Opbouwwerker Frans Klijzen weg uit Oost? Boodschap Commissie Brief Kinnesinne? Uitleggen jaargang 1 nummer 4 Oost Reporter 5 Vanaf 1 april had opbouwwerker Frans Klijzen elders in Schiedam aan het werk gemoeten. Opdracht van de Commissie Bewonersondersteuning. Dat besluit heeft verbazing gewekt in Oost en de bewonersvereniging heeft dan ook om opheldering gevraagd. Twee cmdere bewonersorganisaties (West enZuid) hebben zich daarbij aangesloten. De zoveelste rel rond het opbouwwerk Reden voor de Oost Reporter om uit te zoeken wat er nu weer aan de hand is. Een verslag van Rob Wark. In 1993 is de huidige verordening op de bewonersondersteuning vastgesteld. Daar was een hoop trammelant aan vooraf gegaan. Er moest zelfs een Comite van Wijze Mensen aan te pas komen om het schip weer vlot te trekken. De wijze mensen adviseerden een opzet waarin de Commissie Bewoners ondersteuning zich voortaan zou beperken tot het jaarlijks verdelen van de bewoners ondersteuning over de wijken. Alleen bij calamiteiten of als er bijzondere projecten moeten worden aangepakt zou de commissie zich actiever mogen opstellen. De besturen van de bewonersverenigingen zouden voortaan gaan optreden als de werkbaas van de bewonersondersteuners. De commissie, die de onafhankelijkheid van de bewonersondersteuners en opbouw- werkers- en daarmee de gelijkwaardigheid van de burgers tegenover de overheid- moet waarborgen, bestaat uit vijf leden die allemaal voor de zittingsduur van de gemeenteraad door burgemeester en wethouders zijn benoemd. Twee ervan zijn raadslid: Engeline van Collenburg (WD) en Maarten Reuderink (PvdA), twee leden komen voort uit bewonersverenigingen: Albert Bons (Zuid) en Dennis van de Berg (Oost). Aad Noordzij, voor hij de VUT inging chef van de afdeling Algemene en Burgerzaken, is voorzitter. De Commissie heeft z'n werk gedaan: de verdeling van de ondersteuningsuren voor 1996 is vastgesteld en de bewonersvereni gingen hebben daarover een brief ontvangen. Aad de Wolf, zolang Wulf v.d.Eshof in het buitenland is, waarnemend voorzitter van de BVSO, laat het nieuwe plaatje zien: Jacques Frijee blijft 20 uur, Henk v.d.Velden komt voor 11 uur en voor de resterende 10 uur zal er iemand (in overleg met de commissie) uit de pool worden ingezet. Maar geen Frans Klijzen meer en dat is hard aangekomen in Oost. De brief: 'Daarnaast is overeenkomstig de verordening een aanzet gemaakt om het personeel-in enigerlei mate- te laten rouleren. Deze aanzet zal volgend jaar worden uitgewerkt.' De Wolf heeft de verordening erop nageslagen maar niks over rouleren gevonden. Wei vond hij in het raadsstuk van 1993 iets wat eerder op een tegenovergestelde bedoeling van het gemeentebestuur lijkt te wijzen: 'Het lijkt ons een goede ontwikkeling dat de ondersteuners dichter bij de besturen van de bewonersverenigingen komen te staan en ook in de wijken zijn of haar werkplek krijgen.' Albert Bons, namens de bewonersvereni gingen lid van de commissie: „Toen die taakroulatie werd voorgesteld heb ik gewaarschuwd. Ik heb gezegd daar komen problemen van. Maar ze wilden het perse. Kijk, ik kan me best een situatie voorstellen dat een ruil op z'n plaats is, bijvoorbeeld als het niet harmonieert tussen een bewoners vereniging en een ondersteuner en als beide partijen overplaatsing als een verbetering zien. Is een keer gebeurd trouwens. Maar in dit geval zou het van bovenaf komen en zit niemand erop te wachten. Heb ik dus tegen gestemd." De bewonersverenigingen hebben zich er boven alles aan gestoord dat er vooraf geen overleg is geweest over iets wat voor hen zo gevoelig ligt. Waarom niet gewoon een open discussie over het idee van taak roulatie? De communicatie laat te wensen over, dat is duidelijk. Daardoor kunnen allerlei veronderstellingen en geruchten een eigen leven gaan leiden. Als er al sprake is van een calamiteit of van bijzondere projecten, dan zijn die in ieder geval niet bekend bij Albert Bons. Voor 1 mei moet de commissie haar jaar- lijkse verslag uitbrengen aan de bewoners verenigingen en aan de gemeenteraad. Goeie gelegenheid voor de meerderheid van de commissie om het optreden uit te leggen. Daar wordt dit keer met extra belangstelling naar uitgekeken. Eeuwenlang dachten ze in Leiden dat daar Floris de Vijfde begraven lag. Mijn Floris. En nu ineens een rel. De botten in dat graf waren vijfhonderd jaar te oud. Kunnen dus niet van hem geweest zijn. Een heel team wetenschappers onder leiding van een patholoog-anatoom had het uitgezocht. Leiden in last! Typisch weer zo'n geval van onhistorisch materialisme. Botten, daar maken ze zich druk om. Materiel Over onhistorisch materialisme gesproken: in de vorige Aleida waarschuwde ik voor kortzichtigheid rond het HEMA-plein. Aandacht dus voor het bredere perspectief. Werkte meteen, want onder mijn toeziend oog hebben hooggeleerde heren in de aula van het Museum met Schiedammers over de toekomst van de binnenstad gesproken. Wethouder Hafkamp zei: „Het is aan ons om handen en voeten te geven aan de ideeen en wensen die leven onder de bevolking." Een leuke, maar gecompli- ceerde, aanzet om geest en materie met elkaar te verbinden. Zo dacht ik zelf eigenlijk ook toen ik de kerk liet bouwen en door een hoge geestelijke liet inzegenen. Bij die gelegenheid beloofde hij alien die de kerk zouden bezoeken en een duit in het zakje zouden doen, een jaar aflaat. Die kerk staat er nog steeds, hoewel gebouw en boodschap van tijd tot tijd werden aangepast. Aan de andere kant van de Schie is nu een moskee waar boodschap en bood- schappen zijn gecombineerd. De tegenwoordige ruimtelijke ordening wil echter dat daar de boodschappen wel, maar de boodschap niet zijn toegestaan, terwijl het in mijn kerk juist andersom is. De St. Jan heet nu Grote Kerk. Veel te groot eigenlijk voor die kleine gemeente op zondag. Toch een idee met handen en voeten? De Koemarkt is niet meer wat 'ie geweest is. De koeienmarkt ook niet trouwens. Alleen de Hollandse koeien zijn safe. Een dikke honderd jaar geleden werd de spoeling van de Schiedamse branderijen gebruikt als veevoer. Dat inspireerde de koeien tot een hoge melkproductie en de stront van die beesten leverde de vruchtbaarste grond van het land op. Die melk, dat vlees en van dat land hebben generaties Schiedammers gegeten. En hebben ze er wat van over- gehouden? Eh, tja... Regeren is vooruit zien. Daarom kocht ik in 1272 voor honderd pond van Dirk van Wassenaar het hele stuk tussen de Schie en de Maas, zodat de Schiedammers daar het visserijbedrijf zouden kunnen opzetten. Als alternatief voor later. Het stadsbestuur van deze generatie doet zich voortvarend voor, maar heeft zich verschillende keren te grazen laten nemen. Om eens een paar ouwe koeien uit de sloot te halen: Had de gemeente die vieux-fabriek van Wenneker destijds gekocht, dan was er later geen gedonder met die moskee van gekomen. Het was te duur, maar goedkoop is duurkoop. Het Sportfondsenbad, de Technische School aan de Mgr. Nolenslaan, het Bols-Lanvas terrein. Allemaal drama en iedere keer valt de naam George Toth. Straks heet het hier nog Georgetown of Tothsdam. GT als straf? Nee, zo ben ik niet. Ik heb hem slechts van stal gehaald om te waarschuwen. Hij is als was in mijn handen. Hij doet wat ik wil: prikkelen en wakker houden. A v

Oostreporter | 1996 | | pagina 5