Schuldhulpverlening: voorkomen is beter Belangrijke adressen: Schuldhulpverlening in Schiedam Tips Een schuld moet kunnen, maar het moet geen probleem worden Als het kalf verdronken is... Aanmelding, advies en begeleiding Sein op Rood Overzicht en evenwicht 8 Oost Reporter Jaargang 1 nummer 2 In 1995 hebben de acht medewerkers van het Project Schuldhulpverlening in totaal 657 Schiedammers geholpen. Daarvan kwamen er 108 uit Oost. Wie zich aanmeldt is over een maand of drie aan de beurt. Dat moet korter worden. Heel belangrijk is dat de mensen zelf leren te voorkomen dat er geldproblemen ontstaan. Daarom zal de voorlichting intensiever worden. Zo wordt gedacht aan het opzetten van budget-cursussen. -Haal de Budgetkrant bij de Bewoners- vereniging, Franklinstraat 11 a. -Heeft u geen huursubsidie? Misschien komt u er toch voor in aanmerking. Vraag het eens na bij de Bewoners- vereniging, telefoon: 4737195 -Betaalt u schoolgeld voor een kind in het voortgezet onderwijs? Misschien kom je in aanmerking voor een tegemoet- koming in de kosten. Op school zal men inlichtingen kunnen geven of informeer bij de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam, telefoon: 2465998 of 2465999. Door: Rob Wark Er zijn maar weinig mensen die GEEN schuld hebben. Schuld levert lang niet altijd problemen op. Er zijn genoeg huishoudens die de eindjes aan elkaar weten te knopen. Zij zetten de tering naar de nering. De Nederlandse taal is rijk aan dit soort uitdrukkingen. De kunst is om met je inkomen uit te komen. Soms gaat het mis, gebeuren er ongelukken. Dan gaat je inkomen ineens achteruit. Je bent je baan kwijt en krijgt een uitkering. Ofje hebt een uitkering en die wordt lager. Probeer dan maar eens rond te komen, zeker als het leven ook nog duurder wordt. De Oost Reporter sprak met Els Steehouwer. Zij werkt bij schuldhulpverlening en geeft voorlichting over hoe je problemen kan voorkomen. Een paar jaar geleden startte een landelijke commissie onder leiding van Prof. Boorsma een onderzoek naar het verschijnsel van de schuldenproblematiek. Vorig jaar is het onderzoek afgesloten en zijn de resultaten gepresenteerd in het rapport 'Schulden-naar'. Uit het onderzoek blijkt dat steeds meer huishoudens in Nederland in de financiele gevarenzone zijn gekomen en dat een toe- nemend aantal daarvan hulp nodig heeft om er weer uit te komen. Schiedam begon zo'n zeven jaar geleden vanuit de Gemeentelijke Sociale Dienst met schuld hulpverlening. Mensen kwamen erterechtvia verwijzing door maatschappelijk werkers en andere hulpverleners. Loopt dat nu een beetje? „Vergeleken met een heleboel andere gemeenten is het hier goed opgezet. Dat stemt tot tevredenheid maar de medewerkers kregen het steeds drukker en de wachtlijsten groeiden. Op een gegeven moment duurde het zes maanden voor iemand serieus geholpen kon Worden met het zoeken naar een uitweg. Toen werd het tijd om een meer duurzame oplossing te zoeken. Was ook een aanbeveling uit het rapport. Op dat punt deed Schiedam nog niet voldoende mee. Daarom is, samen met Vlaardingen een preventieplan gestart," aldus Els Steehouwer. „Heel veel mensen die voor hulp aanklopten, kwamen eigenlijk te laat. Ze konden hun schulden niet meer betalen. Ze kregen alarmerende brieven van de huisbaas, het ONS of een deurwaarder. De telefoon werd afgesloten, dat soort vervelende dingen. Crisis dus. Niemand wil z'n huis uitgezet worden, maar hoe kan die dreiging worden afgewend? Mensen die het zover hebben laten komen zijn al te laat, maar zullen toch nooit vergeefs om hulp aankloppen. Maar dan MOETEN ze wel een nieuwe start willen maken en doorzetten. Soms komen mensen bij ons die in de zorgen zijn geraakt door andere problemen. Bijvoorbeeld een drankprobleem, gok- verslaving of drugs. Het heeft weinig zin om die mensen financieel te gaan begeleiden. Die moeten eerst een belangrijker probleem oplossen. Niet omdat de medewerkers van de Sociale Dienst niet zouden willen helpen, maar dan zou de hulp niet helpen." Als je grote geldzorgen hebt - of verwacht- en je wilt geholpen worden, hoe gaat dat dan? „Wie zich voor hulp aanmeldt, krijgt vrij snel een gesprek: ongeveer na twee weken. Vaak kan direct een bruikbaar budgetadvies worden gegeven, maar soms is begeleiding nodig. Dan is het schuld- probleem erg ingewikkeld geworden en moeten er geregeld afspraken worden gemaakt. Er wordt dan een stappenplan gemaakt om geleidelijk de inkomsten en uitgaven weer in evenwicht te brengen. Erzijnzoveel Schiedammers in de problemen geraakt dat er een wachtlijst is ontstaan. Daarom is het zo belangrijk dat mensen niet te lang wachten als ze denken een schuldprobleem te hebben of te zullen krijgen, bijvoorbeeld doordat hun inkomen achteruit gaat. En niemand hoeft zich ervoor te schamen, want het kan iedereen gebeuren." Hoe kunnen de mensen in de gaten krijgen dat het fout gaat? „Veel mensen hebben moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Aan het eind van hun geld hebben ze nog een stuk maand over. Dan komen ze rood te staan en betalen een hoge rente. Dan ineens komt er een forse tegenvaller bij. Bekend is het voorbeeld van de kapotte wasmachjne. Daar hadden ze geen geld voor gereserveerd. Soms is de verleiding groot, dan lijkt iets nieuws uit het kleurige boek van het postorder- bedrijf zo goedkoop: slechts een bescheiden bedrag per maand. Maar de vaste verplichtingen komen elke maand terug. Je komt steeds eerder rood te staan. De krapte wordt steeds wurgender. Je weet niet meer hoe je eruit moet komen. Zo'n zorgelijke situatie moet je proberen te voorkomen, want dan heb je een probleem." Wat kunnen de mensen er zelf aan doen om op orde te komen? „De meeste mensen kunnen maar heel beperkt invloed uitoefenen op hun inkomen, maar kunnen tot op zekere hoogte wel hun uitgaven aanpassen. Het is verstandig het uitgavenpatroon eens goed in beeld te krijgen. Dat is alles behalve makkelijk. Je kunt een onderscheid maken in vaste lasten (huur, ONS, verzekeringen), reserveringsuitgaven (kleding, vervanging van meubelen, wasmachine en dergelijke) en tenslotte de lopende huishoudelijke uitgaven (zoals eten en drinken, andere dagelijkse behoeften en zakgeld). Als je weet wat je uitgeeft zie je waar het geld blijft en wat je tekort komt. Daarna kun je gericht gaan zoeken naar evenwicht in de financiele huishouding." Is dat niet erg moeilijk voor een heleboel mensen? „Ja, dat beseffen we ook wel. We zijn op zoek naar de mogelijkheden om de mensen dichter bij huis te gaan helpen. Wie z'n huishouden ook financieel op orde kan houden in deze moeilijke tijden is een stuk beter af. Er wordt aan gewerkt en we zullen het zeker ook aan de Oost Reporter laten weten." Anti Discriminatie Buro Gemeentelijke Brandweer Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Thuiszorg N.W.N. Van Swindensingel 40 Breedstraat 1 Van Heekstraat 15 's Gravellandseweg 557 telefoon: 426 44 06 telefoon: 06 - 11 of 426 42 64 telefoon: 262 10 00 telefoon: 473 99 00 Arbeidsbureau Schiedam Gemeente Buro Voorlichting Politie Buro Schiedam De Triangel Laan van Bol'Es 3 Emmastraat 1 Bijdorpplein 1 Celsiusstraat 2 telefoon: 403 98 00 telefoon: 246 55 55 telefoon: 449 44 99 telefoon: 462 10 89 Bewonersvereniging Schiedam Oost Gemeentelijke Sociale Dienst Stichting Maatschappelijk Werk Woningbouwvereniging Schiedam Franklinstraat 11a 's-Gravelandseweg 567 Van Swindensingel 40 Kerklaan 33 telefoon: 473 71 95 telefoon: 246 51 55 telefoon: 473 10 33 telefoon: 247 58 88 Centraal Meldpunt Kluphuis Oost Stichting Ouderenwerk Schiedam Woningstichting Noordvest Van Swindensingel 40 Galileistraat 86 Tuinlaan 94 Noordvest 18 telefoon: 426 40 22 telefoon: 473 54 35 telefoon: 248 68 88 telefoon: 473 91 66

Oostreporter | 1996 | | pagina 8