Uit en voor iiel Binnenland. I ASTHMA Marktbencnten. Burgerlijke stand. Kerkelijke Bericnten. Ingezonden iVLededeeiingea. OFFICE SANITAS ren er op brachten. Alleen die staffer, ver- dwijnen door 't wasschen, die zich met liet water vermengen, van daar, dat, wanneer de tarwekorrels buiten op een kleed gedroogd zijn, zij eerst uitgezocht moeten wordert om de steentjes er uit te verwijderen alvorens meri ze kan malen deed men dit niet, dan was, wat tebegrijpen is, het meet riiet bruik- baar. We hebben vernomen, dat ook in dezen toestand verbetering komt door den invoer van maai- en dorschmachines en wan-mo- lens. Zooals we reeds zeiden bestaat Transvaal voor 3 4 uit uitmuntenden kleigrond, zoodat de magere trekossen op zulk weiland in di ie maanden, natuurlijk zonder ze te laten wer- kendoor en door vet worden. Zomer en Winter loopt het vee daar buiten liooien doet men er niet, evenmin Iegt men graslan- den aan, of maait het gras af. Heeft een boer in Augustus of September te veel dor gras, dan brandt hij het af en met de eerste regenbui ontspruit het weer opnieuw. Der- gelijke behandeling heeft wel eens een of ander ziekteverschijnsel onder het vee ten- gevolge, bijv. provinater enz. Er zijn boeren in Transvaal, die 5 of 600 stuks hoornvee hebben (enkelen zelfs nog meer) of 4 k 5000 stuks schapen of 1000 1500 paarden. Eigeriaardig is het, naar wij opmerkten, dat heeft een boer zooveel vee het altijd of alleen hoornvee of alleen schapen of alleen paarden waren die hij bezat. Nim- mer heeft hij twee of drie diersoorten in zoo'n groote hoeveelheid bij elkaar. Q. N. Schiedam, 11 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de Geestelijken en Bedienaren van den Godsdienst bij de erken- de Kerkgenootschappen en de Studenten in de Godgeleerdheid, die daartoe aan erkende inrichtingen van onderwijs worden opgeleid, in deze Gemeente voor de Militie hebben ge- loot en, bij aanwijzing voor den Militieraad, zullen moeten worden of bereids in voorgaande jaren bij de Militie zijn ingelijfd, en krachtens Art. 127 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad No. 72,) voor een jaar van den werkelijken dienst zijn ontheven Dat zij, volgens Art. 71 van het Koninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad No. 46,) voor den lsten April aanstaande, bij den Burgemeester dezer Gemeente moeten ind'eneu de aanvragen om onthetfing van den werkelyken dienst, in het aangehaalde Wets- artikel vermeld, onder overleggfng van de bewijsstukken, omschreveri in Art. 69 en vastgesteld bij Art. 70 van genoemd Konink lijk besluit. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet hebbende op Art. 150 der Wet van den 19n Augustus 1861 Staatsblad No. 72) roepen bij dezen op alle lotelingen der lichting van 1892, die verlangen mochten bij de Z e e m i 1 i t i e te dienen, om daar- van voor den In April aanst. ter gemeente- secretarie aangifte te doen. Tevens wordt, naar aanleiding van de cir- culaire van den heer Commissaris der Ko- ningin in deze provincie, van den 17n Fe- bruari 1881, A. No. 333 (2e Afd.) ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat de keuze uit de lotelingen, die zich voor de Z e e m i I i t i e opgeven, door den Minister van Marine wordt overlaten aan de oflicieren van de Marine, met de overbrenging der Zee- miliciens belast, en mitsdien alle verzoeker. om inly ving bij de Zeemilitie, tot het Departe- ment van Marine gericht, voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden. In zake den aanslag in de plaatselijke directe belasting der stearine-kaarsentabriek Apollo" albier, is Vrijdag terterechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam conclusie genomen in een voor de gemeente gunstigen zin. De rechtbank heeft de uit- spraak bepaald op Maandag 28 dezer. zal ik mij tegen hem blijven verzetten.'' Hij sloeg de deur toe en ging heen, terwijl lJicntje zich naar de weduwe be- gaf, bij wie zij ruim een uur bleef en toen langs de straatweg huiswaarts keerde in de hoop Leendert te zullen aamref- fen, die langs dezen zelfden vveg zou ko- men. OnderwijI had Hendrikscn zijn sjees laten aanspannen, da ir hij een verkooping van landerijen wilde bijwonen. Norsch en ontevreden was zijn stemming. Hij had zoo gehoopt dat Uientje meer over- eenkomstig zijn wensch zou gehandeld hebben, en hierin zag hij zich nu te- leurgesteld. Geen wonder, dat hij zwart voor zich heen keek, terwijl hij in het lichte rijtuig zat en langzaam den straat weg opreed. Een eindweegs gereden hebbende, zag hij een man, wien de ge- heele weg scheen toe te behooren, want hij slingerde dan hier, dan daar heen, zoodat het duidehjk was, dat hij te veel De voorloopig vastgestelde kiezerslyst voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal bevat 1303 namen van kiezers in deze gemeente, die voor leden der Provin- cia'e Staten 1299 en die voor lederi van den gemeenteraad 1292. Het vorige jaarbedroeg dit getal respectievelijk 1298, 1294 en 1289. Van de Dinsdag gehouden verkiezing. voor een lid der Prov. Staten van Utrecht in het district Amersfoort, is de uitslag, dat herstemd moet worden tusschen den liberalen candidaat Mr. A. J. de Beaufort, die 459 stemmen en den R. K, candidaat den heer C. T. van Beek, die 511 stemmen kreeg. Op den antir. can didaat, den heer J. H. de Wael Malefijt, giogen 451 stemmen. Bij de vorige tusschentijdsche verkiezing in dit district had de R. K. kiesvereeniginggeen candidaat gesteld. Toen werd de candidaat der antirevolutionairen, Graaf Schimmelpen- ninck, burgemeester van Amerstoort, gekozen met 692 stemmen, terwijl de liberale candi daat toen 611 stemmen haalde. Een 56-tal grondeigenaren, vruchtgebrui- kers en pachters van bouwlanden en boeren- woningeu gelegen in de gemeente Oldebroek, op de Veluwe, provincie Oelderland, hebben een adres gericht aan de Koningin-Regentes. waarin ontheffing wordt verzocht van de tien- den door of namens de administrate van het Kroondomein genoten. In het dienstjaar 1892/93 zullen in de onderscheidene provincien de volgende opcen- ten op de personeele belasting worden gehe- ven Noordbrabant 19, Oelderland 5^, Zuid- holland 3, Zeeland 18, Utrecht 6, Friesland 21£, Overijsel 10, Groningen 31, Drente 16 en Limburg 13. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een aantal hoornlooze geiten (van Zwit- sersch ras, met groot melkgevend vermogen) aangekocht voor de eerstvolgende tentoonstel- lingsverloting te Leiden. Tot lid van den gemeenteraad van Maas- land is gekozen de heer Arend van der Lely, met 127 van de 195 geldige stemmen. De heer P. Buitelaar, kandidaat deranti-revolu- tionaire kiesvereenigingen, verkreeg 67 stem- men. Naar men van doorgaans welingelichte zijde verneemt, zal de heer Molenaar, wet- houder van financien te Rotterdam, eerstdaags als zoodanig ontslag nemen, terwijl ook de oudste wethouder, de heer Milder, den wensch te kennen moet hebben gegeven, zijn plaats voor een ander in te ruimen. Als vermoedelijk opvolger weet men ook reeds aan te wijzen de heeren mrs E. E. Van llaalte en S. Muller lizn. De lust van de arbeiders ten platten lande, om bun geluk in Amerika te beproeven, be- gint zich weder te openbaren. Uit de gemeente Barendrecht en Roon zijn nu weer 20 gezinnen daarheen ver- trokken. De gemeenteraad van Amsterdam keurde gisteren goed een voordracht van het Dage- lijksch Bestuur tot het aangaan eener leening groot 5 millioen, voor openbare werken en schoolbouw rentende 3^ pCt. Generaal Booth van het Leger des Heils zal ons land bezoeken van 24 tot 29 Maart e.k. Den 24sten Maart zal hij 1.21 Gentraal- station te Amsterdam arriveeren. Te 3uren zal eene welkomstmeeting plaats hebben in de groote zaal van het paleis voor Volksvlijt en de generaal zal 's avonds eene besloten vergadering voor genoodigden leiden in het gebouw der »Maatschappij van den Werken- den Stand." Vrijdagavond zal de generaal in eene openbare vergadering in het Paleis van Volksvlijt optreden en mededeelingen doen omtrent zijne reizen en zijne plannen tot stichting der overzeesche kolonie van het leger. Ook te 's-Hage en Rotterdam zal de gene raal in openbare samenkomsten het woord voe- ren. Maandag-voormiddag te ll3/4uur stondhet regiment grenadiers en jagers met het vaandel gedronker. had. Nu kon onze boer geen dronkaards lijden en wie mag dat ook f en niet van zins zijnde voor hem uit te wijken, reed hij vierkant op hem aan, terwijl hij bij zich zelven mompelde »'t zou mij wel voor twee kwarljes plei- zier doen, als hij een stoot in de ribben kreeg en voorover in 't zand vieldan zou hij wel nuchteren worden." En bijna was het hem gelukt. Maar de dronkaard had het rijtuig ge- hoord, en door een instinctmatig gevoel zich ter zijde gewend, juist op het oogen- blik, dat het paard tegen hem zou aan- komen. Met een verschrikkelijken vloek en met gebalde vuisten keerde zich den dronkaard nu tot den boer, die als ant- op deze bedreiging hem een slag gaf met de zweep, zoo hij meende tot zelf- verdediging. Nu werd de dronkaard woedend, greep het paard bij den teu- gel, en het dier met een forschen ruk omwendende, werd door deze snelle be en de statmuziek in carrdformatie, opgesteld op de binnenplaats der Oranje-kazerne, te 's-Hage, voor de plechtige overgave van het commando aan den kolonel J. A. K. H. W. Vogel. Nadat de luitenant-kolonel Benschop met den nieuwen regimentscommandant langs de gelederen een korte inspectie had gehou den, kwam het vaandel voor en werd de ban geopend. In een korte kernachtige rede deed de waarnemende regimentscommandant me- dedeeling van het Koninklijk besluit, waarbij de kolonel Vogel tot commandant van het regiment grenadiers en jagers was benoemd en wenschte hern onder de overgave van het vaandel, geluk met de hem ten deel gevallen onderscheiding. De nieuwe regimentscommandant deed, na het vaandel te hebben overgenomen, de ban sluiten en sprak daarop het regiment toe wees er op dat het hem een groote eer was het bevel te aanvaarden over het regiment grenadiers en jagers, een korps dat steeds door militaire deugden had uitgeblonken, waarbij de Vorsten uit het Stamhuis van Oranje hun eerste militaire opleiding hadden genoten, en dat wijlen Z. M. Koriing Wil- lem III steeds zoo hoog in eere had gehou den. Hij twijfelde er niet aan of ieder lid van dat korps zou ook onder zijn bevel blij- ken geven van de toewijding en plichtsbe- trachting, welke rioodig zijn, om, mocht een- maal de nood aan den man komen, het regiment met nieuwe lauweren te voeren op den weg der overwinning ter bescherming van ons geliefd Vorstenhuis en van de on- athankelijkheid van het dierbaar Vaderland. Vervolgens bracht kolonel Vogel hulde aan den luitenant-kolonel Benschop, die sedert geruimen tijd op zulk een uitstekende wijze het commando heeft waargenomen. Het regiment rukte daarna uit onder de bevelen van den kolonel Vogel en defileerde met de Kon. Militaire Kapel aan het hoofd voorbij het Paleis in het Noordetnde. Na terugkomst betuigde de regimentscomman dant zijn tevredenheid over de goede houding van het korps en liet mededeeling doen dat alle straffen waren opgeheven. Onnoodig te zeggen dat de nieuwe kolonel daarmede al dadelijk ieders sympathie heeft verkregen. De officieren werden daarna alien aan den nieuwen chef voorgesteld, terwijl het vaandel door een compagnie werd overgebracht naar het hotel De twee Steden, waar de kolonel Vogel voorloopig zijn intrek heeft genomen. (Dbl. v. Z.-H.) A 20 cent per regel. 3 Longziekte, worden genezen. Deze I methode, die snel en zeker werkt, wordt veelvuldig als uitstekend erkend. Na vier weken is reeds vooruitgang merk- baar. Voor uitvoerige inlichtingen wende men zich per brief, waarin postzegels voor antwoord, tot 67, Boulevard de Strasbourg PARIS. Rogge 5 —11 Maart zor.der handel. Gerst 5 —11 Maart zonder handel. Moutwijn 5—11 Maart f9.— Jenever 5—11 Maart f 14.50. per hect. cont. zonder fust en zonder belasting. S. S. V.5 Maart fl.70. 7. £1.60. 8. fl.50. 9. fl.60. 10 en 11. fl.50. GEBOR EN: 4 Maart. Adriaantje, dochter van J. F. Ko- ning en E. Timmerinans, Mariastraat. Marius Rudolph Johannes, zoon van A. Maa- ren en Th. J. Thijssen, Buitenhavenweg. Meindert, zoon van H. Kalkman en E. E. van Dijk, Hoofdstraat. Frederik Adriaan, zoon van W. A. Hoek en N. YVitlich Meijneken, Lange Haven. Johannes Hendrikus, zoon weging, die de boer niet verhinderen kon, het rijtuig omgeworpen, terwijl Hendriksen te nauwernood gelegenheid had gehad, om er uit te springen. En thans ontstond er een worsteling tusschen den beleedigden boer en den dronkaard. Hendriksen, die de zweep nog in de hand hield, vloog opzijnaan- valler aan en wilde hem bij de keel grij- pen, maar had niet gerekend op de ge- duchte kracht, die een dronkaard ont- wikkelen kan. Zoodra deze den boer op zich zag aankomen, sprong hij met een zwaai naar hem toe, sloe? zijn rechter- been om dat van den boer, en terwijl hij hem bij de borst pakte wierp hij hem met een smak ter aarde. »ZooF' riep hij lachende uit, »dat zal je aan je ribbekast voelenl" Hendriksen evenwel voelde, gekrenkd als hij was, de pijn niet van dezen val, richtte zich haastig op en greep nu den dronkaard aan, dien hij trachtte meester van J. J. R. Spaltman en A. P. Kroot, Sta- tionstraat. 5. Adrianus, zoon van L. C. Klaasse en J. Bezemer, Buitenhavenweg. Johanna Maria, dochter van F. van Harmelen en M. G. Jeup, Nieuwe Haven. 6. Cornelis Arie, zoon van J. J. Huldij en G. C. Kem- pen, Lange Haven. 7. Maria Everdina, doch ter van J. L. Keij en M. Baron, Steenstraat. Theodorus Albertus, zoon van A. Jansen en W. J. H. Klaassen, in een vaartuig. San der, zoon van M. Struik en C. Silvis, Sta- tionstraat. Elisabeth, dochter van P. D. den Outer en S. Voorbach, Buitenhavenweg. Grietje, dochter van G. Groeneweg en M. van der Gaag, Broersveld. Antonius Leonar- dus, zoon van W. M. Kloppers en M. W. Albers, Nieuwe West Frankelandsche laan. 10. Joannes Jacobus Maria Jozef, zoon van J. Begas en A. M. Schuts, Singel. OVERLEDEN: 3 Alaart. Mathilda Dijkstal, oud 4 maan den, Rotterdamsche dijk. Catharina Wil- helmina van der Poel, oud 1 jaar en 1 maand, Buitenhavenweg. 5. Charlotte Colette Jentij, oud 77 jaar en 4 maanden, wed. van M. van Kampen, Proveniershuis. Jo hanna Elisabeth Rijk, oud 57 jaar en 7 maan den, wed. van J. Grandjean, Achterweg. 5. Arnoldus de Vette, oud 99 jaar en 2 maanden, Stationstraat. 7. Johanna Groenenberg, oud 70 jaar en 11 maanden, Kreupelstraat. Johanna van den Oever, oud 85 jaar en 3 maanden, wed. van H. Pruijmers, Broers veld. 7. Janin 't Hoi, oud 67 jaar en 6 maanden, echtgen. van M. van der Velden, West Frankelandsche laan. Cornelis Wit- tebol, oud 75 jaar en 4 maanden, Hoogstraat. 8. Maria Georgina Johanna Hosman, oud 2 maanden, Vlaardingerstraat. 9. Een levenl. aangeg. dochter van C. F. van Dorp en C. Sehuring, Kreupelstraat. Jannetje van Waart, oud 15 maanden, Grofbaan. Hendrina Elisabeth Nesse, oud 53 jaar, Breed- straat. ONDERTROU WD: 3 Maart. J. C. Bausch en H. J. Weber. C. Houtman en M. A. J. Bernardt. GE H U W D: 9 Maart. A. Verhoev en G. van der Ent. L. van den Bout en P. Tromp. De diaconie der christelijk gereformeerde gemeente te Schiedam ontving deze week van eenen milden gever 250 halve hectoli ters steenkolen, voor de armen en behoef- tige leden harer gemeente. Te Wilhelminadorp werd in de voormid- dag godsdieristoefening van Zondag de nieu we leeraar, de heer L. Ingelse, tot zijn dienstwerk plechtig ingeleid door ds C. de Wilde van Schiedam, naar aanleiding van Matth. 21 28 het laatste gedeelte »Werk heden in mijnen wijngaard." De handopleg- ging geschiedde door de bevestiger en den conculent ds. Pikaar van Goes, waarbij de gemeente den leeraar staande toezong psalm 134 3. Des namiddags verbond de bevestigde zich aan de gemeente en had tot tekst 1 Ti- motheus 1 15a. BEROEPEN Naar Schoonhoven en Willige Langerak, H. J. Reuijl, (Ned. Geref.) te Am- stelveen. Naar Strijen, K. Stelma, fNed. Geref.) te Voorburg. Naar Arnemuiden, J. Brouwer, (Ned. Geref.) te Naaldwijk. Naar Rijssen, J. H. Gezelschap Wzn., (Herv.) te Berkel en Rodenrijs. AANGENOMEN Naar Besoijen, (N. Br.), door J. W. F. Roth, (Herv.) te Ottoland. BEDANKTVoor Schoonrewoerd, door W. F. A. Winckel, (Ned. Geref.) te Oude- water. Voor New Amsterdam, La Crosse Countrij, Wisconsin State, (N. Amerika), door J. W. F. Roth, (Herv.) te Ottoland. Voor Den Bommel en Stad aan't Haringvliet, door W. Mulder, (Ned. Geref.) te Maassluis. NED. GER. KERK. OOSTERKERK. Zondag voorm. 10 uur Ds. Boonstra. Zondag avond 5£ uur Ds. Boonstra. Zondag 46. Weekbeurten zijn geeindigd. te worden, maar dit gelukte hem niet. Integendeel, hij zou andermaal het on- derspit gedolven hebben, indien er niet van twee kanten hulp ware gekomen. Van tusschen de korenvelden daagdehet hoofd op van den veldwachter, die reeds van verre het geraas vernomen hebbende, haastig aankwain, terwijl van de stadszij- de Leendert toesnelde, op het oogenblik dat de dronkaard den boer weder aan- gegrepen had. Met een fikschen ruk wierp hij hem bijna achterover, en ge- holpen door den veldwachter en andere mannen, die middelerwijl toegeschotcn waren, gelukte het hem den sterken man vast te houden, niettegenstaande deze zich verweerde en schrikkelijke verwen- schingen uitbraakte. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken | 1892 | | pagina 2