ASTHMA BUITENLAIMD. (Slot volgt.) Ingezonden Mededeelingen. OFFICE SANITAS Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zullce berichten en voorspiegelin- gen der agenten af te gaan, of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen con sul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden om- trent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der wo- ningen aldaar. Voorts deelt hij mede, dat hij bereid is, de door den Minister bedoelde tusschenkomst te verleenen. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven: een stuk van een cantille-gouden oorbel, een R.-K. kerkboekje, een gouden kruis, een pak stearinekaarsen, een bril en een jas, broek en 1 paar laarzen, gevonden aan den Maas- kant. Het adres uit onze gemeente aan den mi nister van binnenlandsche zaken gericht, om in het algemeen maatschappelijk belang den Midden-Europeeschen tijd als den^offi cieelen tijd in Nederland in te voeren, is gisteren opgezonden. Het adres is voorzien van 41 handteekeningen, en is bovendien geteekend door de heeren dr. C. J. Vaillant en S. C. Knappert, namens het gezelschap »Physica" in hunne kwaliteit als voorzitter en secretaris van dat gezelschap. Naar men verneemt, verleende de minister van waterstaat, handel en nijverheid gisteren eene audientie aan de commissie uit houders van abonnementskaarten der staatsspoor- wegen. De bezwareri welke men algemeen tegen de nieuwe verhoogde tarieven heeft, werden den minister medegedeeld. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kermis, dat de pokken in de gemeente Wijchen epidemisch verbreid zijn. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de lotelingen der lichting 1892, die heb- ben deelgenomen aan de vrijwillige oefenin- gen in den wapenhandel, zooveel mogelijk zullen worden ingedeeld bij de infanterie of art-llerie, naar mate van de soort van wa penhandel, welke zij voor hunne indeeling hebben beoefend. De jaarvergaderingj van »Palrimonium" besloot gisteren een adres aan H. M. de Konin- gin Regentes te richten, waarin op bespoe- diging der totstandkoming van sociale vvetten wordt aangedrongen, inzonderheid betreffende huismanskiesrecht, kamers van arbeid, ver- betering van de wetten op landbouw, indus- trie, militie en vakonderwijs. Wpet go waaron. de n^'-ve orde voor- namelijk is voorgesteld vraagt de Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. Het was een persoonlijke wensch van de Koningin-Regen tes, die haar contrabezoek aan het Duitsche Hof heeft uitgesteld, totdat zij zeker kon zijn niet met ledige handen naar Berlijn te moeten gaan. Het plan moet nog bestaan om het eerste Grootkruis van de nieuwe orde voor Keizer Wilhelm te bestemmen en hem dat ter gelegenheid van het bezoek der Vorstinnen aan de Duitsche hoofdstad aan te bieden. De wetenschap, dat het der Koningin-Regen- tes aangenaam was, heeft dan ook bij Re- geering en Kamermeerderheid den doorslag gegeven. De Nederlandsche Zuider-Spoorwegmaat- schappij, gevestigd te Maastricht, heeft aan de Staten van Noord-Brabant eene bijdrage uit de provinciale kas gevraagd van f 110.000 in de kosten van aanleg van eenen spoorweg van Sittard over Echt en Weert naar Eind hoven. Hoe het veranderd isToen mevrouw S t u- t e n met haar onthullingen kwam, begreep het groote publiek wel, dat het niet in orde was met het Haagsche gestichtdoch schier al wat deftig en voornaam was haalde de schouders er voor op. Het conservatieve DagUad behandelde de quaestie uit de hoogte en schonk er voorts weinig aandacht aan. Dat kon ook niet. De iegelijk die in Hem gelooft, niet verderve maar het eeuwige leven hebbe I" Maar die stem werd overschreeuwd door het schaterend lachen, dat hij van verre ver- nam en steeds aangroeide, wanneer de liefelijke woorden een oogenblik gestaakt werden. »Voor u geen heil 1 voor u slechts hel en verdoemenis I" klonk het het hem toe, waarbij zijn lichaam riJde van wanhoop. Maar hoor, daar vernam hij weder de zachte fluisterende stem aan zijn zijde Als wij geoordeeld worden, zoo worden wij van den Heere getuch- tigd, opdat wij met de wereld niet zou- den veroordeeld worden." »De Zoon des menschen is niet gekomen om de zielen te verderven, maar om te behou- den »Wie is het die verdoemt Chris- tus is het die gestorven, ja wat meer is, die ook opge wekt is, die ook ter rechterhand Gods is, die ook voor ons bidt." »0, wat was dat een liefelijke stem!" Zeker van een engel uit den Hemel, die voor en noTpnhlik Dii-ntjes {redaante 1 onthullingen waren immers afkomstig van een vrouw, die krankzinnig was volgens de offici- eele wetenschap En thans is er niemand meer die er aan twijfelt of mevr. S t u t e n in hoofdzaak niet de waarheid heeft medegedeeld. Zelfs Dr. Reeling Brouwer, de vroegere genees- heer-directeur, bevestigt in zijn schrijven aan de Regenten veel van wat mevr. Stul en heeft geschreven. Onder meer schrijft hij »De bestaande gebreken in de verzorging der lijders wijt ik niet zoozeer aan gebrek aan samenwerking tusschen de geneeskundige leiding en het bestuur, dan wel aan de on- betrouwbaarheid en ongeschiktheid van den directeur, den heer Krab. Deze handelt her- haaldelijk in strijd met de bevelen van dern geneesheer, oefent geen voldoend toezicht, laat den dokter niet halen, als zijn hulp noo- dig is", enz. De heer Brouwer geeft daarna een aantal staaltjes van de ongerechtigheden welke ge- durende den tijd dat hij als dokter er aan verbonden was, gepleegd waren in het ge sticht. Die staaltjes zijn in hoofdzaak dezelf- de als door den heer Borgesius genoemd zijn bij zijne interpellatie. De heer Brouwer erkende, dat hij veraritwoordelijk is voor al hetgeen hij zelf doet, beveelt of laat uitvoerendoch de D;recteur is veraritwoordelijk voor al het- pfeen buiten de tegenwoordigheid des ge- neesheers geschiedt. Het is echter zijn groote grief, dat men hem steeds heeft gehouden buiten al'es wat in bet gesticht voorviel. Men had hem zoo aan handen en voeten gebon- den, zoodanig buiten alles gehouden, dat zelfs door een der dames-regentessen kon worden gezegd, »dat (hij) alleen was voor den pols en de tong en (zich) verder met niets had te bemoeien". Deze teekenende uitdrukking werd gebezigd, toen bij er voor ijverde, om aan de dames-patienten terug te bezorgen de ruime, frissche, voor haar bestemde ver- blijf'zaal, die de Directeur voor zichzelf in gebruik had genomen. Dit nu wordt door den vorigen geneesheer- directeur zelf geconstateerd. Meer en meer wordt de overtuiging leven- dig, dat in het Haagsche Gesticht schande- lijke tooneelen moeten plaats gehad hebben. Mevr. Stuten heeft in een tweede brochure s^nderer ervaringen" medegedeeld; en die ervaringen doen nu en dan de vraag op- rijzen hoe dergelijke onmenschelijke behan- deling toch mogelijk is. Een enkele ervaring nemen wij hier uit die brochure over. »Op den tweeentwintigsten Maart 1891 is in het Haagsche Krankzinnigengesticht ge- bracht de persoon van Gerardus H., oud negenendertigjaar natuurlijk omdat hij niet wel in het hoofd was nadat hij acht weken door mij, zijne vrouw, te huis was verpleegd. Ik ging, of liet iederen dag naar hem hoo- ren, maar ontving iederen dag hetzelfde ant woord, dat ik hem. niet mocht zipn omdat hij zoo wild was. Na tien dagen echter werd mij door Dr. Reeling Brouwer gezegd, dat ik hem nu wel mocht zien, want hij lag doodziek met hevige koortsen in de zieken- zaal, maar dat ik niet moest schrikken, want dat mijn man zich zelven erg verwond had. In weerwil van die waarschuwing wasik zoo geschrokken op het zien van mijn goeden man, zoo iets kan men zich niet voorstellen het gelaat geheel onherkenbaar, voet en hand in verband, het was vreeselijk om aan te zien. Op mijne vraag: hoe ziet ge er zoo uit? was zijn antwoord, nadat hij blijkbaar vrees- achtig naar de oppasseres omgezien had »Zoo hebben ze mij gestagen, maar gij moet er maar niets van zeggen, want nu zijn ze goed voor mij." De koortsen hebben hem met de andere ellende na acht dagen der- mate uitgeput, dat hij den achtsten April 1891 bezweek. Mijne vaste overtuiging is en blijft, dat mijn man mishandeld is op een schandelijke manier. Een zeer hoogge- plaatst en zeer geacht heer, aan wien ik in mijne droefheid mijne ellende klaagde, heeft er nog een rechtszaak van gemaaktmaar nadat ik tweemaal voor het gerecht ben ge- weest, heb ik niets meer van de zaak gehoord." »Ervaringen" van dergelijken aard komen talrijk in de tweede brochure van Mevr. Stuten voor. Welk een voorrecht, dat deze dame ein- delijk gesproken heeft. Wie weet hoe lang nog zou gezwegen zijn over al die gruwelen had aangenomen, want hij zag haar dicht bij hem, en toen hij nog de woorden vernam Het bloed van Jezus Christus, Gods Zoon, reinigt ons van alle zonden," en deze woorden nafluisterde, zie, toen weken de booze geesten hoe larger hoe verder achterwaarts, en zijn beklemdheid werd veel minder. Langzaam herstelde boer Hendriksen, maar de les die hij cntvangen had, was zeer heilzaam geweest. Hij had onder- vonden, hoe op een enkele wenk van God, de hoovaardige vernederd wordt, niet om verdelgd, maar om door zulk een kastijding tot zijnen Zaligmaker ge- leid te worden. Wel was hij nog niet geheel gewonnen de oude Adam kwam gedurig boven; maar toen hij voor't eerst zijn ziekbed verliet en de huiskamer bin- nentrad, die blonk in den glans van een voorjaarsmorgen, gevoelde hij zich toch geheel anders, en het was hem alsof alles om hem heen en in hem nieuw geworden was. Van den heer Van Oosten ontving de Del- venaar de volgende mededeeling »Op 12 Januari 1892 kreeg mijn oudste jongen (5^ jaar oud) een uitslag op den arm. Deze uitslag nam in omvang toe onze dok ter werd geraadpleegd en ZEd. zou iets ge- ven tot genezing. Tegelijk vroegen wij, of de jorigen nu ook ingeent kon worden. De dokter zeide er niet gaarne toe over te gaan, want hij stond niet voor de gevolgen in. Opdat echter de jongen toch naar school zou kunnen gaan, gaf de dokter een briefje, dat hij voorloopig niet kon worden gevaccineerd. Met dit briefje begaf ik mij naar het hoofd der christelijke school en liet bet daar lezen. L)e hoofdonderwijzer zou het aan het dage- lijksch bestuur laten zien. Het dagelijksch bestuur begaf zich naar den district-school- opziener. Van dezen ging het naar den bur gemeester. Ten slotte kreeg ik de boodschap, dat ik mij naar den Minister van Binnen landsche Zaken moest wenden. Dat deed ik. Na 14 dagen wachten kreeg ik een grooten brief, waar weinig in stond, maar toch zooveel, dat ik zeer goed wist, dat mijn jongen niet naar school mocht!" Terecht zegt daarvan de Delvenaardat is een ergerlijk staaltje van wetstyrannie, te meer in deze dagen, nu de Nota, die bewijst, dat ddn op de honderd gevallen schadelijke gevolgen heeft, nog altijd onweerlegd bleef. Nu zal zulk een vader er zijn kind maar aan moeten wagen. 't Is er maar edn op de honderd. Als zijn kind voor zijn leven lang krank wordt, of mogelijk zelfs stertt, moet hij zich maar troosten met de gedachte, dat er 99 zijn, bij wie het goed afliep. Wanneer zullen wij in het svrije" Neder land "toch eens weer vrijheidhebben over ons eigen lichaam en het lichaam onzer kirideren? »De Wageninger" laatstelijk uitgegeven door den heer Breijer te Arnhem, is nu in handen van de firma Kemink en Zoon te Utrecht overgegaan, die de uitgave zoo spoe- dig mogelijk zal voortzetten, voorloopig een- maal per week. De Hollaridsche IJzeren Spoorwegmaat- schappij zal een 3 percent leening aangaan groot 12 millioen (nominaal), waarvan voor loopig slechts 3 millioen zal worden uitgegeven. (R. N.) Door een groot aantal conducteurs der Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij is aan de directie een adres ingediend, waarin om verhooging der bestaande traktementen wordt verzocht. Bij de maatschappij Zeeland bestaat het voornemen, om eerlang een goederen-stoom- bootdienst van Vlissingen Rotterdam en om- gekeerd en tusschen gelegen plaatsen te ope- j;. zulk. in erfc5.n<i—met~de Zeeuw- sche stoomvaartlijn VlissingenHull. De tentoonstelling van paarden op de internationale tentoonstelling van sport enz. te Scheveningen zal, in plaats van 22 tot 30 Juni van 22 tot 31 Juli a.s. gehouden worden, en zulks omdat het fokmaterieel (hengsten) in vele landen tot 1 Juli moet gestationneerd blijven op plaatsen waar het bekroond is of zich verbonden heeft te blijven. Uit Scheveningen bericht men, dat in den aanstaanden zomer de bezoekers van die badplaats gelegenheid zullen hebben niet alleen om een walvisch te zien, maar ook om in het zeemonster te zitten. De ondernemer zal zorgen, dat het verbiijf in den walvisch zoo aangenaam mogelijk zal zijn. Dezer dagen zal men beginnen het dier in elkaar te zetten op een terrein aan den strandweg naast het cafe sSeinpost." De moord op dePrinsengrachtte Amsterdam Woensdag-namiddag omstreeks 5 uur zijn fac simile's aangeplakt van de adressen der drie brieven door »Sara" geschreven en wel op 5 plaatsen, nl. op het Leidscheplein, in de sigarenwinkels der firma's Deenik en v. d. Hulst, op het Jonas Daniel Meijerplein, op den Dam tusschen de Beurs en het Kom- maridantshuis en op de Nieuwmarkt aan de voormalige brandweerkazerne. Daarbij wordt door de justitie ieder, die in »Dientje," zeidc hij, »weet gij niet waar ik dat traktaatje geborgen heb, gij weet wel, het traktaatje dat zulk een zonderlinge reis gemaakt heeft en uit de tabaksdoos van Jarks weer in mijn bezit is gekomen »Ik meen, dat vader het weer in de lade van de kast gelegd heeft," antwoord- de zijne dochter, wier donkere oogen helder en vol blijdschap sfraalden. Wil ik er eens naar zien Zij tastte in den zak naar den sleutel. Maar Hendriksen stond er op zelf de kast en lade te openen. En ja wel. Daar lag werkelijk het traktaatje, nu niet ge- wikkeld om gouden munten, maar glad gestreken en netjes opgevouwen. Hij had het een paar malen gelezen, maar hij wenschte het nog eens te hooren voorle- zen uit Dientjes mond, want hij kon de stem niet vergeten, die hem in zijne ziekte zoo vele goede woorden had ingefluisterd, het schrift dier adressen een bekend hand- schrift meent te herkennen, uitgenoodigd zich aan te melden aan het bureau der politie op het Leidscheplein. De heer M. S. de V. te Amsterdam schrijft aan het Hbl, »Nu in den laatsten tijd herhaaldelijk op het gevaar van ongekookte melk gewezen wordt, wil ik een geval mededeelen, waar van ik dezer dagen getuige was. »Op het Damrak, vlak bij het politiebu- reau, komen dagelijks per Edammer boot boeren met bun melk, die zij dan in de stad uitventen. Zoo zag ik deze week een paar hun melk uit de blikken bussen in emmers overgieten en elken emmer met geelachtig water aanvullen. Op mijn opmerking, dat dit schande was, zeide mij het boertje»Het gaat jou niks an, ze zuipen het loch I" sMaar dat gele water is toch brak en schadelijk voor de gezondheid n't Zou wat't komt uit de slootwaar de koeien en paarden ook uit drinken. En dat duinwater kunnen we niet gebruiken, dan wordt de melk te blauw." sMaar ik zal er de politie kennis van ge- ven." »Nou, die doet me niks. Dag hoor 1" En weg was hij, zijn klanten de melk, misschien vergif, verkoopende. Wanneer zal men toch eens te Amsterdam wijzer worden en zich niet door die zoogenaamde boeren laten bedotten Nadere bijzonderheden omtrent den moord te Gouda brengen aan het licht, dat deze in koeien bloede is geschied. Tot tweemaal toe moet er eene snede zijn toegebracht, en dat niet zonder verweer, aangezien de top- pen der vingers waren doorgesneden. An dere aanwijzingen doen blijken, dat de dood niet plotseling, maar eerst na een verschrik- kelijk lijden is ingetreden. Naar men vermoedt, is ook het lijk twee driemaal verlegd geworden, om den dief- stal mogelijk te maken de diefstal zelf moet, wat het geld betrett, grooter zijn dan aan- vankelijk werd gemeend, aangezien ook de opbrengst van winkelgoederen in het bezit van de verslagene was. Het totaal van het ontvreemde moet dan ongeveer f 400 hebben bedragen. Dat de moordenaar bij den diefstal nog met oordeel is te werk gegaan, kan daaruit blijken, dat alleen het horloge met ketting van wijlen O. is medegenomen, en de ket ting, aan den commensaal behoorende, is achtergelaten. De gearresteerde verdachte moet werke lijk 'snachts naar Rotterdam zijn geloopen en tusschen Gouda en Moordrecht door den rijksveldwachter G. zijn ontmoet. Met den tweeden trein zou hij dan van Rotterdam naar Amsterdam zijn vertrokken. Het onderzoek in die woning aan den Klei- weg schijnt gesloten te zijn, aangezien de goederen der verslagene heden daaruit zijn verwijderd pn naar het verkoophuis getrans- porteerd. J9.) Naar wij vernemen, heeft de raadkamer der rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend te gen Pierre Francois Corneille Pieterse, 22 jaar, slagersknecht, wonende te Gouda, als verdacht van den aldaar in den nacht van 28 op 29 Maart gepleegden moord op de weduwe van Oudshoorn, met daarop gevolg- den diefstal. (]V. R.) Inzake de misdaad, bij de weduwe Diele- man te Zaamslag gepleegd, meldt men nog dat aan het licht is gekomen, hoe vier of vijf personen te Stekene (Belgie) hadden afge- sproken om de weduwe te bestelen. Sporen van hun komen en gaan uit en naar de rich- ting van Belgie zijn bekend. Waarschijnhjk zal weldra meer aan het licht komen. Verder meidt men in tegenstelling met een vorig bericht - dat de zoon wel sterk is, ja zelfs zoo krachtig als slechts zelden personen zyn maar door eene droeve kwaal, waaraan hij lijdende is, is hij vaak krachteloos; wat nu bij de overrompeling Vrijdag-avond hef geval schijnt geweest te zijn. MC.) a 15 cent per regel. Longziekte, worden genezen. Deze methode, die snel en zeker werkt, wordt veelvuldig als uitstekend erkend. Na vier weken is reeds vooruitgang merk- baar. Voor uitvoerige inlichtingen wende men zich per brief, waarin postzegels voor antwoord, tot 57, Boulevard de Strasbourg PARIS. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Times geseind, dat de Regeering verslapt in hare voorzorgen tegeri oproerde dynamiet-be- schuldigingen tegen de radicalen schijnen onhoudbaar. De Nacion raadt de radicalen vrijelijk te laten meestemmen anders zou de wettigheid der presidentskeuze later kunnen betwijfeld worden.

Nieuwsblad voor Schiedam en Omstreken | 1892 | | pagina 2