Pendelen tussen Schiedam en Kiev bet fijntje Nestkasten; Tasjesroof De Lorentz NUM eBER Schiedammers steunen bevolking in Oekrai'ne Tweedehands Volksmedicijn haal de natuur dichterbij Oost Reporter jaargang 1 nummer 4 Door: Ronald Jansen Zes keer naar de Oekraine in twee jaar tijd. Nog niet zo heel lang geleden zou het de nieuwsgierigheid van onze binnenlandse veiligheidsdienst hebben gewekt. Wat bezielt de eigenaar van een eetcafe aan de Rotterdamsedijk met zijn reizen naar het wilde Oosten? Jan en Tetjana in hun cafe. Binnenkort vertrekken zij weer met hun bestelbus naar Kiev. Jan van Deurzen (53) heeft alles in huis om destijds de ambtenaren van de BVD rode koontjes van opwinding te bezorgen. Een eetcafe als dekmantel, een mooie vrouw uit de Sovjet-Unie als compagnon, en een onschuldig uiterlijk om de speurneuzen op een dwaalspoor te brengen. In februari dit jaar stapte hij achter het stuur van zijn bestelbus en ging voor de zesde keer met zijn vrouw Tetjana op reis naar Kiev, de hoofdstad van Oekraine. Na een ovemachting in een hotel in Polen passeren ze de volgende dag de grens tussen Polen en Oekraine. Een paar uur later staat de auto voor het huis van de schoonfamilie van Van Deurzen en kan zijn vrouw weer enthousiast vertellen over wat ze de afgelopen tijd in Nederland heeft beleefd. Als ze zijn bijgepraat kan het uitpakken beginnen want ze zijn niet met lege handen gekomen. De bestelbus zit vol met tweede hands kleding en speelgoed. Aha, een leuke handel dus. Als je Van Deurzen boos wil maken, moet je dat vooral zeggen. De spullen zijn bestemd voor allerlei instituten in de omgeving van Kiev. Deze maand (26 april om precies te zijn) is het tien jaar geleden dat een van de vier kernreactoren van de elektriciteitscentrale in Tsjernobyl ontplofte. De gevolgen daarvan zijn bekend. Jan van Deurzen staat bij ieder bezoek oog in oog met kinderen die ziek of mismaakt zijn tengevolge van de radio-actieve straling. Zijn eerste bezoek maakte zoveel indruk dat Ook in onze buurt gebeurt het: het roven van tasjes. Op een onverwacht ogenblik duikt er iemand op, pakt je tas en wil er mee van door. Het geeft je wel de griezels als je er aan denkt, en ik denk dat de mensen die dit ooit meegemaakt hebben, het niet zo gemakkelijk zullen vergeten. Het is een serieuze zaak. Er moet zeker over nagedacht worden. Dat heb ik gedaan. Normaal gesproken zou men hier nacht- merries over moeten krijgen. Weet u wat er met mij gebeurde? Ik werd boos. Ik dacht: wie denken die tasjesrovers nu eigenlijk wel wie ze zijn om zomaar mijn buurt onveilig te maken. Het is toch werkelijk bij de knorhanen af dat je 's avonds niet meer veilig over straat kan? Iedereen wil toch weleens de deur uit om voor zijn/haar plezier te gaan kaarten, naar een cursus of naar een vergadering te gaan? Als we allemaal thuisblijven uit angst beroofd te worden, lopen er over een poosje alleen nog maar struikrovers over straat. Dan is er helemaal geen sociale controle meer. Is dat waar we naartoe willen?Ik wil u natuurlijk niet en masse de straat opsturen, maar ik vind wel dat we ons niet van onze vrijheid mogen laten beroven. Wij zijn een volk dat altijd trots geweest is op vrijheid en nu zullen we dat door een paar idioten die twee gulden tekort komen, even laten afnemen? hij besloot voortaan kleding en speelgoed mee te nemen. Jan kocht daarom een bestel bus en bestelde bij een Schiedamse drukker een paar rode kruizen met cyrillische tekst die hij voor iedere trip op de zijkant van zijn wagen plakt. Dat is voor de beruchte grens met Polen. Daar is twee dagen wachten geen uitzondering. Met de rode kruizen kan hij direct de grens over. Dat lijkt een goede tip voor iedereen die daar sneller de grens over wil, maar papieren worden wel gecontroleerd. Van de instanties waar hij zijn spullen uitdeelt krijgt hij die documenten. Het leven in Kiev is voor Nederlandse begrippen goedkoop. Jan en Tetjana roemen het rijke culturele leven. Voor enkele rijks- daalders zit je heerlijk op het pluche in de mooiste theaters. Tetjana roemt ook de gezondheidszorg. Controle op vaccinaties is een zorg van de staat en die komt desnoods bij de mensen thuis om haar plicht te vervullen. Ze kijkt er zo opgetogen bij alsof ik me een zwerm engeltjes voor moet stellen die door de ramen binnenvliegen om de mensen een tabletje op de tong te leggen. Ik stel me echter een legertje slechtgehumeurde Erica Terpstra's voor die met veel kabaal tegenstribbelende mensen uit garderobe- kasten en onder het bed vandaan sleuren, om ze in de houdgreep te nemen en een kwart liter volksmedicijn no.3 in te spuiten. Het verhaal van de Oostbewoners maakt in ieder geval duidelijk dat het in Kiev, materieel gezien tekort schiet. Deze zomer maken Jan en Tetjana weer de reis naar Kiev. Ze hebben niet aan de bel getrokken om in het nieuws te komen. Integendeel, de Oost Reporter heeft erom gevraagd. Lezers die bruikbare kleding of speelgoed over hebben, kunnen contact opnemen met Jan en Tetjana van Deurzen: telefoon 473 25 83, tussen 17.00 en 24.00 uur. Misschien moeten we, net zoals men met auto's doet, gaan poolen. Met een populaire slogan zoiets van: 'Loopt u maandag- avond richting stad vanuit Zuid, Oost of West? Samen lopen is het best.' Nu grap ik er wel mee, maar het is een trieste zaak. Doordat steeds minder mensen's avonds de straat op durven, wordt de sociale controle ook minder. Er zijn steeds minder voorbij- gangers zodat ook de kans op andere criminaliteit groter wordt: fietsendiefstal, autodiefstal, vernielingen, inbraken enzovoort. Tasjesroven hebben dus meer consequenties. Een onderwerp dus dat een serieuze gedachte waard is. Hannah Wattel bakkeri) □ok voor horeca en bedrijven Halleystraat 2 Schiedam Tel. 010 4261011 Kitten-starter-pakketl 111 schepje bak bovenrand dubbele eetbak WINSTPAKKER VOOR 24.95 Gourmet div. smaken 400 gr nu 0,99 witgoedservice Tegen inlevering van van deze advertentie 10%okortingop Reparatie of Verkoop Lorentzlaan 13c Tel.: 262 39 49 24 UUr'S Service Door: Ronald Loch In mei leggen alle vogels een ei. Een oud gezegde dat nog steeds op gaat. De Hoofd- afdeling Groenvoorziening en Natuur is in samenwerking met Dagcentrum 'DeWoutershof en de KNNV een actie gestart: een nestkast voor uw tuin. Inwoners van de gemeente Schiedam kunnen voor het gereduceerde bedrag van tien gulden een nestkast acmschaffen. De nestkasten speciaal op maat gemaakt voor koolmezen-, pimpelmezen en boomkruipers zijn gemaakt door geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten van Dagcentrum De Woutershof uit Schiedam Door een vogelhuisje op een rustige plek in de tuin op te hangen helpt u de vogels in de buurt. A1 in april kunnen de eerste broedpaartjes in de tuin aanwezig zijn. Deze zijn immers op zoek naar een geschikte plek om eieren te leggen en hun jongen groot te brengen. Wanneer een broedpaartje de nestkast geschikt vindt, begint er een heel ritueel. Zo kunt u het aanvoeren van nestmateriaal en voedsel voor de jongen, van dichtbij volgen. Vooral leuk en leerzaam voor kinderen! Bij de aankoop van een nestkast krijgt u aluminium spijkers en een folder van de Vereniging van Vogelbescherming kado. Aluminium spijkers infecteren de boom namelijk niet bij het ophangen van de nestkast. De folder vermeldt waar de nestkast het best kan worden opgehangen, welke vogels er in kunnen broeden en hoe de nestkast moet worden schoon gehouden Nestkasten kunnen tijdens kantooruren besteld worden bij Marcel Scheefhals van de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur, telefoonnr: 010-246 55 22. Met een nestkastje in de tuin, kunt u het aanvoeren van nestmateriaal en voedsel voor de jongen, van dichtbij volgen. Zult u het niet vergeten? heerlijke zelfgemaakte patat kunt u hij Ton en Anja eten! Graag tot ziens Snack o bar Lorentzlaan 1 Schiedam tel. 4624808 FRANSELAAN 292 - TEL. 4163478 ROTTERDAM P.K.O. LAAN 106 - TEL 4267686 SCHIEDAM

Oostreporter | 1996 | | pagina 4