De GGD in de zomer Koken met Hannah Belangrijke adressen: BI an ken's Gezondheidswijzer Veilig op vakantie Vaccinaties Schoolarts Voorkom brandjes tijdens de barbecue Door: Ronald Jansen Niet ziek zijn is niet hetzelfde als gezond zijn. Zo stoat het in een van de vele folders van de Geneeskundige- en Gezondheids-dienst, oftewel de GGD. De regionale GGD is gehuisvest in het gebouw vlak naast station Vlaardingen- Oost en bestrijkt de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. De organisatie is gemakkelijk bereikbaar per bus, trein of auto. Oost Reporter Zo heet de afdeling op de begane grond naast de ingang. Er staat een rek met informatiefolders over zaken als kinder- opvoeding, alcohol-,drugs- en gokver- slaving, stoppen met roken of veilig vrijen. Zoekt u iets dat niet in het rek zit, dan zullen deskundige vrijwilligers u onge- twijfeld verder helpen. Er zijn zo'n 3500 verscfiillende folders beschikbaar. Dat is het thema van de maand. Veel mensen benutten de vakantie om eens flink tekeer te gaan met exotische bedge- noten. Later, of heel veel later, zou weleens kunnen blijken dat er een afspraakje met Magere Hein bij zat. Ook voor kuise vakantiegangers zijn er risico's voor de gezondheid. De folder "veilig op reis" geeft er nuttige tips over. Vaccinaties zijn voor veel landen zeer aan te bevelen. Dr Van der Tas, arts infectie- ziekten, is niet gelukkig met opgeklopte sensatieberichten in de media over bedreigende ziekten die echter op de loer liggen. Feit is dat er onder reizigers en toeristen meer slachtoffers vallen door verkeersongelukken, riskante sporten of onbezonnen gedrag dan door infectieziekten. Terecht stelt hij dat er ook in Nederland nogal wat gevallen van voedselinfectie voorkomen. Dat zet de zaken weer even in een genuanceerder perspectief. Toch is het verstandig vaccinaties te overwegen en je gedrag zodanig aan te passen dat je zo min mogelijk kans hebt op een infectie. Maar nog even over de vaccinaties. Denkt u een vaccinatie nodig te hebben, bel dan met de GGD voor meer informatie of om een afspraak te maken. Binnen enkele weken, of soms dagen, kunt u de benodigde vaccinatie(s) toegediend krijgen. Vergeet u niet eventuele vorige vaccinatiepapieren mee te nemen. En als u alles graag op het laatste nip- pertje regelt of een last-minute reis boekt: sommige vaccinaties werken pas naenige dagen of weken. Een malariakuur moet vaak zelfs drie weken van tevoren worden gestart! Na de zomervakantie begint het nieuwe schooljaar. Ook al hebben de dreumesen er nog geen weet van, als ze in groep 2 zitten dan krijgen ze automatisch met de GGD te maken. Dr Jopie Oudejans heeft de leerlingen van maar liefst 21 scholen onder haar hoede, waarvan vier in Schiedam-Oost. Haar functie is 'jeugdarts', beter bekend als 'schoolarts'. Zij onder- zoekt de kinderen in het GGD- gebouw. Het eerste schoolonderzoek heet PGO, Preventief Geneeskundig Onderzoek en duurt ongeveer een uur. Dr. Oudejans is erg kindvriendelijk, maar je weet nooit hoe de koters dat zelf er- varen als ze voor haar staan. Ze legt uit dat de school de kinderen van tevoren vertelt wat er gaat gebeuren. Zelf komt ze ook langs om de kinderen alvast aan haar te laten wennen. Ze neemt wat van die griezelige apparaatjes mee die een dokter gebruikt. Uitleggen, aanraken, even mee spelen en de kinderzorgen verdwijnen. Net goochelen, maar het werkt. Het is leuk om te horen dat dit allemaal voor de kleintjes wordt gedaan. Zes jaar later, in groep 8, is er weer een PGO en in groep 5 verricht de verpleeg- kundige een Preventief Verpleegkundig Onderzoek, het PVO. Volgens Dr. Oudejans wijken de kinderen in Schiedam- Oost niet af van het landelijk gemiddelde wat de gezondheid betreft; wel zijn er wat meer aandoeningen van de luchtwegen (CARA). Dat geldt echter voor het hele Rijnmondgebied. Ze wijst er op dat ook een melkgebit goed gepoetst moet worden en dat de kinderen niet teveel zoete rommel moeten eten. U hoort het... Tips van de brandweer Veel mensen maken tijdens de zomer- maanden regelmatig gebruik van hun barbecue. Het zai echter niet voor de eerste keer zijn dat de brandweer moet uitrukken om een brandjes te blussen ontstaan door de barbecue. Vandaar dat enige tips op hun plaats zijn: - Plaats de barbecue op een vlakke ondergrond. Zorg dat de barbecue niet omver gelopen kan worden door spelende kinderen en/of huisdieren; - Scherm de barbecue af met een windscherm, vooral in de buurt van tenten, kunnen vonken gemakkelijk brand veroorzaken; - Pas op met licht ontvlambare kleding in de buurt van een barbecue; - Gebruik bij het aanmaken van het vuur aanmaakblokjes en nooit benzine, petroleum of spiritus; - Houd altijd een brandblusser of emmer water bij de hand; - Dek een nog brandende barbecue na gebruik af met zand en ga nooit met een brandende barbecue lopen. Stel dat er toch brand ontstaat, wat moet u dan doen? Verwijder de gasflessen uit de omgeving van de brand. Meld de brand en waarschuw omwonenden. Probeer uitbreiding te voorkomen door zelf de brand te gaan blussen. Wanneer dit niet lukt, sluit dan ramen en deuren en zorg dat de aanrijroute voor de brandweer wordt vrijgemaakt. Licht de brandweer bij aankomst in over eventuele slachtoffers en de aard van de brand. jaargang 1 nummer 7 Koude gestampte aardappelen. Ik heb dit recept in Peru gekregen van een Indiaanse vrouw. Toen zij hoorde dat er in Nederland veel aardappelen gegeten werden, vroeg ze of ze eens aardappe len voor me mocht klaarmaken. Ik houd van lekker eten; dus stemde gretig toe. Ik vond het zo lekker dat ik haar vroeg hoe ze het had klaargemaakt. Dit recept is het eerste van een verzameling die ik heb aangelegd gedurend mijn 22-jarig verblijf in het buitenland. Mocht u op of aanmerkingen hebben over de recepten laat het mij alstublieft weten. Ingredienten 6 grote aardappelen 1/2 kopje olijfolie 1 kleine fijngesneden ui blaadjes sla 4 hardgekookte eieren 12 olijven zonder pit 4 eetlepels citroensap 2 theelepels zout 1/2 theelepel vers gemalen zwarte peper en wat sambal (naar smaak) Kook de geschilde aardappelen zonder zout tot ze gaar zijn en maak er een gladde puree van. Ondertussen doet u de uien, citroensap, sambal, het zout, de peper en olie bij elkaar en maakt er een "saus" van. Klop de saus licht door de aardappelpuree en proef op smaak. Laat goed afkoelen. Maak een bedje van sla op een schaal en schep de aardappelpuree erop. Garneer met de olijven en eieren. (eventueel nog wat extra koel maken in de koelkast). Kan opgediend worden met koude kip of ander koud vlees en bijvoorbeeld tomatensla. Halleystraat 48 - Schiedam Telefoon 010-4 266527 Koop bij onze adverteerders Herhaling is de toverkracht van de reklame bloemen- en plantenhandel Het adres voor al uw bloemwerk Sig. Mag. 't Hoekje Boerhaavelaan 80 3112 LL Schiedam Tel.: 010-4265513 Bij cms kunt u komen voor - Al uw tabaksaitikelen - Lotto/Toto cm Staatsloterij - Wenskaaiten/postzegels - Tijdschriften - Telefoonkaarten - Stamerij depot - Snoep/fnsdrank - Buskaarter/Abonneraenten - Pilmnet Anti Discriminatie Buro Van Swindensingel 40 telefoon: 426 44 06 Arbeidsbureau Schiedam Laan van Bol'Es 3 telefoon: 403 98 00 Bewonersveren iging Schiedam Oost Frankiinstraat 11 A telefoon: 473 71 95 Bureau Maatschappelijk Werk Van Swindensingel 40 telefoon: 473 10 33 Centraal Meldpunt Van Swindensingel 40 telefoon: 426 40 22 Gemeentelijke Brandweer Breedstraat 1 telefoon: 06-11 of 426 42 64 Gemeente Buro Voorlichting Emmastraat 1 telefoon: 246 55 55 Gemeentelijke Sociale Dienst 's-Gravelandseweg 567 telefoon: 246 51 55 Gemeentewerken Groenonderhoud telefoon 415 46 05 Gemeentewerken Riolering en bestrating telefoon 437 73 00 Gemeentewerken Spoedgevallen na werktijd telefoon 473 58 95 G.G.D. (Vlaardingen) Van Hogendorplaan 501 telefoon 248 80 80 Instituut Sociale Raadslieden Nieuwe Haven 147 telefoon 426 99 57 Kluphuis Oost Galileistraat 86 telefoon: 473 54 35 Milieustation "Pinkpunt" Franselaan 287 A telefoon: 437 84 26 Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Van Heekstraat 15 telefoon: 262 10 00 Politie Buro Schiedam Bijdorpplein 1 telefoon: 449 44 99 R. O.G. NWN Maassluis) Koningshoek 93 .050 telefoon 592 36 48 Stichting Ouderenwerk Schiedam Tuinlaan 94 telefoon: 473 19 76 Thuiszorg N.W.N, (regiokantoor) Van Swindensingel 40 telefoon: 473 99 00 De Triangel Celsiusstraat 2 telefoon: 462 10 66 Woningbouwvereniging Schiedam Kerklaan 33 telefoon: 247 58 88 Woningstichting Noordvest Noordvest 18 telefoon 473 91 66

Oostreporter | 1996 | | pagina 8