Valkenier Aad de Haan en de natuur rond Rotterdam Airport MARKT Huursubsidie Apotheek^C.1. Jansen BI an ken's de KROON Herhaling is de toverkracht van de reklame jaargang 1 nummer 4 Oost Reporter 3 Vervolg van pag. 2 Oost van toen Wij zingen, Koninginae, U't hartelijk welkom toe! Uw komst, o Landsvorstinae, Stemt ons zoo blij te moe. Schiedam leeft met u mede, In droefheid en in vreugd. 't Geluk, Uw Huis beschoren, Heefit innig ons verheugd. Blijft lange nog regeren, Ons goede Vaderland. Wij zullen u steeds eeren, U geven hart en hand. Wij zullen trouw bewaren, Ons oude Rood-Wit-Blauw. Wij blijven saam, eendrachtig, Oranje zijn wij trouw! Zulke liederen hoor je tegenwoordig toch niet meer. Vandaag de dag veroorzaken alleen nummers als 'Vijftien miljoen mensen' ons nog nationaal kippevel! Onherkenbaar Bezoek van het koningshuis aan Schiedam lijkt traditie getrouw gepaard te gaan met een bezoek aan een van de scheepswerven. In 1925 werd de Gusto bezocht en bij de andere twee gelegenheden Wilton-Feijenoord. Koningin Juliana bezocht ook de Singel om het nieuwe parkeerterrein te bewonderen. Tijdens de rit door Schiedam vroeg zij zich verwonderd af wat er met alle nauwe straatjes was gebeurd die zij zich nog levendig herinnerde van het bezoek met haar moeder. „Daar rijdt u nu overheen", was het verras- sende antwoord van de burgemeester, die daarna de koningin uitleg gaf over alle vernieuwingen in de stad. Of Prinses Juliana Schiedam Oost nu nog zal herkennen zal waar- schijnlijk altijd een onbeantwoorde vraag blijven. Of zou ze toch nog een keer komen? Op 22, 23 en 24 mei zijn medewerkers van de WSN in het pandje van de Bewonersvereniging Schiedam Oost, Franklinstraat 11 A, aanwezig om voor de huurders van de WSN de huursubsidie- formulieren in te vullen. De juiste datum en tijd dat u verwacht wordt, wordt u nog toegestuurd. het adres voor een deskundig advies over uw geneesmiddelengebruik v.Swindensingel 42 3112 RJ Schiedam Tel. 010 4263917 010 4264018 TWEEWIELER PALEIS van RIETSCHOTEN Aad de Haan is 59 jaar geleden geboren aan de Lange Haven. Z'n vader werkte daar als meesterknecht bij een distilleerderij. Schiedamser kan bijna niet. Hij woont nu in Oost en werkt op Rotterdam Airport. De baan die hij daar heeft is uniek in Nederland. Hij gunde de noemen die Nederland op het ogenblik telt. Nadat hij zijn diploma 'valkenieren' had behaald werd hij in 1994 als faunabeheer- der aangesteld. Hij werkt met drie vogels: een slecht-valk, een havik en de nieuwste aanwinst is een harris-hawk; prachtige rooIVogels die andere vogels de stuipen op het lijf kunnen jagen alleen al door rond te vliegen. Zij houden van hem en komen dan ook als hij ze fluit of bij de naam roept, na een vlucht weer netjes op zijn handschoen zitten. Maar het is wel oppassen: een vriendelijk pikje van zo'n beest kan je al gauw een stuk van je neus of lip kosten om van je ogen maar niet te spreken. Aad de Haan kust ze vriendelijk op de snavel. Luchtvaartterrein van 240 ha Als Aad de startbaan op moet wordt er eerst met de toren gesproken of er geen vliegtuigen gaan landen of opstijgen. Terwijl hij over het veld of de banen rijdt, wordt er continu gekeken en opgelet. In het gras staan vlaggetjes. „Als het gras wordt gemaaid zoeken we eerst de nesten op en Vogels zijn over het algemeen geen graag geziene gasten op vliegvelden. Ze kunnen door de propeller van een vliegtuig geraakt worden of in een straalmotor terecht komen. Dat is niet alleen slecht voor hun gezondheid, maar het kan ook een hoop schade aan de motoren aanrichten en zeer riskante situaties opleveren voor passagiers, bemanning en omgeving. Om dat te voorkomen worden vogels zo ver mogelijk uit de buurt gehouden van de vliegtuigen. Tot voor kort werden de vogels nog verjaagd met jachtgeweren, bulderende kanonnen of schrille fluittonen. Maar nu gaat het heel anders. Natuurgebied Alle pogingen om de vogelstand te verlagen hadden niets uitgehaald. Er kwamen er juist steeds meer bij, zowel in aantallen als in soorten. Aad de Haan zag Zestienhoven in de vijf-en-twintig jaar dat hij er werkte veranderen in een natuurgebied. Hoe kan dat en wat doe je eraan? Dat veel soorten vogels het vliegveld als broedgebied hebben gekozen of er voedsel zoeken lijkt vreemd, maar is logisch. Vogels leren snel en als ze eenmaal begrijpen dat zo'n knal uit een butagas-kanon geen dodelijke gevolgen voor ze heeft, trekken ze zich daar- vanop den duur niets meer aan. Wat dan? Valkenier Begin jaren tachtig waren er al eens proeven genomen met een valkenier. Valken gericht laten vliegen en jagen, is een natuurlijke manier om vogels af te schrikken. Het is lang bij proeven gebleven, tot Aad bij de huidige directie heeft weten te bereiken dat deze natuurlijke benadering een serieuze kans kreeg. Aad liep stage bij twee valkeniers en mag zich nu een van de acht beroepsvalkeniers Foto rechts: Aad de Haan met een van z 'n vogels plaatsen daar vlaggetjes bij en dan maait de grasmachine er mooi langs," verklaart Aad. „De natuur kan hier haar gang gaan. Er gebeuren hier heel bijzondere dingen. We hebben nu bijvoorbeeld een koppel Canadese ganzen rondlopen. Niemand weet waar ze vandaan komen. Laatst zag ik nog een gevecht tussen een ooievaar en een wezel. Nou, die wezel verloor toch echt en verdween in de snavel van de ooievaar. Die ooievaars komen uit Blijdorp en vliegen hierheen om te eten. Toch prachtig! We hebben zelfs de blauwe kiekendief hier en dat is echt iets om trots op te zijn. Torenuilen en buizerds zijn ook geen zeldzaamheid. De vogels die echt gevaar opleveren worden verjaagd naar de aan- grenzende polder. Soms is het nodig om wat vogels 'af te vangen'. Het surplus vogels wordt dan gevangen en ontluisd. Ze worden door een professionele ringer geringd en worden dan ergens anders weer uitgezet. Soms tref ik vogels aan die dood of gewond zijn. Voor de gewonde vogels hebben we hier asielopvang. Daar worden ze verzorgd en gezond gemaakt. Ik denk dat we dat verplicht zijn uit respect voor de natuur en al kost het duizend gulden om zo'n beest weer gezond te maken, de kosten worden door Rotterdam Airport betaald. Als er overal zoveel respect zou zijn voor de natuur en alles wat leeft zou het een andere wereld zijn." Halleystraat 48 - Schiedam Telefoon 010-4 266527 ,n. <vV M.C. v/d Stappen Interieurmontage leveling en montage van scheidingswanden plafonds en kozijni n Snackbar voor een lekkere trek Foto's op pag.2 zijn afkomstig uit het archief van Henk Kiela. Meerdere historische foto's van Oost vindt u in zijn publicatie 'Schiedam Oost en Singelkwartier" Deze uitgave kost 35,- en is telefonisch te bestellen (010 474 65 10). MW. DRS H. W1EOMAN MW. DRS. MJ.C-A. TEEUWEN BOUMANS APOTHEKERS De 4 sterren vakman voor irw Bets en bromfiets altijd een jaar extra Oarantie altijd vakkundige montage van hi) ons gekooht- accessoires. altijd een leenfiela bij reparaties langn dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief aibeidsloon en v-rvangende on.ler lelc-11 Prof Kam. Unnaslaan 82 3112 VJ Schiedam Tel 4153995 bloemen-en plantenhandel Het adres voor al uw bloemwerk Sig. Mag. 't Hoekje Boerhaavelaan 80 3112 LL Schiedam Tel.: 010-4265513 Bij ons kunt u komen voor: - Al uw tabaksartikelen - Lotto/Toto en Staatsloterij - Wenskaarten/postzegels - Tijdschriften - Telefoonkaarten - Stomerij depot - Snoep/frisdrank - Buskaarten/Abonnementea - Filmnet Wij bezoi t]en uw boodsi.happen thuis SNEUJUSSINUII 164 3112 RC SCHIEDAM TE1EFOON 010 42b 86 03 TEIEFAX 010 426 3633 1 allien. tuistiddl 11 3112DI Schiedam Tel 010 427 16 81 Fax 010 427 1681 f Oils .i.lli-S liai olaau I (hot I lull,i in.,, i ,.,ii I c 1/1 a a 411(25/

Oostreporter | 1996 | | pagina 3