MARKT het fijntje T0JA Het levensverhaal van een Oosterling De speciaalzaak voor al uw lingerie De Lorentz TEXTIEL - MODE HYunoni PELICAR B.V. Deel 5 (slot): Een gezin dat zich in schulden steekt, maar er bovenop komt. Nieuw begin Andere problemen Schaamte Schuldhulp 12 maanden garantie Oost Reporter Een klant van het project Schuldhulpverlening vertelde zijn verhaal aan de Oost Reporter. Een waar gebeurd verhaal over slechte woonomstandigheden, over een gezin dat uiteenvalt. Over incest en de kinderbescherming. Over kindertehuizen, isoleercellen en onderwijskansen. Over inbraken, politiebureau's en gevangenissen. Maar in dit verhaal komt ook liefde voor: een gebroken hart, moederliefde en een huwelijk dat stand kon houden. Verder: zijn vlucht in de drank schulden en het lange en moeizame traject om die af te betalen. Een verhaal met een hoop ellende, maar ook met een happy end. Om begrijpelijke redenen zijn andere namen gebruikt. Na een problematische jeugd, alcoholproblemen en veel onvrijwillige bezoeken aan het politiebureau, beterde Koos Klein zijn leven. Hij vond een baan en raakte verliefd op Claudia. Deze liefde mocht niet long duren want Claudia verongelukte. Koos raakte weer aan de drank maar kwam na een opname weer aan een baan bij de BGS. Vorige keer vertelde hij over de ontmoeting met Clara; een vrouw die net als hij een leven voor ellende achter de rug had. Samen hebben zij een gezin en zijn nog steeds bij elkaar. Drankproblemen waren van de baan, wel maakten de twee veel schulden. Nu is Koos er bovenop. Zijn uitspraak 'Ik ben voor een duppie geboren en zal nooit een kwartje worden doet er niet toe. Hij heeft zijn geluk gevonden. schuld op naam van pa overgezet en die tekende braaf. Zonder de spulletjes uit Breda, maar met een nieuwe woning en een verhuis- vergoeding konden we met een schone lei beginnen. Het huis werd schoonge- maakt en ingericht en we hidden nog geld over ook. Kwam ook doordat ik nog geld over had van een lening van de Kredietbank. Wat ik over had gaf ik haar en toen keek ze of ze water zag branden. Was ze niet gewend. Ze had altijd moeten vragen om geld voor de boodschappen en nu kreeg ze ineens geld om nieuwe kleren te kopen. Ze zag dat ik het serieus met haar meende en toen durfde ze mij te vragen om mijn alcoholprobleem eens te gaan aanpakken. Toen ze een paar maanden later zwanger was, heb ik haar gezworen dat ik alcohol- vrij zou zijn tegen de tijd dat ons kind geboren zou worden. Ik ben naar de dokter gegaan en die heeft me een tijdlang librium voorgeschreven. Daar word je behoorlijk suf van, maar het remt ook de behoefte aan alcohol en als je toch in de fout gaat, wordt dat direct afgestraft, „Clara bleef wat langer bij haar moeder logeren en kwam vanaf de eerste kennis- making regelmatig bij mij over de vloer. Een paar weken later is ze voorlopig bij mij ingetrokken. We hebben toen zitten dubben of ik naar Breda zou verhuizen, maar dat vond ze niet zo'n goed plan. Ze had angst voor haar ex-man. A1 vrij kort daarna werden de huizen in de Mariastraat gesloopt en kreeg ik een andere woning. We verhuisden naar de Huysmansstraat. Met de verhuisver- goeding konden we de boel opknappen en gedeeltelijk inrichten. Toen we daarna de spullen uit haar huisje in Breda wilden gaan ophalen, bleek het helemaal leeg te zijn. Zij dacht meteen aan haar ex-man. Om een beetje van de schrik te bekomen gingen we koffie drinken bij haar vader een paar deuren verder. Hij was z'n huis aan het verbouwen. Ik zeg: „Zo, heb je een lening gesloten? Nee, zegt 'ie. Ik heb de spullen van Clara verkocht." Had hij alles verpatst. Zaten ook dingen bij die op afbetaling waren gekocht. Nou dat heeft 'ie geweten. We hebben een vertegenwoordiger van het postorder- bedrijf naar Breda laten komen en alles uitgelegd. Die man heeft de rest van de want je wordt ontzettend misseiijk. Het heeft gewerkt, want we zijn nu veertien jaar verder en ik mag zeggen dat ik het al die tijd zonder drank heb gered. Ik ben er in het begin op uitgeweest om de andere kinderen van mijn vrouw bij ons in huis te krijgen. Daar ben ik bij elkaar zo'n drie jaar mee bezig geweest, maar uiteindelijk is het niet gelukt. M'n vrouw zag daar erg tegenop en durfde zelf nauwelijks initiatieven te nemen. Er was door de voogdijraad een gezinsvoogd aangesteld voor die kinderen en daar spraken we weleens mee. Die hebben we gevraagd of de kinderen niet eens in de vakantie of in het weekend zouden kunnen komen logeren. Als voorbereiding op een verblijf bij ons zijn ze in een pleeggezin geplaatst. Wij werden een beetje aan het lijntje gehouden. De gezinsvoogd zei een keer dat de kinderen bij ons zouden kunnen komen logeren als we een groter huis hadden. Binnen zes weken hadden we een huis met zes kamers in Oost. Daar moet je je niet te veel van voorstellen, want dat waren meer kippenhokjes. Een beetje bed kon je d'r niet in kwijt. De kinderen kwamen toen nog niet. Mijn vrouw was uit de ouderlijke macht ontzet en dat werkte tegen haar en ik had geen baan, wat tegen mij werkte. We hadden ons echter wel behoorlijk in de schulden gestoken. Echt stomme dingen uitgehaald om aan geld te komen. Dingen bij postor- derbedrijven gekocht op afbetaling en zo gauw mogelijk doorverkocht. Dat werkte dus niet. Hadden we een huis voor vier kinderen, terwijl die drie uit het eerste huwelijk van mijn vrouw niet werden 'vrijgegeven'. Omdat daar in de buurt nog een hoop mensen woonden die mijn vrouw uit haar jeugd aan de Parallelweg kenden en ik daar nogal wat mensen uit de Grofbaan weer tegenkwam, hadden we veel uit te leggen.Ze kenden allemaal de deurwaar- der. Kortom, het was beter voor ons om weer naar een goedkopere woning te verhuizen. In die periode heb ik geprobeerd door zwart werken uit de schulden te jaargang 1 nummer 7 komen, maar ik werd gepakt. Ook in het het nieuwe huis, een flatje in Nieuwland, had ik meer uitgaven dan inkomsten door alle aflossingen en rente. Zijn we midden in de winter door het ONS afgesloten. Heb ik een tijdje een alles- brander gehad, tot de brandweer op de klachten uit de buurt afkwam. In de tijd dat we in Nieuwland woonden zijn we in contact gekomen met het project Schuldhulpverlening. Bij de Schuldhulpverlening zijn we begon- nen uitstaande schulden in kaart te brengen en in overleg met deurwaarder en schuld- eisers een regeling te treffen. Een paar schuldeisers hebben een deel van de schuld kwijtgescholden, andere wilden perse dat alles zou worden betaald. Er is uiteindelijk een deel van de schuld omgezet in een lening bij de Kredietbank. Om het restant van de schulden af te lossen heb ik jarenlang al het vakantiegeld en de helft van de kinderbijslag ingeleverd. Wat we overhielden van het geld om boodschappen te doen hebben we ook nog voor een deel gebruikt om de schuld te verminderen. Omdat ik zwart had gewerkt, heb ik een boete gehad en die ben ik nu ook nog aan het afbetalen. Ik woon intussen weer in Oost en ben op de goede weg. Alcohol levert geen problemen meer op en ik weet nieuwe schulden te voorkomen. Over een tijdje zijn we daar helemaal vanaf en dan hopen we weer naar een net huisje te kunnen verkassen. Ik volg nu volwassenenonderwijs en hoop ooit weer een echte baan te krijgen, bijvoor- beeld in de beveiliging. Intussen gebruik ik een beetje van m'n vrije tijd om vrijwil- ligerswerk te doen voor vluchtelingen. Hopelijk is dit een wijze les voor anderen." bakkerif □ok voor horeca en bedrijven M.C. v/d Stappen Interieurmontage Levering en montage van scheidingswanden, plafonds en kozijnen Koekstaaf 1,25 5 stuks voor 5,00 Pluto blik 1240 gr. rund/groenten normaal 3,29 nu voor 2,49 HONG KONG CITY witgoedservice Lorentzlaan 13c Tel.: 262 39 49 24 uur's service Overschieseweg 150 Spaansepolder Schiedam Tel. 010.415 14 11 zondags geopend Tabakspeciaalzaak B.P.H. Janse Broersvest 8a Tel.: 4268804 voor al uw rookwaren staatsloterij lotto - toto verkoop voetbalkaarten Wij bezorgen uw boodschappen l(i, w thuis SNELUUSSINGEL164 3112 RC SCHIEDAM TELEFOON 010 - 426 86 03 TELEFAX 010 - 426 86 33 FRANSEIAAN 292 - TEL. 4153478 ROTTERDAM P.K.O. LAAN 105 - TEL 4267686 SCHIEDAM Laurens Costerstraat 31 3112 DL Schiedam Tel.: 010-427 16 81 Fax.: 010-427 16 81 DlERf NSPf C!AAi<AAK Halleystraat 2 Schiedam Tel. 010 4261011 Boerhaavelaan 75 3112 LD Schiedam tel. 4152672 CHINEES INDISCH AFHAALCENTRUM (met open keuken) Elkedag geopendvan 12:00 tot 21 :OOuur ook op zon en feestdagen DIESELSTRAAT 110 3112 KC SCHIEDAM (Oost) Tel.: 010-4373248 ROVER

Oostreporter | 1996 | | pagina 6