Mej. W. II. GREVE, Dans en Kinder-Gostnums. Brood-, Beschuit- Flinke Meid, b uTte ^Tlan p. I ASTHMA I Marktberichtea. Burgerlijke Staiia. Kerkelijke Berichten. A.DVERTENTIEN. MANTELS, HEEFT GEOPEND J. WIEGrEL. LEES D 6 T. Ingezonden Mededeelingea. OFFICE SANITAS Zondag voorm. 10 uur Ds. Boonstra. Zondag avond 5| uur Ds. Boonstra. Zondag 48. Broersvest 378, MA.A.TKIMPPBN de landhoofden moesten komen, bezwaren aanboden, welke men te recht of te onrecht meende dat onoverkomelijk waren. De noodzakelijkheid van een tweede over- brugging zal ongetwijfeld door ieder worden erkend. De tegenwoordige Maasbrug is niet alleen veel te smal voor het verkeer, dat daarover dagelijks plaats heeft, maar boven- dien en dit is een veel ernstiger zaak niet berekend op een verkeer met zooveel zwaar beladen vrachtwagens als er thans overheen gaan, en welk verkeer nog steeds toeneemt. Reeds een paar jaar geleden waren be- langrijke herstellingen noodzakelijk, omdat de brag verzakt was. Men schreef destijds reeds deze verzakking toe aan het groote gewicht, dat de brug dagelijks te torsen heeft. a 15 cent per regel. Longziekte, worden genezen. Deze 1 I methode, die snel en zeker werkt, wordt g 1 veelvuldig als uitstekend erkend. Na 8 vier weken is reeds vooruitgang merk- I 8 Voor uitvoerige inlichtingen wende 8 8 men zich per brief, waarin postzegels B 8 voor antwoord, tot 57, Boulevard de Strasbourg PARIS. Rainp iu de Huidenstraat te Amsterdam. Een vreeselijk ongeluk heeft eergister- avond te Amsterdam plaats gehad. Te kwart voor achten werden de bewoners der Hui denstraat door een hevigen knal opgeschrikt. In den drogistwinkel van den heer Van Eupen, perceel No. 33, het tweede huis van de Keizersgraeht, had een ontploffing plaats, door benzine veroorzaakt. Dadelijk sloeg een vlammenzee naar buiten het benedenge- deelte van den voorgevel stortte in de straat en verbrijzelde in den val de zijramen van den banketbakkerswinkel op den hoek der Keizersgraeht. Onder het brandende puin zag men een man vruchtelooze pogingen doen, om zich uit het vuur te redden. Een gasfitter der ImperialJoh. A. Reygb irt, wierp zich met levensgevaar tusschen de balken en steenen en trok den ongelukkige te voorschijn. Zijn gelaat was geheel bebloed en zijn kleederen brandden. Spoedig trokken anderen hem het bicuiuende goed van het lijf, waarna de man naar het Gasthuis werd gebracht. T v kuaapjes, die op het oogenblik der ontploffing juist voorbij den winkel liepen, werden door het neerstortende puin tegen het pothuis van den banketbakkerswinkel geslingerd en voor dood weggedragen. Intusschen hadden de vlammen met onge- looflijken spoed om zich heen gegrepen. Het belendende perceel, het hoek huis, een siga- renwinkel, stond in lichtelaaie. Een ook naar het onderhuis van den banketbakkerswinkel aan de overzijde waren de vlammen over- geslagen. De toestand werd met elk oogen blik ontzettender. Men had omtrent de be woners der brandende huizen niet de rcinste zekerheid, maar spoedig bleek, dat een tien- tal personen ernstig gewond waren. Verschei- denen werden zoo spoedig mogelijk per ra- derbaar naar het Gasthuis vervoerd. Ook twee knechts van den banketbakker werden, voor het fornuis staande, verwond. Verder bekwamen verschillende personen lichtere wonden door het breken van ruiten. Te 10 uur miste men nog mej. Broek- mans, een vrouw van 83 jaar, die een bo- venkamer bij den drogist bewoonde, en een tweeden persoon, terwiji inmiddels bekend was geworden, dat een der gewonden, een knaapje, overleden was. De angst en ver- warring waren groot. De een zocht zijn moeder, een ander miste zijn zuster, een derde rende naar het Gasthuis om zich ze kerheid te verschaffen. De raderbaren kwa- men en gingen. Ongeveer 10 minuten na het uitbreken van den brand gaven reeds 4 stoomspuiten en 3 handspuiten water, terwiji bovendien een drietal brandkranen in gebruik werden ge- nomen. De brandweer richtte, onder leiding van den kommandant Hoogenboom en den sectiebrandmeester Brull, dadelijk hare stra- len op de belendende perceelen. De slangen werden daartoe door de Huidenstraat en over het dak van het vierde perceel der Keizersgraeht gelegd. Te kwart voor negenen kwam ook de Jan van der Heyde hulp brengen, maar toen was men den brand reeds in zoover meester, dat nog slechfs nu en dan de vlammen opflikkerden. Het vuur in den banketbakkerswinkel, waar groote schade was aangericht, had men reeds vroe- ger geheel overwonnen. Een half uur later begonnen de stoom- en handspuiten in te rukken en bleef alleen de Jan van der Heiyde nog water geven. Het hoekhuis was geheel uitgebrand, van het meubelmagazijn waren alle vensters ver- brijzeld, en tusschen de beide huizen in hing nog het bovengedeelte van den gevel van het huis, waar de ramp was ontstaan ook de nok was nog aanwezig. Aan beide zijden der straat waren tot negen huizen ver de glasruiten gesprongen en in sommige wonin- gen waren op het oogenblik der ontploffing de klokken blijven stilstaan. De knal was tot op de YVestermarkt gehoord. Op bevel der brandweer werden nu alle huizen aan de overzijde en naast het ver- woeste perceel ontruimd, terwiji de gaskra- nen afgesloten moesten worden. Toen dit geschied was, klommen rappe gasten op de daken der belendende perceelen, en sloegen eerst een lijn om den nok van het gebouw, welke na eenige rukken te 10 uur 20 min. omlaag stortte. Toen ook het laatste stuk van den gevel was neergehaald, begon men het puin op te ruimen. Men vermoedde, da daaronder nog twee vermiste personen be- dolven waren. Nadere bijzonderheden omtrent de ontzet- tende ramp melden nog het volgende De heer Van Eupen, de drogist, verkocht ook petroleum, en een vat in den winkel was lek geworden. Nu had Eupen steeds zijn vrouw gewaarschuwd om mocht er on- verhoopt het een of ander in den winkel voorvallen onmiddellijk het gas uitte draai en. Aan dien wenk had juffr. Eupen onmid- delijk gevolg gegeven. Steeds was zij gewoon om, als zij hulp nood'g had, dien in te roe- pen van haar over-buurvrouw, juffrouw v. Wijle, de vrouw des kruiers onder den ban- ketwinkel. Zoo ook thans. Juffr. v. Wijle zou spoedig de petroleum van de vloer opdwijlen, rnaar had daarvoor licht noodig. Ongelukkiger en noodlottiger wijze heeft juffrouw v. Eupen daarvoor blijkbaar zich van een petroleumlamp bediend, en hoe de zaak zich nu verder toe- droeg, is niet met zekerheid te zeggen. Het gebeurde is met de dooden ten grave ge- daald. Het veld der gissingen is groot. Is de petroleumlamp omgevallen Heeft de op de vloer afgedropen petroleum vlam gevat, en is daardoor het vat in brand geraakt? Zijn zoodoende de ontplofbare liquiden in brand geraakt? Van waar die hevige knal? Geen sterveling die het rechte er van weet. Zelfs niet v. Eupen, die den ganschen nacht niet van de plek des onheils was te scheiden, en die eindelijk tegen 10 uren gister-ochtend naar zijn familie op den Kadijk werd gebracht. Onder het ruimen van den puinhoop bleek eerst hoe vreeselijk de ramp was geweest. In het voorhuis werden achtereenvolgens gevonden de lijken van de echtgenoote Van den heer Van Eupen, van de 83-jarige be- woonster der le verdieping, jutvrouw Broek- mans en van de vrouw van den kruier Van Wijle. Het waren misvormde vleeschklompen bijna geheel onherkenbaar. De heer Van Eupen was tijdens de ramp afwezig en vond zijn geheele familie omgekomen. Geen wonder dat hij van den schrik bijna wezenloos is. Den geheelen dag was gisteren de brand weer aar. 't werk om de lijken van een twee- jarig meisje van den heer Van Eupen en een nichtje van jufvrouw Broekmans, die nog onder de puinhoopen rustten, te vinden. Het aantal slachtoflers bedraagt dus zes, waaronder een doode jongen van 14 a 15 jaar, die in het gasthuis werd binnengebracht. In het gasthuis werden ook binnengebracht 10 ge wonden. Van die 10 konden 3 (2 meisjes en 1 jongen) na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Zeven personen, 4 mannen en 3 meis jes, zijn er gebleven, onder wie een knecht van een banketbakker en een voorbijganger gis teren zeer bedenkelijk waren. Van onder de puinhoopen zijn uit perceel 33 opgehaald een blikken trommel met geldswaardige enfamilie- papieren van jufvr. Broekmans. Uit perceel 357 hoek Keizersgraeht, een ijzeren eflecten- trommel van den sigaren-verkooper Wel- drager, wiens geheele gezin en de mede inwonenden alien bebouden zijn gebleven. Latere berichten melden, dat het kinderlijkje en ook dat van het laatste slachtoffer dezer ontzettende ramp gevonden zijn. Het terrein van de ramp leverde gisteren een onbeschrij- felijken aanblik van verwoesting. Duizenden verdrongen zich daarom heen, maar werden door de politie op een eerbiedigen afstand gehouden. AMERIKA. Blijkens berichten uit New-York onder- handelt een Engelsch-syndicaat over de op- richting eener nieuwe stoomvaartlijn tusschen Philadelphia en New-Milfort in Engeland vier snelvarende stoombooten worden in Noord- Amerika daarvoor gebouwd. De laatste nota van lord Salisbury en het antwoord van den president Harrison zijn aan den Senaat onderworpen. Lord Salisbury handhaaft de weigering tot vernieuwing van den modus vivendi ten aanzien der kwestie betreffende de visscherij in de Behringzee en doet een tegen-voorstel. Het antwoord van president Harrison is in lever.dige termen vervat. Het verklaart, dat zoo Engeland weigert de roggenvangst te helpen bescher- men, in atwachting van de beslissing der arbiters, hij de wetten te hulp zal roepen en de zeeroovers belette zal in de Behringzee te visschen, zoo noodig met geweld. Na eene beraadslaging met geslotendeuren, die een half uur geduurd heeft, heeft de Senaat de nota van lord Salisbury aan de commissie voor de buitenlandsche zaken ver- zonden. DUITSCHLAND. Gelijk een telegrafisch bericht uit Berlijn doet vermoeden, zal waarschijnlijk de vroe- gere staatsminister, graat Botho Eulenburg, indertijd opperpresident van de provincie Nassau, in de plaats van graat Caprivi tot Pruisisch minister-president benoemd wor den, terwiji over het ambt van rijkskanse- j lier met hem onderhandeld wordt. De Kei- zer zou jOngaarne beide betrekkingen ge- scheiden ;zien, en Caprivi wil liefst geheel zich terugtrekken. Slechts om redenen van algemeene buitenlandsche staatkunde wordt de aftreding van Caprivi als rijkskanselier niet wenschelijk geacht, wijl het buitenland daarin gebrek aan duurzaamheid zou kunnen zien. Daar Caprivi gisteren weer naar Ilu- bertusstock bij den Keizer ontboden is, zoo wordt de oplossing der crisis weldra ver- wacht. Graaf Otto Eulenburg aldus schrijft de Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct., was onder Bismarck in de jaren 18781881 Pruisisch minister van binnenlandsche zaken en als zoodanig heeft hij de eerste socialis- ten-dwangwet samengesteld. Later kwam hij met Bismarck overhoop te liggen wegens groote politieke en persoonlijke oneenighe- den. Eulenburg was ten aanzien van zekere wetten rakende het bestuur van eene an- dere meening dan Bismarck, en deze liet den niet onderdanigen minister op eene nog niet voorgekomene wijze vallen. Terwiji in eene zitting van het Heerenhuis de minister Eulen burg een wetsartikel verdedigde, stond plot- seling de hem geheel ondergeschikte ge- heimraad dr. Rommel op (die bij het mi- nisterie van koophandel geplaatst was) en las een brief van Bismarck voor, waarin hij graaf Eulenburg scherp desavoueerde en verklaarde, dat de aanneming van het door Eulenburg verdedigde artikel de geheele wet onmogelijk zou maken. Naluurlijk wekte dit buitengewone verbazing, en Eulenburg vroeg onmiddellijk zijn ontslag. Jarenlang bestoud er tusschen hem en Bismarck eene sterke antipathie. De oude Keizer zocht voor het uiterlijke de vijand- schap te verglimpen door Eulenburg tot op perpresident te benoemen, eene benoeming, waarin Bismarck ten slotte toestemde. He- den ten dage worden buitengewoon vreemde parlementaire verrassingen, naar dat geval in het Heerenhuis, nog spottenderwijs Rom- melein genoemd. Eulenburg behoort tot de streng conservatieven. Hij bezit echter groote bekwaamheden, heeft persoonlijk vele bemionelijke eigenschappen en is een zeer ervaren parlementair man. In deze opzichten laat hij graaf Caprivi en graaf Zedlitz verre achter zich. De Eulenburg is 62 jaar oud, nog heel levendig van geest en een goed redenaar. Door uitgebreide familiebetrek- kingen heeft hij veel aanhang onder de con- servatieve aristocratie. Naar thans bekend is geworden, is des Keizers ongesteldheid een lichte longontste- king, van tijd tot tijd gepaard met weinig beteekende aanvallen van asthma. Volgens de verklaring der geneesheeren zal eenig oponthoud in de ijlere lucht van de bij Hu- bertusstock gelegene woudstreek Schorthaide voldoende zijn om spoedig herstel teweeg te bi'4ngen De ongesteldheid des Keizers is waarschijnlijk een gevolg van een hchten aanval van influenza. Rogge 19 -25 Maart zor.der handel. Gerst: 19—25 Maart zonder handel. Moutwijn: 1925 Maart f 9. Jenever: 19—25 Maart f 14.50. per hect. cont. zonder fust en zonder belasting. S. S. V.: 19-22 Maart fl.60. 23. f 1.70. 24. f 1.80. GEBOREN: 17 Maart. Maria Josephina, dochter van J. L. Reherman en J. P. Kalkman, Breed- straat. 18. Anna Catharina, dochter van N. Maagdenburg en H. A. van de Water, Lauge Haven. Jacobus Johannes Josephus, zoon van P. van de Water en H. Leenderts, St. Anna Zusterstraat. Julianus Hermanus Joseph, zoon van J. Michaelis en J. M. We ber. LSroersveld. Barbara, dochter van E. Veltkamp en A. van den Bosch, Broers- veld. 19. Johanna Geertrui, dochter van P. Bijl en H. C. Meesters, Laan. 20. Bas- tiaan, zoon van J. J. Krommenhoek enC.de Jong, Bleekerstraat. Josina Pieternella, dochter van P. Driel en A. Groeneweg, Nieu w- sticht. Johannes Cornelis, zoon van J. C. Maltha en A. J. Zeilstra, Lange Nieuw- straat. Gerrit Hugo, zoon van D. Krom menhoek en C. K. Bramkamp, Ploegstraat. Jaapje, dochter van C. Doelman en D. Riem, Hootdstraat. 21. Arij, zoon van A. Vervoort en C. van der Gaag, Broersvest. Johanna, dochter van N. van Dooren en J. G. H. Loke, Singel. Johannes Antonius Josephus, zoon van W. L. Leenderts en H. M. Bexterman, Broersveld -- Janna Jannetje, dochter van C. Plooij en W. Hoogenboom, Nieuwe West Frankelandsche laan. 22. Ida Bartha, dochter van H. Verdoes en J. Vink, Grof- baan. 22. Johannes Hermanus joseph, zoon van A. M. Meeder en H. A. H. Vos, Buitenhavenweg. Anthony, zoon van N. J. Marks en M. van Zomeren, Proveniershuis. 23. Jacobus Johannes, zoon van J. J. van Oosterhoud en J. C. van der Zwet, Villa- straat. Gijsbertus, zoon van H. Boele en A. M. Lemmers, Nieuwe West Frankeland sche laan. OVERLEDEN: 17 Maart. Catharina Knoop, oud 84 jaar en 9 maanden, wed. van J. C. Roeling, Breedstraat. Elisabeth Bijl, oud 1 jaar en 11 maanden, Zalmstraat. 18. Johanna Lucia Liduina de Raaij, oud 3 maanden, Grofbaan. Johannes van Hagen, oud40 jaar, Lange Achterweg. Een levenl. aangeg. dochter van F. L. A. Ahrens en F. van Brandwijk, Spoorsingel. Theodoras Petrus Franciscus van Duijn, oud 5 maanden. Prin- sensteeg. 19. Clementia van Oers, oud 63 jaar en 3 maanden, echtgen. van A. van Kasteren,Singel. 20. Marius Andreas Brons- geest, oud 6 maanden, Konijnenbuurt. - 21. Lena Cornelia de Pater, oud 10 maan den, Proveniershuis. 22. Liduina Maria Anna Penders, oud 10 maanden, Kortland- straat. Cornelis Stolk, oud 20 jaar en 9 maanden, Spuistraat. 23. Hendricus Johan nes Hickendorff, oud 5 maanden, Broers veld. Elisabeth Maria Cornelia Vrauw- deunt, oud 1 jaar en 5 maanden, Singel. ONDERTROUWD: 17 Maart. H. Numan en L. G. den Houting. GE H U W D: 24 Maart. L. Tak en C. A. Hoogenboezem. BE110EPEN: Naar Spijk (bij Gorinchem), W. H. Dijkman, (Herv.) te Breskens. Naar Driehuizen en Zuid-Schermer, A. L. F. van der Ven, (Herv.) cand. te Leiden. Naar Spijkenisse, A. M. E. Jungius C. Lz., (Herv.) te Poortugaal. Naar Aarlanderveen, J. Lang- hout, (Ned. Geref.) te Haarlem. Naar Groot- Ammers, Bouthoorn, (Herv.) te Dirksland. AANGENOMEN Naar Zwammerdaro, door Bennink Bait, (Herv.j' te Rekken (bij Eiher- gen). Naar Leiderdorp, door T. H. Woud- stra, (Ned. Geref.) te Maassluis. BEDANKTVoor Katwijk aan den Rijn, door C. Kuijper, (Chr. Geref.) te Katendrecht. Voor Strijen, door K. Stelma, (Ned. Geref.) te Voorburg. NED. GER. KERK. OOSTERKERK. beveelt zich aan voor het levoren en ma ken van Ook geeft zij onderricht in het volgens de nieuwsto Methode, telkens 3 les- uren a 75 cent per les. Tevens zijn alle patronen naar maat te verkrijgen. De ondergeteekende geeft bij deze aan zijne geeerde stadgenooten kennis, dat hij Zaterdag 19 Maart, Kinderbuurt, F, 259 EEN EN Hij beveelt zich in ieders gunst aan, ho- pende zich die door eene SOlide en prompt© bedienlng waardig te maken. Schiedam, 12 Maart '92. Voor hoogen prijs te koop gevraagd zeer oude Schil- derijen. Wie er een heeft, schrij ve onder letter S, aan liet JVederl. Advertentie- bureau, Rokin 2, Amster dam, met opgav© of het op hout of doek is gfeschilderd. Wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd een P. G., die goed kan werken, en eene bur- gerpot koken. Te bevragen op werkdagen aan het Bureau van dit Blad.

Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken | 1892 | | pagina 3