke een diepen indruk gemaakt en aan- leiding gegeven heeft tot' genoemde verkla ringen, waarin aan dit gevoel op kenschet- sende wijze uitdrukking gegeven is. De straatwanordelijkheden te Berlijn schij- nen te hebben opgehouden. Maandag-avond bleef het kalm. De Nordd. Algem. Zeit. zegt in een officieus opstel, dat de buitensporig heden moeten geweten worden aan de soci- aal-democratie, die tevergeefs tracht de bewering ingang te doen vinden, dat zij daarmede niets gemeens heeft. Zij heeft wel degelijk de buitensporigheden uitgelokt, voornamelijk doordat zij sedert het najaar in de vergadering van den gemeenteraad voorstellen indiende, welke de strekking had- den, om den nood, die naar hare bewering wegens gebrek aan werk bestond, te bestrij- den, verder doordat zij vergaderingeri van zoogenaamde werkeloozen bijeenriep, ofschoon destijds nog ongewone nood, noch gehrek aan werk te Berlijn bestond. Maandag is te Berlijn een geheirne verga dering van anarchisten gehouden, w.iarin besloten werd den 18n Maart een groote demonstratie te houden, en zich in massa te begeven naar de graven der gevallenen in de Maartdagen van 1848. De ministers zijn bijeen geweest, om over den toestand te beraadslagen. Wat van de vergadering is uitgeiekt, bewijst, dat zij het midden hield tusschen het groteske en hetkomieke. Er heerschte eene babyloniscbe spraakver- warring, en niemand der aanwezigen wist een afdoend antwoord te geven op de vraag wat eigenlijk het anarchisme is. Nadat de vergadering onder allerlei rumoerige toonee- len tot middernacht had voortgeduurd, werd zij tot Maandag verdaagd. ENGELAND. Gladstone werd Maandag-middag aan het Charing Cross station te Londen door een talrijke menigte begroetde voornaamste liberale parlementsleden stonden aan het station, luide werd hij toegejuicht. Na een kort oponthoud ten zijnent, begaf hij zich in den avond reeds naar het Lagerhuis, waar Lowther zijne mededeelingen over de werkuren in Frankrijk moest afbreken we gens de langdurige en luide toejuichingen die den leider der liberaler, werden toege- bracht. Het Lagerhuis heeft daarop de supplementaire begrooting in behandeling genomen. De Engelschen zijn zeer ontsteld, door de kordaatheid, waarmede de jonge khedive van Egypte optreedt. Zij beschouwden Egypte eigenlijk als eene kolonie, met een inland- schen vorst onder hunne voogdij, maar Abbas-pacha doet hen den waren toestand eerbiedigen een vrij land, waarin zij slechts troepen ter bescherming hebben. Deri vorigen khedive werd door de Britsche troepen zelfs niet de militaire eer bewezen, maar dejonge Abbas heeft daarover den Engelschen kom- mandant, generaal Grenfell, onder handen genomen, en deze was zoo goed niet, of hij moest" een dagorder uitvaardigen, waarbij hij zijne troepen beveelt, de honneurs te be- wijzen, zoo vaak de Khedive ot eenig lid zijner familie hunne gelederen of kazernes passeert. Rogge27 Febr. 4 Maart zor.der handel. Gerst 27 Febr. 4 Maart zonder handel. Moutwijn 27 Febr. 4 Maart f9.—. Jenever: 27 Febr.—4 Maart f 14.50. per hect. cont. zonder fust en zonder belasting. S. S. V.: 27—29 Febr. fl.90. 1 Maart f 1.80. 2 en 3. fl.50. 4. f 1.60. GE BORE N: 24 Febr. Cornells Johannes, zoon van J. Soeters en M. L. Machielse, Konijnen- buurt. 26. Johanna Maria, dochter van J. P. van Rhijn en H. van Lingen, Hoogstraat. Johanna Maria, dochter van J. J. Gokker en M. R. Buddenhohmer, Grofbaan. Neel- ije, dochtpr van J. Ta'nls en P. de Vqs, Kethelstraat. - Elisabeth Glasina, dochter van J, van den Tempel en K., Bos, Singel. 27. Albert, zoon van F. Vogelezang en J. Zij- demar.s, Nieuwe .West Frankelaridsche laan. 27. Dirk Marinus, zoon van W. J. Zon en J. Diest, Breedstraat. 28. Jelsje, doch ter van J. J. Zandwijk en A. Olie, West Frankelaridsche laan. Clementia, dochter van J. M. van Kasteren en A. Verhezen, Broersvest. 29. Willem, zoon van W. van der Knaap en W. van Meurs, Grofbaan. 29. Willem, zoon van K. Nauman en M. Har- tendorp, Gasstraat. Elisabeth, dochter van J. van Katwijk en A. van Gent, Maas- straat. - 29. Christiaan Frans, zoon van D. de Ronde en M. van der Most, Kreupelstraat. 1 Maart. Carolina Johanna Liduina., dochter van P. J. de Graaf en J. C. Reijgersberg, Schie.2 Maart. Elisa Willem, zoon van J. Kos- tense en E. Boer, Nieuwe SingeIstraat. 3. Johannes Nicolaas Wilhelmus, zoon van P B. Swart en A. C. Backers. Spoorstraat. Johannes Otto Joseph, zoon van H. J. Hodes en J. P. Koppert, Dammelaan. OVERLEDEN: 25 Febr. Jacob Bos, oud 24 jaar en 2 maanden, Lange Achterweg. - Gerrit de Vries, oud 1 maand, Broersveld. Jacobus Johannes Maria van de Water, oud 7 jaar en 7 maanden, Willemshofje. Maria Jo hanna Hendrika van Leeuwen, oud 3 dagen, Roosbeek. 27. Wouter van der Heijden, oud 87 jaar en 9 maanden, Overschiesche straat. Catharina Verhoozen, oud 62 jaar en 1 maand, wed. van N. Reygersberg, Frankenland. Pieter Bubberman, oud 6 maanden, Broersvest. 28. Een levenl. aarigeg. dochter van J. W. Bosman en A. J. Bakker, Breedstraat. Johannes Martinus de Bruin, oud 1 maand, Lourenstraat. Jan van Wieringen, oud 16 jaar en 8 maanden, Dammelaan. 29. Hendrikus Cor nells Markx, oud 36 jaar en 11 maanden, Hagastraat. 1 Maart. Een levenl. aangeg. dochter van J. A. Loomari en A. M. Burger, Nieuwe Haven. Anna Catharina Schuman, oud 71 jaar en 8 maanden, wed. van J. H. Eggelmeier, Broersveld. 2. Huibert van Aaken, oud 7 maanden, Broersvest-. - Mar- garetha Bakkes, oud 74 jaar en 5 maanden, wed. van J. Schippers, Hoogstraat. - Anna Habraken, echtgen. van A. van Baarle, oud 69 jaar en 1 maand, Spoorstraat. 2. Wilhelmus Jacobus Witberg, oud 34 jaar en 4 maanden, Achtersingel. Hannes Offer- mans oud, 7 jaar, Nieuwe West Franke- landsche laan. ONDERTROU WD 25 Febr. L. van den Bout en P. Tromp. G E H U W D: 2 Maart. J. Slavenburg en M. M. Soeters. BEROEPENNaar Katwijk-Binnen, C. Kuijper, (Chr. Geref.) te Katendrecht. Naar Strijen, K. Stelma, (Ned. Geref.) te Voor- burg. Naar Voorthuizen, (3de maal), C. L. F. van Schelven, (Ned. Geref.) te Oude- en Nieuwe Wetering. AANGENOMENNaar Leimuiden, door C. S. van der Voet, (Ned. Geref.) cand. te 's Gravenhage. BEDANKT Voor Oudshoorn, door A. T. van Dijken, (Ned. Geref.) cand. aan de V. U. NED. GER. KERK. OOSTERKERK. Zondag voorm. 10 uur Ds. Boonstra. Zondag avond 5£ uur Ds. Boonstra. Zondag 45. (Chr. Ger. en Ned. Ger. Kerk.) Donderdag avond uur Ds. Boonstra. Biduur voor 't gewas. Bij deze deel ik de geachte ingezetenen mede, dat ik, evenals in Den Ilaag, Rotter- terdam en Leiden, van mijn bekende lste kwaliteit K0FF1E, voor Schiedam een heb geplaatst bij de prijs is per 5 ons 55, per 2£ ons 28, per ons 11£ cent; zoowel gemalen koffie als boo- nen. Niet aan de eischen voldoende, geld terug. Uw dw. dn., HENDRIK KUIJER, Stoomkoffiebranderij, Theehandel, Sigarenfabrikant, Veenkade 102, Den IJaag. Sigarenwinkel op aannemelijke voorwaarden Franco Brieven onder letter G, aan 't Bureau dezer Courant. Voor hen, die grondig onderricht ver- langen in het MAATKNIPPEN, het maken van COSTUMES enz., biedt zich daartoe, op aannemelijke voorwaarden de gelegenheid aan bij Weslmolenstraat, A 179, alhier. Gr e vraagd: beneden 15 jaar, voor halve dagen. Te bevragen hoek Ooievaarssteeg no. 24. EEN FATSOENLIJK liefst beneden 15 jaar en een Te bevragen Oostsingel 169r-' Voor den SCHOONMAAK wordt gevraagd tegen half Maart een nette Werkster. Zich te ver voegen 's morgens Voor 12 uur bij den heer S. A. MAAS. Voor twee dagen in de week gevraagd een nette, zindelijke, Te bevragen bij Mejuffrouw HOEK -V. d. Most, Buitenhaven, Stalhouderij.

Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken | 1892 | | pagina 3