Het gehark van WarkExotica op Het Land Van Ris mo FILM VIDEO VAN DER WAAL 010-426 26 26 een nehv^ van SNELDRUK Van Jeugdland tot heilige koe en economie Buiten spelen Wegwezen Auto-economie Tovervisje Exotica food e3 drinkd jaargang 1 nummer 7 Oost Reporter Schoolkinderen hebben vakantie, dus de wekker hoeft niet te worden gezet. Maar goed ook want 's avonds wordt het later. In de zomervakantie kennen ook de door-de-weekse dagen het ritme van een weekend. Dat is zomer. Alles gaat in een ander tempo. De eerste weken van de vakantie is het afkicken: blij met de over gang of het behaalde examen, soms het verwerken van teleurstelling. Maar altijd het gespannen toeleven naar de uitdagingen van een nieuw schooljaar. En dan begint langzaam de voorbereiding op dat volgende schooljaar. Pas in de loop van de eerste schoolweek herstelt het ritme zich, zowel bij kinderen als bij de ouders. totaal ander aanzien gegeven. Van symbool Na schooltijd moet je buiten kunnen spelen. Hoe kleiner je bent, hoe dichter bij huis of bij je moeder. Als je wat groter bent, kan je verder weg, maar toch nog wel in de buurt. In de zomermaanden is "na schooltijd" de hele dag. En dan zijn het extra lange dagen bovendien. Dan kan het weleens moeite gaan kosten om de dag in te vullen. Alles al een keer gedaan, moe van al het nieuwe. Vermoeidheid die van kinderen kan overslaan op moeders. Dan is een beetje programma, een beetje structuur, zoals georganiseerde vakantie- spelen in de wijk van het Bureau Jeugdland, een uitkomst. Mensen van een jaar of 55 halen het zich zo voor de geest. Als 10-jarige konden ze nog gewoon op straat spelen. Alleen uitkijken voor de paardendrollen. Paard en wagen van de groenteman, de melk- boer, de visboer, de lorreboer en de peterolieboer of de zandman kwamen door de straat. Jongens konden putteren: voetballen met de afvoerputjes langs het trottoir als doel. Is er allemaal niet meer bij. De eerste auto in de straat weten ze zich nog te herinneren en dat werden er steeds meer. Steeds voller met auto's, steeds minder plaats voor spel op straat. Steeds gevaarlijker ook. 'Driewieler wordt autoped wordt fiets' zeiden ze vroeger. Met de leeftijd groeit de actieradius. Tegenwoordig zie je ook rolschaatsers en vanaf de zestiende ver jaardag brommers (tegenwoordig is een bromfietscertificaat verplicht). Tegen de magische leeftijd van 18 jaar gaat de auto een onweerstaanbare aantrekkings- kracht uitoefenen. Het is dit jaar een eeuw geleden dat een particulier in Nederland in een automobiel ging rondrijden. Een rijtuig dat niet door een paard werd getrokken, maar door een motor werd voortgedreven. Dit eerste, nog primitieve, voertuig heeft zich vermenigvuldigd tot een niet te stuiten stroom telkens nieuwe generaties modellen en merken. Nu, hon- derd jaar later, heeft deze auto ook het landschap, de steden en dorpen, een voor vrijheid begint de heilige koe een bron van zorg te worden. Binnen de steden moeten parkeerzones worden ingesteld en rondom de grote steden raken de ringwegen steeds vaker verstopt. De onweerstaanbare drang om ook een auto te hebben, om mee te tellen, om sneller te kunnen heeft de economie doen bloeien. Maar vanaf het eind van de zestiger jaren is- heel langzaam nog- het besef aan het groeien dat de gouden medaille van de personenauto ook een keerzijde heeft. De auto als status- symbool heeft de proporties van een verslaving aangenomen. Het is net als met roken; je komt er bijna niet meer vanaf. Wie eenmaal een auto heeft wil er ook niet meer vanaf. Maar voor velen geldt dat zij een onverantwoord groot deel van hun besteedbaar inkomen aan hun heilige koe uitgeven. Een bezinning op autobezit en -gebruik is op z'n plaats. Voor jongelui is het beste advies op dit gebied: bezint eer ge begint. Vraag jezelf serieus af of je niet met de fiets en het openbaar vervoer kunt volstaan. Je hoeft geen auto te kopen: je kunt er ook altijd een huren als je over een rijbewijs beschikt. Zo kun je het onnodig autobezit en daarmee automatisch ook veelal onnodig autogebruik helpen beperken. Beter voor je eigen portemonnaie en op den duur beter voor de samenleving. Het nieuwste verschijnsel in de auto-economie is gedeeld autogebruik. Mensen die samen een auto in gebruik hebben. Zoiets als een vereniging van eigenaren in een appartementengebouw. Mensen die al een auto hebben kunnen hun bezit inbrengen en daarmee hun autokosten sterk terugdringen. Het dwingt de deelnemers bewust om te gaan met hun mobiliteit. Lopen, fietsen en openbaar vervoer worden dan eerder gekozen als alternatief voor de auto. En de auto voor de wekelijkse boodschappen, de dag naar het strand met de kinderen, oma en opa opzoeken. Door: Hannah Wattel De laatste tijd doen vreemde geruchten de ronde: allerlei vreemdsoortige dieren zouden zich in de sloot, gelegen aan het Land van Ris, ophouden. Schildpadden en salamanders zouden er gevangen zijn, geruchten over otters, vogelbekdieren en zelfs waterslangen die zich onder het kroos schuilhouden, doen de ronde. Gefascineerd ging ik polshoogte nemen. Het water reikt van de achterkant van de Apotheek tot bijna de achterkant van de Singelkerk. Een kant van de sloot bestaat uit een graszoom, hier en daar beplant met struiken. Het overigens zeer goed onderhouden groen blijkt overdadig gebruikt te worden als hondentoilet. Jammer, want het is uitstekend geschikt voor barbecues en picknicks. Aan de andere kant zijn privetuinen. Het is een rustig landelijk stukje Oost. Heel behoedzaam, drollen vermijdend, sloop ik langs de waterkant. Het deed me denken aan 1954 toen er nog veel meer sloten waren en ik het grootste deel van mijn tijd na school, gewapend met een schepnetje en een jampotje, geduldig probeerde het Tovervisje van Van Nelle te vangen. Nu, hier, aan de kant van deze sloot was mijn opdracht weer om iets bijzonders te ontdekken. Ik keek onder het riet, kroop door de bosjes, stond een hele tijd heel stil als ik dacht dat ik iets ongewoons op de bodem ontwaarde. Er was, op een paar slakken na, geen levend wezen te zien. Teleurgesteld ben ik (heel voorzichtig) langs de kant gaan zitten. Ik had zo graag een schildpad of een waterslang gezien ...Ik dacht aan het Tovervisje dat zich alleen onderhield met kabouter Piggelmee: misschien ben ik te oud geworden om speciale dingen te zien.Misschien moet je een kind zijn om exotische dieren langs de sloot te vinden. Getroost door die gedachte genoot ik nog een poosje van de slakken, het kroos, de dotterbloemen en waterlelies. Die dingen zijn in onze wereld ook exotisch geworden EETCAFE-ESTABLISHMENT Koemarkt 14 3111 JH Schiedam Tel. 010 427 1510 TWEEWIELER PALEIS van RIETSCHOTEN OPROEP Toekomstige journalisten gezocht De Oost Reporter is op zoek naar toekomstige journalisten. De redactie die bestaat uit vrijwilligers uit de wijk Oost, kan in het nieuwe seizoen wel wat versterking gebruiken. Wegens het aanvaarden van banen, hebben twee redacteuren hun werk tijdelijk neer moeten leggen. Ook wanneer zij weer voor de Oost Reporter gaan schrijven, zal dat minder frequent zijn. We zoeken naar enthousiaste mensen. Ervaring is niet vereist. Heb je interesse of wil je er meer van weten, bel dan naar: 010 426 92 47 en vraag naar Nathalie Lans. De Oost Reporter De krant voor en door de wijk. Een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam Interesse om een advertentie te plaatsen? Neem dan contact op met Rob Wark, tel: 462 36 89 of fax: 415 49 15 http://www.di5v.nl WEER VERGETEN DRUKWERK TEBESTELLEN? EVEN SNELDRUK BELLEN! Schiedam, Rembrandtlaan 71. Telefoon 010-4264374. m De 4 sterren vakman voor uw fiets en bromfiets altijd een jaar extra Garantie altijd vakkundige montage van bij ons gekochte accessoires. altijd een leenfiets bij reparaties langer dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief arbeidsloon en vervangende onderdelen. Prof. Kam. Gnneslaan 82 3112 VJ Schiedam Tel.: 4153995 DIGfTALE STAD VLAARDINGEN EN SCHIEDAM nationaal internetten zonder abonnement info: 434 73 29 BROERSVEST 7-SCHIEDAM - RAX 010-4266091

Oostreporter | 1996 | | pagina 3