Het gehark van Wark ONS Milieu plaatst GFT-containers Wethouder Stefan Zwaneveld over hondenpoep Compost Betonnen cocon Welk GFT-afval? Onze jongste redacteur, Stefan Zwaneveld, is lid van de Schiedamse Kinderraad. In die club is hij wethouder voor sport en recreatie. Na schooltijd kijkt hij met een kritische blik naar de omgeving, vooral rond speelgelegenheden. Hij wordt daar weleens niet vrolijk van. Rob Wark sprak met wethouder Stefan. mm "Stefan en Rob met hark en schop" Stefan, om maar met de deur in huis te vallen, wat vind je van hondenpoep op straat? „Ik erger me daaraan. Had ik laatst met m'n moeder boodschappen gedaan. Loop ik met een zware tas te zeulen op weg naar huis, trap ik in zo'n hoop stront. Daar word je toch niet goed van. En als het nou de eerste keer was, maar het overkomt me vaker. Daar moeten we toch wat aan doen?" We? Jij en ik? OK, jij vertelt wat je er zelfaan kan doen en ik schrijfhet op. „Ik heb zelf geen hond, dus ik kan er zelf niet zoveel aan doen. Wei vind ik dat mensen met een hond hun beest op tijd moeten uit laten, kort aangelijnd moeten houden en moeten laten poepen waar wij er geen last van hebben. Als het honden- toilet te ver of te vol is, laten ze daar als hondenbaas iets aan doen. De gemeente bellen en vragen om meer honden toiletten en vaker schoonmaken. Als het echt niet anders kan, laat de hond dan in de goot poepen, maar zeker niet op plaatsen waar voetgangers er in kunnen trappen. Laat ze nou ook eens aan een ander denken Denk je dat dat helpt. Dat is toch allemaal allang bekend? „Ja, maar de mensen gedragen zich er niet naar." Wat is dan jouw oplossing? Hoe wil je dan bereiken dat ze zich anders gaan gedragen? „Tja, volgens mij moet de politie strenger optreden." Denk je dat de politie niks beters te doen heeft? Die klaagt dat er te weinigpersoneel is voor teveel criminaliteit. Moeten ze dat dan maar laten lopen? „Nee, dat niet. Maar er zijn toch zoveel werklozen? Kunnen ze geen hondenwachters aanstellen? Van die banenpoolers, weet je wel?" Het is jouw idee. Vertel eens verder. Wat zouden die hondenwachters moeten doen? „Net als parkeerwachters. Een soort hulp van de politie. Als een hond op de verkeerde plaats poept, een boete." En dan achter elke boom een hondenwachter om ze op heterdaad te betrappen? Lijkt me niet realistisch. Kom op, jij wist toch de oplossing? „Tja, lastig hoor. Ik was laatst in Engeland en daar is het veel netter. Daar zie je gewoon geen hondenpoep op de straten." Hoe doen ze het daar dan? „Ik was in het plaatsje Summerset, een kilometer of vijfitien buiten Londen. Daar zag ik veel grote parken en daarin afgescheiden gedeelten voor honden en hun bazen. Bij speelgelegenheid voor kinderen houden de bazen hun honden uit de buurt." Maar wat zou in Oost een goeie oplos sing kunnen zijn? „Hondenbezitters moeten, als ze hun hond uitlaten, een schepje en een zakje bij zich hebben. Voor als de hond per ongeluk op de verkeerde plaats is gaan zitten. Kunnen de mensen meteen zelf de troep opruimen. Dat staat in de verordening. Die regel moeten de hondenwachters op naleving gaan controleren. Dat is een begin." Klinkt veelbelovend, maar dan? Je moet doordenken over de gevolgen. „Als mensen met een hond buiten lopen en ze hebben geen schepje en zakje bij zich, krijgen ze eerst een waarschuwing en de tweede keer een boete. En meteen naam en adres noteren. Kan gelijk worden gekeken of ze honden belasting hebben betaald." Maar als de mensen met hun hond buiten lopen en dat beest gaat poepen op de stoep, zie jij ze dan de troep opvegen? Ik denk dat ze schichtig om zich heen kijken en als niemand het heeft gezien zijn ze weg. Geloof jij zelf in zo 'n oplossing? Wees nou eens creatief. „Weet je wat: de honden moeten een luier om of een broek aan als ze naar buiten gaan. Mag pas af in het hondentoilet. Dat wordt een verschoningsplaats. Honden die in hun blote kont buiten lopen worden afgevoerd. Ja, dat is de oplossing. Streng, maar rechtvaardig!" Door: Ronald Loch Naast of in de nabijheid van de bekende glas-, papier- en textielbakken heeft het ONS Milieu nu ook GFT-afvalcontainers geplaatst. GFT-afval staat voor Groente- Fruit- en Tuinafval. Waarom zijn deze containers neergezet en wat wordt er met dit afval gedaan? In het jaar 2000 moet de totale hoeveel- heid afval in Nederland, ten opzichte van 1988, met 10% zijn verminderd. Bekeken moet worden hoe we met zijn alien deze afvalberg kunnen verkleinen. De regering heeft gemeenten verplicht het GFT-afval gescheiden in te zamelen. In opdracht van de gemeente Schiedam bekijkt ONS Milieu hoe dit het best kan plaatsvinden. GFT-afval kan omgezet worden in compost, waar we weer van kunnen profiteren. De compost wordt gebruikt als grondver- beteraar voor plantsoenen, sportvelden en tuinen. Denk hierbij ook eens aan de gratis compost die ieder jaar weer door de gemeente wordt aangeboden. Uitein- delijk ziet u uw GFT-afval in de vorm van compost dus weer op uiteenlopende plaatsen terug. Het ONS Milieu heeft momenteel in de wijken waar GFT-afval nog niet gescheiden werd ingezameld, een betonnen cocon geplaatst, een afgesloten bak met daarin 240 liter containers. Dit zijn tijdelijke voorzieningen, omdat nog bekeken wordt op welke wijze in de toekomst het GFT- afval ingezameld gaat worden. GFT-afval kunt u dus nu al in de daarvoor bestemde betonnen cocon deponeren. De volgende afvalsoorten horen hierin: - loof, schillen en resten van groenten, fruit en aardappelen; - alle etensresten, ook vlees- en visresten, eierschalen en brood; - koffiefiIters, koffiedik, theezakjes en theebladeren; - gras, onkruid, bladeren en klein gemaakt snoeiafval; - bloemen en kamerplanten; - mest en stro van huisdieren; - kattebakkorrels met milieukenmerk. "Voor ons milieu en ONS Milieu" Doe mee! Help de afvalberg te verkleinen en zamel nu ook GFT-afval gescheiden in, voor ons milieu en ONS Milieu. Voor meer informatie kunt u terecht bij de ONS Milieu, telefoon 446 53 85. De GFT- containers Ingezonden brief Maar in de winter is het ook leuk als ie erov kan schaatsen. Hallo jongens en meisjes, dames en heren, Ik ben Sylvana Moreno en ben 11 jaar oud. Ik zit al 7 jaar op karate en ik heb de groene band. Ik ben Noella Moreno en ben 10 jaar oud. Ik doe al een half jaar aan majo- retten en heb al optredens gedaan. Ik heb buiten gelopen in Kralingen en ik heb opgetreden op een bruiloft in de Euromast. Wij vinden dat er te weinig speel- ruimte voor kinderen is. Er is speelruimte maar dan moet je eerst een snelweg overs te ken of je moet heel ver lopen. Plus waar wij wonen, aan de Professor Keesomstraat, liggen in de buurt wel vijf slot en achter elkaar. Ja, vijf! Wij vinden dus dat er best een sloot dicht kan. Maar ook gevaarIijk! Wij spelen hier ook vaak met een bal, maar deze bal valt negen van de tien keer in de sloot. Niet leuk dus! Maar gebeurt het? Gaat er een sloot dicht? Groetjes Sylvana en Noella M fruit EH tuinafval groehte

Oostreporter | 1996 | | pagina 3