Sportbuurtwerk: stap in de goede richting Ramadan een net*2$/ van Herhaling is de toverkracht van de reklame Koken met Hannah jaargang 2 nummer2 Oost Reporter Door Rob Wark Jongeren kunnen zich sinds afgelopen najaar iedere woensdagmiddag sportief uitleven in Sportzaal Oost. Ze kunnen daar terecht tussen vier en halfzes, onder andere voor een partijtjl zaalvoetbal. Uit onderzoek blijkt dat de sportdeelname van jongeren in Oost achterblijft bij die van leeftijdsgenoten in andere wijken. Het sportbuurtwerk wil daar verandering in brengen door allerlei sporten onder de aandacht te brengen. Het initiatief slaat aan, merkte Rob Wark, toen hij er eens ging kijken. de groep bijvoorbeeld een keer het water op, in een kano. En ook naar een klim- en fitnesscentrum. Hoofdzaak is de kennismaking. Bestaande instituten en verenigingen wordt gevraagd hierop in te spelen. Vanuit het project in Nieuwland - waar heel veel animo voor het straatvoetbal bleek te bestaan - hebben we contact gezocht met voetbalver- enigingen en hun gevraagd ook een kennis- makingsprogramma op te zetten". Even voor vieren wordt de deur van de Sport zaal van binnenuit ontgrendeld. Erik Treling, medewerker van de Dienst Sport en Recreatie, verwacht er een stuk of vijftien, maar ook hij ziet dat het vandaag niet zo stormloopt. Wanneer hij om kwart over vier de buiten- deur op slot gaat doen zijn er zeven jongens binnen. De ballen vliegen de verslaggever om de oren als hij zich naar de overkant van de zaal begeeft om het spel vanaf de bank te bekijken en een praatje te maken met Treling. Een paar jongens hebben een doel uit de berging gehaald en op z'n plaats gezet. Anderen zijn ook bezig, maar voorlopig staat het doel nog op z'n kop. Treling: "Het gaat vandaag wat rommelig. Ik mis een van de jongens die anders een beetje de leiding op zich neemt". Ramadan Gissend naar de oorzaak van de lage opkomst: "Het zou de ramadan kunnen zijn, want het merendeel van de groep is allochtoon". Een snelle kennismakingsronde onder de aanwe- zigen geeft een indruk: vier uit Turkije, 66n uit Marokko, een noemt zich een mix omdat hij een Hollandse moeder en een Antilliaanse vader heeft. Alleen Danny heeft een Neder- landse vader een Nederlandse moeder. Hun leeftijd is tussen 14 en 16, alleen Danny springt er met zijn 11 jaar een beetje uit. Hij laat geen gelegenheid voorbij gaan om te voetballen en wil graag naar Sparta. Tamer, 6<£n van de Turkse jongens, vertelt dat hij vanmorgen om kwart voor vijf heeft gegeten. Hij is in Neder- land geboren, maar heel jong naar Turkije verhuisd. Vijf maanden geleden is hij terug gekomen. Water drinken tussendoor is er ook niet bij, want alles wat door de mond gaat is verboden. "Ook geen sigaretten roken", voegt hij eraan toe. Balletje hoog Buiten wordt aan de nooddeur van de zaal gerammeld. Het zijn laatkomers die er alsnog in willen, maar de sportleider is onverbiddejijk. Als hij daaraan begint is het eind zoek. Ze weten het zelf ook, want het gerammel houdt op. De jongens binnen poseren onwennig voor de groepsfoto en willen daarna ook nog alleen op de foto terwijl ze hun kunsten vertonen. Balletje hoog houden levert geen problemen op. Maar voor de foto en de krant zijn de jongens niet gekomen. Ze willen nu eindelijk wel eens een potje voetballen. Het formeren van twee teams gebeurt in onderling overleg. "Daar moet je je niet mee willen bemoeien", vindt Treling, zelf voetballer bij een club in het Westland. Geen zieltjes winnen, maar stimuleren Volgens Treling is het niet zijn taak om zieltjes te winnen voor een bepaalde tak van sport of voor een bepaalde club."Het sport buurtwerk wil juist jongeren op een leuke manier kennis laten maken met meerdere soorten sportbeoefening. Omdat de sportdeel name van jongeren in Oost achterblijft bij het gemiddelde zijn we ze in de wijk gaan opzoeken". Met we bedoelt hij zichzelf en Liset van Berkel, coordinator van de buurtpost aan de Fultonstraat. "Het project loopt nu zes weken. Voorlopig alleen in deze sportzaal, maar ik wil er ook op uit. Zo willen we met Mogelijkheden Of het ook in Oost tot zoveel straatvoetbal komt, moet nog blijken. Treling heeft al wat in de wijk rondgekeken, maar nog niet zoveel mogelijkheden gezien. Ook daarvoor zal hij er nog een keer met Liset op uittrekken. Voorlopig moet Treling zich behelpen met de Sportzaal aan de Celsiusstraat. Intussen kijkt hij of er ook iets voor meisjes kan worden opgezet, want ook die moeten zich sportief uit kunnen leven. Toekomst Waar dit alles toe moet leiden? "We hebben gewoon jongeren nodig die hun leeftijdge- noten de weg te wijzen naar het sporten. Mijn ideaal is dat er uit de groep die we nu aan het vormen zijn uiteindelijk jongens en meisjes voortkomen die zich zo voor sport interesseren dat ze er zelf leiding in willen gaan geven." Het partijtje zit er weer op en de jongens hebben de spullen netjes opgeruimd. We gaan naar buiten. Een van de jongens heeft z'n fiets binnen gezet. Die wordt gebruikt voor een krantenwijk. Je ziet aan z'n ogen dat de jongen moet afzien, maar hij zal er volgende week weer zijn. Daar zit toekomst in, denkt de verslaggever, wanneer de deur achter hem dichtvalt. Door Hannah Wattel De man bij de Turkse winkel had deze keer geen sigaret in zijn mond en het Marokkaanse meisje aan de kassa van de supermarkt zag een beetje bleekjes. Een verklaring hiervoor moet gezocht worden bij de Ramadan, de jaarlijkse vastenmaand van gelovige moslims. Gedurende een maand van het jaar zijn alle wereldse geneugten voor een moslim taboe. Hannah Wattel van de Oost Reporter hoorde van haar buurvrouw wat de Ramadan precies inhoudt en hoe volgelingen van de profeet Mohammed hem in praktijk brengen. "Mohammed wilde zijn volgelingen zelf- kan er voordat de zon opgaat gegeten vertrouwen geven door te bewijzen dat ze worden of na het ochtendgebed. En dan in tijden van honger en armoede konden volgt de lange dag vol ontzeggingen, niet overleven. Daarnaast leerde de profeet zijn alleen op het gebied van eten, drinken en aanhangers hoe ze aan allerlei verleidingen het hoofd konden bieden. Een van de gevolgen van het vasten is, dat de band met familie en kennissen versterkt wordt. Daarnaast wordt het geloof intenser beleefd. Je bent er immers met heel je wezen bij betrokken, zowel lichaam als geest. Niet iedereen hoeft aan de Ramadan mee te doen. Jonge kinderen hoeven niet te vasten, evenmin als zieken, menstruerende, zwangere en zogende vrouwen. Degenen die niet meedoen, moeten geld of eten aanbieden aan minderbedeelden, zodat ook zij aan het einde van de Vastenmaand feest kunnen vieren. Mohammed leerde zijn volgelingen op deze manier, dat het blij maken van andere mensen een belangrijk onderdeel van het leven is. Overigens bepaalde hij ook dat degene die - om welke reden dan ook- niet kunnen vasten, dat op een later tijdstip wel moeten inhalen. Vasten is best moeilijk. Sigaretten laten staan, valt mij het zwaarst. En ook koken is niet makkelijk als je honger hebt en je niks mag proeven. Tijdens de Ramadan - dit jaar van 9 januari tot en met 9 februari - mag er tussen zonsop- en zonsondergang niet gegeten, gedronken en gerookt worden. Elke dag roken. Ook alle wereldse geneugten zijn taboe. Dus geen kus tussen man en vrouw en al helemaal geen sex. Tijdens de maand Ramadan (letterlijk Hete Maand) wordt er veel gebeden en gelezen in de Koran, vooral in het hoofdstuk Yassin. Als de Vastenmaand is afgelopen -dit jaar dus op 9 februari- is het groot feest. Iedereen trekt zijn mooiste kleren aan en de jongeren bezoeken de ouderen. Heel belangrijk is ook dat wij elkaar feliciteren. Voor jongeren heeft dat vaak prettige gevolgen. Zij krijgen dan meestal geld van ouderen. Uiteraard is er ook van alles te eten en te drinken. Tijdens de Vastenmaand heb ik een echte, warme band met mijn medegelovigen. Net alsof we dichter bij elkaar gekomen zijn", besluit de buurvrouw van Hannah Wattel. Hannah Wattel zou graag in contact willen komen met buurtbewoners/lezers die haar meer zouden kunnen vertellen over feesten en gewoonten die bij verschillende soorten geloofsrichtingen horen. Iedereen die suggesties heeft wordt vriendelijk verzocht de redactie in de Franklinstraat te bellen, telefoonnummer: 010 - 473.71.95. Faxen kan op nummer: 010 - 473.48.85. Het E-mail adres is: oostreporter @dsv.nl PJ http://www.dsv.nl Op de foto staan Murat (15), Ayhan (16), Tamer Danny (11). (16), Annas (15), Jamil (14), Isa (16) en Als hutspot en stamppot toch gaan vervelen, is hier een recept voor een stevige alternatieve 66npansmaaltijd Benodigheden. 1 ui 1 groot blik tonijn (naturel) 1 klein blikje erwten 1 pakje kaassaus war Parmezaanse kaas 1 rode peper (indien gewenst) Schil de aardappelen en snij ze in blokjes van ongeveer 2x2 cm. Zet ze op in water en kook tot ze gaar, doch stevig zijn en giet ze af. Fruit de ui lichtbruin. Voeg eventueel de zeer dun gesneden peper, ontdaan van zaden en zaadlijsten toe. Doe de erwten en schep de in stukjes gesneden tonijn toe. Schep dit alles doorelkaar. Vet een ovenvaste schaal in met olie of boter en schep het tonijnmengsel erin. Laat even staan. Ondertussen bereidt u de kaassaus. Giet de saus over het gerecht en strooi er wat Parmezaanse kaas over. Bruin de kaas lichtjes onder de grill of in de oven (niet te lang!). Eet smakelijk DtCITALE STAD VLAARDINGEN EN SCHIEDAM MWJjjliEEt i nationaal internetten zonder abonnement info: 43413 29

Oostreporter | 1997 | | pagina 7