Oost verliest toverfee Geschiedenis van Station(splein) nader belicht op tentoonstelling en omgeving TABOR w ....i -5K Uitgave van de Stichting Wijkkrant Schiedam januari 1997 Jaargang 2 nummer 1 Anke Huntjes - projectleider in Oost - verlaat deze wijk voor een baan in de Haagse Schildersbuurt, het kwartier waar zij haar carriere ooit begon. Reden genoeg voor de Oost Reporter om terug te blikken. Marina Monte zocht de vertrekkende hoofdpersoon op, en wandelde nog een keer door Oost. Zelfs voor een slimme meid met een hoofd voor cijfers en een grote interesse in techniek was ook in de periode van de eerste helft van de jaren tachtig bouwkunde studeren aan de TU in Eindhoven geen alledaagse keuze. Wei een bewuste keuze, want de liefde voor het hele bouwproces was Anke Huntjes er met de paplepel ingegoten. Papa Huntjes was namelijk aannemer en leidde dochterlief al jong trots langs de aangenomen bouwprojecten. Dit 'aanmoedigingsbeleid' was niet zonder gevolgen: Anke studeerde reeds op haar vieren- twintigste af en als afstudeerrichting had zij gekozen voor Stadsvemieuwing en Beheer. Ongetwijfeld geen toevallige keuze. „Niks geen toeval", gedecideerd schudt Anke met haar hoofd. „Vooral door toedoen van professor Fassbinder, die Organisatie van de Stadsvemieuwing doceerde, ben ik in die richting opgeschoven. Juist de praktijk van het vak trok mij aan en voor mijn afstudeer- project heb ik dan ook voor de wijk gekozen. Dat is de Haagse Schilderswijk geworden: prettige mensen en een heel leuk sfeertje. Toen bleek ook hoe boeiend de uitvoering van dit vak is. Ik praat en regel met iedereen die bij het bouwproces betrokken is: zoals bewoners, architect, aannemer en ambtelijke diensten. Kortom, ik zie mezelf als een ware 'regelnicht'. In een later stadium moet je ook de politiek achter de plannen zien te scharen. Om zo breed bezig te zijn vergt wel een flexibele instelling, terwijl je tegelijker- tijd je 'mannetje' moet kunnen blijven staan. Natuurlijk ontstaat er soms ffictie; momenten waarop belangen botsen. Maar mede daardoor blijft het vak spannend, denk ik dan". Naje studie ben je in dienst getreden bij de gemeente Schiedam. Je hebt zowel in Nieuw- land als in Oost gewerkt. Wat zijn volgens jou de kenmerken van Oost. „Oost is een vooroorlogse wijk met veel laagbouw en een ruime opzet, waardoor het geheel vriendelijk oogt. Het karakter van de wijk vertoont duidelijke sporen van een menselijke maat; allesbehalve massaal. Er zijn ook zulke mooie plekken aan te wijzen. Anke schiet van enthousiasme in de vijfde versnelling. Neem de Swammerdamsingel en omgeving; een idyllisch plaatje! Of de Singel, daar staan nog enkele oude huizen met zeer ffaaie gevels. Het nieuwe Halleyplein is een goed voorbeeld van verbetering door slopen. Dat plein past prachtig in de omge ving. Daar staat tegenover de lelijke 'badkuip' aan de Reamurstraat. Samen met de Stations- straat een typisch voorbeeld van architectuur uit de jaren zeventig. Daar moet je van houden en over smaak valt nu eenmaal veel te twisten. Afgezien van het design valt op dat het geheel geen zorg uitstraalt. Door het kleurgebruik van vooral de platen wordt de term 'badkuip' uitgelokt. Bovendien blijft door de slechte indeling van de maisonnette zonder lift het geheel een zorgwekkend project." Door Chrit Wilshaus Het Schiedamse station en omgeving heeft in de loop van haar bestaan verschillende gedaante- veranderingen gekend. De komst van de Beneluxlijn zal wederom leiden tot de nodige bouwactiviteiten, waarbij het huidige stationsgebouw - daterend uit 1963-plaats zal moeten maken voor nieuwbouw. Nog tot en met 9 februari aanstaande is in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat de tentoonstelling 'Het Stationsplein en omgeving' te bezichtigen, waarin de historie van dit gedeelte van Oost nader wordt belicht. Gem. Openbare Bibliotheek studiezaal SI, ."K ressstf Anke Huntjes bij een van haar laatste projecten Gedragen Oosterlingen zich anders dan Nieuwlanders? „Vind ik van wel", aldus Anke. Zij heeft in beide wijken jarenlange ervaring opgedaan en weet dus waar zij over praat. „In Oost zijn bewoners in werkgroepen of het projectteam heel direct. Zij nemen geen blad voor de mond en zeggen meteen waar het op staat. Dat kan ik heel goed waarderen, want het bevordert de communicatie bijzonder, al is het soms ook wel even slikken. Toch prefereer ik de betrokkenheid die uit de directheid spreekt boven een nette afstandelijk- heid. En Oosterlingen zijn zeer betrokken bij hun straat en buurtje. Daar zijn ook Aanvankelijk ligt het station niet in Schiedam, maar in de gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse. Pas wanneer de Branderstad deze gemeente in 1868 annexeert, krijgt deze stad een halte in het dan snel groeiende (particuliere) spoorwegnet van Nederland. Zoals gebruikelijk in die tijd stopt de nieuwe duivelse machine niet in, maar aan de rand van de stad in een idyllische bijna landelijke omgeving. Van een plein is dan nog geen sprake. Eenmaal uit het rijtuig gekomen, betreden de reizigers een met koolas verharde weg, omgeven met een rij bomen. Enige allure krijgt het plein - na veel geharre- war in de gemeenteraad - pas in 1911, wanneer een plantsoen wordt aangelegd dat tot 1928 vrijwel ongewijzigd blijft. Daama wordt de inrichting nog enige malen gewijzigd, waarbij de profielen van het plein voorname- lijk bepaald worden door de behoefte aan bushaltes, taxistandplaatsen en parkeervakken. Omdat het station - in de beginjaren niet meer dan een grote villa - aan de rand van de stad is gebouwd, onderhoudt de paarden- tram een geregelde verbinding met het centrum. In 1918 rijdt de laatste paardentram. In 1954 wordt een begin gemaakt met de verandering van de structuur van het Stations plein. (zie vervolg pag. 3) fysische verklaringen voor. Door de laag bouw grenst voor veel mensen de straat direct aan hun voordeur. Dientengevolge ontbreken anonieme gemeenschappelijke ruimten, waar niemand zich persoonlijk verantwoor- delijk voor voelt. In straatjes kent men elkaar vaak meer en beter dan in hoge flatgebouwen." Welke projecten in Oost dragen jouw stempel? „Ho, ho", klinkt het bescheiden. „Ik druk geen stempel. Wel ben ik eerst als assistent- projectleider en het laatste jaar als projectleider bezig geweest met het staartje van het Woonzorgcomplex (Wozoco); namelijk de inrichting van het binnenplein. Zie vervolg: pag. 4 GRILLROOM "geen kwantiteit maar kwaliteit OIO Inhoud o.a.: Oost van toen: 45 jaar Juliana 2 pag. Het vehaal achter de S.Stevinstraat 2 pag. Gehark van wark 3 pag. Klassieker voor klein: 3 pag. Politie 4 pag. Bewoners van Oost zorgen voor een beter milieu 4 pag. Opstapje stimuleert ontwikkeling van peuters 5 pag. Aleida 5 pag. Leids torentje voor Oost 6 pag. Volksdansen op internationale klanken in Kluphuis Oost 6 pag. Nieuwe jas Kluphuis Oost zit als gegoten 7 pag. Henk van der Velde nieuwe bewonersondersteuner 7 pag. Dit en dat in Oost 8 pag. Koken met Hannah 8 pag. Oost Reporter v If I M Mi i 11 (imjlufu V Lange Haven 131 3111 CD Schiedam Tel. 010 - 426 72 72 SfK Air* STEAK HOUSE SHOARMA Oversohiesedworsstraat 27 Uw bestelling v.a. f 20,- binnen 30 min. gratis thuis bezorgd. (bezorgen doen we vanaf 16.00 uur)

Oostreporter | 1997 | | pagina 1