Oost van toen Het verhaal achter de Swammerdamsingel 1 Atlantic Cafe - Biljart 4,98 z Proveniershuis bood huisvesting aan eerste bewoners Oost Adem Insekten Leprozenhuis Proveniers 1 kg gehakt h.o.h Bejaardentehuis 2 Oost Reporter Jaargang 1 nummer 2 Door: Erik Vellinga en Hannah Wattel Iedere Schiedammer kent het Proveniershuis, maar alleen de bewoners van Oost mogen dit monumentale pand onderdeel van hun wijk noemen. De eerste bebouwing op de plek waar nu het Proveniershuis staat, dateert uit de zestiende eeuw. Dit is hoogstwaar- schijnlijk een van de eerste gebouwen in het oosten van Schiedam. Sterker nog, hetstond in eerste instantie buiten de stad. Rond 1600 was het echter niet de gewoonte dat de midden- klasse, voor zover je daarvan kunt spreken in die tijd, de rust van de buitenwijken of het platteland opzocht, zoals vandaag de dag gebeurt. Toch denkt iedereen dat het alleen voor de welgestelden was weggelegd om in het Proveniershuis te kunnen wonen. De eerste bewoners van Oost woonden op Op een afgelegen stuk grond langs de Schie het terrein van het Proveniershuis. In tegen- stelling tot wat men zou verwachten bezaten zij echter niets. Het voornaamste dat de bewoners van Oost met zich meedroegen was lepra. Bij opname in deze melaatse kolonie moesten de ongelukkigen alle bezittingen afgeven. werden de leprozen gescheiden gehouden van de rest van de bevolking. Als zij de stad in wilden, moesten zij toestemming vragen aan de leprozenmeesters. Deze hielden toezicht op het reilen en zeilen van de melaatse kolonie. Als toestemming werd verleend om de stad te betreden dan moest Door: Hans Krul Waarom zijn straten vaak naar personen of gebeurtenissen vernoemd? En welke persoon of gebeurtenis schuilt er eigenlijk achter zo 'n naam? Soms is de achtergrondduidelijk, bij het bordje Rembrandtstraat' bijvoorbeeld, denkt iedereen aan de befaamde schilder. De Oost reporter brengt u verhalen die achter het straatnaambordje schuilen. Vandaaag lopen we door de Swammerdamsingel. Het raadsbesluit van 30 januari 1920 van Jan Swammerdam mag worden beschouwd de gemeente Schiedam stelde vast dat er als de grondlegger van de geschiedenis van de wetenschappelijke entomologie (insektenkunde). In 1669 werden zijn onderzoekingen uitgegeven onder de titel: 'Algemeene verhandelingen van de bloedeloose dierkens'. Hij onderzocht, ontleed, tekende en beschreef ongeveer 3000 menselijke en dierlijke lichaamsdelen. Tijdens zijn leven heeft Swammerdam getracht zijn keurige verzameling handschriften met de 52 daarbij behorende platen te verkopen, maar er waren geen kopers te vinden. In 1727 kwam het werk van Swammerdam echter in handen van Boerhaave, die het in 1737 in twee folio-delen liet verschijnen onder de titel: 'Bijbel der Natuure'. Boerhaave (dezelfde van de Boerhaavelaan) prees toen al zijn werk. een SwammerdamSTRAAT moest komen. Die straat is er nooit gekomen, maar een SwammerdamSINGEL werd in 1931 toch een feit. Die singel is vernoemd naar de beroemde geneeskundige en natuurvorser Jan Swammerdam, die leefde van 1637-1680. Zijn familienaam is ontleend aan het dorp Zwammerdam, gelegen aan de Oude Rijn. Reeds in zijn jeugd hield Jan zich bezig met het verzamelen van allerlei kleine dieren, het waren vooral insekten die hem dienden voor zijn ontleedkundig onderzoek. Deze belangstelling kwam door zijn vader, die apotheker en tevens een groot verzamelaar was van natuurhistorische voorwerpen afkomstig uit de gehele wereld. Zijn vader had daarvoor een kabinet (een vertrek waarin een verzameling van zeldzaamheden aan liefhebbers wordt vertoond) ingericht. Jan ging in 1661 in Leiden medicijnen studeren, ofschoon zijn vader liever had gehad dat hij predikant zou worden. In 1663 werd hij kandidaat in de geneeskunde en vertrok naar Frankrijk voor verdere studie om zich tevens te wijden aan het onderzoek van allerlei insekten. Jan werd in 1667 doctor in de geneeskunde. Zijn proefschrifit ging over ademhaling. De nadruk daarvan lag vooral op de werktuig- kundige aard van het ademhalingsstelsel. Er werd toen nog niet gerept over het feit dat er met de adem in de longen een chemische omzetting plaatsvindt naar en van het bloed. Na zijn promotie verwaarloosde hij de menselijke anatomie en wijdde hij zich bijna uitsluitend aan zijn geliefde hobby: onderzoek van insekten. dat duidelijk herkenbaar gebeuren: een witte veer op de hoed. In eerste instantie stond er op deze,plaats des onheils niet meer dan een houten bouwval. Rond 1594 is er na een inzamelingsactie een nieuw pand gebouwd; het deel waar nu het restaurant in is gevestigd. In 1635 werd een ten westen van dit pand gelegen houttuin ook aan het terrein van het Proveniershuis toegevoegd. Vermoedelijk is het huis in 1629 over- gegaan van een leprozenhuis in een Proveniershuis. De formule bleef hierbij hetzelfde. De bewoners moesten zich inkopen in het pand, waarna zij van verzorging tot aan den dood toe verzekerd waren. De inkoopsom alleen was echter niet voldoende; men diende ook een bed met vier slaaplakens, vier slopen, twee kussens, twee dekens, een stoel, vier servetten, een zilveren lepel en tinnen gerei mee te nemen. Bij overlijden werd dit eigendom van het bestuur van het Proveniershuis. Het Proveniershuis was dus eigenlijk niets anders dan een verzorgingstehuis. Het grote verschil met de moderne tijd is»dat we in de verzorgingstehuizen alle 'senioren' stoppen, en vroeger alleen degenen met een zak met spaarcentjes. Wellicht komen we in de toekomst weer terug bij de formule van een Proveniershuis, gelet op de maatregelen van het Paarse kabinet. De huidige regeringspartijen lijken ook te verwachten dat mensen hun hele leven gaan sparen om de steeds langer durende oude dag te kunnen bekostigen. Uit het verleden kunnen zij echter leren dat dit niet altijd opgaat. Rond 1850 is de particuliere instelling Proveniershuis namelijk failliet gegaan; men kon geen proveniers meer voor een befaalbaar pofje biliarten P.K.O. laan 149 3112 VG Schiedam TWEEWIELER PALEIS van RIETSCHQTEN Tegen inlevering van deze bon met gratis kruiden. vinden vanwege de te hoge kosten van het inkopen. Het pand is momenteel eigendom van de gemeente Schiedam. Er is lange tijd sprake geweest van een toepassing als bejaarden tehuis. De naar moderne maatstaven kleine woninkjes werden echter niet geschikt geacht voor mensen op leeftijd. Na een lang en wellicht zwaar leven hebben zij recht op een gerieflijke oude dag, zonder alle ongemakken van een oud pand.Voor de huidige, veelal jonge bewoners wegen bevroren waterleidingen en krappe zolderslaapkamers niet op tegen de sfeer die een oud monumentaal pand als het Proveniershuis uitstraalt. Ook jonge mensen kennen hun nostalgische overwegingen; een rijk verleden blijft aanspreken. Cor Hoorman en Zoon Colofon Redactie Eindredactie Fotografie Vormgeving Herman Moor, Jan Baars en Gerard Spruit Produktie Drukkerij De Zaak Bronnen: Biografisch woordenboek van Nederland, Zoek-licht encyclopedie vraagbaak voor noord- en zuid-nederland. 2 De 4 sterren vakman voor uw fiefs en bromfiets altijd een jaar extra Garantie altijd vakkundige montage van bij ons gekochte accessoires. altijd een leenfiets bij repaiaties langer dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief arbeidsloon en vervangende onderdelen. Prof. Kam. Onneslaan 82 3112 VJ Schiedam Tel.: 4153995 <wwt eat xcdeltflU pUj* Rotterdamsedijk 236 Tel. 4267595 Oost Reporter is een krant waarin u informatie vindt over de wijk Oost. Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 5.500 exemplaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-Oost. Ronald Jansen, Ronald Loch, Marina Montd, Bobby Scheepe, Erik Vellinga, Rob Wark en Hannah Wattel. Nathalie Lans/ FreeLans Tekstschrijvers Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Franklinstraat I la 3112 SB Schiedam Tel.: 426 92 47 Fax: 273 01 54

Oostreporter | 1996 | | pagina 2