JEUGDLAND Zomer 1996 Te hoge huren A1 twintig jaar een kinderfeest in de wijk Jeugdland in de wijken Fantastische vrijwilligers Bescheiden budget Slotfeest Komen en meedoen Uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam juli 1996 Jaargang 1 nummer 7 Door: Marina Monte Jeugdland viert alweer haar vierde lustrum. Twintig jaar Jeugdland organiseren is geen kattepisMenigeen zou het na deze tropenjaren voor gezien houden. Zo niet Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel. Hun bevlogenheid is nog even groot als in het begin. Oorspronkelijk was Jeugdland bedoeld voor kinderen, die zelden of nooit op vakantie gingen. Tegenwoordig hoor je vaak dat kinderen niet in juli op vakantie willen, omdat zij anders Jeugdland zullen missen! Voor Joop van Broekhoven zijn de jaren omgevlogen, maar hij herinnert zich nog goed welke situatie hij aantrof bij zijn aan- stelling als jeugdconsulent in Schiedam. Toentertijd werden alle activiteiten in de Margriethal gehouden. Dit leverdevoor veel kinderen een praktisch probleem op: te ver weg. Bovendien moesten door de hoge entree van 2,50 veel kinderen afhaken. Opvallend daarbij was de uiterst geringe deelname van allochtone kinderen en kinderen uit bepaalde wijken. Na enig brainstormen werd een nieuwe formule bedacht: met de spelen naar de kinderen toe! De geboorte van Jeugdland in de wijken was een feit. Een concept dat in de praktijk veel voordelen bleek op te leveren. De activiteiten vinden gratis op pleinen plaats en kinderen hoeven niet ver van huis. Alleen voor de kindervoorstellingen, de viswedstrijd, wandel- en fietspuzzel- tochten moet een eigen bijdrage van een gulden worden betaald. Deelnemertjes, soms al vanaf twee jaar (lekker kleien), krijgen individuele bege- leiding. Daar zorgt een zeer toegewijd team vrijwilligers voor. Creativiteit en vooral inzet is vereist om niet alleen de kinderen bezig te houden, maar ook drie weken lang enthousiasme te blijven uitstralen. Daarnaast moet simpelweg een enorme berg werk verzet worden. Alle spelen worden's morgens opgebouwd en na afloop weer afgebroken. 's Middags vindt het hele ritueel weer op een ander plein plaats. Het is elk jaar telkens een grote sport om nieuwe spelletjes te verzinnen. Vaak maakt Joop van Broekhoven de attributen daarvoor zelf: koopt hele goedkope mand- jes, verfit ze zilver of maakt prachtige lokeenden. Het is roeien met de riemen die je hebt. Bij zomer denk je aan vakantie. Vakantie is uitrusten en wegwezen. De zon opzoeken en het onbekende tegemoet gaan. Andere dingen doen in een vreemde omgeving. Maar dan gaat het vooral over mensen met een baan en kinderen. Geld genoeg, maar weinig tijd. En aangewezen op het hoog- seizoen vanwege de schoolvakantie. Voile vliegtuigen en drukke autowegen dus. Er zijn er ook die hun woning voor een tijdje achteriaten om voor de zomenmaan- den in een andere, maar ook vertrouwde omgeving te verkeren. Zij zijn in het geluk- kige bezit van een huisje op een volkstuin of ze staan met tent of caravan op een camping. Het zal de zomermaanden wel weer wat rustiger zijn in Oost. Een vertrouwd beeld. Even vertrouwd is het beeld van mensen die hun te warme woning ontvluchten en de middag en avond op de stoep voor de deur doorbrengen. Heel wat van deze mensen hebben tijd genoeg. Geen werk, weinig inkomen, dus geen denken aan een dure vakantie. Maar ook ouderen, gepensioneerden, weduwen horen tot het legioen thuisblijvers. Er zijn mensen die thuis blijven en mensen die weggaan. Maar wat is thuis en wat is weg? Mensen die thuis blijven kunnen bedoelen dat ze niet naar het buitenland gaan. En mensen die weggaan kunnen bedoelen dat ze een dagje naar het strand gaan. Tegenwoordig heten het evenementen en staan ze op de kalender gereserveerd als Aleidafeest in Schiedam West, het Maasboulevardfeest in de Gorzen en de Brandersfeesten in het Centrum. Vroeger had je het Broersvestival en van de Broers- vest flaneerden feestgangers langs een verlicht Marconiplansoen en de singels naar het Van't Hoffplein en de Boer- haavelaan. Hoe beleeft de Oostbewoner de zomer tegenwoordig en hoe was dat toen? De Oost Reporter zocht het uit voor de lezer. Hier en daar een praatje en wat snuffelwerk in het Gemeentearchief. Voor veel ouderen een feest der herkenning. En wie weet voor de jongere garde inspiratie om weer voor een eigen wijkfeest te gaan. De redactie van de Oost Reporter wenst iedereen een fijne zomer toe, thuis of ver over de grenzen. Ook wij slaan een maandje over. In September kunt u de volgende wijkkrant weer verwachten. In navolging van Rembrandt Want van een bescheiden budget moeten zowel Jeugdland als de Vooijaars-en Herfst- vakantieweken en de intocht van Sint Nikolaas betaald worden. Gelukkig zien Joop en zijn immer trouwe rechterhand Riet Immerzeel altijd kans om voor de kindervoorstellingen topartiesten te enga- geren. Zo is er straattheater en circus te zien. Met als klap op de vuurpijl het optreden van een kleurige Chinese leeuw tijdens het slotfeest, bekend van TV. Voor dat feest op vrijdag 26 juli zijn alle ingredienten aanwezig om er een daverend slot van te maken. Zoals elke jaar verzint Joop weer het thema van de dag. Gei'nspireerd door zijn hobby: het maken van verre reizen, krijgt de hele dag een exotisch tintje. Voor de jeugd van 4 tot 14 jaar is er het Verrelandenspel: Olifantringwerpen, Lamaspel, Loem- piarace en nog veel meer. Tot de mogelijkheden behoort ook het maken van een ritje op de rug van een echte olifant door de woestijn. Het geheel wordt opgeluisterd door fraaie Thaise en Indiase danseressen. Joop denkt zelfs aan de pappa's. Verderkan iedereen een sprong wagen op een van de grootste spring-en klauterkussens ter wereld; het Drakenkasteel. Kortom te veel om op te noemen. Dat zou het motto kunnen zijn van Jeugd land, elk jaar opnieuw. Overigens is dat niet tegen dovemansoren gezegd. Verleden jaar hebben toch ruim zeven- duizend kinderen zich ingeschreven. Aan de hand van de samenstelling van de inschrijvingen is af te lezen dat de formule: 'Jeugdland in de wijken' in de praktijk werkt. De samenstelling is een getrouwe afspiegeling van de Schiedamse samenleving. Spelenderwijs heeft ook de vrouwenemancipatie haar sporen achter- gelaten. Heden ten dage nemen evenveel meisjes aan het vissen deel als jongens. Dat was vroeger wel anders. Omgekeerd zie je jongens nu ook macrameeen. Veel bewoners betalen te veel huur. Met name in de woningen aan de Broersvest en de Rotterdamsedijk komt het voor. In veel gevallen hebben deze huurders recht op huurverlaging. Voor huurverlaging moeten formulieren worden ingevuld. Doe dat voor 10 augustus. Kom bij ons langs op maandag-, woensdag- of donderdagmiddag. Ook helpen wij u met onderhoudsklach- ten en bezwaarschriften tegen de huurverhoging. Bewonersvereniging Schiedam-Oost Franklinstraat 11 A Tel: 473 71 95 Inhoud o.a.: Oost van toen Het verhaal achter de van Musschenbroekstraat Het gehark van Wark Exotica op Het land van Ris Vakantie in Oost Dierenkliniek Warande Jaap Montfoort doet al jaren buurtbeheer in Oost Aleidp Hetlevensverhaal van een Oosterling Ongewenst bezoek in huis De GGD in de zomer Tips van de Brandweer Koken met Hannah pag. 2 pag. 2 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 4 pag. 5 pag. 5 pag. 6 pag. 7 pag. 8 pag. 8 pag. 8 Oost Reporter

Oostreporter | 1996 | | pagina 1