'Wonen draait blijkbaar om geld' Oost Reporter vervolgt Ook Oost komt in opstand tegen de huurverhoging Niets extra Thermosokken en legging Andere uitgaven Leven van een uitkering Inhoudsopgave Uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam Jaargang 1 nummer 2 Door: Bobby Scheepe „Armoedezegt mevrouw de Regt die op de Singel woont. „Ik hou geen draad meer over, ik word letterlijk uitgekleed.Zij doe It op de jaarlijkse huurverhoging die binnenkort weer voor de deur staat. De Bewonersvereniging Schiedam Oost heeft onlangs de zogenaamde rode kaarten tegen de huurverhoging in de wijk Oost verspreid. De huurders pikken het niet meer! De huurkosten zijn binnen vier jaar tijd namelijk met bijna 25% gestegen. Onder het motto 'nulprocent is al teveelgeeft een aantal bewoonsters in Oost onomwonden hun mening over de huurverhoging en daarmee hun financiele beperkingen. Mevrouw de Regt, een actieve dame van 79 jaar, wil haar verhaal kwijt en neemt geen blad voor de mond. „Ja, mijn AOW is gestegen maar mijn onkosten des te meer!Mevrouw de Regt maakt een optelsommetje en het komt er op neer dat zij meer dan 65% besteed aan het 'behaaglijk' (zover mogelijk) wonen. „Zoals iedereen weet, stijgen de kosten voor gas, water en licht flink dit jaar. Afhankelijk van het ver- bruik kunnen de gebruikers energie besparen. Maar met zo'n strenge winter moet je wel hard stoken om het in de woning de hele dag enigszins warm te krijgen Mevrouw de Regt toont mij de rekening van het Hoogheemraadschap Delfland. „Alsjeblieft fl. 114,--. en hierbij komen de kosten voor de verzekeringen voor mijn inboedel tegen brand. Deze zijn natuurlijk ook weer gestegen en het bedrag aan het Kijk- en Luistergeld is ook niet mis. Waar gaat dit toch heen?" „Voor een goede winterjas kreeg ik onlangs een tip van een kennis. Bij het Leger des Heils schijn je een dikke, warme jas voor een koopje te kunnen bemachtigen. Dus ik ga daar binnenkort maar eens een kijkje nemen." „Wat zijn nu de gevolgen voor u, mevrouw de Regt?" „Naast het 'behaaglijk' wonen kan ik nog eten. Tja, geen biefstuk natuurlijk, maar pindakaas en jam op brood is ook lekker, nietwaar? Maar als er iets kapot gaat, zit ik met mijn handen in mijn haar. Tuurlijk springen mijn kinderen bij, maar wie wil nu afhankelijk zijn van de kinderen? Verder ga ik graag met een vriendin een rondje stad doen en ergens een bakkie koffie drinken. Maar ja, fl. 2,— voor bakkie is wel erg veel. Nog twee gulden erbij en ik heb een heel pak koffie. Tja, dat doe ik dus ook niet meer. Echte uitjes waren er al niet bij, maar nu helemaal niet meer!" 'Ding dong', daar gaat de bel. Mevrouw Laven de Vries, een oudere dame van de overkant, stapt binnen. Zij woont in de Van Leeuwenhoeckstraat. Mevrouw de Regt biedt zowel haar als mij een kopje thee aan. Net als mevrouw de Regt is mevrouw Laven de Vries ook niet op haar mondje gevallen. Met de rode kaart tegen de huurverhoging in haar hand zegt zij: „Ja, mijn AOW is met fl. 18,-- gestegen, maar mijn Ziekenfonds met fl. 5,~ en het bedrag aan het ONS wordt fl. 150,- meer op jaarbasis. Dus weg fl. 18,~. En wat denk je hiervan?" Ze toont mij haar blauwe thermosokken die tot kniehoogte reiken. „Gelukkig heeft mijn schoondochter die voor mij meegenomen. Want met een legging onder mijn broek en thermosokken aan kan ik de kosten voor de verwarming nog een beetje drukken." Mevrouw Laven de Vries geeft een voorbeeld van een grote uitgave die voorlopig niet gedaan kan worden. Haar gebit is namelijk aan vervanging toe. Zij kan een deel van het Ziekenfonds terugkrijgen, mits zij in aanmerking komt. Maar voordat zij weet dat zij in aanmerking komt, is ze al een groot bedrag kwijt aan het maken van pasfoto's voor een pas en het laten invullen door de tandarts van het benodigde formulier. Dit bedrag heeft ze niet, dus ze zal moeten wachten op haar vakantiegeld. „Dat geld kan dan hiervoor gebruikt worden, want op vakantie kan ik toch niet." „Het ene uitje dat ik een keer per maand heb, op zondagmiddag dansen in zaal Beatrix, gaat wegens het verplaatsen naar de avond voor mij ook niet meer door. Ik durf's avonds niet op straat te lopen en een taxi is gewoon te duur." Monica Maters woont samen met haar twee kinderen in de Van Leeuwenhoeckstraat. Zij is dan wel geen oudere dame, maar als alleenstaande moeder met twee kinderen en een uitkering komt de huurverhoging haar ook zwaar op de maag te liggen. „Dit ga ik natuurlijk weer in de portemonnee voelen. Ik kan al weinig of eigenlijk niets extra doen. Elk dubbeltje betekent drie keer omkeren, voordat ik het uitgeef. Een avondje uit, vakantie of met mijn kinderen naar de diergaarde, behoren tot het grijs verleden. Ik woon hier fijn met gezellige mensen om me heen en wil ook zeker niet weg. Ik zoek werk in de gezondheidssector maar de onregelmatige Winter in Oost Ons klimaat is aan het veranderen. We dachten dat er nooit meer een echte winter zou komen, dat het zeeniveau snel zou gaan stijgen en Nederland onder water zou lopen. Deze winter stelt ons echter gerust: het loopt nog even aan, we hebben nog tijd voor maatregelen. We maken een echte ouderwetse Hollandse mee en we hebben er met elkaar lekker van genoten. Er werd weer veel op natuurijs geschaatst, niet alleen op de vaarten en plassen buiten, maar ook op de singels en grachten in de bebouwde kom. Zo werd een stukje van de Buys Ballotsingel in Oost omgetoverd tot een feestterrein voor de jeugd. 's Middags schaatsten de jongsten en 's avonds de wat oudere jeugd. Langs de kant een 'Koek en Zopiemuziek en lampjes. Het was weer ouderwets gezellig in de buurt. Een pluim voor initiatiefnemer en organisator Dick Makelaar en de mensen die er verder bij hielpen! v De redactie van de Oost Reporter heeft heel veel leuke reacties op de eerste uitgave mogen ontvangen. Ook in de maand februari hebben de reporters weer hun best gedaan om u interessante en informatieve artikelen te brengen. Zo bericht de krant over het woonzorgcomplex, over het project Schuldhulpverlening en het bomenbestand in Oost Uiteraard is er weer een aflevering van 'Markante bewoners in Oost', Oost van toenen 'Het verhaal achter U kunt uw reacties sturen aan: De Oost Reporter, t.a.v. de redactie, Franklinstraat 11 a, 3112 SB SCHIEDAM werktijden kan ik absoluut niet combineren met de opvoeding van mijn kinderen. Daar zou ik hen te kort meedoen. Ik werk een middag per week als vrijwilligster in de DrieMaasStede, een verpleegtehuis. De blije gezichten van de mensen daar, doen mij goed. Helaas levert het alleen geen geld op en daar draait het blijkbaar om, je moet geld hebben om te kunnen leven. Of eigenlijk beter gezegd om te kunnen wonen." Wilt u adverteren in de Oost Reporter neem dan even contact op met Rob Wark. Tel.: 462.36.89 Fax 415.49.15 Oost van toen pag. 2 Het verhaal achter de Swammerdamsingel pag.2 De zachtmoedige anarchist Chippy pag. 3 Het Halleyplein; van bouwlokatie tot speelplaats pag. 3 Bewoners in onzekerheid over sloopplannen gemeente pag. 4 Nieuw kantoor VSB pag. 4 Beeld van de tijd pag. 5 Bomenbestand in Oost pag. 5 Bouwlokatie Van't Hoffplein pag. 5 Basisschool de Singel uit jasje gegroeid pag. 6 Kinderen aan het woord pag. 7 Woonzorgcomplex aan Marconiweg pag. 7 Schuldhulpverlening pag. 8 Oost Reporter

Oostreporter | 1996 | | pagina 1