Politiespreekuur voor Oost-bewoners De Brandweer MARKT D0MMEL PtfLITIE Cafe Car Chicken Farm Toverbal De Kippehut 06-11: De brug tussen burger en politie PELICAR B.V. NUM BER Oost Reporter jaargang 2 nummer2 Door Susan Coster Felgekleurde posters in de wijk wijzen erop dat de politie op dinsdagavond van zeven tot negen spreekuur houdt in Kluphuis Oost. Reden genoeg voor deze Oost Reporter om daar eens bij zijn. In een kamer halverwege de trap van het wijkcentrum in de Galileistraat 86 zitten de agentes Silvana Boer en Annemarie Vos. Zij maken deel uit van Wijkteam Oost, een groep van tien politiemensen die de zorg voor Schiedam Oost toegewezen gekregen hebben. Zij surveilleren door de wijk, niet alleen in snelle witte auto's, maar ook op de fiets of met lijn 1 Er zijn heel wat projecten in Schiedam Oost waar mensen van het Wijkteam aan deelnemen. Zo werkt Annemarie Vos nauw samen met de Ouderwacht van basisschool De Peperklip. A1 jaren zorgen ouders daar dat Peperklipjes veilig kunnen oversteken op de kruising Boerhaavelaan/P.K.O.laan. Om een vast aanspreekpunt in de wijk te hebben waar de bewoners met klachten naar toe kunnen, is besloten tot het houden van dit avond-spreekuur. De medewerkers van de plaatselijke Hermandad geven adviezen over inbraakpreventie, luisteren naar klachten over burengerucht of parkeer problemen. Ze zoeken samen met de bezoekers naar oplos- singen of verwijzen hen naar andere instanties die misschien hulp kunnen bieden. Het belangrijkste advies van de twee agentes is: KOM NAAR HET SPREEKUUR, HET WIJKTEAM OOST LUISTERT NAAR U. Door Susan Coster Alhoewel de criminaliteit in de lift zit, blijkt tegelijkertijd dat de Schiedamse burger zich veilig voelt in zijn eigen stad. Deze conclusie kan getrokken worden, nadat een aantal ver- schillende krantenkoppen met elkaar worden vergeleken. Signaleren Het Nieuwe Stadsblad en het RD een stijging als het gaat om de criminaliteit - 'Fikse stijging jeugdcriminaliteit', (Stadsblad) 'Forse toename van geweld in Schiedam'(RD), de Maaspost daarentegen kopt 'Schiedammer voelt zich veilig in eigen stad' Louri't Hart - sinds 1 januari 1997 voorlichter bij de Politie in onze stad - kan wel uitleggen hoe deze verschillende zienswijzen tot stand zijn gekomen. "De politieleiding gebruikt twee metingen om te zien wat het resultaat is van het werk van de mensen in het blauw. De 'Regionale Politiemonitor' meet het veiligheidsgevoel simpelweg door daar bij de burgers naar te informeren. Het 'criminali- teitscijfer' wordt gevonden door het registreren van aangiften en meldingen. Dat cijfer geeft niet zoveel duidelijkheid en moet nog verder uitgesplitst worden in meer of minder ernstige delicten. Wei staat nu al vast dat de aangiften van mishandeling flink gestegen zijn. Maar of er meer mishandeld wordt of dat de aan- giftebereidheid toegenomen is, weten we nog niet", aldus't Hart. Schooladoptieplan "Aan de hand van metingen kijkt de politie welke aanpak de problemen zou kunnen ver- beteren", vervolgt zij. "Een voorbeeld hiervan is het Schooladoptieplan. Hierbij worden zowel basisscholen, als ook instellingen voor voortgezet onderwijs vereerd met een bezoekje van een politiefunctionaris. Deze zogenaamde schooladaptanten maken het werk van de politie voor de jeugd hopelijk wat inzichtelijker. De agenten werken samen met het onderwijzend personeel om de algemeen geldende waarden en normen van onze maatschappij aan de scholieren door te geven. Voor de basisscholen zijn er speciale 'doe-boeken' samengesteld. Bij de oudere jeugd wordt meer ingespeeld op zaken als vuurwerk-voorlichting, preventieve controles van fietsen en brommers of gesprekken over pesten, stelen en ander ongewenst gedrag", aldus't Hart. Zij verwacht dat juist door samenwerking met de Schiedammers problemen als jeugdcrimi naliteit, winkeldiefstallen, drugsoverlast en inbraken beter aangepakt kunnen worden. Shotokan Karatevereniging DE RIJZENDE ZON Schiedam Op maandag gratis proeflessen in Sportzaal Oost van 19.00 - 21.00 uur. informatie: 010 473 78 65 Snackbar de KROON 7 dagen per week geopend Franselaan 212 Rotterdam Tel. 010 - 415 32 57 From Russia with love de Dolly Parton uit Rusland HSY Hotterdamsedijk 146 A Tel. 010 426.80.27 Door Susan Coster Koolmonoxyde-vergiftiging leek een afge- daan probleem dat stamde uit de tijd van de ouderwetsepotkacheltjes. Niets is minder waar. Berichten in de media qfgelopen winter, maakte duidelijk dat de 'stille moorde- naarnog steeds op de loer kan liggen, klaar om toe te slaan. In zijn kamer in de brandweerkazerne aan de Breedstraat legt brandweerwoordvoerder Johan Postma uit dat het gevaar van koolmo- noxide (CO) schuilt in het feit dat het een kleurloos en geurloos gas is. CO komt vrij als gas of olie niet volledig verbrand worden. De vrijgekomen CO wordt ingeademd en komt via de longen in het bloed terecht. In hoge concentraties is koolmonoxide zelfs dodelijk. Postma: "Is er een lage concentratie in huis, dan merkt de bewoner dat pas als hij last krijgt van hoofdpijn, vermoeidheid, misselijkheid, aanvallen van duizeligheid of verwardheid. Om na te gaan of de lichamelijke klachten met koolmonoxide te maken hebben kun je je afvragen of andere huisgenoten zich ook ziek voelen, en of dat overgaat wanneer ze een tijdje buitenshuis zijn geweest. Is dat het geval, dan is het zaak zo snel mogelijk naar een dokter te gaan. Hij kan via een carboxyhemoglobi- netest het percentage koolmonoxide in het bloed vaststellen." "Koolmonoxide kan afgegeven worden door geisers, gas- of oliekachels, open haarden, houtkoolbranders, maar ook door butagaskachels. Onze goed gei'soleerde huizen houden die vervuilde lucht ook nog M.C. v/d Stappen Interieurmontage Levering en montage van scheidingswanden, plafonds en kozijnen HYUtlDHI Overschieseweg 150 Spaansepolder Schiedam Tel. 010.415 14 11 zondags geopend Zult u het niet vergeten? Heerlijke zelfgemaakte patat hunt u bij Ton en Anja etenl Graag tot ziens Snack o bar Lorentzlaan 1 Schiedam tel. 4624808 Meer dan 600 soorten SNOEP Ook snoep uit grootmoeders tijd en snoep zonder kieurstoffen eens binnenshuis. Om problemen te voorkomen moeten schoorstenen regelmatig geveegd worden, en ontluchtingskanalen schoongemaakt. Daarnaast is het noodzakelijk dat alle apparatuur wordt onderhouden. Het beste kan dit door een vakman gebeuren. Als u vermoedt dat er koolmonoxide in huis is, neem dan contact op met de Brandweer, telefoon 06-11. Brandweerlieden komen dan meten of er CO in de lucht aanwezig is en welk apparaat daar schuldig aan is. Zorg in ieder geval dat de 'stille moordenaar' niet kan toeslaan", besluit Johan Postma. HONDEN TRIM SALON GOURMET div. smaken 400 gr. (normaal 1,55) NU 10 stuks voor f. 13.50 Lorentzlaan 3 tel. 010 462 48 08 diverse afhaalmaaltijden en niet te vergeten: vers gegrilde kippen eigengemaakte patat in de maand oktober: elke zaterdag van /2,- voor /1,50 TWEEWIELER PALEIS van RIETSCHOTEN 4 Rotterdam-Rijnmond District: Schiedam Milkshake's Voor al uw snacks en sale's Salades Div. bolcgde broodjes Div. soarten vers en verpakt ijs Div. frisdrsnken Wij leveren ook voor feestjes, partijen en bedrijven, enz. Laurens Costerstraat 31 3112 DL Schiedam Tel.: 010-4271681 Fax.: 010 - 427 16 81 ROVER Lorentzlaan 30 Groenelaan 26b 3112 KK Schiedam 3114 CH Schiedam (010) 437 90 07 (010) 426 67 55 Wij bezorgen uw boodschappen thuis SNELLIUSSINGEL164 3112 RC SCHIEDAM TELEFOON 010 - 426 86 03 TELEFAX 010 - 426 86 33 wenst alle oosterlingen een goed 1997 in januari geven wij 15 korting op een trimbeurt Wij behandelen op afspraak Haal- en brengservice Buys Ballotsingel 78 b, 3112 JE Schiedam 010 - 462.68.78 Halleystraat 2 Schiedam Tel. 010 4261011 De 4 sterren vakman voor uw fiets en bromfiets altijd een jaar extra Garantie altijd vakkundige montage van bij cms gekochte accesscrires. altijd een leenfiets bij reparaties langer dan 2 werkdagen. altijd 3 maanden garantie op alle reparaties, inclusief arbeidsloon en vervangende onderdelen. Prof. Kam. 0nnesiaan82 3112 VJ Schiedam Tel.: 4153995

Oostreporter | 1997 | | pagina 4