De Politie Kerstbomenverbranding Paal en perk aan verkeerschaos St Janschool VAN DER WAAL Tante Nel van de Morsestraat JFOTOVIDEO ■f Boetes. De politie in Oost zal hard gaan optreden tegen automobilisten die zich niet realiseren hoe hoog de 'gevaarlijkheidsfactor' van schoolgaande kinderen is. Degenen die zich tijdens het op- en afhalen van hun kinderen met name bij de Sint Janschool en de Peper- klip, niet aan de regels houden, kunnen rekenen op boetes. Een ongeluk is zo gebeurd. Als kinderen worden opgehaald met een auto, mogen die auto's niet op trottoirs of dubbel op de rijbaan bij de scholen gepar- keerd staan. Aanhangwagens e.d. Eigenaren van aanhangwagens, die hun aanhangers op parkeerplaatsen neerzetten, of gewoon op het trottoir krijgen binnenkort een stevige rekening gepresenteerd. Haal ze dus weg. Oost Reporter jaargang 1 nummerlO Spreekuur Politie Begin november is de politie gestart met het houden van spreekuur in Kluphuis Oost. Elke dinsdag van 19.00 uur tot 21.00 uur kunnen Oostbewoners hun klachten en problemen aan de aanwezige agent voor- leggen. Als zich ernstige zaken voordoen, zal er onmiddellijk worden ingegrepen. U gaat dus niet voor niets! Door Marina Monte Uitslaande branden, loeiende sirenes en gillende kinderen, die door vuurwerk soms voor de rest van hun leven verminkt raken. Tijdens de viering van Oudejaar kunnen zich heel wat drama's voordoen. In de loop der jaren hebben brandweer en politie veel ervaring opgedaan en proberen daarmee gevaarlijke situaties te voorkomen. Politie en brandweer hebben hun kennisingebracht bij de werkgroep Oud en Nieuw, waar tevens Gemeente en de ONS in participeren. Maar hoe zit het met het 'Vreugdevuurtijdens Oud en Nieuw in Oost? „Vuur heeft van oudsher een zuiverende Borgsom „In de weken voor Oud en Nieuw gaan wij langs de verkooppunten van kerstbomen of zij een vergunning hebben. Tevens hebben de verkopers een borgsom aan de gemeente moeten betalen: een garantie voor het leeg opleveren van de standplaats. In het verleden bleef er vaak groen en bomen over, die dan door de jeugd alvast in de brand werden gestoken". werking. Deze symbolische betekenis zit als het ware nog in ons bloed", vertelt de heer Assie. Hij is werkzaam bij de Brandweer, afdeling Preventie. „Mensen houden ook van vuur. Let maar eens op hoe vaak men kaarsen aansteekt of rond een open haardvuur gaat zitten. Het verbieden van kerstboomverbrandingen zou al dwaas zijn, maar zou bovendien juist levensgevaarlijke toestanden opleveren door illegaliteit. Want jongeren willen toch een echte kerstbomenfik. Vandaar dat de brandweer in nauwe samenwerking met de politie een aantal plekken in Schiedam heeft aangewezen waar een kerstbomenverbranding veilig kan plaatsvinden". Kerstbomenfik E6n van die plaatsen is in Oost de C. Drebbelstraat, tegenover de Daltonflat", volgens de heer Ooms van de politie, chef basiseenheid Zuid. „A1 geruime tijd voor Oud en Nieuw nemen wij contact op met de jongeren: want wij kennen onze 'pappenheimers' of een vertegenwoordiger van hen belt ons op. Zij huren dan containers van de politie, waarin de verzamelde kerstbomen in opgeslagen worden. De bomen blijven droog en voor ons is het eenvoudiger om toezicht te houden op wat verzameld wordt. Dus niet stiekem allerlei troep zoals autobanden tussen de kerstbomen op de stapel gooien. Vandaar dat de politie op het Uur U zeker een oogje in het zeil houdt". Preventie Samen met de brandweer laat de politie in bouwputten tijdig brandgevaarlijk bouwmateriaal verwijderen, Keetwagens veilig stellen of verwijderen. Ook gaat het preventieteam langs slooppanden om te bekijken in hoeverre deze panden gevaar opleveren en wat er eventueel voor maatregelen getroffen moeten worden. Vuurwerk „Het belangrijke onderdeel van het totale pakket aan preventie vormt de controle op vuurwerk", besluit politiechef Ooms. „De politie let voornameiijk op illegaliteit, wij gaan bijvoorbeeld samen met DCMR naar nieuwe verkooppunten van vuurwerk om te kijken of zij voldoen aan de eis om over een kluis en vergunning te beschikken in het kader van milieubeheer", voegt tot brandweerman Assie aan. Ter volledige geruststelling van deleters: Zowel politie als brandweer staan tijdens fte jaarwisseling met extra bezetting paraat. Zo worden wij veilig het nieuwe jaar binnengeloodst. Door Marina Monte Het is rond half twaalf en veel moeders staan geduldig voor het hek van het schoolplein voor de Sint Janschool te wachten. Veel ouders komen hun kinderen met de auto van school ophalen. Helaas staan die wagens altijd dubbel en een enkeling zelfs driedubbel geparkeerd op de Marconiweg en omgeving. Dat veroorzaakt nog al wat overlast voor het verkeer. Veel belangrijker is de daardoor ontstane gevaarlijke situatie, die soms levensbedreigend voor de kinderen is. „Jonge kinderen kennen nog nauwelijks verkeersdiscipline." Aan het woord is Gert Tiele, hoofd Sint Janschool. „Hoe gaat het in de praktijk? Ouders zitten in de auto aan de overkant van de weg te wachten, zien hun kind naar buiten komen en roepen dan. Pietje hoort zijn naam en rent richting geluid. Vaak zonder op of om te kijken. Voeg daarbij het gestresste verkeer, dat geen kant uit kan door die dubbel geparkeerde auto's en het overzicht verliest en er ontstaan situaties waarbij het ongeluk in een klein hoekje zit. Het mag een wonder heten, dat zich in de afgelopen jaren geen emstige voorvallen hebben voorgedaan." Gele kaart Tja, welke maatregelen zijn daartegen te nemen? Als ludieke actie heeft de schoollei- ding wel eens gele kaarten aan ouders, die het te bont maakten, uitgedeeld. Dat hielp even, maar de gemakzucht zegevierde weer snel boven het gevoel voor verantwoordelijk- heid. Op een gegeven moment hebben wij de politie ingeschakeld. Het wijkteam heeft de situatie in ogenschouw genomen en mensen geattendeerd op het gevaar. Maar je kunt moeilijk van de politie verlangen dat zij elke dag daar patrouilleren. Ook hebben sommige ouders geprobeerd een Klaar-Over op te zetten. Afgezien van de geringe animo, ondanks de sterke voortrekkersrol van enkele ouders, mag in een 30 km-zone geen officiele Klaar-Over worden ingesteld. Eigenlijk was er nog slechts een mogelijkheid over: probeer gevaar te minimaliseren door fysieke maatregelen te treffen. Dus hebben wij contact gezocht met de gemeente" Minder snelheid Anke Huntjes, projectleider van Oost: „In overleg met de Sint Janschool en omwonen- den heeft de gemeente naar een oplossing voor het probleem gezocht. Marconiweg en het hele gebied er omheen wordt een 30 km-zone gebied. Een andere snelheidsbe- perkende maatregel is een soort verlengde drempel ter hoogte van het vroegere zebrapad. Bovendien wordt aan weerszijden van de Marconiweg tegenover het schoolplein een lange rij paaltjes geplaatst, waardoor het parkeren op de trottoir onmogelijk wordt. Gemeente is nu volop bezig met de herin- richting van Marconiweg en hoek Lange Singelstraat. Maar mochten de maatregelen straks in de praktijk onvoldoende werken, dan bekijken wij de situatie opnieuw; net zolang tot kinderen daar met een maximum aan veiligheid kunnen oversteken en spelen, maar dan moeten de ouders ook meewerken." Door Chrit Wilshaus In de Morsestraat op nummer 24 woont mevrouw N. Verwiel, maar er is niemand in de buurt die haar zo aanspreekt. Voor de bewoners van de Morsestraat en omgeving heet ze tante Nel, en voor de kinderen gewoon oma. Sinds 1978 woont tante Nel in Oost. En daar heeft ze het prima na haar zin. "Voor geen goud zou ik hier weg willen," zegt tante Nel. "In de zomer zit iedereen gezellig buiten, en binnenkort met de kerst gaan we de wijk versieren met kerstbomen. De mensen staan hier altijd voor elkaar klaar, en als er iets is kun je op elkaar rekenen. Zelf hou ik een omaatje hier aan de overkant in de gaten." Dat de verslaggever een vreemde was, wist tante Nel nog voor hij voor haar neus stond. "Dan wordt er gebeld, anders loop-ie gewoon door." Op maandagmorgen is tante Nel op de Buurtpost in de Fultonstraat te vinden. Daarvoor werkte ze jaren op het Trefpunt Oost. nu Kindercentrum De Triangel. Ze vindt het "heel erg" dat er voor ouderen geen activiteiten meer worden georganiseerd zoals vroeger. "Dan moet je maar naar dat andere kluphuis gaan wordt er dan geroepen, maar dat doen de mensen hier niet. Die steken die weg niet over." Verder wil ze haar hart nog wel luchten over berichten in de krant, als zou Oost zo'n onveilige wijk zijn met op iedere hoek blowende jongeren. "Daar ben ik het helemaal mee eens. Oost is een prima buurt, waar van alles en nog wat gebeurt. Zo zijn we op dit moment bijvoorbeeld bezig overal pruilenbakken te plaatsen. Nee met die negatieve berichten kan ik niet uit de voeten." Schiedam, Rembrandtiaan 71. Telefoon 010-4264374.

Oostreporter | 1996 | | pagina 4