Oost van toen Het verhaal achter de Lorentzlaan en het Lorentzplein Tijd voor station Schiedam Rotterdam-West Snelle tijd Uitbreiding Lorentzkracht Krachtig persoon Bevrijding Tijdloos jaargang 1 nummer 1 Oost Reporter 2 Door: Erik Vellinga en Hannah Wattel Het volgende station is Schiedam Rotterdam-WestVoor de bewoners van Oost die regelmatig met de trein 'thuiskomen, klinkt dit vertrouwd in de oren. EIke Schiedammer is met hetfenomeen trein opgegroeid; al sinds 31 mei 1847 is Schiedam in het bezit van een treinstation. In dat jaar werd het traject Rotterdam - Den Haag doorgetrokken en stopten de eerste treinen in de weilcmden rondom Schiedam. Schiedam was toentertijd nog niet zo groot dat het station in de stad lag. Na het verlaten van het station moest nog een kwartiertje gelopen worden voor de bewoonde wereld werd bereikt. Het eerste station was niet meer dan een houten gebouwtje met een primitieve wachtkamer, een loket en een perron. Op de enkele bestaande afbeeldingen ziet het er heel romantisch uit. Het doet een beetje denken aan een treinstation in een degelijk ouderwetse cowboy-film. Op zich niet zo verwonderlijk want die spelen zich af in ongeveer hetzelfde tijdvak. Alleen ging het er ten westen van Rotterdam waarschijnlijk niet zo wild aan toe als in het echte Wilde Westen. De eerste treinen raasden door de weilanden met een snelheid van maar liefst 38 kilometer per uur. In slechts twee uur en drie kwartier reisde men van Amsterdam naar Rotterdam. In die tijd maakte dat indruk op de mens. Tegenwoordig vindt men een uur reizen zelfs te lang. Er worden miljoenen uitgetrokken om de reis vijf minuten te bekorten. Het tweede station, dat het houten gebouwtje heeft vervangen, zal een deel van de lezers zich nog wel kunnen herinneren. Het was een mooi gebouw in een stijl die momenteel nog terug te vinden is bij station Den Haag Holland Spoor. Vooral foto's genomen aan de binnenzijde doen sterk herinneren aan het statige station in Den Haag. Al in 1947 werd er echter gesproken over een nieuw, derde station. De Spoorwegen hadden grootse uitbreidingsplannen voor de trajecten tussen Rotterdam en Delft en Rotterdam en Vlaardingen. De bestaande twee banen moesten worden uitgebreid naar zeven. Door: Hans Krul Waarom zijn straten vaak naar personen of gebeurtenissen vernoemd? En welke per soon ofgebeurtenis schuilt er eigenlijk achter zo 'n naam Soms is de achtergrond duidelijk, bij het bordje 'Rembrandtstraatbijvoorbeeld, denkt iedereen aan de befaamde schilder. De Oost Reporter brengt u verhalen die achter het straatnaam- bordje schuilen. Vandaag lopen we door de Lorentzlaan en over het Lorentzplein. Deze straatnamen zijn in het raadsbesluit van 13 april 1928 aangenomen door de gemeente Schiedam en verwijzen naar professor Hendrik Antoon Lorentz. Hij werd op 8 juli 1853 geboren te Arnhem en stierf op 4 februari 1928 te Haarlem. Lorentz studeerde in Leiden natuurkunde en promoveerde in december 1875 met de dissertatie (proefschrift) 'Over de theorie der terugkaatsing en breking van het licht'. Uit die theorie werd een formule afgeleid die nu nog steeds wordt gebruikt en zijn naam draagt. In 1878 aanvaarde Lorentz het hoogleraar- schap in natuurkunde aan de universiteit van Leiden. Vele jaren doceerde hij er zowel theoretische als experimentele fysica. Als onderzoeker heeft Lorentz aan de ontwikkeling van vele gebieden van de natuurkunde een groot aandeel gehad. Begrippen als lorentzcontratie, lorentz kracht en lorentztransformatie hebben betrekking op zijn tvetenschappelijke onderzoeken. Lorentz trok de conclusie dat de lichtsnelheid de bovenste grens is voor alle materiele snelheden. De lorentz contratie werd door Lorentz als een hypothese ad hoc gegeven, maar kon in 1905 door A. Einstein met de door hem ontwikkelde relativiteitstheorie worden verklaard. Hij was een natuurkundige van grote verdiensten en ontving samen met professor P. Zeeman in 1902 de Het tweede station, dat het houten gebouwtje heeft vervangen, zal een deel van de lezers zich nog wel kunnen herinneren Nobelprijs voor natuurkunde. Als docent schreef hij het leerboek 'Beginselen der Natuurkunde' dat in vele herdrukken verscheen. Zijn colleges zijn na 1919 door zijn talrijke leerlingen samengebracht in het boek 'Lessen over theoretische Natuurkunde'. Lorentz gaf ook veel populair- wetenschappelijke voordrachten. Hij had de gave de klassieke theorieen uit de natuur kunde op een originele en eenvoudige manier te brengen. Lorentz werd op vele fronten gewaardeerd. Hij had veel bestuurlijke functies. Zo was de natuurkundige voorzitter van de Zuiderzee-commissie. Die commissie had de taak waterstromingen te berekenen welke na de totstandkoming van de Afsluitdijk zouden optreden. Lorentz leverde hierbij belangrijk werk door technisch hydrostatische en hydro- dyna- mische problemen op te iossen. Hij werd in 1912 benoemd tot curator van het natuurkundig kabinet van Teylers Museum en tot secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem. Voor veel intemationale congressen was hij door zijn uitmuntende talenkennis en grote diplomatieke vaardigheden de aangewezen voorzitter. Kortom een krachtig persoon. Hiervoor was een nieuwe brug over de Schie noodzakelijk. Tevens kon de spoorwegovergang, die zich bevond tussen het station en de Schie, vervangen worden door een tunnel. In 1959 werd de komst van een nieuw station beschreven als een 'bevrijding' voor Schiedam: 'Door dit alles wordt Schiedam bevrijd uit de ijzeren spoorweg- ring rond een groot deel van de stad, krijgt het een vloeiend contact met Rijksweg 20 tussen Hoek van Holland en Rotterdam en wint de Maasstad een vlotte toegang tot de Spaanse Polder, waar zich een grote industriele bedrij- vigheid aan het ontplooien is.' Er waren dus tal van redenen om het station te vervangen voor een die voldeed aan de modeme eisen uit de jaren vijftig en zestig. Uiteindelijk is het huidige station in 1963 gereed gekomen. Voor de genoemde 'bevrijding' heeft de bevoIking van Schiedam een grote prijs moeten betalen. Een monument heeft plaats moeten maken voor een modem gedrocht, waarvan het uiterlijk moeilijk te beschrijven is. Het ontwerp heeft duidelijk te lijden gehad van de wet van de remmende voor- sprong; het lijkt een aaneenschakeling van alle lelijke en mislukte aspecten die de 'modeme' architectuur heeft voortgebracht. Schiedam was echter zeer trots op haar nieuwe station dat 'revolutionair van opzet' is volgens Het Vrije Volk van 3 juli 1963. Vandaag de dag is het station nog steeds revolutionair. Zo revolutionair dat het geen duidelijk zichtbare klok heeft voor de gebruikers van het openbaarver- voer. Tijd is geld wordt wel gezegd. Dat heeft de NS blijkbaar letterlijk genomen want ze hebben de klok, die boven de ingang van de toegangstunnel hing, verwijderd. In andere opzichten is het huidige station Schiedam Rotterdam-West helaas niet tijdloos te noemen. Binnen afzienbare tijd wordt er op het gebied van openbaar vervoer nogal het een en ander veranderd. Wat de consequenties daarvan zijn voor het station en de Oostbewoners, leest u op de voor pagina van deze krant deze krant. Ruimte voor uw advertentie Hier had uw advertentie kunnen staan Colofon Redactie Eindredactie Fotografie Vormgeving Herman Moor, Jan Baars en Gerard Spruit Produktie Drukkerij De Zaak Bronnen: Grote Winkler Prins/Biografisch woordenboek van Nederland/ Zoek-licht encyclopedic vraagbaak voor Noord- en Zuid-Nederland. Oost Reporter is een krant waarin u informatie vindt over de wijk Oost. Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 5.500 exemplaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost. Ronald Jansen, Ronald Loch, Marina Monte, Bobby Scheepe, Erik Vellinga, Rob Wark en Hannah Wattel Nathalie Lans/ FreeLans Tekstschrijvers Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Oost Reporter Franklinstraat I la 3112 SB Schiedam Tel.: 426 92 47 Fax: 273 01 54

Oostreporter | 1996 | | pagina 2