Atlantic TOJA Herbestrating Singel en Emmaplein Cafe - Biliart Het levensverhaal van een Oosterling 010-426 26 26 TEXTIEL - MODE Nachtleven Kraakpand Deel 2: Stappen, stelen, en de lik Stappen en stelen Lazerus f/UMJCHE Kraak De speciaalzaak voor al uw lingerie Fietsherstellersbedrijf 't SCHUURTJE 6 Oost Reporter jaargang 1 nummer 4 Een klant van het project Schuldhulpverlening vertelde zijn verhaal aan de Oost Reporter. Een waar gebeurd verhaal over slechte woonomstandigheden, over een gezin dat uiteenvalt. Over incest en de kinderbescherming. Over kindertehuizen, isoleercellen en onderwijskansen. Over inbraken, politiebureau's en gevangenissen. Maar in dit verhaal komt ook liefde voor: een gebroken hart, moederliefde en een huwelijk dat stand kon houden. Verder: zijn vlucht in de drank schulden en het lange en moeizame traject om die af te betalen. Een verhaal met een hoop ellende, maar ook met een happy end. Om begrijpelijke redenen zijn andere namen gebruikt. Koos Klein vertelde vorige maand over zijn omzwervingen door de stad, de problemen thuis, op school en in de tehuizen. Op z'n vijftiende werd hij, na een bokswedstrijd met een sportleraar, van de BLO-school getrapt. Hij voelde dat als een bevrijding. Deze maand vervolgt hij zijn verhaal. „Binnen twee weken nadat ik van school was getrapt, had ik een baan bij een handel in oud ijzer. Vier dagen werken en een dag naar het vormingscentrum. Dat vormings- centrum leek me te veel op school, dus dat hield ik gauw voor gezien. Op het werk maakte ik lange dagen. We begonnen om zeven uur, maar hoe laat we naar huis konden, stond nooit precies vast. Vaak genoeg maakten we dagen van twaalf uur en soms zelfs meer. Het werk was ook zwaar. Van die grote ijzeren binten, die van de wagen moesten, ga d'r maar aan staan! Maar naast dat sjouwen leerde ik ook wel handige dingen: snijbranden, ijzerknippen en sorteren. Toen ik zestien werd kreeg ik het minimum jeugdloon. Veel was het niet, maar genoeg om op eigen benen te kunnen staan. Ik zocht een kamer en vond die boven een winkel aan de Dam. Kon zo naar m'n werk lopen. Tot ik met sjouwen te veel alleen wilde tillen en te lang doorging. Daar was m'n rug niet tegen bestand. Ziektewet in, maar veel te snel weer aan het werk gegaan. Dus weer in de ziektewet. Toen ik daarna terug kwam kreeg ik meteen de zak. Na drie weken had ik een baan in een glazen- wasserij. Dat begon ik net een beetje door te krijgen toen het huis waarin ik woonde van eigenaar veranderde. Ik kreeg twee weken om iets anders te zoeken. Natuurlijk had ik weer terug gekund naar m'n moeder, maar dat was m'n eer te na. Ik wilde onder geen voorwaarde bij haar mijn hand ophouden. Bij m'n vader lag dat anders. Bij hem wilde ik wel logeren tot ik een andere kamer zou hebben, maar die had intussen z'n derde vrouw. Die was een jaar of twee-en-twintig en begon mij te vertellen dat ik moeder tegen haar moest zeggen. Wilde ik nietomdat ik maar ene moeder heb. Ik ging er weg en was dakloos. In plaats van naar huis en naar bed te gaan, bleef ik zo lang mogelijk in de kroeg hangen. Na sluiting van het cafe ging ik verder in een nachtbar. Ik raakte langzamer- hand aan de drank en kwam daar door te laat op m'n werk. Ik had het er zelf naar gemaakt en kreeg ontslag, maar die baas heeft het goed met me gemaakt. In de ontslagbrief schreef hij dat het werk te zwaar voor me was en daarmee kon ik een uitkering aanvragen. Ik zat meteen weer met een lastig probleem: als je een uitkering wil hebben, moet je wel ergens wonen. Maar ik had geen adres. Daar heb ik gauw iets op gevonden. Vlak bij m'n vader in de buurt wist ik toentertijd In de komende maanden worden de Singel en het Emmaplein herbestraat. Dit in verband met de opleving van het bouwplan voor woningen, winkels en kantoren aan de Huis ter Riviereweg en de Broersvest. De herbestratingswerkzaamheden worden uit- gevoerd op het weggedeelte vanaf Van der Vlerk tot aan de Liduina Basiliek. Dit is een belangrijke ontsluitingsweg. Om de bereikbaarheid van woningen, bedrijven en het Stadskantoor te waarborgen worden omleidingsroutes ingesteld en zal het werk in gedeelten worden uitgevoerd. In de week van 4 maart is begonnen met het weggedeelte vanaf de Huis te Riviereweg tot aan de Kepplerstraat. Het Stadskantoor en de nabijgelegen straten (Emmastraat, Overschiesestraat en de Singelzijn dan alleen bereikbaar vanaf de zijde Stationsplein/Prof. Kamerlingh Onneslaan. Het verkeer vanaf de Broersvest zal dan ook worden omgeleid via 's-Gravelandseweg, de Horvathweg, het Stationsplein en vervolgens de Overschie sestraat en de Singel. Om te voorkomen dat al het verkeer via de Singel moet rijden zal op de Overschiesestraat tijdelijk tweerichtingsverkeer worden ingesteld. De woningen en bedrijven aan de Singel vanaf de Liduina Basiliek tot aan juwelier Van der Vlerk, alsmede de verschillende zijstraten, (Laurens Costerstraat, Keppler straat, le Tuinsingel) zullen door de gefaseerde aanpak van het werk zo goed mogelijk bereikbaar blijven. Het weggedeelte wordt niet in zijn geheel opengebroken; steeds zal een fase worden aangepakt en afgerond. Via kleine omleidingen in het gebied zelf blijven alle bestemmingen bereikbaar. Door middel van borden zullen de omleidingen worden aangegeven. Toch zal met enig ongemak rekening moeten worden gehouden. Het openbreken van een straat brengt immers altijd overlast met zich mee. Het werk zal vermoedelijk begin mei worden afgerond. voor een befaalbaar potie biUarfen P.K.O. laan 149 3112 VG Schiedam een leeg pand te staan. Op straat vond ik een oud bed, een tafel en een paar stoelen. Alles wat je nodig hebt voor een kraakcontract Omdat het pand al heel gauw gesloopt zou worden kwam een gemeente-ambtenaar me zeggen dat hij een ander kraakpand voor me wist waar ik voorlopig terecht zou kunnen: aan de Lange Achterweg. Bekend terrein. Druk bezig geweest om het een beetje bewoonbaar te krijgen. Een meter vuil in een container geschept, maar ik woonde tenminste weer ergens, al was het behelpen: gas,licht en water had ik er niet. Maar onder die om- standigheden word je vindingrijk. Zonder veel vaste lasten, maar met een uitkering en een hoop vrije tijd, ben ik nog meer gaan stappen. Zo ben ik tegen wat vrienden aangelopen die ergens in de Witte de Withstraat in Rotterdam een kelder hadden, waar ze feesten gaven en rockmuziek uit de jaren vijftig draaiden. Was een echte vetkuivenbende. Ik was met mijn alcohol- probleem intussen al zover heen, dat ik meer cafe's bezocht dan goed voor me was. Dat leven was duurder dan ik met m'n uitkering aankon en dat gold ook voor m'n vrienden. Om dat probleem op te lossen gingen we's nachts op zoek in sportkantines. Drank, snoep en chips namen we mee, zodat we dat niet hoefden te kopen voor onze feesten. Dat we voor die clubs nogal wat schade aanrichtten, daar stonden we toen niet zo bij stil. Ik was intussen zeventien toen ik, na een kroegbezoek, om vijf uur's morgens wakker werd gepord door de politie. Ik was lazerus thuis gekomen en was op de bank in slaap gevallen. „Waar zijn die spullen?" vroegen ze. Ik wist echt niet waar het over ging. Klommen ze op de vliering en bleek die vol te staan met gestolen electronica. Ik had die vliering nooit gebruikt. Was me teveel geweest om dat allemaal ook nog op te ruimen. Maar goed, ik was de verdachte en moest mee naar het bureau. kapsalon farouche lange singelstraat 98b 3112ee schiedam tel. 0104733216 Rotterdamsedijk 242 b 3112 BP Schiedam tel 003110 2730666 fax 0031104736656 Collectering en verkoop van alle gebruikte huishoudelijke apparaten en meubels Ook voor import en export Tabakspeciaalzaak B.P.H. Janse Broersvest 8a voor al uw rookwaren staatsloterij lotto - toto verkoop voetbalkaarten Heb ik drie weken vastgezeten en al die tijd ontkend. Toen werd ik ineens weer vrijgelaten. Ze hadden de dader. Hij had zichzelf aan-, gegeven. Die zou mijn vliering gebruikt hebben om z'n gestolen waar weg te moffelen. Om wie het ging ben ik nooit te weten gekomen. Ik terug naar huis. Waren ze bezig om het te slopen! Een gemeente-ambtenaar die erbij stond, zei dat het een ongelukje was. Ze hadden het pand ernaast gesloopt omdat dat was uitgebrand. En toen hadden ze mijn huis per ongeluk ook meegenomen. Gelukkig stond John Zwart, van het Buro Alternatieve Hulpverlening, daar ook te kijken. Die vroeg of ik een kraakcontract had. Dat had ik. John vertelde me dat ik drie weken de tijd had moeten krijgen om iets anders te zoeken en ik had volgens hem recht had op een schadevergoeding omdat ik alles kwijt was wat in m'n huis had gestaan. Door die affaire liep ik met een behoorlijk kwaaie kop rond. Ik dacht: als ik dan toch gezeten heb, dan mag ik er ook wel wat voor gedaan hebben. Door de nood gedwongen heb ik toen toch weer een tijd bij m'n moeder moeten logeren, maar ik wilde nog steeds m'n hand niet ophouden. Op een nacht ben ik bij m'n oude werkgever, de oud ijzerhandel, Iangs gegaan. Ik wist waar de kluis stond en hoe je met een snijbrander moest omgaan. Die kluis zat behoorlijk vol met papiergeld. Ik heb een tas vol mee naar huis genomen, deze onder m'n bed verstopt en later die dag tegen m'n moeder gezegd dat we nu rijk waren. Toen ik haar die tas liet zien, zei ze dat ik hem direct moest verstoppen en dat ik m'n mond moest houden. Toen ik weer sliep is ze naar de politie gegaan om het hele verhaal op te biechten en het geld terug te geven. Ik ben er met een week of zes genadig vanaf gekomen. Het voorarrest werd weggestreept tegen de opgelegde straf." WEER VERGETEN DRUKWERK TE BESTELLEN? EVEN SNELDRUK BELLEN! BROERSVEST 7-SCHIEDAM - FAX 010-4266091 /h* Met adrcs voor '0/J modemt en goede fiaarocrtcging voor htm en haar Tel.: 4268804 Boertiaavelaan 75 3112 LD Schiedam tel. 4152672 Oostsingel 33 3112 GC SCHIEDAM tel 010 - 4267076 Openingstijden: Maandag t/m vrijdag: 9.00 - 19.00 uur Zaterdag: 10.00 - 17.00 uur

Oostreporter | 1996 | | pagina 6