De problemen liggen op straat HEL: sic et non (ja en nee) De problematiek van de grote steden DOMMEL het fijntje 010-426 26 26 Cafe - BiUart Atlantic 21 KG.!!! voor 7^50 SNELDRUK Diploma In december kattebak vulling: Fietsherstellersbedrijf 't SCHUURTJE jaargang 1 nummerlO Nel Verwiel (56) uit de Morsestraat en Pleun Elscot (49) uit de Daltonstraat zitten wel vaker aan de koffie bij Liset van Berkel van de Buurtpost Oost, maar heel zelden samen met de burgemeester en een staatssecretaris. Afgelopen maandagmorgen 4 november dronken ze niet alleen koffie met de burgervader en staatssecretaris Jacob Kohnstamm, maar konden ze aan beide her en ook kwijt, welke problemen er in Oost zoal spelen. AI snel werd duide- lijk dat hondenuitwerpselen als een van de grootste problemen worden gezien. Oost Reporter Het is een misverstand te denken dat enkel de niet-hondenbezitters zich ergeren aan poep op de stoep. Nel Verwiel - zelf in het bezit van een trouwe viervoeter - ergert zich zelf ook aan baasjes die honden overal hun 'gang' maar laten gaan. Toch ligthet probleem volgens Nel niet zozeer bij Tarzan, als wel bij degene aan de andere kant van de lijn, die vaak veel te lang wachten alvorens naar buiten te gaan. "Zo'n beest staat dan al op springen, en dan valt er weinig meer te 'sturen' om te voorkomen dat een hond zijn behoefte doet op plaatsen waar dat echt niet kan," aldus Nel Verwiel. Hondenspeelplaats Buurtbewoners hebben het probleem meer- dere malen met elkaar besproken, daarbij vaststellend dat mopperen alleen niet afdoende is. Het gaat er volgens de betrokkenen ook om daadwerkelijk met oplossingen te komen. Ideeen zijn er genoeg. Zo zou het honden- toilet aan de dr. Zamenhofstraat - waarvan Nel Verwiel en Pleun Elscot vinden dat het daar onjuist gesitueerd is - verplaatst moeten worden naar de kant van de huizen. Verder stellen de dames voor een hondenspeelplaats in de Zamenhofstraat in te richten. "Hek er omheen en laat maar lekker met elkaar spelen." Andere suggesties om het drollenprobleem 'aan te pakken' zijn bordjes met teksten als: Wij houden wel van u hond, maar niet van zijn stront, het vaker opruimen van uitwerp- selen en het intensiever inzetten van de ONS-poepzuiger. Tijdens het gesprek dat Nel Verwiel en Pleun Elscot met de staatssecretaris en de burgervader hadden, bleken de problemen niet enkel op straat te liggen. Ook achter menige voordeur spelen zich problemen af. Pleun Elscot het als volgt onder woorden: "Mijn zoon heeft gesolliciteerd als vuilnisop- haler bij het ONS, maar werd afgewezen omdat hij geen diploma had. Nu vraag ik u, heb je daar dan tegenwoordig ook al een diploma voor nodig? Kijken ze dan niet meer naar hoe je werkt, en alleen nog maar of je een papiertje hebt gehaald of niet?" Betrokken Nel en Pleun weten wat er in de buurt speelt, en zitten barstens vol ideegn hoe de leefbaar- heid in Oost vergroot kan worden. Genoeg reden voor buurtconcierge Liset van Berkel hen beiden te vragen vrijwilligerswerk te komen doen bij de Buurtpost. Overigens had Liset al met hen kennis gemaakt tijdens de Nationale Straatspeeldag. Daar bleek toen al hoeveel ze van hun buurtje houden. Sterker nog; ze zouden er voor geen goud meer weg willen. Op maandag, dinsdag en woensdag kunt u van 9.30-17.00 uur terecht op de Buurtpost in de Fultonstraat, telefonisch te bereiken onder nummer: 415.74.07 In opdracht van een vorig stadsbestuur heeft een kunstenares zich in haar geest een beeld van mij gevormd en dat beeld heeft zij in materie uitgedrukt. Zij heeft mij "ver-eeuwigd", doch ik weet wel beter: ooit zal het dat beeld vergaan als mijn lichaam. Als het van dezelfde kwaliteit is als van mijn onlangs in Rotterdam omgevallen jonge vriend Desiderius Erasmus dan hoef ik me overigens voorlopig geen zorgen te maken. Mijn stoffelijk overschot is destijds overge- bracht naar Valenciennes en op mijn grafsteen stond de wens dat ik in vrede zou rusten. Voor die tekst was ik niet verantwoordelijk en ik heb me er ook niet aan gehouden. De stad die ik heb gesticht en die mij al eeuwen een voortdurende bron van zorg is, houdt mijn geest rusteloos. Hoe liefde soms een kwelling kan zijn! Mijn beeld staat op het Museumplein en ik kom er zelf ook regelmatig. Daar kan ik de stromen winkelend publiek op de Hoogstraat zien en tellen hoeveel bezoekers de tentoon- stellingen trekken. Het houdt allebei niet over, ik had me er meer van voorgesteld. In een eerdere Aleida deed ik u verslag van mijn gelukzalige momenten in de gewelven van het Museum. Voor mij waren dat hemelse momenten en u weet waarom: ik voelde me er zo dicht bij Jan dat daar het idee van Jan4ever geboren werd. Enfin, u weet hoe dat is afgelopen. Na de verhuizing van Het Gedistilleerd naar de Lange Haven zou deze kelder aan de historie worden gewijd. Terug in de tijd ik verheugde me al. Onlangs is de kelder zonder vertoon geopend, maar helaas voor mij nog geen nieuwe hemelse momenten. Integendeel, want tot 12 januari 1997 is er de presentatie HEL (SIC). Een kunstenaar heeft zich in zijn geest een beeld van de hel gevormd: rook, drie licht- bakken die samen de letters HEL vormen en een doodskist met de letters SIC. Alsof hij wil zeggen:" Ja, zo moet het zijn". Nieuwsgierige bezoekers hoorde je zeggen: "Is dat nou alles?", alsof ze het zich erger hadden voorgesteld. Toch wisten ze niet hoe gauw ze er weer uit konden komen. Het was vooral de prikkeling van de rook die hen op de vlucht sloeg. Waar rook is, is vuur en dat is pas echt erg, dachten ze allemaal Voor ik in 1284 het tijdelijke voor het eeuwige, het stoffelijke voor het spirituele inruilde, wist ik lange tijd niet beter dan dat het hier- toenmaals slechts twee afdelingen telde. De hemel voor de goeden en de hel voor de kwaden. Je was altijd bezig je voor te bereiden op het Laatste Oordeel. Pas op latere leeftijd leerde ik van wijze mensen dat er ook een derde afdeling was ingericht: het vagevuur. Daar was je nog niet in de hemel, maar ook nog niet in de hel. Zat je in de herkansing. Was het moeilijk van goed of kwaad te spreken, zat het er ergens tussen in. Kon het Laatste Oordeel nog links en rechts uitvallen. De hemel was het niet, daar in de kelder. Maar de hel zeker ook niet, want die heeft alleen een ingang. Het was het vagevuur! Nu ik er ben geweest weet ik dat daar twee uitgangen zijn. Boven de 66n staat vuur, boven de ander water. Ik volgde de bezoekers door de tweede deur. Terug naar Schiedam. Aleida In de grotesteden blijft de groei van de werkgelegenheid achter bij het gemiddelde. Veel banen in de grote steden worden bezet door mensen die buiten de stad wonen. Zij zorgen voor dagelijkse files, terwijl veel mensen in de grote steden zelf geen werk kunnen vinden. Langdurige werkloosheid hangt natuurlijk in de eerste plaats samen met een tekort aan werkgelegenheid. Op de arbeidsmarkt is daardoor hevige onderlinge concurrentie. Kandidaten met niet afgerond onderwijs of een opleiding die niet is afgestemd op de behoeften van werkgevers hebben duidelijk minder kansen in de slag om een baan. Mensen die vaak miskleunen bij het zoeken naar een baan of die op straat komen te staan en niet snel iets nieuws vinden, bouwen een arbeidsverleden op dat ook nog eens in hun nadeel uitwerkt. Zij vormen het vaste klantenbestand van arbeidsbureau en sociale dienst. In sommige buurten van de grote steden is de uitkeringsdichtheid zeer hoog. Spiraal Buurten met een hoge uitkeringsdichtheid zijn collectief kwetsbaar en weinig vitaal. De jeugd groeit op in een weinig stimule- rend klimaat en maakt de buurt onveilig. De bewoners zitten samen in een neerwaartse spiraal en klagen over de leefbaarheid. Ze keren zich af van de buitenwereld, negeren een oproep voor de verkiezingen of stemmen uit protest op een anti-partij als de CD. Deze problematiek speelt ook in Schiedam, althans in sommige wijken. Ook in een deel van Oost zijn er buurten met een hoge uitkeringsdichtheid en alle andere problemen die tot voor kort alleen voor "de grote stad" weggelegd leken. Perspectief Na de snelle rondgang door Schiedam vertelde staatssecretaris Kohnstamm dat hij in de problemen eigenlijk een grote schreeuw om een stadprovincie zag. Die moet een krachtig bestuur opleveren om iets aan de problemen te doen. Maar, erkende hij tege- lijkertijd, dat biedt pas perspectief voor de lange termijn. Op korte termijn is van iedereen een bijdrage nodig om de kwetsbare mensen waar het om gaat vast te houden. De sociale infrastructuur moet worden versterkt. Hoe dat kan laat hij graag over aan de creativiteit van de wijkbewoners en hun organisatie, de bedrijven in de wijk en er direct omheen. Laat die eerst eens hun betrokkenheid en gevoel voor maatschappelijke verantwoor- delijkheid tonen. Van bovenaf iets bedenken is voorbij, maar voor goede ideeen komt er ruimte. Daar mogen we op vertrouwen. HONDEN TRIM SALON bakkerii □ok voor horeca en bedrijven WEER VERGETEN DRUKWERK TEBESTELLEN? EVEN SNELDRUK BELLEN! voor een befaalbaar potje biliarfen P.K.O. laan 149 3112 VG Schiedam Door Rob Wark wenst alle oosterlingen een goed 1997 in januari geven wij 15 korting op een trimbeurt Wij behandelen op afspraak Haal- en brengservice Buys Ballotsingel 78 b, 3112 JE Schiedam 010 - 462.68.78 Halleystraat 2 Schiedam Tel. 010 4261011 FRANSELAAN 292 - TEL 415 34 76 ROTTERDAM P.K.O. LAAN 105 - TEL 426 76 86 SCHIEDAM BR0ERSVEST 7-SCHIEDAM - FAX 010-4266091 Oostsingel 33 3112 GC SCHIEDAM tel. 010 - 4267076 Opemngstijden: Maandag t/m vrijdag: 9.00 - 19.00 uur Zaterdag: 10.00 - 17.00 uur

Oostreporter | 1996 | | pagina 5