Deel van Oost onder parkeerbeleid Centrum Gemeenschap Atlantic het fijntje Cafe - BiUarf Blanker/'s Apotheek^P C.I. Jansen Wat zijn de gevolgen van de tweede fase? Tweede fase Koopavond en zaterdag Door: Rob Wark Ruim een jaar geleden, in mei 1995, startte het gemeentebestuur van Schiedam een informatie-inspraakcampagne rond het parkeerbeleid voor de binnenstad. Er verscheen een kleurige folder huis-aan-huis in en rondom het centrum en in een deel van Oost. Een paar maanden geleden werd voor het centrum een zone voorparkeervergunningen afgekondigd. Er staat nu enige uitbreiding van het gebied te wachten: de tweede fase. De betrokken bewoners en ondernemers in dat deel van Oost weten intussen van de hoed en de rand, maar ook voor "de rest van Oost" is het onderwerp van belang. Ook de eigenaar van deze auto wordt "lid" gemaakt In Schiedam is de laatste tijd veel veran- derd, vooral in het Centrum, maar ook in Oost. Tot voor kort kon vrij worden geparkeerd op het Emmaplein en konden de ambtenaren van het stadskantoor hun auto kwijt op het Stadserf. Intussen zijn Emmaplein en Stadserf als gratis parkeerplaats weggevallen, is het winkelareaal vergroot en zijn twee parkeergarages in gebruik genomen De komende jaren zal Schiedam nog volop "in verbouwing" zijn-denk bijvoorbeeld aan de metro en de omleg- ging van lijn 1 - en dat betekent al met al een hele verbetering, maar voor de korte termijn een hoop overlast. Overlast ook in de vorm van een verhoogde parkeerdruk. Verschuiving parkeerdruk Vanaf het moment dat gratis parkeer- plaatsen verloren gingen is de parkeerdruk gaan verschuiven. Het is een bekend feit dat automobilisten liever een tijdje rond- rijden tot ze ergens gratis kunnen parkeren dan dat ze voor een parkeerplaats betalen. Dat hebben de bewoners van Oost ook gemeikt Om het gebruik van betaalde parkeergele- genheid af te dwingen is het parkeerbeleid aangescherpt. Per 1 maart 1996 is een stelsel van parkeervergunningen inge- voerd. Bezoekers van het centrum die tijdens de openingsuren van de winkels in het centrum willen parkeren, moeten naar een parkeer- garage of naar een plaats met een parkeermeter. Op een aantal plaatsen staan automaten waar bezoekers voor f20,- een dagkaart kunnen kopen. Met zo'n dagkaart kan gebruik worden gemaakt van een parkeerplaats in het gebied dat is voorbehouden aan ver- gunninghouders ofwel de belang- hebbenden. Dus bezoekers van het centrum moeten tijdens de winkelopen- stellingsuren altijd betaald parkeren. Dat geldt overigens ook voor onder nemers en medewerkers van bedrijven en instellingen in het centrum die geen vergunning hebben. In de eerste twee informatiekranten stond de uitbreiding van de parkeerzone al als mogelijkheid ingetekend, maar het was aanvankelijk de bedoeling om pas een half jaar na invoering van de eerste fase, dus in September 1996, te onderzoeken of die uitbreiding nodig zou zijn. In de onlangs verschenen derde informatie- krant wordt echter nu al een uitbreiding van de parkeerzone voor vergunning- houders in procedure gebracht. Het college van burgemeester en wethouders wil het, als het even kan, nog in juni rond hebben. Waarom die haast? Volgens de informatie, die in het uitbreidingsgebied is thuis- bezorgd, is het gemeentebestuur afgegaan op signalen van belanghebbenden zelf en hebben de resultaten van verkeers- onderzoek de noodzaak van versnelde invoering van de tweede fase bevestigd. In het gebied waar belanghebbenden parkeren is ingevoerd, staan tijdens winkeluren nu veel minder auto's geparkeerd dan voorheen. Op door-de- weekse dagen zijn er parkeerplaatsen "over" omdat bewoners met de auto naar hun werk zijn. Direct buiten de parkeervergunningen- zone is het duidelijk drukker geworden. De vrijgekomen plaatsen worden vooral ingenomen door mensen die de hele dag gratis, dus buiten de parkeerzone, willen staan. Op de koopavond en op zaterdag zijn de auto's 'thuis' en de winkels open, maar dan is er geen 'gewoon' werkvolk in het centrum. Uitgevoerd onderzoek op koopavonden, voor en na invoering van het belanghebbenden parkeren in het centrum, laat de afzonderlijke invloed zien van de aantrekkingskracht van het winkeigebied. (vervolg op pag 8.) Tot voor zeer kort stond Rijnsburg (en niet Leiden, zoals hier eerder vermeld) bekend als rustplaats van de botten van neefje Floris. Mr Ad van Zetten uit Rijnsburg heeft dit de redactie laten weten. Hij schreef verder dat Floris' vermeende botten uit de onderzoekslokalen van de Leidse Universiteit zijn ontvreemd. Onthutsend zullen sommigen zeggen, maar mij doet het niets. Botten: het is slechts materie. Veel belangrijker is de geest die voortleefit. Wat ik begon heeft hij voortgezet. Hij was een kranig voorganger van het Hollandse Huis. Mijn maandelijkse bijdrage aan de Oost Reporter was niet ondertekend, maar oranje gekleurd: mijn spiritueel contact met Juliana en Beatrix bevond zich op een hoogtepunt vlak voor die dertigste april. Ook mijn schrijfwerk in de vorige Oost Reporter riep een reactie op, dacht ik. Ik had Dick van der Lugt aangemoedigd op het Museumplein een begin te durven maken met de Freie Korper- kultur (of FK zoals de Duitsers zeggen). Er moest tenslotte iets zijn om Schiedam een uniek cultureel punt te laten scoren. Kort erop verschenen er spandoeken vlak bij me in de stadsvergaderzaal met "FK moet blijven"waaruit kan worden afgeleid dat FK er al is. Door scherper te turen zag ik ook de letters "rans" en "lijzen", dus Frans Klijzen. Die willen ze in Oost houden, terwijl hij tot het hogere geroepen is. Welk een opstandigheid! Schiedam is bescheiden begonnen met een Schie in de Dam en langzaam uitgegroeid. Onder Duits bestuur is Kethel erbij gekomen, maar de dorpelingen hebben zich er nog jaren daarna tegen verzet. Pas toen de oorspronkelijke Kethel-lappers een minderheid waren geworden is de aanvaarding gekomen. Als beloning hebben ze nu een tweede -directere- ontsluiting naar het centrum gekregen. Wethouder Hafkamp onthulde een bord met de originele tekst: "De weg is open". Een daad van ongemeen cultureel belang, want het is voor de Noorderlingen De Weg naar het Hart van Schiedam. Dat is niet alleen stoffelijk, maar ook-en vooral- geestelijk bedoeld. Waar Hafkamp de weg heeft geopend zullen anderen de gemeenschap tussen de Noorderlingen en de Oude Schiedammere moeten opbouwen. Dat vraagt commu- nicatie-processen die Frans Klijzen als geen ander op gang kan brengen. Een waarlijk mooie taak! Over Hafkamp gesproken (waar het hart vol van is loopt de mond van over): hij stond een tijd geleden met een mooie foto afgedrukt in het Rotterdams Dagblad. De tekst erbij luidde: "We doen het voor Vlaardingen". Ik dacht eerst dat het college daar gevallen was en Schiedam er orde op zaken moest stellen. Bleek echter een redactioneel misverstand. Verkeerde foto bij het juiste artikel of omgekeerd. Zelfs het Rotterdams Dagblad overkomt wel eens een foutje. Maar toch, wat is er eigenlijk mis mee, als Schiedam iets voor Vlaardingen doet en andersom? Dat is toch hetzelfde als samenwerking? Niemand weet het, maar ik was erbij. Ik stuurde hun handen. De Vlaardingse wethouder van der Windt en de Schiedamse bibliotheekbaas Tijhof dreven hun stekker en stopcontact in elkaar en brachten Vlaardingen en Schiedam tot gemeen schap. De Digitale Stad Vlaardingen en Schiedam was verwekt. Een virtuele gemeenschap als daad en taak: een nieuw venster op de wereld! Aleida Halleystraat 48 - Schiedam Telefoon 010 - 4 266527 M.C. v/d Stappen Interieurmontage Levering en montage van scheidingswanden, plafonds en kozijnen voor een befaalbaar potie biliarfen P.K.O. laan 149 3112 VG Schiedam bakkerif fl □ok voor horeca en bedrijven het adres voor een deskundig advies over uw geneesmiddelengebruik v.Swindensingel 42 3112 RJ Schiedam Tel. 010 4263917 0104264018 jh iOfn iUi btoemen- en plantenhandal Het adres voor al uw bloemwerk Sig. Mag. 't Hoekje Boerhaavelaan 80 3112 LL Schiedam Tel.: 010-4265513 Bij ons kunt u komen voor: - Al uw tabaksartikelen - Lotto/Toto en Staat&loterij - Wenskaarten/postzegels - Tijdschriften - Telefoonkaarten - Stomerij depot - Snoep/frisdrank - Buskaarten/Abonnementen - Filmnet Laurens Costerstraat 31 3112 DL Schiedam Tel.: 010 - 427 1681 Fax.: 010-427 16 81 FRANSELAAN 292 - TEL 4153478 ROTTERDAM P.K.O. LAAN 105 - TEL. 4267686 SCHIEDAM MW. DRS H. W1EGMAN MW. DBS. MJ.CA TEEUWEN - BOUMANS APOTHEKERS

Oostreporter | 1996 | | pagina 5