Bi j standsmoeder s verplicht te solliciteren Bij stands wet is gewijzigd 473 71 95 jaargang 1 nummer 1 Oost Reporter 6 Frictie tussen illusie en werkelijkheid Door: Marina Monte Per 1 januari 1996 worden vrouwelijke uitkeringsgerechtigden met kinderen ouder dan vijfjaar, verplicht te solliciteren. Hebben vrouwen deze stok achter de deur nodig oj ligt het probleem wellicht ergens anders? Hoe kijken bijstandsmoeders tegen deze nieuwe maatregel aan en hoe is het om jarenlang van een uitkering ajhankelijk te zijn? „Ach, weet je Ottolien (36 jaar) ervaringseis weer te duur door mijn aarzelt even met antwoorden en kijkt leeftijd. Op deze wijze draai ik alsmaar in eer mistroostig voor zich uit - „het is niet de kringetje rond. Maar ik heb mij opgegeven uitzichtloze kant van een uitkering, want ik blijf nog steeds hopen op een baan, maar wel de druk van altijd elk dubbeltje minstens driemaal moeten omdraaien voordat je het uitgeeft." Nooit kan ik spontaan iets voor mijn zoon (negen jaar) kopen. Behalve met feest- en verjaardagen zitten cadeautjes er voor de rest van het jaar voor hem niet in. Ik heb daar moeite mee en soms doe ik het lekker toch!" Ze roert wild in haar kopje koffie en kijkt me daarbij opstandig aan. En wie zou dat niet worden in een dergelijke situatie. Een situatie waar niet om gevraagd is, maar waar een mens vanzelf in rolt. Na haar scheiding is zij parttime gaan werken en vulde de Sociale Dienst het ontbrekende deel op haar loon aan. Bovendien kreeg zij fl. 250,-- vrijstelling bovenop haar uitkering. Deze regeling is nu komen te vervallen. Momenteel ontvangt zij een krappe fl. 1600,- per maand plus fl. 140,— aan kinderbijslag en daarmee moet je het zien te redden. „Een hele klus elke maand opnieuw! Nadat de huursubsidie eraf is, betaal ik nog fl. 453,- aan huur. Dan nog verzekeringen en het ziekenfonds. En een kind moet toch aan sport doen. Zelf zit ik op bodyfit, maar dat kost wel geld. Dat compenseer ik weer met kleding en zo schipper ik maar door. Het is ook wel eens fout gegaan." Schuld Na een aantal jaren parttime te hebben gewerkt, is zij een MBO-opleiding gaan volgen. Sociale Zaken heeft voor de financiering gezorgd en niets dan lof daarover. Ottolien wilde echter ook de HBO-opleiding gaan doen, maar toen hield Sociale Zaken de knip op de portemonnee. Immers, een vervolgopleiding moet voldoende zijn en waar is anders het eind. Een argument dat hout snijdt, maar Ottolien was inmiddels al bezig en betaalde de studie uit eigen kas. Dit heeft haar mede financieel opgebroken en zo bouwde zij onder meer een fikse huur- schuld op. Nadat de deurwaarder er aan te pas was gekomen, heeft zij het bureau voor Schuldhulpverlening ingeschakeld. „Daar heeft men mij een simpele budget- tering geleerd. Het wekelijks bijhouden van alle uitgaven en inkomsten. Je begrijpt, dat laatste is voor mij een peuleschii, maar ik schrok van de 'uitgave-kant'. Alles op een rijtje zetten werkt heel verhelderend. Maar wie houdt dat vol!" Kringetje "In elk geval moest ik door de opgebouwde schuld stoppen met de opleiding. Met als gevolg dat ik nu hele dagen thuis zit. Geen studie en geen baan, want overal wordt ervaring geeist en die heb ik nog niet. Daarentegen ben ik voor de banen zonder voor een cursus die gegeven wordt door een uitzendbureau dat gespecialiseerd is in maatschappelijk werk. Daar zit ook een stage van drie maanden aan vast. Hopelijk wil de Sociale Dienst hieraan bijdragen anders blijf ik in dat kringetje zitten." Dat laatste klonk opgewekt, maar opnieuw daalde de stemming. „Ik word zo moedeloos van het voortdurend alleen thuiszitten. Ik heb geen geld om uit te gaan en trouwens ook niet voor de oppas. Zelfs simpel sociaal verkeer (familie en vrienden) kost hoe dan ook geld. Het is om gek van te worden!" Verplichte karakter Sociale vereenzaming is ook voor Elly (33 jaar) met twee kinderen van dertien en negen jaar, een reden om weer te willen werken. Verleden jaar heeft zij dit zelf aan de Sociale Dienst kenbaar gemaakt. Nog voordat de nieuwe regeling in werking zou treden. Immers, sinds 1 januari 1996 zijn vrouwen met kinderen boven de vijf jaar verplicht om te solliciteren. Dan laat men de bijna 1 miljoen werklozen gemaks- halve maar buiten beschouwing. Het verplichte karakter van deze regeling vinden beide dames te dwaas voor woorden. Mede gelet op de nog steeds slechte opvangregeling voor kinderen. „Trouwens, moeders zorgen toch het beste voor hun eigen kinderen," vindt Elly. Inmiddels heb ik een stoel genomen aan de eettafel bij Elly thuis. Ze schenkt mij een kopje koffie in en neemt tegenover mij plaats. De kamer wordt evident verbouwd en hardop vraag ik mij af hoe zij het klaar- speelt om dit van haar uitkering te doen. „Geduld, heel veel geduld" is haar antwoord met een lach. „Ik wilde eerst een lening afsluiten om de verbouwing snel voor elkaar te krijgen, maar ik heb een aversie tegen schulden. Dan duurt het maar wat langer!" Bijzondere Bij stand Elly's kennismaking met de Sociale Dienst dateert van lang geleden. De afgelopen vijftien jaar heeft zij van een uitkering moeten zien rondkomen. Dat is haar zelfs zonder schulden te maken gelukt. Hoe heeft zij deze knappe prestatie kunnen neerzetten. Loopt zij alle aanbiedingen na? „Oh nee, ik koop bij een goedkope supermarkt een keer in de week. Dan heb ik een boodschappenlijstje meegenomen en daar houd ik mij aan. Niet snel bij de kassa nog een zak met marsen." Hoe zuinig zij echter ook met haar geld is en bovendien inventief door allerlei tweedehands spulletjes op te snorren, sparen voor dure medische uitgaven is er niet bij. Nu haar kinderen een bril en een beugel nodig hebben, is zij voor het eerst naar de Sociale Dienst geweest om een bijdrage Door: Rob Wark Mensen die in 1996 een aanvraag om bij stand indienen, krijgen me teen met de nieuwe wet te maken. Voor mensen die al in 1995 bijstand ontvingen blijft de 'oudeAlgemene Bijstandswet voorlopig van toepassing. Verandert er iets in hun situatie dan gaat voor hen de nieuwe wet gelden. In de loop van dit jaar ontvangen de clienten bericht van de Sociale Dienst met welke veranderingen zij te maken krijgen. Wanneer het uitkerings- niveau verandert, gaat dat op 1 januari 1997 in. beide partners, als dat mogelijk is, naar werk moeten uitzien. Het wordt moeilijker om werk af te wijzen omdat het niet passend zou zijn. Er kunnen sancties worden toegepast. Onder bepaalde medische of sociale omstandigheden kan het voor iemand onmogelijk zijn te werken. De Sociale Dienst kan dan tijdelijk ontheffing verlenen van de plicht om te werken of werk te zoeken. Zo'n ontheffing krijgen in ieder geval personen vanaf 57,5 jaar en verzorgende ouders met kinderen die jonger zijn dan vijfjaar. Onder de nieuwe wet zijn er drie landelijke basisuitkeringen, namelijk voor alleen- staanden, voor alleenstaande ouders en voor gehuwden of samenwonenden. De basisuitkeringen zijn gekoppeld aan het netto-minimumloon. Alleenstaanden krijgen 50% van het netto-minimumloon (dat is fl. 950,—), alleenstaande ouders 70% (fl. 1.330,—) en gehuwden of samenwonenden 100% (fl. 1.900,--). Toeslagen en kortingen De gemeenten kunnen de basisuitkeringen door een toeslag verhogen of door een korting verlagen. Een toeslag kan er nooit toe leiden dat een bijstandsuitkering boven de 100% van het netto-minimumloon uitkomt. Alleenstaanden en alleenstaande ouders die hun woonkosten alleen moeten opbrengen krijgen een toeslag van maximaal fl. 380,--. Gehuwden en samenwonenden die een kostganger of kamerbewoner hebben, kunnen daarentegen met een korting te maken krijgen. Intensieve begeleiding De Sociale Dienst zal de clienten intensief begeleiden om ze aan het werk te helpen als dat nodig is, maar ze moeten ook zelf proberen aan de slag te komen. Bij gehuwden en samenwonenden geldt dat Controle De mogelijkheden van de Sociale Dienst om de gegevens van de aanvragers en clienten te controleren zijn verruimd. De gemeenten zijn onder de nieuwe wet ook verplicht goed te controleren, bijvoorbeeld door vergelijking van de gegevens met gegevens uit de bevolkingsadministratie, huursubsidie, studiefinanciering, belasting- dienst en ziekenfonds. Wie ten onrechte bijstand heeft ontvangen, of teveel heeft gekregen, moet dat terugbetalen. Er is ook Bijzondere Bijstand mogelijk en hulp bij het oplossen van ernstige financiele problemen. Meer informatie daarover bij de Sociale Dienst. te vragen in het kader van de Bijzondere Bijstand. Zowel Ottolien als Elly zijn bij de Sociale Dienst tijdens de intake of latere gesprekken niet gewezen op de mogelijkheden van de Bijzondere Bijstand. Beiden waren door kennissen op de hoogte gebracht. Meer informatie vanuit de Sociale Dienst hierover zou zeer gewenst zijn. Tenslotte houdt men nog elk jaar geld over uit de Bijzondere Bijstand en zou er sowieso geen drempelbedrag a 186,— moeten zijn. Overigens zijn beide vrouwen altijd door de Sociale Dienst prettig en voorkomend behandeld. Dat neemt niet weg dat zowel Ottolien als Elly straks opgelucht adem zullen halen wanneer zij weer aan het werk kunnen gaan. Het probleem is niet om bijstandsmoeders te motiveren door hen verplicht te laten solliciteren om daardoor het aantal uitkeringsgerechtigden te verminderen, als wel dat de maatschappij nog steeds niet adequaat is ingesteld op ouders met kinderen, die willen werken. Men heeft tegenwoordig de mond vol van flexibel werken, maar in de praktijk zijn deze banen maar matig beschikbaar en bovendien veelal slecht betaald. Wellicht is het efficienter om ons te concentreren op een andere ver- en indeling van werk. De namen van de bijstandsvrouwen zijn om redenen van privacy gefingeerd. (Advertentie) Klussendienst Schiedam. De Klussendienst Schiedam voert klussen in en om de woning voor u uit indien u geen hoog inkomen heeft. U betaald voor elke klus die minimaal een uur en maximaal 3 uur duurt, slechts een tientje en vijf gulden voorrijkosten. Wij kunnen voor u de b.v. de volgende klussen uitvoeren: Witten, behangen, timmerwerk, schilderwerk, stucwerk, kleine reparaties, tuin opschonen en onderhouden, snoeiwerkzaam- heden, schuttingen plaatsen enz. Indien u een klus wilt laten uitvoeren kunt u bellen naar de Klussendienst Schiedam tel: U kunt ook op werkdagen, behalve op vrijdag langskomen op de Franklinstraat 1 1 A, te Schiedam. De Klussendienst is een initiatief van de Bewoners- vereniging Schiedam- Oost en de Stichting Servicewinkel Schiedam Franklinstraat 1 1 A 31 12 SB SCHIEDAM Tel: 473 71 95 Fax: 473 48 85

Oostreporter | 1996 | | pagina 6