Oost van toen Brandweer rijdt Sint naar Gravin Aleidaschool Henk Kiela laat verleden Schiedam herleven Het Land van Ris en omgeving h Oost Reporter Door Chrit Wilshaus SCHIEDAM-OOST - Begin dertiger jaren werd tussen de Singelwijk en de Rotterdamsedijk een nieuw stadsdeel aangelegd. Maar op de plaats waar de Kepplerstraat zou moeten komen - de straatnaam was er al in een heel vroeg stadium - bleef een Jlinke lap grond onbebouwd. Dat landje werd in de volksmond vernoemd naar de eigenaar, de heer J. H. Ris. Hij was boer en had op deze plaats in de negentiende eeuw een weilandje. Het landje werd dus niet vernoemd naar dokter Ris, die overigens wel familie van de boer was. Rondom de eeuwwisseling was hij in Schiedam werkzaam, toen de sloppen een vruchtbare broedplaats waren voor allerlei besmettelijke ziekten. Dankzij zijn inspan- ningen kwam er in de Brandersstad een nieuw ziekenhuis. Op het Landje van Ris, dat begrensd werd door Oostsingel, Singel, de Van Swinden- singel en de zijstraten van de Laurens Coster straat, waren enkele bedrijven gevestigd. Grote houten loodsen bepaalden het 'straatbeeld'. Onder andere P. en W. Aleman, aannemers, hadden er hun werf en de gebroeders De Waard een transport- bedrijf. 'Stormvogel' stond op een van hun vrachtwagens vermeld. Het 'Hofje van Ritman' dat op het Landje van Ris uitkwam, heette eigenlijk helemaal niet zo. Het was vernoemd naar de eigenaar die op de Hoogstraat een lederhandel annex schoenmakerij had. De huisjes van het hofje -al is hier de benaming krotten misschien beter op z'n plaats - werden bewoond door grote gezinnen. Huurpenningen Nadat de gemeente het Land van Ris in 1957 van de familie had overgenomen mochten zij er nog wel gebruik van blijven maken, maar moesten er wel huurpenningen voor betalen. In de raadsnotulen van genoemd jaar wordt hier onder andere over gemeld: 'Zulki tegen een huurprijs van 0,05 per m2 per jaar voor als tuingrond of voor het houden van kippen in gebruik zijnde grond en van /0,05 per m2per jaar voor de als opslagterrein gebezigde grond.' Ondanks bezwaren van buurtbewoners, gaat de gemeenteraad in 1984 accoord met het uitvoeringsplan voor de Laurens Costerstraat en het Land van Ris. Zo meldt het Rotterdams Nieuwsblad van 23 mei 1984. In dit artikel valt verder te lezen hoe PSP/PPR bedenkin- gen hebben tegen het plan omdat, in Oost al zo weinig groen is en de potentiele locatie voor een buurtpark aan bebouwing wordt opgeofferd. Voormalig wethouder Van Tilborg (WD) liet Herman Noordergraaf, woordvoerder namens Klein Links, weten "dat er in Sehiedam-Oost meer locaties zijn, die in de toekomst als groene plekken kunnen worden aangemerkt." Het was al even bekend, de schimmel van Sint Nicolaas heeft vooral de laatste tijd erg hard moeten werken om alle cadeautjes en pepernoten te bezorgen in al die schoenen en klompen van de Schiedamse kinderen. Neem daar bij dat Schiedam erg veel hoogbouw kent, waardoor het werk nog zwaarder wordt. Een veearts tenslotte heeft het paard van St. Nicolaas op rust was gezet, maar hoe moet de Goedheiligman naar de school komen? De brandweer, had het de laatste tijd toch rustig, vertelde meester Boerlage dat ze St. Nicolaas wel even tussendoor naar de Buijs Ballotsingel staat wilde brengen. Alle kinderen van de Gravin Aleidaschool stonden buiten op de goedheiligman te wachten en ja hoor; daar kwam Sint Nicolaas, zonder paard, maar wel met een sirene en blauw zwaailicht. De zwarte pieten vergisten zich in de kant van de Buijs Ballotsingel. Maar de kinderen maakten de zwarten pieten duidelijk dat de school aan deze kant erg beteuterd dat dit inderdaad het geval was. De brandweer schoof de hele zaak weer in en reed een blokje om zo Sint Nicolaas alsnog op het juiste adres af te leveren.Dankzij de hulp van de brandweer kwam de Sint toch nog naar de Gravin Aleidaschool. De Sint op de ladderwagen jaargang 1 nummerlO Door Chrit Wilshaus Artikelen over het verleden van Oost komen iedere keer mede tot stand dankzij de vriendelijke medewerking van Henk Kiela. En dat mag best wel eens vermeld worden. Sinds 1984 produ- ceert hijfoto-boeken waar in vooral de geschiedenis van het Schiedamse straatleven is vastgelegd. Onlangs verscheen van zijn hand het boekje Schiedam-Centrum. Reden genoeg om de auteur op te zoeken in zijn Vlaardingse woning, vlak over de grens met Schiedam, dat wel. Stimulans "Het is mijn vrouw die mij heeft aangezet deze boekjes te gaan maken. Dat was in een tijd dat ik werkloos was. Destijds verzamelde ik oude ansichten en was ik er veel mee bezig. Ik vond het een goed idee van mijn vrouw, met die kaarten iets te gaan doen. Als stelregel hanteer ik, dat de foto's nog nooit eerder in boekvorm verschenen mogen zijn," vertelt Henk Kiela. Toen hij met schrijven begon nam hij zich voor ten eerste geen politieke of godsdienstige stand- punten in te nemen, en ten tweede zich niet denigrerend uit te laten over personen of groepen personen. Volgens zijn concurrenten zou hij geen standpunt innemen. Daar voelt Kiela zich ook niet toe geroepen. "Mensen weten zelf wel hoe het in werkelijkheid is geweest. Dus aan die kritiek stoor ik mij niet zo."In zijn uitgebreide archief weet hij feilloos de weg te vinden naar net die foto, of dat zinnetje uit een (kranten)artikel, dat belangrijk kan zijn voor de bezoeker. Beroepen Volgend jaar verschijnt van Kiela's hand een boekje dat zal gaan over beroepen die zich in Schiedam hebben afgespeeld. Kiela: "Als ik met zo'n plannetje rondloop, weet ik nooit of het te verwezenlijken valt. Zijn er wel genoeg goede foto's te vinden van bijvoorbeeld brugwachters?" De Drie Glazen Sinds enige jaren geeft Kiela de boekjes in eigen beheer uit. Daarvoor richtte hij de uitgeverij De Drie Glazen op. Glas is een ander woord voor zandloper. Deze stonden vroeger afgebeeld op het Stadswapen van Schiedam. Kiela heeft zo zijn eigen geografische gren- zen. Voor hem begint Oost aan de oostzijde van de Broersvest en het centrum aan de westzijde daarvan. Oost en Centrum zijn ook de wijken waar de meeste bestellingen worden gedaan. Overigens zijn van het nieuwe boekje in drie weken tijd al ruim 800 exemplaren de deur uit gegaan. Het merendeel van de gei'nteresseerden deden hun bestelling telefonisch. Ook inwoners van Nijmegen, Tilburg, Hoofddorp en Emmen namen een boekje af. Workaholic Stilzitten is er bij Henk Kiela niet bij. In december brengt hij een historische video- band uit, getiteld Echo van het verleden. 'Oude bewegende beelden tonen onder andere al lang niet meer bestaande straatjes en hofjes in de binnenstad. Verder laat deze band vele ffaaie details zien van Schiedamse patricierswoningen en belangrijke monu- menten. De band duurt 45 minuten en gaat Fl. 49,95 kosten. Levering, uitsluitend aan particulieren, via telefoonnummer: 010 - 474.65.10. Ook van deze eerste videofilm is de vrouw van Henk Kiela de grote animator. "Dat moet je echt in het artikel vermelden." Bronnen: - Schiedam Oost en Singelkwartier, Kiela H., pag. 22,44,45 en 67 - Scyedam, 19e jaargang, nr. 3 aug. 1993, artikel van Noordegraaf sr., bewerkt door H. Noordegraaf jr. - Van Schie en Dam en Schiedam, Rook W.P., pag. 125 Colofon De Oost Reporter is een krant waar in u informalie vindt over de wijk Oost. De Oost Reporter is een uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam en verschijnt tien keer per jaar. De krant wordt in een oplage van 6.000 exem plaren huis-aan-huis verspreid in Schiedam-OosL Redactie Hans Krul, Ronald Loch, Marina Monte, Wim Pointier, Bobby Scheepe, Erik Vellinga, Rob Wark, Hannah Wattfel en Chrit Wilshaus. Eindredactie Nathalie Lans en Nienke Landrc/ FreeLans Tekstschrijvers Vormgeving Jan Baars en Gerard Spruit Produktie Drukkerij De Zaak, te Rotterdam Ingezonden brieven en persberichten kunt u naar de redactie van de Oost Reporter sturen: Oost Reporter Franklinstraat 1 la 3112 SB Schiedam Tel.: 426 92 47 Fax: 273 01 54 E-mail adres: oostreporter@dsv.nl De redactie heeft het recht brieven of stukken te veranderen, in te korten of niet te plaatsen. Ingezonden brieven worden uitsluitend geplaatst als ze duidelijk zijn voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Bij plaatsing wordt echter alleen de naam vermeld. Anonieme brieven worden niet geplaatst.

Oostreporter | 1996 | | pagina 2