Markante bewoners in Oost De Triangel Vier generaties in een straat Rooster Kindercentrum Een kindercentrum voor kinderen en ouders? Peuterspeelzaal 'Ienie Mienie' Onderwij sondersteuning Krokettenproject 3 Oost Reporter jaargang 1 nummer 1 Vier generaties in een straat Door: Hannah Wattel Mevrouw Hoegee (81) is voor de meeste bewoners uit Oost geen onbekende. Zij woont al meer dan een halve eeuw in Oost. Ook haar dochter, schoonzoon, kleinkinderen en achterkleinkinderen bleven gezellig bij haar in de buurt, de Oosterstraat wonen. Mevrouw Hoegee vindt het heerlijk om met vier generaties in een straat te leven. Toen mevrouw Hoegee samen met haar heel raar want in die tijd was het niet de man en drie dochtertjes 55 jaar geleden in de Oosterstraat wonen, was het nog een drukke straat. Op de hoek van de Singel was de grote bakkerij Vlug. Handkarren werden af- en aangeduwd. De Oosterstraat kende ook een waterstoker, een groenteboer, een melkwinkel, een slijterij en zelfs een ijzerdraaierij. Bij het zogenaamde holletje was de hoefsmederij van 'De Kuup' (Cuperus). „Het was een gezellige tijd. De huizen waren klein; we hadden een voor-, achter- en tussenkamer. In de tussenkamer was de bedstee voor de ouders en de kinderen sliepen op zolder," vertelt mevrouw Hoegee die twaalf jaar geleden weduwe werd. „Er was veel leven op straat. Kinderen speelden buiten en soms deden ook de vrouwen mee met touwtje springen of ballen. Je kende bijna iedereen. Mijn man werkte in de bouw en was daardoor vaak van huis. Ik heb trouwens ook weleens gewerkt. Dat vonden de mensen toen gewoonte dat vrouwen werkten. De man zorgde voor brood op de plank; de vrouw voor het huishouden." Twee van haar dochters wonen buiten de stad; een in Dordrecht en een in Zeeland. De derde dochter trouwde met buurjongen Nijs en bleef in de Oosterstraat wonen. Zo ook hun drie kinderen. Alle kleinkinderen van oma Hoebee wonen met partners en kinderen in dezelfde straat in Oost. Oma, die op het moment slecht ter been is en daarom naar een gelijkvloerse woning 'om de hoek' is verhuist, is heel trots op haar afstamme- lingen en bezoekt iedere familie volgens rooster. Op verjaar- en feestdagen is de hele familie bijeen. Binnenkort gaan ze allemaal gezellig buiten de deur eten; moeders, dochters, schoonzonen, schoondochters, kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen: allemaal uit een straat. theoretische wijze opvoedingszaken door- genomen, vaardigheden aangereikt en aangegeven wanneer en hoe deze gebruikt kunnen worden. „Tot nu toe zijn drie cursussen, elk van zes bijeenkomsten, afgerond. Uit een schriftelijke evaluatie blijkt dat de deelnemers de cursus heel nuttigen zinvol vinden. Wij gaan dus door!" „Het belangrijkst vinden wij dat het Kindercentrum voornamelijk leuk en gezellig moet zijn. Tevens streven wij ernaar dat vanuit dit centrum ideeen en samen- verwerkingsverbanden/projecten met andere instanties ontstaan die van belang zijn voor het ontwikkelen van het kind en de relaties tussen kind en ouders." Dirk geeft hierbij het voorbeeld dat het consul- tatiebureau uit de wijk is vertrokken, met als een gevolg een afname van consultatie- bezoeken. Hij oppert dan ook het idee om een consultatiebureau in het Kindercentrum te plaatsen, dicht in de buurt van de kinderen en ouders. Ook kan volgens hem Jeugdzorg spreekuren houden in dit centrum. „We hebben ideeen genoeg. Denk eens aan het project 'Duimdrop' uit Rotterdam waarbij een container, bemand door een banenpooler, op pleinen kinderen van speelgoed voorziet op uitleenbasis." Dirk gaat zelfs nog een stapje verder. "Bijvoorbeeld met een oude SRV-bus, gevuld met speelgoed, pleinen afgaan. Het plaats laten vinden van verjaardags- feesten zou ook tot de mogelijkheden kunnen behoren." Dirk kan nog wel uren doorgaan met het opperen van ideeen. Het komt er in ieder geval op neer om er een gezellige boel van te maken voor kinderen en ouders maar op een verantwoordelijke wijze! Voor meer informatie over de activiteiten van het kindercentrum kunt u contact opnemen met: De Triangel Celciusstraat 2 telefoonnr. 010-462 10 89 Door: Bobby Scheepe „Bij een kindercentrum stel ik me veel kinderen maar ook ouders, een drukte van jewelste, levendigheid, veel activiteiten en gezelligheid voor.zegt Dirk Scherpenisse. Hij houdt zich als teamleider zowel met activiteiten voor Kluphuis Oost als voor de Triangel bezig. De Triangel, het voormalig Trefpunt Oost, moet volgens hem een kindercentrum worden dat meer is dan alleen een peuterspeelzaal. Dirk aan het woord over de plannen voor De Triangel. „Officieel zijn we per januari 1996 gestart met een groep beroepskrachten en een aantal vrijwilligers. Maar dit heefit de enthousiaste medewerkers niet weer- houden om in de laatste maanden van 1995 het een en ander (met succes) op poten te zetten." De aanloopfase waarin het kinder- centrum vorm dient te krijgen loopt tot juni 1996. In deze periode zal Dirk de nadruk leggen op het opzetten van samen- werkingsverbanden met o.a. basisscholen, instanties als consultatie- bureaus, Thuiszorg en GGD. „Samen moeten we komen tot een kindercentrum in de breedste zin van het woord." Tevens wordt de komende maanden aan de fysieke aanpassing van het gebouw en het uitwerken van de plannen tot de aanloopfase, gewerkt. Dit jaar is het opbouwjaar en Dirk verwacht dat in 1998 het kindercentrum op voile toeren zal draaien. De Peuterspeelzaal 'Ienie Mienie' is in Schiedam-Oost geen onbekend fenomeen. Ongeveer vijftig kinderen die verdeeld zijn over vier groepen komen twee keer per week een dagdeel samen. Een peuterleid- ster neemt samen met enkele vrijwilligers de zorg voor de peuterspeelzaal op zich. De animo voor de peuterspeelzaal is zeer groot waardoor er helaas een lange wachtlijst is. Uitbreiding van een ruimte voor nog een groep is dan ook zeer gewenst. „Wij willen komen tot een Peuterspeel zaal Plus," zegt Dirk. De laatste jaren nemen volgens hem bij jongere kinderen de taalontwikkeling en creativiteit af die zich uit in de fljne motoriek zoals tekenen en knutselen. De oorzaak van deze achteruitgang is bijvoorbeeld het vele televisie kijken door jongere kinderen. Het gevolg van de achterstand is een aansluitingsprobleem van peuters op de basisschool. „Met de Peuterspeelzaal Plus willen wij daarom extra aandacht richten op de taalontwikkeling en de fijne motoriek." Dirk splitst de activiteiten van De Triangel in onderwijsondersteuning en opvoedingsondersteuning. „Onderwijsondersteuning omvat twee zaken. Ten eerste maken kinderen kennis met zaken die zij in hun directe omgeving niet aantreffen; een toevoeging aan hun culturele bagage dus. Ten tweede bevat de onderwijsondersteuning het plan om in samenwerking met de basisschool de Peperklip naschoolse activiteiten voor kinderen van de leefitijden tussen vier en twaalf jaar te organiseren." Deze activiteiten komen volgens Dirk tot uitdrukking in de vorm van uitstapjes, sport en spel. Het streven hierbij is dat de kinderen meer zelfvertrouwen krijgen en een sterke(re) persoonlijkheid zullen ontwikkelen. Naast onderwijs- komt er ook opvoedings ondersteuning. Dirk roept onmiddellijk hetzogeheten 'krokettenprojekt'. „De formele benaming is het 'Projekt Schiedam-Oost Gezond'. De deelnemende organisaties uit dit projekt zoals scholen, clubhuizen, consultatiebureaus en GGD worden namelijk dagelijks geconfronteerd met problemen random de opvoeding. Er moest volgens ons iets gebeuren! Voor deze opvoedingsondersteuning hebben wij twee projecten opgezet, die moeders/ ouders moeten helpen bij het opvoeden". Het eerste project dat Dirk noemt, is 'Samenspel'. Hierbij gaan de kinderen vanaf 1,5 tot 2,5 jaar samen met de moeders/ouders op cursus. Beroepskrachten behandelen opvoedingsvragen en ouders oefenen in spelvorm met de kinderen. Tevens kunnen zij de voorvallen en problemen bepraten met andere ouders. 'Samenspel' is een voorbereiding op de peuterspeelzaal. De cursus 'Opvoeden zo!' is het tweede project. In deze cursus worden op Het plan is om in samenwerking met Basisschool de Peperklip naschoolse activiteiten te organiseren

Oostreporter | 1996 | | pagina 3