Middenin de week en 's zondags ook Belangrijke adressen: Het gehark van Rob Wark (2) 8 Oost Reporter jaargang 1 nummer 5 Door: Ronald Jansen Een koster is niet de hele, maar wel elke dag bezig. Als 's morgens om half negen de kerkdienst in de St. Liduina Basiliek begint, heeft de zeventig-jarige heerJ.H. Oosterveer al het nodige gedaan. Stipt om acht uur opent hij de deur van de aangrenzende pastorie, loopt binnendoor de kerk in naar de schakelkast waar hij de lichten aandoet. Vervolgens zijn de tientallen kaarsen aan de beurt om te worden aangestoken. De kaarsen op het altaar, de kaarsen aan weerszijden van de ingang en die bij de heiligenbeelden. De koster steekt de houtskool aan en strooit er wierookkorreltjes op. Pas als dit allemaal gebeurd is, kunnen de grote deuren open. Vandaag is het zondag en dan begint de heer Oosterveer een half uurtje later dan gewoonlijk. Tijdens zijn bezigheden volg ik de koster, die een stevig tempo aanhoudt en mij tegelijkertijd van alles enthousiast uitlegt. Ook de collecteschalen zet hij klaar in de kerk. De klokken zijn gestopt met beieren. Het is druk geworden in de sacristie. De Het kerkgebouw staat er vanaf 1881 en ver- keert in slechte staat doordat de fundamenten waren verzakt, (maar zijn inmiddels hersteld). De koster en ik betreden een afgesloten gedeelte waar de steigers tegen de muren staan en we door een nauwe provisorische gang moeten lopen. Overal hangen netten voor het geval dat er brokken steen naar beneden vallen. We naderen de sacristie. De koster kijkt op zijn horloge; het is tijd voor de oproep. Hij drukt op de schakelaar die de elektro- motor in beweging zet. Het duurt eventjes, maar dan gaat de eerste klok beieren. Pas daarna drukt de koster de schakelaar voor de tweede klok in. Hij doet ze liever niet allemaal tegelijk aan, want dan willen de stoppen nog wel eens doorslaan. Eeuwenoude tradities Een heel eigentijdse opmerking in een historische kamer met bruinhouten lambriseringen en een karakteristieke geur. Alles herinnert de bezoeker hier aan eeuwen oude tradities en rituelen. De hosties worden in de schalen gelegd, de miswijn in de beker geschonken en de koster loopt ermee weg om dit op het altaar te plaatsen. misdienaars waren al binnengekomen om zich om te kleden. Nu heeft ook pastoor Vismans, zich bij ons gevoegd. De koster is iedereen behulpzaam bij het aantrekken van de gewaden; enige assistentie daarbij is dan ook niet overbodig! Misdienaar De hoogmis gaat beginnen en de koster kan even pauzeren. Doordeweeks zijn de mis- dienaren naar school en dan moet hij de pastoor natuurlijk wel een handje helpen bij het altaar. De heer Oosterveer is nu drie jaar koster, maar is van jongs af aan vertrouwd met deze kerk. Als jongetje is hij hier namelijk nog misdienaar geweest. De koster vertelt me dat hij al op dertien- jarige leeftijd begon te werken bij een kolenbedrijf. Op zijn vijfentwintigste kwam hij in dienst van de gemeente Schiedam als chauffeur van onderhouds- wagens. Ook is hij achtenentwintig jaar lid van de vrijwillige brandweer geweest. Verdient hij er, naast de AOW, nou nog wat bij als koster? Dat blijkt niet zo te zijn. „De meeste kosters werken op vrijwillige basis. Pastoor Vismans heeft mij hiervoor gevraagd en ik heb zijn aanbod graag geaccepteerd. We hebben een heel goede samenwerking. Ik zou deze baan niet graag willen missen." Kromme kaars Als de hoogmis is afgelopen en de kerk weer leeg is, haalt Oosterveer de schalen en bekers op en kijkt in de wijwaterbak of deze bijgevuld moet worden. Hij schakelt de verlichting uit en blaast de langste kaarsen uit en zet ze apart. De koster wijst me op iets bijzonders aan de kaarsen: „Kijk, die lange is al krom, omdat ze zo dicht bij elkaar staan. Die worden voor de volgende dienst weer aangestoken." De deuren gaan op slot en de koster kan naar huis nadat hij het alarmsysteem heeft ingeschakeld. Sint Liduina van Schiedam Op 18 maart 1380 werd een meisje gedoopt met de naam Lidewij, vriendin van de mensen. Als enig meisje in een gezin van negen kinderen, groeide zij op. Haar vader verdiende een karig loon als nachtwaker. Aantrekkelijk als Lidewij was, zou zij waarschijniyk snel een levenspartner kunnen vinden. Maar Lidewij wilde niet trouwen en vroeg daarom aan God of hij haar zodanig wilde maken, dat geen enkele man haar als zijn echtgenote zou begeren. Haar gebed werd verhoord. Toen zij vijftien jaar oud was, maakte Lidewij een val op het ijs. Daarmee begon een lange lijdensweg. Naarmate de jaren verstreken, werden de artsen steeds radelozer. Lidewij accepteerde aanvankelijk haar ziek-zjjn niet. Geleid door een meelevende priester is zij er door veel te bidden uiteindelijk toe gekomen Gods wil te aanvaarden. En in haar lot te berusten. Lidewij leed ten bate van de kerk, haar medemens en de wereld. Onder de naam Liduina werd zij een mystica, een visionair weldoenster voor de armen en een raadgeefster voor de velen die haarkwamen bezoeken. Eenzaam overleed zij op de derde Paasdag, 14 april 1433. Schiedam-Oost bewoner Sander Sonnemans is in de pen geklommen voor een inge- zonden brief aan de Oost Reporter. Hij maakt duidelijk dat hij de wijkkrant nog niet echt volwassen vindt, maar constateert in nummer drie wel al enige verbetering. Boven de ingezonden brief schrijft hij: "Het gehark van Rob Wark" en dat slaat op mijn stuk over de Schubcrtiade. Hij schrijft dat ik kcnnclijk van mening ben dat ik als recensent wel mag schrijven wat ik ervan vond en Rotterdams Dagblad- verslaggever Menno Haddeman niet. Kinderachtig en niet bepaald professioneel, stelt hij. Vervolgens haalt hij als een echte schooR meester een paar taalfouten uit mijn stuk en tenslotte nodigt hij mij uit eens een babbeltje te maken met Stefan Zwaneveld, want die heeft in nummer drie al direct een groot probleem (hondenpoep)onder de loep genomen. Beste Sander, Als verslaggever bij het Rotterdams Dagblad kom je op voor de professionele journalisliek in het algemeen en je collega Menno Haddeman in het bijzonder. Dat strekt je tot eer. Maar mogen wij opkomen voor onze wijk en voor mensen die daar wonen? In dit geval had Oost- bewoner Albert de Bruin iets cultureels ondernomen. De recensent schreef dat het programma geen minuut boeide en dat het voor het publiek een verloren middag was. Ik was daar toevallig ook en had het allemaal heel anders ervaren. Daarom slelde ik vast dat Menno Haddeman in ieder geval niet namens mij had gesproken toen hij zijn ongezouten kritiek uitle. De krant wordt niet gemaakt door echte journalisten, maar vrijwilligers die zich bij de wijk belrokken voelen. Daarvoor magje geen professionele maatstaven aanleggen, maar we willen het wel zo goed mogelijk doen. Met jouw opbouwende kritiek kunnen we wat en zullen we ook wat doen. We hopen dat je ons constructief wilt blijven volgen en stellen het op prijs alsje van tijd tot tijd als gastschrijver een professionele bijdrage levert. Laten we daar eens een keer over praten. Ik heb met Stefan Zwaneveld (en dus niet zoals jij abusievelijk schreef Zwanenveld) gesproken over het probleem van de hondenpoep. Onze bijdrage vind je in het volgende nummer. Bedankt voor je reactie! Rob Wark Anti Discriminate Buro Van Swindensingel 40 telefoon: 426 44 06 Gemeentelijke Brandweer Breedstraat 1 telefoon: 06 - 11 of 426 42 64 Gemeentewerken Spoedgevallen na werktijd telefoon 473 58 95 Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Van Heekstraat 15 telefoon: 262 10 00 De Triangel Celsiusstraat 2 telefoon: 462 10 66 Arbeidsburcau Schiedam Laan van Bol'Es 3 telefoon: 403 98 00 Gemeente Buro Voorlichting Emmastraat 1 telefoon: 246 55 55 G.G.D. (Vlaardingen) Van Hogendorplaan 501 telefoon 248 80 80 Politie Buro Schiedam Bijdorppiein 1 telefoon: 449 44 99 Woningbouwvereniging Schiedam Kerklaan 33 telefoon: 247 58 88 Bewonersvereniging Schiedam Oost Franklinstraat 11 A telefoon: 473 71 95 Gemeentelijke Sociale Dienst 's-Gravelandseweg 567 telefoon: 246 51 55 Instituut Sociale Raadslieden Nieuwe Haven 147 telefoon 426 99 57 R. O.G. NWN Maassluis) Koningshoek 93 .050 telefoon 592 36 48 Woningstichting Noordvest Noordvest 18 telefoon 473 91 66 Bureau Maatschappelijk Werk Van Swindensingel 40 telefoon: 473 10 33 Gemeentewerken Groenonderhoud telefoon 415 46 05 Kluphuis Oost Galileistraat 86 telefoon: 473 54 35 Stichting Ouderenwerk Schiedam Tuinlaan 94 telefoon: 473 19 76 Centraal Meldpunt Van Swindensingel 40 telefoon: 426 40 22 Gemeentewerken Riolering en bestrating telefoon 437 73 00 Milieustation "Pinkpunt" Franselaan 287 A telefoon: 437 84 26 Thuiszorg N.W.N, (regiokantoor) Van Swindensingel 40 telefoon: 473 99 00 Koster Oosterveer steekt de kaarsen aan

Oostreporter | 1996 | | pagina 8