Een ochtendje meedraaien bij apotheek Jansen Belangrijke adressen: jaargang 1 nummer 1 Oost Reporter 8 Door: Ronald Jansen Waerder inde apteeck gheen heimelick cruytt Wat souder menich kindercken comen uyt. Deze zestiende eeuwse dichtregels geven aan dat men vroeger al gewend was (genees)middelen te kopen bij de apotheek. Of dit cruytt betrouwbaar was is nog maar de vraag. Als medicijnen het beoogde effect hadden, waren er vaak ook bijwerkingen. Soms hadden de eigenaardige brouwsels alleen maar bijwerkingen en wel in zo 'n mate dat de toch at verzwakte patient niet aan zijn ziekte maar aan een vergiftiging bezweek. Dat was in vroeger eeuwen. Hoe is het nu? Er zijn landen waar je meer apothekers dan bakkers in de buurt hebt en hun bevoegdheid in twijfel trekt. In Nederland kunnen we er in ieder geval van op aan dat we met specialisten te maken hebben. Ronald Jansen (geen famitie van) liep een ochtendje mee in de apotheek van Oost. Apothekeres H. Wiegman van apotheek Jansen aan de Van Swindensingel ontvangt me op een door-de-weekse dag. Wanneer je niet regelmatig over de vloer van de apotheek komt, zou je niet denken dat er zoveei apothekers-assistenten in dienst zijn. Het is negen uur's morgens en nadat ik aan de aanwezigen ben voorgesteld, ze zijn overigens niet allemaal tegelijk aanwezig omdat ze volgens een dienst- rooster werken, maken we een rondje door het gebouw. In de ruimte beneden wordt de omvang- rijke administratie opgeslagen evenals allerhande verbandmiddelen. Achter een dikke deur bevindt zich een koelcel waarin onder meer insuline-preparaten op de juiste temperatuur worden bewaard. Er is een wat in onbruik geraakt laboratorium en dan staan er nog een paar interessant uitziende apparaten, eentje om capsules te vullen en dicht te maken en een ander dat papiertjes kan vouwen. Papiertjes vouwen? Ja, zoals vroeger veel voorkwam. Poeder afwegen op een papiertje en dichtvouwen. Dat wil ik wel eens zien. Er worden wat papiertjes in het apparaat gelegd en met een hoop geklik en bewegingen van onderdeeltjes spuugt het apparaat een reeks kleine envelopjes uit. Handig als je er veel moet doen. Niet storen Boven controleert apothekers-assistente Els Snikkers met de bestellijsten in haar hand zeven plastic bakken met binnenge- komen geneesmiddelen. Als ze daarmee klaar is, worden de medicijnen op de juiste plek, op alfabetische volgorde, in de laden- wand opgeborgen. Wat verkeerd ligt is voorlopig even zoek. Maar accuralesse wordt een tweede natuur in dit beroep. We blijven even staan voor een kleine ruimte. Door de ruit zien we een assistent een infuus klaarmaken. Ze lijkt wat slordig te werken want om haar heen en op de grond is het nogal rommelig. „Schijn bedriegt," zegt Els. Ze legt uit dat haar collega een steriel infuus maakt voor een thuispatient. „A!les wat ze laat vallen moet ze laten liggen totdat ze klaar is. En zolang je haar bezig ziet stoor je haar niet." Nauwkeurig Het is nog vroeg en er zijn nog niet veel mensen met recepten aan de balie geweest. Toch worden er al veel medicijnen klaar- gemaakt want sinds sluitingstijd de vorige dag zijn er een aantal recepten op de fax gezet. Veel werk wordt met de diverse computers gedaan. Een ervan is met een elektronische weegschaal verbonden. De capsules die eerder beneden zijn gevuld worden nauwkeurig gewogen; als uit de steekproef een afwijking van het ideale gewicht blijkt, wordt er een nieuwe reeks capsules gemaakt. Medicamentbewaking Uiteraard worden computers voor de administratie gebruikt maar typerend voor een apotheek is de medicamentbewaking. De medicijnen die iemand afhaalt worden 1 Els Snikkers helpt een klant op de computer ingetikt onder zijn of haar naam. Het programma bekijkt elke mogelijke combinatie met eventuele andere medicijnen en aandoeningen. Als er een ongewenste wisselwerking op kan treden, komt er een waarschuwing op het scherm en wordt de dokter gebeld om te vragen welk ander geneesmiddel ervoor in de plaats kan worden gegeven. Likdoornpleister Het is koffietijd en in de kleine ruimte zitten twee apothekers en drie assistenten. Aangrenzend is een ruimte met een douche en twee opklapbedden. Dat is voor de nachtdienst. Daar wil mevrouw Wiegman nog iets over kwijt. „Als twee mensen de nachtdienst waarnemen dan blijven zij niet de hele nacht wakker als er niets te doen is, want de volgende dag moeten ze weer werken. Ze gaan dus gewoon slapen aan het eind van de avond." Dat houdt in dat ze niet staan te juichen als er midden in de nacht iemand een likdoornpleister wil kopen. Iedereen die met spoed medicijnen nodig heeft kan natuurlijk gewoon terecht. Stamper We lopen verder naar de aanmaakbalie die uit het zicht van de hal staat. Een zalf moet met de hand gemaakt worden en Els gaat met stamper en mortier aan de slag. Even later springen de tranen in haar ogen. Kent ze de patient, is het zo erg? Nee, ze krijgt last van de prikkelende damp die tijdens de menging wordt verspreid. Op de balie staat een afzuigkastje en daar gaat ze verder in werken. Op een werkbnefje schrijft ze soort en hoeveelheid van de ingredienten op. Na tien minuten is het mengsel klaar en wordt de zalf in de tube gedaan. Tube dichtknijpen, etiket erop en de rij zakjes die kunnen worden afgehaald, is weer wat groter geworden. Trouwens, als iemand niet in staat is zelf de medicijnen af te halen of iemand te sturen, worden deze gratis bezorgd. De ochtend is vlug voorbijgegaan. Er is niet veel meer wat aan vroeger tijden herinnert, behalve wat fraaie antieke potten en flessen. Ik heb het maar niet gevraagd maar volgens mij heeft daar ooit menschenvet en versgemalen addervlees in gezeten. Anti Discriminate Buro Van Swindensingel 40 telefoon: 4 26 44 06 Arbeidsbureau Laan van Bol'Es 3 telefoon: 4 49 48 11 Bewonersvereniging Schiedam Oost Franklinstraat 11 a telefoon: 4 73 36 82 Gemeente Buro Voorlichting Emmastraat 1 telefoon: 2 46 55 55 Gemeentelijke Sociale Dienst 's-Gravelandseweg 567 telefoon: 2 46 51 55 Kluphuis Oost Galileistraat 86 telefoon: 4 73 54 35 Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Van Heekstraat 15 telefoon: 2 62 10 00 Politie Buro Schiedam Bijdorpplein 1 telefoon: 4 49 44 99 Stichting Maatschappelijk Werk Van Swindensingel 40 telefoon: 4 73 10 33 Stichting Welzijn Ouderen Tuinlaan 94 telefoon: 4 73 19 76 Thuiszorg N.W.N. Van Swindensingel 40 telefoon: 4 26 05 11 De Triangel Celsiusstraat 2 telefoon: 4 62 10 89 Woningbouwvereniging Schiedam Kerklaan 33 telefoon: 2 47 58 81 Woningstichting Noordvest Noordvest 18 telefoon 4 73 91 66

Oostreporter | 1996 | | pagina 8