Woonbonnen voor drie gemeenten Oost van toen Het verhaal achter de Boerhaavelaan Zes corporaties hebben dezelfde criteria Een overleg waaraan iedereen mee kon doen Overzichtelijk 2 Oost Reporter jaargang 0 nummer 0 Door: Marina Monte Het woonbonnensysteem is veranderd. Misschien is het u al opgevallen dat de woonbonnen tegenwoordig in de fleurig groene Woonkeuzekrant van het Nieuwe Stadsblad staan afgedrukt. Dit systeem biedt voor woningzoekenden de mogelijkheid om voorkeur uit te spreken voor drie woningen in de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Het woonbonnensysteem is veranderd Deze Woonkeuzekrant is de uitkomst van gemeenschappelijk overleg tussen de woningcorporaties van de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Met het aanbodmodel, waarbij de woning- zoekende zelf onder voorwaarden kan bepalen welke woning hij uitkiest, hadden de drie gemeenten al ervaring. Om echter meer aan de wensen van de consument tegemoet te treden, sloegen de zes corporaties de handen ineen en kwamen zo tot deze gezamenlijke uitgave. In eerste instantie bestond er echter wel onenigheid over het toekennen van de maximale huursubsidie tussen de gemeenten onderling. Schiedam heeft altijd het advies van het Rijk gevolgd, terwijl Vlaardingen en Maassluis een veel lagere norm hanteerden. De gemeente Schiedam heeft zich sterk gemaakt voor het behoud van de maximale huursubsidie (momenteel rond de fl. 300,—) en kreeg daar uiteindelijk de twee andere gemeenten in mee. Het resultaat is dat, indien de Deze foto komt u waarschijnlijk bekend voor. Zij is namelijk een paar maanden geleden bij u in de bus gevallen om u te attenderen op de Keetwagen. In die wagen kon u uw klachten over de buurt kwijt. Een deel van de kleine problemen zijn dankzij dit project opgelost.De ruim dertig omvangrijke onderwerpen van kritiek, worden op dit moment samengevat in een beleidsplan waarmee betrokken partijen worden benaderd. De Oost Reporter houdt u op de hoogte van de ontwikkelingen. Op deze plaats in de krant vindt u overigens in het vervolg steeds een foto uit de oude doos terug. Journalisten Hannah Wattel en Erik Vellinga zullen de illustratie van informatie voorzien. Door: Hans Krul Waarom zijn straten vaak naar personen of gebeurtenissen vernoemd? En welke persoon of gebeurtenis schuilt er eigenlijk achter zo n naam? Soms is de achtergrond duidelijk; bij het bordje Rembrandtstraatbijvoorbeeld, denkt iedereen aan de befaamde schilder. De Oost Reporter brengt u verhalen die achter het Deze laan draagt de naam van de internationaal befaamde arts Herman Boerhaave, die leefde van 1668 tot 1738. Herman Boerhaave werd geboren als domineeszoon in een dorp nabij Leiden. Hij studeerde theologie en natuurfilosofie in deze universiteitsstad, waar hij daarnaast enige tijd in de academische bibliotheek werkte. Op een bepaald moment besloot hij zich geheel te wijden aan de medische studie. Boerhaave heeft zijn land nooit verlaten; de grootste reis die hij tijdens zijn leven maakte, was een uitstapje van enkele dagen naar Harderwijk. Boerhaave wilde zijn medische doctorsgraad namelijk aan de Gelderse Academie behalen, omdat dat daar goedkoper was. Maar Boerhaave hoefde de wereld ook niet in, de wereld kwam al snel naar hem toe. Eenmaal aangesteld als lector en later als hoogleraar in de theoretische geneeskunde, bleek Boerhaave een geboren docent. Hij stelde op basis van zijn collegestof twee Latijnse leerboeken samen, die al snel in heel Europa vertaald en gedrukt werden. Tussen de bedrijven door was Boerhaave ook nog hoogleraar in de botanie. De Hortus Botanicus, de Leidse Academietuin, heeft hij tot bloei gebracht. Zijn studenten waren afkomstig uit heel Europa, de helft van zijn toehoorders waren meestal van buitenlandse origine. Op het persoonlijke vlak was Boerhaave een wijze raadsman voor zijn leerlingen. De uitblinkers keerden na hun studie terug naar hun land om daar het academisch onderwijs naar het Leidse voorbeeld in te richten. Boerhaave werd dan ook de 'leermeester van Europa' genoemd. Een ooit aan Boerhaave geadresseerde brief uit China bevatte alleen het opschrift 'Boerhaave - Europa'. Hij was kennelijk al zo bekend, dat deze brief zonder straat- en plaatsaanduiding gewoon bij huize Boerhaave bezorgd werd woningzoekende in aanmerking komt voor huursubsidie en recht heeft op een maximale toekenning, deze in alledrie de steden krijgt. Het grote voordeel voor de woning zoekende is het overzichtelijk aanbod van zes woningcorporaties tegelijk. Wilde men voorheen verhuizen naar een van de beide andere gemeenten, dan moest de woningzoekende zelf actie ondernemen om op de hoogte te komen en blijven van het aanbod huurwoningen. Nu is dat niet meer nodig. Het totale aanbod wordt in een krant gepresenteerd, bovendien gelden voor toewijzing van een huurwoning bij alle corporaties dezelfde criteria. Had men vroeger het idee om naar bijvoorbeeld Vlaardingen te verhuizen, dan verviel je in de kansarmere situatie van 'starter' voor Vlaardingen. Bleef de woningzoekende in Schiedam, verkeerde deze in de riante positie van 'doorstromer'. Nu is dat onderscheid weggevallen. Iedereen die een leeg huis achterlaat, is een doorstromer; ook de woningzoekende uit Delfzijl! Wel hebben de drie gemeenten een uitzondering gemaakt voor die gevallen waarbij sprake is van scheiding van samenwonenden. Wanneer een persoon voor het verbreken van de relatie in een van de drie gemeenten woonde, dan mag hij/zij reageren op woonbonnen voor zowel starters als doorstromers. Ook de urgentieregeling is in de drie gemeenten gelijk. Overigens blijft het in rekening brengen van fl. 148,— voor het in behandeling nemen van een urgentie- aanvraag gehandhaafd. Valt u echter onder de bijstandsnorm, dan krijgt u deze administratiekosten vergoed. Hier had uw advertentie kunnen staan Colofon Redactie Eindredactie Produktie Drukkerij De Zaak t«>m f*** WmNMBS ,0m *0 0* (SB? mmm; Bron: Marieke Anschutz: Ons temperament. ISBN 90-6238 441 2. Oost Reporter is een krant waarin u informatie vindt over de wijk Oost. Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 5.500 exemplaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost. Ronald Jansen, Ronald Loch, Marina Monte, Bobby Scheepe, Erik Vellinga, Rob Wark en Hannah Watt£l. Nathalie Lans/ FreeLans Tekstschrijvers Fotografie Vormgeving Herman Moor, Jan Baars en Gerard Spruit Ingezonden brieven en persberichten dienen voor 12 januari 1996 binnen te zijn bij de redactie van de Oost Reporter: Oost Reporter Franklinstraat 11a 3112 SB Schiedam Tel.: 426 92 47 Fax: 273 01 54

Oostreporter | 1996 | | pagina 2