Markante figuren in Oost Voordeel-deurders Klantenservice hoog in het vaandel bij ONS Vier generaties in een straat Rooster ONS en Oost Reporter Hoofdpijn Goedkoop is duurkoop Blaasjes Alles weten over lijfrente? VSB Bank. Ook uw bank voor 'n zekere toekomst Deskundigen jaargang 0 nummer 0 Oost Reporter 3 Door: Hannah Wattel Mevrouw Hoegee (81) is voor de meeste bewoners uit Oost geen onbekende.Zij woont al meer dan een halve eeuw in Oost. Ook haar dochterschoonzoon, kleinkinderen en achterkleinkinderen bleven gezellig bij haar in de buurt, de Oosterstraat wonen. Mevrouw Hoegee vindt het heerlijk om met vier generaties in een straat te leven. Vier generaties in een straat Toen mevrouw Hoegee samen met haar man en drie dochtertjes 55 jaar geleden in de Oosterstraat kwam wonen, was het nog een drukke straat. Op de hoek van de Singel was de grote bakkerij Vlug. Handkarren werden af- en aangeduwd. De Oosterstraat kende ook een waterstoker, een groenteboer, een melkwinkel, een slijterij en zelfs een ijzerdraaierij. Bij het zogenaamde holletje was de hoefsmederij van 'De Kuup' (Cuperus). „Het was een gezellige tijd. De huizen waren klein; we hadden een voor-, ach- ter- en tussenkamer. In de tussenkamer was de bedstee voor de ouders en de kin- deren sliepen op zolder," vertelt mevrouw Hoegee die twaalf jaar geleden weduwe werd. „Er was veel leven op straat. Kinderen speelden buiten en soms deden ook de vrouwen mee met touwtje springen of bal- len. Je kende bijna iedereen. Mijn man werkte in de bouw en was daardoor vaak van huis. Ik heb trouwens ook weleens gewerkt. Dat vonden de mensen toen heel raar want het was in die tijd niet de gewoonte dat vrouwen werkten. De man zorgde voor brood op de plank; de vrouw voor het huishouden." Twee van haar dochters wonen buiten de stad; een in Dordrecht en een in Zeeland. De derde dochter trouwde met buurjongen Nijs en bleef in de Oosterstraat wonen. Zo ook hun drie kinderen. Alle kleinkin deren van oma Hoegee wonen met partners en kinderen in dezelfde straat in Oost. Oma, die op het moment slecht ter been is en daarom naar een gelijkvloerse woning 'om de hoek' is verhuisd, is heel trots op haar afstammelingen en bezoekt iedere familie volgens rooster. Op verjaar- en feestdagen is de hele familie bijeen.Binnenkort gaan ze allemaal ge zellig buiten de deur eten; moeders, dochters, schoonzonen, schoondochters, kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen: allemaal uit een straat. Door: Ronald Loch Wie kent het ONS niet? Maar weet u, behalve de naam, eigenlijk nog meer van deze organisatie? Een organisatie met maar liefst 250 medewerkers in de binnendienst en 100 in de buitendienst. Marlies Dingenouts, PR-medewerkster bij ONS, vertelt iets meer over haar werkgever. De doorsnee-inwoner van Schiedam kent het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) misschien alleen maar van de lastige maandelijkse rekening. Welke organisatie er achter die drie letters schuilgaat, is de meeste mensen onbekend. Marlies Dingenouts, vanaf juli '95 PR- medewerkster bij deze organisatie, vertelt dat er momenteel hard gewerkt wordt aan de opvijzeling van het ONS-imago. „De drempel is jarenlang inderdaad te hoog geweest voor de burger. Maar daarin gaat zeker verandering komen. Het tele- foonverkeer is al verbeterd door de invoering van het 'een-ingangsprincipe'. De klant wordt niet meer doorverbonden naar een andere afdeling, maar in principe worden alle vragen door de Klantenser vice afgehandeld. Daarnaast doet het ONS mee aan het Wijk-Buurtbeheer. Ook op die manier proberen we de drem pel voor de burgers te verlagen." Marlies vindt de uitgave van de Oost Re porter een prima initiatief. Er zijn een aantal Schiedamse onderwerpen die volgens haar interessant genoeg zijn om in deze krant eens aandacht aan te besteden. „Vooral het nieuwe Recycling Milieu- punt op de hoek van de Franselaan en de Pinkstraat verdient de nodige aandacht. De burger heeft het zogeheten 'Pink-punt' nog onvoldoende ontdekt." Onderwerpen als de Keetwagen-Oost, de Chemo-kar en de Milieu-bos leveren volgens Marlies ook leuke artikelen op. Nieuwe ontwikkelingen of gebeurtenissen rondom het ONS zouden in de Oost Reporter ook niet misstaan. Ik kom er rond voor uit: ik woon nog maar sinds kort in Oost. Toch voel ik me er al aardig thuis. Toen ik hierheen verhuisde en dat aan bekenden vertelde, was het van hun gezicht af te lezen: 'Ga jij in Oost wonen?' Omdat ze het niet uitspraken, hoefde ik er geen antwoord op te geven. Trouwens, wat had ik anders moeten antwoorden dan:'Ja, ik verhuis naar Oost.' We hoeven er geen doekjes om te winden. Oost had een zekere naam opgebouwd. Niet positief, maar negatief. Dat zat achter die vraag. Bij de Sociale Dienst zeiden ze: 'Daar zitten veel goeie klanten van ons'. Het is duidelijk dat die klanten niet van de soort zijn waarvan je als winkelier rijk hoopt te worden. Dat mensen geen werk hebben, heeft achtergronden. Je hoeft geen economie gestudeerd te hebben om daar achter te komen. Werkeloos zijn heeft echter ook gevolgen. Langdurig zonder werk zitten, gaat je niet in de kouwe kleren zitten. Het werkt door, niet alleen bij degene die het zelf treft, maar ook bij de achterban. Je holt in inkomen achteruit en moet je huishouden met minder geld op orde zien te houden. Bovendien wordt het onrustig 'tussen de oortjes'. Soms zelfs zo onrustig dat je het allemaal niet meer weet. En dat kunnen mensen aardig op elkaar overbrengen. Soms zo goed dat je met z'n alien in een spiraal naar beneden kronkelt. Dan heb je zo behoorlijke keet in de buurt. In Oost zitten verhoudingsgewijs veel mensen die een uitkering hebben van de Sociale Dienst. Op het Stadskantoor noemen ze dat 'een hoge uitkerings- dichtheid'. Komt nog bij dat veel mensen bij de verkiezingen thuisbleven (lage op- komst) of een protest-stem uitbrachten op de CD. Zulke gegevens trekken de aandacht en dat heeft geleid tot een leuk initiatief, namelijk de Keetwagen. Deze wagen deed dit jaar de ronde in de wijk onder het motto: 'Keet in de buurt, buurt in de keet.' De ambtelijke instanties kwamen naar je toe. In die schaftwagen zat een stukje Stadskantoor zodat je mooi je ei kwijt kon. Het schijnt typisch Schiedams te zijn om te zeggen dat het allemaal niks uitmaakt. Ik zeg dat het wel helpt. Buurt voor buurt, straat voor straat, deur voor deur. Wat zou je zeggen van deze krant? In de redactie zitten mensen die thuis hadden kunnen zitten. Lekker kniezen. 'Genieten' van hun uitkering. In plaats daarvan zijn zij iets voor deze wijkkrant gaan doen. Er woont een huisschilder in mijn straat die de mooiste voordeur van de stad heeft. Staatie elk jaar bij te houden. Mooiere reclame kun je je niet voorstellen. Ik liep al een tijdje rond met de gedachte om het hem te vragen: 'Wil je de mijne ook doen?' Probleem was alleen dat ik dan ook de buurvrouw mee moest krijgen: twee dezelfde deuren. Had ik nog niet geprobeerd. Onze schilder is deze week bij haar begonnen en ik doe mee! Rob Wark Vervolg pag. 1 Asbest Stationsstraat Al voordat met de tweede fase werd begonnen, kwamen bewoners van de nieuwbouw met de eerste klachten.Ze hadden hoofdpijn en voelden zich misselijk. Een nieuwigheid die de huurders geld had moeten uitsparen op de stookkosten, was een warmtewisselaar. Deze bleek, in plaats van frisse buitenlucht, de uitstoot van de CV-installatie in het ventilatiesysteem terug te brengen. Het heeft de verhuurder, de Woning Stichting Noordvest (voorheen Gemeentelijk Woningbeheer) de nodige kopzorgen gekost om het probleem te verhelpen. En zo zijn er meer problemen geweest. Het was ermee begonnen dat er onvol doende stadsvernieuwingsgeld beschikbaar kwam om het project in een bouwstroom af te werken. Zo is de eerste fase gebouwd in 1985 en opgeleverd in 1986 en kon pas in maart 1987 met de tweede fase worden gestart, wat het prijsniveau natuurlijk geen goed heeft gedaan. Daar kwam bij dat ook op het ontwerp moest worden bezuinigd. De gevelplaten, die aanvankelijk in kunststof zouden worden uitgevoerd, werden vervangen door asbest. Dat dit materiaal gevaarlijk is, was weliswaar al vanaf 1969 bekend, maar mocht onder bepaalde omstandigheden nog wel in de bouw worden toegepast. Asbest op de buitengevel hoort geen pro blemen op te leveren. Je moet het alleen wel met rust laten. Dus niet zagen of met een hamer bewerken, want dan komen de vezels in de lucht en inademing daarvan kan op den duur de longen fataal bescha- digen. Normaal gesproken niets aan de hand, maar hier dus wel. De platen gingen blaasjes vertonen en die brachten asbestvezels VSB* BANK in de lucht. De bewoners, die met het hadden opgedaan, kregen het vermoeden dat de asbestvezels op die manier ook in hun luchtwegen zouden kunnen komen. Wat nu? Goede raad is duur. Uit onderzoek van het Bouwcentrum is gebleken dat bij de fabricage van de asbestplaten, die voor de Stationsstraat en omgeving zijn gebruikt, iets fout is gegaan waardoor die blaasjes konden ontstaan. Dat is de bewoners intusse uitgelegd en nu beraden de betrokkenen zich over de oplossing. De verhuurder heeft toegezegd dat de asbestplaten zulen worden verwijderd en vervangen door ander materiaal. Hoe dat zal worden aangepakt is nu een onderwerp van overleg, waarbij de bewoners dooreigen deskundigen worden ondersteund. Dat het goed moet gaan, beseffen de verantwoordelijke mensen bij de Woning Stichting Noordvest. Ruimte voor uw advertentie Daar kom je verder mee.

Oostreporter | 1996 | | pagina 3