Markante bewoners in Oost De Klussendienst in Oost draait op voile toeren Vol van de Amperestraat Verzamelen Eigen plekje llSfll -lM Ondersteund jaargang 1 nummer 3 Oost Reporter 3 Door: Hannah Wattel Wie kent hem niet, de 88-jarige schoenmaker Henk Vol? Al vijfenzeventigjaar repareert hij schoenen Geboren en getogen in Schiedam begon hij op 23-jarige leeftjdzijn schoenmakerij in de Amperestraat. Wanneer je zijn winkel binnenkomt, wordje begroetdoor een vrolijke jonge boxer. Het is gezellig ingericht: er is een zitje met twee makkelijke stoeltjes en een koffie-tafel met daarop een plantje en wat leesmateriaal. Aan de muren hangen leren paardetuigen, een vel van een kalf en een kangoeroe, wat spreuken enzelfs een opgezette krokodil. Acm de achterwand zijn rijen plan/cen met daarop keurig gepoetste schoenen die als soldaten in V gelid staan. (Vervolg van pag 1) Daar kunen bijvoorbeeld toneelvoorstel- lingen gegeven kunnen worden en recepties plaatsvinden. Achter de Grote Zaal en het podium ligt de koffieruimte. Oorspronkelijk waren deze ruimtes verbonden door een schuifwand, maar in de bezuinigingsronde is deze gesneuveld en tussen beide vertrekken zit nu een vaste scheidingswand. Aan de andere kant van de hal is de peuterspeelzaal gelokaliseerd met een directe uitgang naar buiten. Aan de voorkant bij de entree is het Kluphuiskantoor gevestigd, waar men voor alle informatie terecht kan. Tussen kantoor en peuterspeelzaal liggen de vier vertrekken voor de BVSO. Op de tweede verdieping zijn de cursusruimtes gepland en een vergaderruimte voor in eerste instantie de BVSO, maar daarnaast ook voor andere doelgroepen. Achter de sportzaal liggen de douches. Door de bezuinigingen worden de douchevertrekken kaal opgeleverd in de hoop dat sponsors worden gevonden om te kunnen betegelen en douchekoppen te kopen. Treurig, maar waar! De laatste verdieping heeft een buitenschoolse opvang ruimte voor kinderen van 4-12 jaar. Daar kan onder meer geboetseerd worden. Daarnaast ligt de tienerhuiskamer, waar de 'oudere' jeugd opgevangen kan worden. Ondanks alle bezuinigingen en vertragingen, is Oost reuze blij met het nieuwe gebouw van Kluphuis Oost dat volgens de huidige planningen in de zomer van 1997 kan worden betrokken. Dirk Scherpenisse: „De totstandkoming voelt aan als het krijgen van een kindje. Het is wel een moeilijke bevalling geworden, maar het is er dan toch maar. Jammer is dat bezoekers straks nog door het zand moeten waden, want de vijf ton die voor de inrichting van het Van't Hoflplein was uitgetrokken, is ookwegbezuinigd. Daar moet een oplossing voor gevonden worden Door: Ronald Jansen Inzet: Henk Vol met zijn zoon anno 1996 „Toen ik hier begon, waren er nog geen andere winkels op de melkwinkel van Henk Rost na Vanuit hier kon ik de paarden van de Kuup (Cuperus) zien. Die hield hij zowat hier tegenover. Ik werkte toen zestien uur per dag. 's Ochtends om acht uur begon ik. Om zes uur's avonds bracht mijn vrouw, in juni ben ik 65 jaar met haar getrouwd, een grote stapel boterhammen en een enorme pot thee. Dan at ik en werkte daarna vrolijk door tot tien uur." In 1934 kocht Henk Vol een auto. Het was toen de enige in de omgeving. „Rijden heb ik altijd graag gedaan en doe ik nog steeds met veel plezier." Henk Vol junior (61) voegt hier aan toe: „Naast schoenen repareren en autorijden heeft pa eigenlijk geen hobby's. Wat hij wel doet is verzamelen. Hij verzamelt alles wat los en vast zit. Zo heeft hij nog een stel soldaten hoefijzers. Dat zijn hoefijzers die de soldaten vroeger onder hun laarzen dnoegen zodatde hakken niet te snel zouden slijten. Zelfs toen hij terug kwam uit Australie, waar zijn dochter al jaren woont, nam hij dingen mee zoals een kangoeroehuid en een paardehoofdstel." Henk senior zegt lachend: „Nou, ik was blij dat ik weer terug was uit Australie. Zo'n land is echt niets voor mij. Die hitte en al die grote lege plekken, geef mij de Amperestraat maar." Terwijl we praten, gpoefen beide schoenmakers regelmatig voorbijgangers. „Ja we zijn hier ook al zo lang, iedereen kent ons. Je hoort ook van alles. Mensen vertrouwen ons natuurlijk na zo'n lange tijd. Soms lijkt het wel alsof we maatschappelijk werkers zijn of psychologen want er wordje van alles gevraagd en voorgelegd. Na al die jaren zouden we boekdelen kunnen schrijven over wat we hier allemaal meemaken. Daarom vinden we het hier zo fijn. We hebben hier ons eigen plekje. We horen hier." Sjaak Lagendijk aan het werk voor de Klussendienst Henk Vol in zijn beginperiode in de Ampere Sinds anderhalf jaar voert de Klussendienst in Oost allerhande karweitjes uit voor mensen die er zelf niet uitkomen en voor wie de vakman te duur is. De dienstverlening bevalt goed en dat geldt zowel voor de bewoners als voor de klusjesmannen. Zeker mensen die rond moeten komen van een minimaal bedrag hebben een probleem wanneer zij zelf niet handig zijn. Bovendien heeft niet iedereen goed gereedschap in huis. Sjaak Lagendijk, die een uitstraling heeft van een vakman van de ouwe stempel, is al vanaf het begin bij het project betrokken en vertelt hoe de Klussendienst in de praktijk wedct Wanneer mensen klusjes als behangen, witten, timmer- en loodgieterwerk hebben, kunnen zij ons bellen. We komen meestal niet direct langs. Het hangt een beetje van het aanbod af. Op het moment is vraag en aanbod in evenwicht. We kunnen het werk met een bezetting van vijf man, goed aan. Je moet wel bedenken dat die vijf personen niet de hele week beschikbaar zijn maar met noodgevallen houden we altijd rekening. Wanneer een klant ons heeft gebeld maken we een afspraak. De kosten zijn afhankelijk van de hoeveelheid werk. Als het complex is, komen we overigens even van tevoren kijken om een indicatie te maken. De kosten bedragen een tientje per man per dagdeel. Een dagdeel kan een kwartiertje zijn maar ook een morgen of middag. Eventuele voorrijkosten bedragen vijf gulden. Overigens komt niet iedereen in aanmerking voor de goedkope tarieven. Het is echt bedoeld voor mensen die een vakman niet kunnen betalen. We toetsen daarom de inkomens. Dat houdt uiteraard niet in dat de boekhouder mee op bezoek komt maar wel dat de Sociale Dienst even gebeld wordt die dan ja of nee zegt." De Klussendienst is een pilotproject en ontstaan vanuit de Bewoners Vereniging Schiedam Oost. Inmiddels is het een zelfstandige stichting, Stichting Service- winkel Schiedam, die behalve door de BVSO ondersteund wordt door de stichting Maatwerk en de Sociale Dienst. De klusjesmannen zijn vrijwilligers en banenpoolers. Wanneer de Klussendienst zo goed blijft draaien en er meer banen poolers beschikbaar komen, is het de bedoeling dat deze dienstverlening ook in andere wijken start. Aanmelden van een klus kan van maandag t/m donderdag door even langs te komen in het kantoor van de Bewoners Vereniging Schiedam Oost in de Franklinstraat of door op een van deze dagen te bellen met 473 71 95. of.

Oostreporter | 1996 | | pagina 3