Uit en voor het Binnenland. Schiedam, 25 Maart 1892. Vrijdag 1.1. heeft te 's-Gravenhage ten stadhuize de aanbesteding plaats gehad van den bouw eerier school met gymnastiekge- bouw en onderwijzerswoning, waarvoor 13 biljetten waren ingekomen laagste inschrij- ver was de heer J. Pinster van Schiedam, voor het geheel f 58,729 voor de school met gymnastiekgebouw f 48,779, voor de onder- wijzerswonmg f 9950. Statenverkiezingen. Maandag vergaderde te Rotterdam het Prov. Comite van antirevol. kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Daar deze vergadering werd beschouwd Is voorbereiding van die welke de volgende leek zal worden gehouden, werden geen aesluiten genomen. De volgende vergadering, waartoebehalve de leden van het comite ook afgevaardigden vankiesvereenigingen zijn uitgenoodigd, neemt Maandag 28 Maart voormiddag 11 uur in de zaal »Obadja" te Rotterdam een aanvang. Alsdan zal, naar gewenscht wordt, een be slissing kunnen worden genomen betreffende de houding, bij de Mei-stembus aan te nemen. Zaterdag-middag vergaderde in het Mili- tairen-Tehuis te Utrecht het Prov. Comite van antirevolutionaire kiesvereenigingen in de provincie Utrecht. Over de houding bij de a. s. Staten verkie zingen in deze provide door de antirevolu- tionairen aan te nemen werd langdurig ge- discussieerd. Het Prov. Comite besloot ten slotte het advies van het Centraal-Comina te volgen. Er zullen evenwel aan dit comite nog eenige inlichtingen met betrekking tot het gegeven advies worden gevraagd. De bespreking der afzonderlijke districten werd uitgesteld tot een volgende samenkomst, waartoe de vergadering besloot. Bij de gehouden herstemming voor een lid der Utrechtsche Provincial Staten, in het district Amersfoort, zijn ook nu weer van de ruim 2400 kiezers slechts ruim 1400 opge- komen. Van deze stemmen gingen er 724 op den liberalen candidaat, den heer Mr. A, J. De Beaufort en 721 op den heer Van Beek (R.-K.) wiens candidatuur ook door de antir. kies- vereeniging gesteund werd. De liberale candidaat is dus met een meer- derheid van drie stemmen gekozen. Bij de eerste stemming werden op den liberalen candidaat 459, op den R.-K. candi daat 511 en op den antir. candidaat 451 stemmen uitgebracht. Belangrijk Yerschil. Dat er een hetnelsbreed onderscheid be- i at tusschen' dit Ministerie en het vorige behoeft zeker niet voor geloovige protes- tanten duidelijk gemaakt te worden. Onze vorige Ministers van Kolonien benoem- den voor de Indische Staatskerk steeds orthodoxe predikanten. Predikanten die den Christus als God ge- openbaard in het vleesch belijden. De tegenwoordige Minister van Kolonien benoemde onlangs tot predikant bij de Indi sche Kerk den heer Bartstra, volbloed modern, terwijl de loochenaars van den Christus in Indie verreweg de overhand hebben. Voor ieder, die het nog niet wist, blijkt hieruit zoo helder als glas het droevig ver- scliil tusschen het toen en het thans. Alles en Niets. De volgende geestige opmerking leest men in een Kameroverzicht van het Centrum »Over de algemeene plannen der Regee- ring, het kon moeilijk anders, werd, ook bij de jongste Kamerdebatten, wederom een enkei woord gewisseld, maar de heer Schaep- man slaagde er niet in eenig licht te beko- men over het werkplan van het Ministerie. »De toestand herinnert aan een geval uit de Atjeh-geschiedenis. Daarin wordt mel ding gemaakt van koning Bley, die aan het onderhandelen was met een Hollandsch zaak- gelastigde en in zijn brieven ook zijn parti- puliere wenschen te kennen gaf. Zijne Ma- jesteit gaf, tusschen de onderhandelingen door, telkens de geschenken op, die hij gaarne van de Hollanders zou ontvangen. Zoo schreef hij b. v.»Zend vooral veel spek, maar vooral rum." En andermaal »Zend vooral veel rum, maar vooral spek." En aan het slot bij wijze van post scriptum »Zend rum en spek, maar vooral rum doch veel spek I" Het slot was, dat Bley geen spek kreeg en geen rum 1 »Hier vragen de koningen ze niet, maar presenteeren de geschenken. Wij krijgen vooral kieswet, maar vooral detensie. Wij krijgen ook vooral defensie, maar vooral kieswet. »Zoo langzamerhand, zei de heer Tak van Poortvliet, zal het u wel duidelijk worden, wat gij eigenlijk krijgt. »Jawel, jawel 1" Haagsch gesticht. Men leest in het Rotterd. Nieuwsblad Woensdag bezocht een lid onzer redactie een vroegeren oppasser uit het Haagsche krankzinnigengesticht (te Rotterdam woon- aclitig,) die gedurende anderhalf jaar in dat gesticht doorbracht, hetgeen nu ongeveer 4 jaar geleden zal zijn. Zoowel de onthul- lingen van mevrouw Stuten als het voorge- vallene met den oppasser Blom in het ge sticht te Rotterdam, had hem er toe gebracht ons eenige inlichtingen te verschaffen omtrent het gesticht aan het Slijkeinde in den Haag'. Om te verklaren hoe gemakkelijk patienten somwijlen in het bezit komen van voor hen gevaarlijke voorwerpen als messen, lucifers enz., deelde onze zegsman (wiens adres wij desverlangd opgeven kunnen) mede, dat in het flaagsche gesticht zich o. a. een circa 50-jarig patient uit Den Haag bevond, zekere Taitwijk, die meermalen op last van den directeur het gesticht verliet om voor hem boodschappen te verrichten. Tijdens het verblijf van onzen zegsman was o. a. ook een ongeveer 20-jang meisje, van buiten, zekere Teuntjeopgenomen, die aan ngodsdienstwaanzin" leed. Geheel ont- kleed werd de arme meid naar de eel ge bracht, waartoe somtijds zes personen niet in staat waren. Eens had zij in de eel de krib, die stevig in elkaar zat, afgebroken, op een wijze, die een timmerman haar niet ver- beteren zou. Toen werd aan den oppasser door den directeur last gegeven haar stevig met riemen te binden, »op een schandelijke manier, mijnheer" zegt men ons. Den vol- genden morgen werden de riemen wegge- nomen en waren de opgezette armen bont en blauw, verschrikkelijk om aan te zien. De directeur meende, dat zij zoo niet voor den geneesheer van het gesticht, Dr. Reeling Brouwer, verschijnen kon, ndie mag het niet zien of althans niet goedkeuren." Het meisje werd daarom gekleed en de blauwe plekken waren voor het oog verborgen 1 En het voedsel 0, mijnheer, dat stinkt tegen u aan 1 Meent ge dat mevrouw Stuten overdreven heeft? In het geheel niet mijnheer, er zou nog veel meer van gezegd kunnen worden. Welnu, wij vernarnen nog meer bijzonder- heden, maar dingen die men niet in het publiek zeggen kan. De rijksinspecteurs, die thans een nauw- gezet onderzoek instellen, zullen wel doen ook den man te hooren, die ons deze mede- deelingen verstrekte. Demoeratische strooming. In »een laatste woord" komt Dr. Schaep- man in het Centrum nogmaals op zijn wel- gevestigde overtuiging terug, dat het pure dwaasheid is, zoo zij, die in het geloof hun steunpunt vinden, zich vastklemmen aan het Conservatisme, om de Demoeratische stroo ming tegen te staan. Met een woord van Guizot acht ook hij den Christen geroepen, niet om de Demo eratische wateren te stuiten, maar ze te leiden in de goede bedding. Dit nu stellen we zeer op prijs. Het is merkbare vooruitgang, en spelt goede dingen voor de toekomst. Immers of men het wil of niet, Conserva tisme of Democratic is de keuze, waarvoor we almeer geplaatst worden. De tusschenschakel van het Liberalisme valt weg. Zelfs nu reeds dient dit etiket* bijna uitsluitend, om of Conservatieve of Demoeratische koopwaar te dekken. Staat het nu vast, dat het eerste al af- Wij hebben gezien hoe hij kennis maakte met Geurtje en met haar in het huwelijk trad. Zou er voor hem nu een tijd van geluk aanbreken Zou het ramp- zalige leven, dat hij in het tuchthuis moest doorbrengen, nog eenigzins ver- helderd worden door huiselijk heil In den beginne scheen dit waarlijk het ge val te zijn, want hij had zijne vrouw hartelijk lief en drukte met innerlijke vreugde zijn eerstgeborene aan de borst. Maar helaas De duitschedichter Schil ler heeft eens gezegd: »Der euv'len grootste is de schuld." En dit is ten voile waar. Eene misdaad wordt niet weder goed gemaakt ol uitgewischt door gevangenisstraf. Schuld, in den vorm van zonde, woekert voort als onkruid, dat hoe ook vertrapt en vertreden, tel kens zich verhelt en aangroeit. Zij is gelijk aan de poliep, die eerst de ge- daante aanneemt van eene nauw merk bare plant, maar doorgroeit en ten laat ste in den vorm van een dier overgaat, dat alles verslindt wat in zijne nabijheid is. Met andere woorden uit de schuld ontspruit nieuwe zonde, grootere ellende. Delver had de ontwikkeling der schuld kunnen voorkomen. Had hij zich in de armen van den Heiland geworpen, van Hem, die zelfs geen moordenaar terug- stoot, o dan was hij voor tijd en eeuwig- heid gered, en zou hij kracht ont- vmgen hebben niet langer te luisteren naar de stem, die nacht en dag, zelfs te midden van zijn werk, hem toeriep gij zijt een moordenaar 1 een stem die hem dikwijls de haren deed te berge rijzen van angst, zoodat hij menigmaal op het punt stond zich uit wan hoop in het water te storten. Dan zou hij oor en hart geopend hebben voor dat he- melsche woord Al waren uwe zonden als scharlaken, zij zullen worden als sneeuw, al waren zij zoo rood als kar- mozijn, zij zullen worden als witte wol." neemt en slinkt, en het tweede element steeds groeit en winten bedenkt men daarbij, wat we ook in ons land van een radicalisme zouden te duchten hebben, dat ons als Conservatieven tegenover zich vond don moet men wel eveneens en de heer Lohman en Dr. Schaepman tot de welge- wikte overtuiging komen, dat in de Christe- lijke Democratic de redding van onze toekomst ligt. Op Dinsdag en Woendag 5 en 9 April, zal het Nederl. Werkliedenverbond Patrimouiuin te Amsterdam zij n 12e jaarvergaderi ng houden. Een reeks vraagpunten niet minder dan 37 - zijn aan de orde van behar.dehng. De afdeeling Meppel vraagt wat »Patrimo- nium" vermag tegen plaatselijke loonsverla- ging en onthouding van loon aan den werk- man; Harlingen vraagt wat »Patrimonium" kan doen om in tijd van werkloosheid werk te verschaffenEnschede wenscht uitgespro- ken te zien of we rkstakinggeoorloofd isVlaardingen wenscht wijziging in de ar- beidswet opdat meer rekening kan worden gehouden met plaatselijke omstar.digheden in. verschillende vakken Almeloo wenscht beper- king tegen te lage inschrijving bij aanbeste ding; Amsterdam wenscht pogirigen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van particuliere kamers van arbied of ar- beidsraden; Zutphen wil bij het publiek aan- dringen op meer verdeeling der werkzaam- heden over het geheele jaar Oude Wetering zou zwaarder belasting willen hebben op machines, die aan zooveel menschen het werk benemen, en Amersfoort wil bepaald zien, dat de rijkswerken door Nederlandsche firma's en werklieden worden uitgevoerd. Voorts hebben enkele vraagpunten betrek king op het huismanskiesrecht; andere op het kazerneleven; op het weren der kellnerinnen ter bevordering der zedelijkheid; op den vac- cinedwang (Kampen is tegen leerplicht, om- dat de vaccinedwang anders in zijn voile kracht zou worden uitgevoerd)enz. Andere vraagpunten weder zijn aan huishoudelijke onderwerpen gewijd. Prof. Lirideboom verzoekt enkele onnauw- keurigheden in het verslag van zijne toespraak over de verzorging onzer krankzinnigen als volgt weg te nemeri. Hij schrijft a. Dat het aantal krankzinnigen jaarlijks met bijna 1000 aangroeit is zeker een schrijf- fout. Op gezag van de Psycliiatrische bladen heb ik medegedeeld, dat eene vermeerdering met 1000 in de tien jaren te wachten is. b. Die hooggeachte overleden iospecteur van het Staatstoezicht is niet nader aange- duid. Aan Gelderland dacht men misschien, omdat »Veldwijk" in die provincie is gele- gen. Het gesprek liep over het personeel in 't algemeen. c. De bijzonderheden, o. a. die comedie- .voorstelling in het Gesticht te Zutphen door de dtenstdoende schutterij, zijn niet van »on- langs". Ik ontleende die aan het dezer da- gen verschenen officieel verslag over 1882 '84 aan Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken. In het laatst verschenen nummer van de Wageninger wordt meegedeeld, dat de uit- gave van dit blad met 1 April a. s. gestaakt wordt. Tot aanvulling van hetgeen onlangs werd bericht omtrent den koninklijken grafkelder te Delft, deelt de Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. mede, dat voor eenige dagen het lijk van onzen laatsten.Koning uit de nis is gehaald, waarin de kist was bijge- zet, de laatste open nis, om te worden ge plaatst op een open vlakte, tegenover de nissen, waar, door het aanbrengen van twee ijzeren hekken met ornamentwerk, drie graf- ruimten zijn ontstaan. Deze drie ruimten heeft de Koningin-Regentes uitdrukkelijk bestemd voor laatste rustplaats van koning Willem, voor haar en voor onze Koningin. Er is nu nog een nis open, onder het graf van prins Alexander, maar daarna zal de kelder geen ruimte meer hebben en gesloten of uitgebreid moeten worden, als hij dienst moet blijven doen als koninklijk graf. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens een bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, Maar Delvers hart was toegesloten. Het was niet het eerlijke en goede hart, waarin het zaad van Gods woord kon opschieten en vrucht voortbrengen ter bekeering. Toch arbeidde God, om dat harde, dorre hart te bewerken. Niet slechts stelde hij Delver in de gelegen- heid om met den Heiland van zondaren bekend te worden, door middel van de ouders van Geurtje, die hem gedurig op Jezus wezen, maar ook toen Geurtje zelve geloovig werd, liet zij niet na met hem te spreken over den eenigen Naam door welken wij moeten zalig worden. Maar, raadselachtig wezen als de mensch is, duister als voor ons Gods be- doelingen met dezen en genen zijn, Delver bleef dezelfde, werd hoe langer hoe stiller en trachtte de knagende en aanklagende stem te verdooven door harden en gestadigen arbeid. Och, of hij tot God geroepen had 1 Voorzeker, alle schuld zou vergeven de invoer van schapen uit Nederland in Bel- gie tot nader order zal kunnen geschieden niet alleen met certiflcaten door gediplo- meerde veeartsen afgegeven, maar ook met certiflcaten, afgegeven door personen, die in Nederland krachtens art. 16 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 98) tot de uit- oefening der veeartsenijkunst zijn toegelaten. Prof. A. A. W. Hubrecht heeft bewijzen van instemming met zijn denkbeeld om trent den zone-tijd uit dewneest verschillende deelen des Lands van talrijke zijden ont vangen. Daar voor gemeenschappelijk optreden de tijd te kort is, geeft hij in overweging, dat ieder voor zich in eigen kring propaganda make voor het opstellen en onderteekenen van gezegelde adressen aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarvoor hij een concept aangeeft. Met het doel blijk van adhaesie te geven aan het streven van den hoogleeraar A. A. W. Hubrecht te Utrecht, om met 1 Mei a. s. lo. den burgerlijken tijd in overeenstem- ming te brengen met den spoorwegtijd 2o. bovenal de nieuwe tijdregeling te doen samenvallen met die der midden-Europeesche zone lag gisteren aan de Groote Beurs te Rot terdam ter teekening een adres aan den minister van binnenlandsche zaken. Ongeveer tachtig personen uit alle takken van handel plaatsten op dit adres hunne handteekening Gelegenheid om instemming hiermede te betuigen, zal, naar men verneemt, nog een tweetal dagen ter beurze bestaan. De Zw. Ct. verneemt, dat door den minister van waterstaat bij den Raad van State in- gediend is het wetsontwerp tot het verleenen van suhsidie voor de verbetering van de Berckel, de Schipbeek en de Rogge. Uit de Memorie van Beantwoording van het Voorloopig Verslag nopens het Wetsont werp betreffende de ratificatie van de anti- slavernijakte blijkt, dat die akte en de daaraan toegevoegde verklaring nopens de heffing van invoerrechten in den Congostaat, den 2n April aanstaande in werking zullen treden. Blijkens telegram van den gouverneur-ge- neraal van Nederlandsch-Indie van 22 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 495,430 pi- kols. Maandag 28 Maart a. s. zal bij het regi ment grenadiers en jagers het examen plaats hebben voor de lotelingen der lichting van 1892, die door hun vrijwillige oefeningen in den wapenhandel aanspraak wenschen te maken op het kiezen van een garnizoen en het onder de wapenen blijven voor niet lan ger dan 5 maanden. In de Zwolsche Ct. wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij verandering van den tijd, de almanakken verkeerde opgaven zullen behelzen, waarom het beste wordt geacht den gordeltijd eerst bij den aanvang van het nieuwe jaar in het maatschappelijk leven in te voeren. Hetzeltde blad verneemt van goeder hand, dat de Regeering overhelt tot terugkeer op haar besluit om de algemeene invoering in ons land te bevorderen. Men schrijtt uit Rotterdam aan De Tijd Volgens een gerucbt dat den schijn heeft niet van grond ontbloot te zijn, moeten door het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente aan het oordeel van de rijks-commissie voor de Rijnvaart zijn onderworpen plannen tot het maken van een tweede overbrugging van de Maas nabij den mond van de bijna voltooid zijnde Rijnhaven. Reeds vroeger heeft men bij het Gemeen- tebestuur een plan in studie genomen voor het maken van een tweede Maasbrug, meer westelijk dan het thans ter fine van prae- advies in handen der commissie voor de Rijn vaart gestelde ontwerp, doch deze plannen zijn opgegeven, grootendeels omdat de ter- reinen aan de stad van oud-Rotterdam, waar zijn, en de verschrikkelijke gevolgen zouden door de barmhartigheid des Hee- ren in hun loop zijn gestuit. Arbeid vond Delver in overvloed, zelfs zoo dat hij dien onmogelijk alleen af kon. Hij zocht dus naar een knecht, maar behoefde niet lang verlegen te zijn, daar zich omstreeks dien tijd iemand aanbood, die bleek zeer bedreven te wezen in het slotenmaken. Toen meester en knecht met elkander onder- handelden over het loon, scheen het beiden toe, dat zij elkanders aangezicht meer gezien hadden,' doch geen hunner wist zich op dat oogenblik te herinneren waar en bij welke gelegenheid. Het ging hun als iemand die een plaat door een stereoscoop beziet in de eerste minuut neemt hij niets bijzonders waar, en 't is hem alsof er iets nevelachtigs voor zijne oogen schemert. Maar gestadig den blik op de plaat gericht houdende, verdwijnt dat nevelachtige, en plotseling treedt dan het voorwerp helder en duidelijk in het licht. Zoo ook hier. Wordt vervolgd.

Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken | 1892 | | pagina 2