Nationale Boomfeestdag Apotheek beantwoordt vragen over medicijngebruik Talentvol spelertje Luke Bater wil bij Ajax Enthousiaste leerlingen werken zich in het zweet Vasthouden Kraampjes Investeren in de toekomst Opbrengst Middelen jaargang 1 nummer 4 Oost Reporter 7 Door: Ronald Loch Woensdag 20 maart rond 10.00 uur was het dan zover; leerlingen van groep 8 van basisschool De Singe I mochten in het kader van de Nationale Boomfeestdag 1996 samen met de gemeentelijke Plantsoenendienst bomen planten in de Galileistraat, de Van Musschenbroekstraat en de Swammerdamsingel. En daarna probeerden zij door verkoop van struiken en bomen het voorbeeld over te brengen op anderen. Marcel Scheefhals van de Hoofdafdeling Groenvoorziening en Natuur, lichtte leer lingen eerder voor over deze dag. Zij wisten wat hen te wachten stond. Ook lerares Jolanda Snel besteedde van tevoren de nodige tijd aan deze dag. „Het is toch van belang dat kinderen zo met de natuur bezig zijn," zegt zij. Op de Boomfeestdag vertrekken twaalf leerlingen van groep 8 met Piet de Jonge en Terry van Doom van de Plantsoenendienst richting Swammerdam singel om daar de eerste van de totaal 25, bomen te planten. Piet en Terry geven bij de gaten waar de bomen in moeten komen vakkundige uitleg. „De sierkers moet precies tussen deze palen komen te staan; als alle bomen geplant zijn, kunnen wij ze netjes met boomband aan de palen vastzetten, zodat ze niet kunnen omwaaien." Nadat de boom tussen de palen is gezet en de wortels netjes in het gat zijn verwerkt, geeft Piet het teken dat er geschept mag worden. Hier hebben de kinderen maar een half oor voor nodig; het gat is binnen een poep (helaas ook weer aanwezig) en een zucht dicht. „Dit is leuker dan op school zitten," roepen ze bijna in koor. „Nu nog voorzichtig met een voet de aarde aandrukken, maar niet te hard anders breken de wortels af." doceert Piet. Zeer snel staan de bomen die deze groep moest planten in de grond. De leerlingen zijn zeer enthousiast en na de gedane arbeid krijgen ze wat te drinken. „Toch eigenlijk wel raar dat voor ieder boompje dat we planten er twee gerooid worden, om datene boompje vastte houden," vindt de groep leerlingen. Na het planten vertrekken de leerlingen onder leiding van Jolanda Snel richting Koemarkt. Hier worden zij verdeeld over de kraampjes waar rozestruiken, klimplanten, struiken en bomen worden verkocht. Twee leerlingen verkleden zich, de een als konijn; de ander als bij. Ze proberen de mensen op straat met gekleurde folders naar de kraampjes te lokken. Aan de kraampjes hangen tekeningen van de kinderen. Bij Joy en Rachida gaat de verkoop van de klim- hortensia heel goed. „Kijk," zegt Rachida „ik heb er al twintig verkocht. Gelukkig komen er steeds weer nieuwe mensen aan mijn kraam." Arie-Pieter Vos, opzichter van de gemeen telijke Plantsoenendienst (o.a. van Oost), is bij het planten aanwezig en geniet zichtbaar van de actieve jongeren. „Het is toch leuk dat de jeugd zo met de natuur bezig is. Je betrekt ze op deze manier bewuster bij het gehele proces en hoopt dat ze bomen of struiken niet zo snel zullen vernielen." Arie vindt dat de jeugd ook buiten deze dag om, meer bij het groen betrokken moet worden. „We investeren nu vanuit de dienst flink wat tijd in deze Boomfeestdag, maar als daardoor in de toekomst minder groen wordt vernield, verdien je die kosten vanzelf terug." Na het planten en verkopen vertrekken de De Singel. De opbrengst van de verkoop van de bomen en struiken is voor de basisschool De Singel ongeveer honderdenvijftig gulden. Dit bedrag mag de school zelf investeren voor een stukje groen in of rond de school. Beste leerlingen van groep 8 van De Singel, bedankt voor jullie inzet op de Nationale Boomfeestdag 1996. Onze wijk is dankzij jullie harde werken weer flink wat bomen rijker. We zullen hopelijk nog jaren kunnen genieten van het aangeplante groen in onze straat. Door: Marina Monte Een dezer dagen valt in het kader van de landelijke actie 'Ouderenweek in Uw Apotheek 3 tot en met 7 juni) een folder van de apotheek op uw deurmat. Daar in wordt onder meer uitgelegd wat de groene medicijnzak is en worden ouderen uitgenodigd bij de apotheek te praten over medicijngebruik. De medicijnzak is een zak die verkrijgbaar is bij de apotheek. Men kan er medicijnen in meenemen om er bij de apotheek vragen over te stellen. De apotheker stelt het echter wel op prijs wanneer men op afspraak langskomt. Mevrouw H. Wiegman van apotheek Jansen aan de Van Swindensingel legt uit: „Wij nemen graag alle tijd voor het beantwoorden van vragen; dat kan niet even tussendoor." Over de medicatie- begeleiding van ouderen vertelt zij verder: „Ouderen gebruiken vaak veel verschillende medicijnen. De moderne apotheek past medicatiebegeleiding toe. Bij verstrekking van medicijnen wordt onder andere gekeken of de combinatie van medicijnen problemen kan opleveren. Desondanks kan een combinatie ongewenste verschijnselen oproepen; ieder lichaam reageert anders." Het blijkt dat ouderen vooral veel laxeer- en slaapmiddelen slikken. Mevrouw Wiegman: „Oudere mensen bewegen minder waardoor de darmwerking trager wordt. Bovendien hebben ouderen de neiging om wel het stukje vlees te eten, want dat is gezond en lekker, maar groenten te laten staan. Hierdoor krijgen zij te weinig vezels binnen. Een andere belangrijke oorzaak is dat zij aanzienlijk minder gaan drinken, omdat zij's nachts niet naar het toilet willen. Heel begrijpelijk allemaal. Helaas slikken mensen door deze verkeerde gewoontes soms overbodige middelen. Daarom zullen wij aan dit soort informatie aandacht besteden. Ook gebruiken ouderen slaapmiddelen. Ouderen vertonen een ander slaappatroon. De slaap wordt vaker onderbroken, waar door zij het idee krijgen dat zij slecht slapen. Vaak schrijfit de huisarts een slaapmiddel voor. Een nadeel van zo'n middel is dat het spierverslappend werkt. De kans dat ouderen vallen wordt hierdoor groter. Kortom: redenen voor ouderen om over hun medicijngebruik te praten." Sportverslaggever Stefan Zwaneveld wandelt regelmatig door de wijk op zoek naar talent. Deze maand viel zijn oog op de zesjarige Luke Bater. Het jonge voetbaltalent aan de bal Ik heb voor de sportliefhebbers leuk nieuws; Oost heeft veel talentvolle jeugdige sporters. Deze maand sprak ik met Luke Bater: Luke Bater, mijn gast, vindt kleuren en gymen het leukst op school. Later wil hij het liefst bij Ajax voetballen. Luke heeft nu nog geen club. Nu leert dit kleine sterspelertje voetballen van bekenden zoals zijn broer Mark Bater. Luke houdt zich voor aan- biedingen aanbevolen. De meeste kinderen in de buurt zijn te slecht voor dit talent van zes jaar. Luke speelt alleen met jongens van een jaar of tien. Deze speler uit Oost doet de groeten aan de Juf, zijn trotse moeder en vader en zijn vrienden en wil nu het liefst naar Exelsior 20. Zijn top 3 van de PTT-telecompetitie is: 1) KLUIVERT (AJAX) 2) LITMANEN (AJAX) 3) NILLIS (PSV) Kent u ook een kind in Oost dat iets speciaals kan, laat het dan weten bij de Oost Reporter. Daaaaag!!! Stefan.

Oostreporter | 1996 | | pagina 7