Schoonmaakactie Marconistraat groot succes Wijk- en buurtbeheer in Schiedam-Oost w m Bewoners maken korte metten met zwerfafval Gemotiveerd Bewoners als deskundigen Het maatregelenplan YV aardecoupon Uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam Jaargang 1 nummer 6 Door Marina Monte Woensdagmiddag 8 mei is het een drukte van belong aan de Marconistraat. Rondom het plantsoen staan overal schoonmaakwagentjes van het ONS. Een veegmachine en 'dogmobilezijn aan de gang. Ookde Plantsoenendienst is ingescha/celd: struiken worden gesnoeid; gras is opnieuw ingezaaid. Bijna struikel ik over een peutertje, die met een veel te grote veger nauwkeurig het pad naloopt. Overal vegen enthousiaste mensen (40) zwervend vuil op. Want daar is de schoonmaakactie in eerste instantie voor bedoeld. De maat was vol voor een aantal moeders uit de Marconistraat toen spelende kinderen spuiten in het plantsoen hadden gevonden. Lenneke Koorengevel, werkzaam bij het Schiedamse nutsbedrijf (ONS), peilde bij haar werkgever de bereidzaamheid om een schoonmaakactie te ondememen. Het ONS wilde dat wel doen, maar alleen in samenwerking met de buurt. Buurtbewoners Patricia Quadt en Helen Stevens hadden inmiddels bij de Bewonersvereniging (BVSO) aangeklopt. Opbouwwerker Frans Klijzen pakte de zaak onmiddellijk op en liet een foldertje drukken waannee de drie dames langs de deuren in hun buurt gingen om meer mensen te enthousiasmeren en hun medewerking voor de schoonmaakactie te vragen. Jong en oud gaven zich op. Het schoonmaakfeest kon beginnen. De geprikte middag was een succes. ledereen had er zin in. Vooral toen men zag hoe het plantsoen opknapte. Zelfs de vijver werd met een bootje ontdaan van het drijfvuil. „Fietsen en boodschappenwagentjes zijn uit de vijver gevist", vertelt Helen Stevens. „Tussen de struiken zijn zelfs nog voile flesjes bier gevonden; over het hele plantsoen verspreid lagen ladingen patatzakjes. Mensen laten alles maar vallen. Kinderen nemen dat gedrag over. Daarom hebben wij van meet af aan de kinderen erbij betrokken. Nu ze zelf de troep op moeten ruimen, beseffen ze hoeveel moeite dat kost. En natuurlijk hebben de kinderen, die zo fantastisch hebben meegeholpen, na afloop een grote zak chips gekregen." Lenneke Koorengevel twee weken later: „De schoonmaakactie is ook bij het ONS bijzonder goed aangeslagen. Door het mee- helpen, hebben de buurtbewoners meer waardering gekregen voor het zware werk van de schoonmakers. De actie heeft daaidoor een tweeledig effect: een positieve uitstraling naar het ONS toe en de buurtbewoners zijn nu gemotiveerd om 'hun' plantsoen in het vervolg schoon te houden. il U Het schoonmaakfeest is begonnen. Allerlei soorten troep en afval kwam men tegen. Helaas hard nodig; er is inmiddels weer een spuit gevonden."In het najaar krijgt het plantsoen een grote opknapbeurt. Langs de Marconistraat komt een rij bomen en de bosjes, waar zo gemak kelijk al het afval in wordt gegooid, verdwij- nen daar. Het geheel wordt veel overzichtelijker gemaakt. Maar bovenal zal de statige vijver weer in zijn oude luister worden hersteld. Door: Erik Vellinga Sinds September 1993 wordt in Schiedam-Oost regelmatig met bewoners gesproken over het wonen en leven in de verschillende buurten van Oost. Dit gebeurt in het wijkbeheeroverleg. De afgelopen 15 jaar is veel tijd, geld en energie gestoken in de stadsvernieuwing. Daardoor is Oost op sommige plaatsen behoorlijk veranderd en verbeterd. Het is belangrijk er voor te zorgen dat het in de toekomst niet opnieuw noodzakelijk wordt een dergelijke operatie uit te voeren; de bereikte resultaten moeten behouden blijven. Middels het wijk- en buurtbeheer hoopt de gemeente dit te kunnen bereiken en zo mogelijk de leefbaarheid in de wijk te kunnen verbeteren. In Oost is er elke zes weken een wijkbeheer- overleg. Aan dit overleg nemen onder andere verschillende gemeentelijke diensten deel zoals de Dienst Gemeentewerken en het openbaar nutsbedrijf (ONS). Ook de Woningstichtingen en de politie zijn bij het overleg aanwezig. Het merendeel van de aanwezigen zijn gelukkig(e) bewoners, want daar draait het uiteindelijk om bij het wijkbeheeroverleg. Het streven van het overleg is bewoners hun mening en ideeen over de buurt kenbaar te laten maken waardoor het mogelijk is wonen in de buurt en/of wijk te verbeteren of plezierig te houden of te maken. Het wijk beheeroverleg is niet bedoeld als een 'klachtenuurtje'. De bedoeling is om de samenwerking tussen de gemeente en de bewoners om de samenwerking tussen de gemeente Schiedam en haar bewoners te bevorderen, om gezamenlijk goede situaties te behouden en vervelende te verbeteren. Hierbij is een positieve instelling van alle kanten bevorderlijk; met klagen alleen wordt niets opgelost. Bij het wijkbeheeroverleg wordt ervan uitgegaan dat iedereen een deskundige bijdrage levert. Van de verschillende instanties moge die duidelijk zijn. Wat veel bewoners zich vaak niet realiseren is dat zij zelf ook deskundig zijn wat betreft hun eigen woonomgeving. Bewoners weten hoe het is om in een bepaalde buurt te wonen. Zij weten of er sprake is van overlast, ofjuist niet Gezamenlijk met de deelnemende instanties wordt, tijdens het wijkbeheeroverleg, besloten welke punten prioriteit hebben, en waar iedereen zich voor in gaat zetten. Met iedereen worden dus zowel de bewoners als de gemeente bedoeld. Het wijk- en buurt beheer gaat ervan uit dat bewoners zich ook een bepaalde verantwoordelijk- heid hebben voor hun buurt en dat zij zich betrokken voelen bij de uitvoer van een voorstel. Om met bewoners in gesprek te komen en op die manier aan de weet te komen wat er zoal in de wijk of de verschillende buurten in Oost speelt, heeft in 1995 het wijkbeheeroverleg het projekt 'Mijn Buur(t)' gedraaid. Misschien herinnert u zich de keetwagen nog wel die gedurende een half jaar door de hele wijk trok.Door bewoners zijn toen veel suggesties gedaan oververbeteringen in de wijk. Ook zijn klachten geuit. Aan de hand van die uitkomsten zijn een 52-tal maatregelen genoemd die de komende tijd uitgevoerd moeten worden. Omdat niet alles tegelijk kan worden uitgevoerd (geld speelt hierin een belangrijke rol) worden door het wijkbeheeroverleg keuzen gemaakt. {zie vervolg pagina 4) maandagochtend en zatermiddag gesloten Rotterdamsedijk 238 c 3112 BP Schiedam Tel: 010 - 4739909 Coupeuse: Paula Inhoud o.a.: Oost van toen pag.2 Het verhaal achter de van Leeuwenhoeckstraat pag.2 Het gehark van Wark pag. 3 GFT-containers pag. 3 Wijk-en buurtbeheer op matje pag. 4 Parkeerbeleid Oost pag. 5 Aleida pag. 5 Het levensverhaal van een Oosterling pag. 6 Jong voetbaltalent ontdekt pag. 6 Nieuwe directeur W.S.N. pag. 7 Oosterling redt drenkeling pag. 7 Welzijnswerk zoekt vrijwiliigers pag. 8 Vervolg parkeerbeleid pag. 8 Oost Reporter T« tegen inlevering van deze bon 7,50 korting op alle kledingreparaties en veranderingen X

Oostreporter | 1996 | | pagina 1