Flitsende schoonmaakactie Steeds meer buurtwinkels in Oost verdwijnen Na tien jaar plaatselijke vuilnisbelt aangepakt 4 Oost Reporter jaargang 1 nummer 5 Door: Marina Monte Zaterdag, 27 april, eind van de ochtend; de klus is bijna geklaard. Na ruim tien jaar is het dan eindelijk zo ver. De plaatselijke vuilnisbelt, het terrein gelegen tussen Daltonstraat en de Bellstraat, wordt leeggeruimd en schoongemaakt. Door en door verroeste fietsen verdwijnen in de kraakwagen, complete bankstellen gaan dezelfde richting op. Een ontelbare hoeveelheid blikjes wordt door een enthousiaste ploeg medewerkers van de gemeentelijke reinigingsdienst opgeraapt. De schoonmaakploeg wordt geholpen door menigeen, die aan het initiatief voor deze schoonmaakactie heeft bijgedragen. Een van hen is Lisette van Berkel. Zij is Daardoor ontbrak het aan persooniijke buurtcoordinatrice van het beheerproject verantwoording en afspraken over het 'Buurtpost Fultonstraat en omgeving'. De kraakwagen maakt een hels kabaal, maar gelukkig beschikt Lisette over een groot volume, aan geluid wel te verstaan. „Binnen 14 dagen was de hele schoonmaakactie geregeld. De gemeente, initiatiefnemers en omwonenden hebben gezamenlijk hun steentje bijgedragen en dat heeft tot dit snelle resultaat geleid." Puinhoop Je vraagt je af waarom zo'n situatie zo lang heeft kunnen voortduren. Het blij(<t dat na de renovatie van de Bellstraat de privetuintjes veranderd zijn in gemeenschappelijk terrein. beheer van het terrein waren onduidelijk. De helft van het stuk grond behoort toe aan de Daltonflat. In het verleden bestond deze flat louter uit huurwoningen, maar nu zijn er van de 44 woningen reeds 34 verkocht. Ook het stuk grond is aan de eigenaren ver kocht. Van hen is dan ook het initiatief gekomen om de puinhoop aan te pakken. Linke soep Wij ergerden ons al jaren aan de troep. Op een gegeven moment ging de jeugd brandje stichten; toen werd het echt linke soep." Aan het woord zijn Anja van Zwietering en Nel Goudswaard en om ons heen worden de laatste struiken weggesleept. Alleen een paar bomen blijven voorlopig staan. Hoe overzichtelijker het terrein wordt, hoe kleiner de kans op vervuiling. Anja en Nel zijn in elk geval zeer tevreden met de schoon maakactie. Maar wat gebeurt hierna? „Wij hopen dat de gemeente de grond van de Daltonflat wil kopen, zodat van een groot binnenterrein sprake kan zijn. Een gedeelte daarvan moet ingericht worden als speelplaats, want daar is grote behoefite aan in deze kinderrijke buurt. Een beheersgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van alle betrokken partijen, zal de die activiteiten gaan leiden." Door: Rob Wark Nadat Cirkel Supermarkt Korporaal op de hoek van Buys Ballotsingel en Lorentzlaan zijn opheffingsuitverkoop had aangekondigd, zijn we eens wat in de wijk gaan rondfietsen. Korporaal blijkt niet de enige. Winkels verdwijnen uit het straatbeeld van Oost. De tijden veranderen. We spraken daarover met meneer Korporaal en mevrouw Lems van de Lorentz Bazar. Een beeld van de winkelsluitingen. De heer Korporaal van de Cirkel Supermarkt: „Als ik nu 35 jaar was zou ik er ook niet meer aan beginnen. Dat zeg ik eerlijk. „Voor ik met de uitverkoop begon was ik 's morgens om half zes op en's avonds om half zeven weer thuis. Ik werkte zes dagen in de week. Op zondag was ik ook nog eens twee of drie uur met m'n administratie bezig. Alles bij elkaar gemiddeld 75 uur in de week." Louwrens Korporaal zegt het met een geamuseerde glimlach oin de mond. Hij is 57. Per 1 juli 1996 kan hij er inee stoppen. „Ik heb recht op een IOAZ-uitkering. Dat is een speciale regeling voor zelfstandigen om vervroegd te kunnen uittreden," zegt hij. Eenmanszaak Korporaal is nog heel even inkoper, chauffeur, magazijn-meester, vakkenvuller en zit achter de kassa van zijn zelfbedienings- supermarkt. Die zaak runt hij min of meer in z'n eentje. „Als ik weg moet wanneer de winkel open is kan ik een beroep doen op een oproepkracht." Hij heeft de winkel in 1989 overgenomen van Van Noort, maar huurt het pand nog van deze voorganger. „Hij heeft hier in de zestiger jaren gezeten. Dat waren gouden tijden. Die man had negen meisjes in de winkel rondlopen." Concurrentie Sinds Korporaal in de winkel kwam is de concurrentie in de buurt stevig toegenomen. Eerst verhuisde autobedrijf Pelicar op de hoek van de Snelliussingel en de Van Swindenstraat, naar de Spaanse Polder en kwam daarvoor in de plaats een flinke supermarkt (Volumemarkt, nu E-markt). Een paar jaar daarna kwam er in het oude postkantoor aan de Dieselstraat een Basismarkt. En kortgeleden verhuisde Bas van der Heijden van een bescheiden vestiging in de Franselaan naar een grote nieuwe vestiging vlakbij de Pinkstraat. Verzakking „Weet je wat het is met een klantenkring. Er zit altijd doorstroming in: bewoners komen en gaan. Nieuwe bewoners orienteren zich en kopen daar waar het uitkomt. Alleen mensen dicht in de buurt, die hier al jaren komen, blijven je trouw. Ik heb nu de tijd voor een praatje met die mensen. Als ik bekenden zie, informeer ik ook naar de gezondheid en zo. Ik hoor dat iemand een verzakking heeft en eraan geholpen moet worden. Zulke dingen. Dat doet de mensen goed. Daarvoor kunnen ze niet terecht bij een grote drukke supermarkt." Gesetteld „Als ik nu 35 jaar was zou ik er ook niet meer aan beginnen. Dat zeg ik eerlijk. Ik heb twee zoons en die hebben een mooie opleiding kunnen volgen. Zijn nu lekker gesetteld. Als ik naar hun arbeidsvoorwaarden kijk dan krap ik wel eens achter m'n oor. In de helft van de tijd verdienen ze nog meer dan ik nu doe. En ze beginnen tegenwoordig al met 35 vrije dagen. Maar ik beklaag me niet. Ik kan het nu net uitzingen. Straks zullen een heleboel mensen jaloers op me zijn. Dan heb ik m'n uitkering, is m'n eigen huis afbetaald en kan ik op een mooi werk- zaam leven terugkijken." Harde leerschool „In Schoonhoven, de zilverstad, heb ik het vak van graveur geleerd en dat heb ik bij elkaar 16 jaar beoefend. Dat werk werd steeds meer door machines overgenomen. Dat was dus een aflopende zaak. Een tijd lang heb ik er bij gewerkt. Zat ik bij Fokker in Dordrecht op de tekenkamer. Was toen ook al hollen of stilstaan." lets heel anders „In 1970 ben ik iets heel anders gaan doen. Toen werd ik directeur van een vlees- warenfabriek. Dat bedrijf maakte maar een produkt: schouderham. Na acht jaar wist ik daar alles van en werd ik bedrijfsleider bij de HEMA in Naaldwijk. Heb ik ook 8 jaar gedaan. Daarna heb ik een kaasspeci- aliteitenzaak in Rotterdam overgenomen. Na drie jaar heb ik die weer verkocht. Ik zag de buurt minder worden en kreeg toen de kans om deze supermarkt over te nemen. Dat was destijds een Cirkel-super." Afbouwen „Nu ben ik aan het afbouwen. Behalve m'n oude vaste klantjes komen hier veel passanten. Bovendien heb ik nog altijd behoorlijk wat 'uitbrengklanten'. Dat zijn mensen die hun boodschappen doorbeilen. Die durven niet meer naar de winkel te komen, die bezorg ik dan. We zullen mekaar wel missen, maar aan alles komt een eind." Lorentz Bazar De heer Korporaal is niet de enige die stopt met zijn winkel. Tegenover de Cirkel Supermarkt op de andere hoek, zat tot voor kort groentewinkel Pinkeltje van de heer W. Duynhouwer. Verderop in de Lorentz laan gaat eind juni de Lorentz Bazar, een zaak in huishoudelijke artikelen, sluiten. Mevrouw Lems is degene die in 1968 in die winkel begon. Samen met haar man nam zij de handel overgenomen van de heer van Kranen, die ook wel bekend stond als De Poppendokter. „Die man was op leeftijd en ging emit. Wij woonden er precies tegenover en zagen wel wat in de woning die erbij zat. Net als zoveel mensen in die tijd woonden we nog in bij een ander." Is alles zo gelopen als u had gehoopt? „Ach, het ging allemaal z'n gangetje. Maar acht jaar geleden werd ineens de winkelruit ingegooid. (zie vervolg op pag. 7)

Oostreporter | 1996 | | pagina 4